Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Πολιτικό καφενείο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 186

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/05/2017 :  13:40:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
....και μια από τις δύο κοπέλες ήταν έγκυος ή θυμάμαι λάθος;

Και γιατί να τους θυμάται κάποιος;
Πολέμησαν στην διάρκεια του εθνικού διχασμού; Όχι
Έκαψαν 10-20 λεωφορεία; Όχι
Πετούσαν μολότωφ; Όχι
Συγκρουστήκαν με αστυνόμους;Όχι
Ήταν πρόσφυγες ή έστω αλληλέγγυοι; Όχι


εεεε να πάνε από κει που ήρθανε.........


Μακάρι να βρουν κάποτε δικαίωση από την βλαμμένη δικαιοσύνη μας.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/05/2017 :  14:19:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ioma

quote:
Originally posted by Rigelian

Σαν σήμερα, 2010, 3 νεκροί:

Παρασκευή Ζούλια, 35 ετών,
Αγγελική Παπαθανασοπούλου, 32 ετών,
Επαμεινώνδας Τσακάλης, 36 ετών.

Θυμάται κανένας;


Όχι βέβαια.Άμα ήταν κανένας Γρηγορόπουλος ευχαρίστως να καίγαμε την Αθήνα,αλλά άμα δεν είναι της ίδιας ιδεολογίας με μας η ζωή τους δεν μετράει.




Δυστυχώς η ιδεολογική κυριαρχία, μεταχουντικά, της αριστεράς κατατάσσει τις ζωές των ανθρώπων και τις μνήμες των νεκρών ανάλογα με τις πολιτικές τους προτιμήσεις και την ιδεολογική τοποθέτηση των όποιων δολοφόνων τους.

Edited by - Rigelian on 05/05/2017 14:20:10
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/05/2017 :  17:05:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εξαιρετικότατος και εύστοχος, όπως πάντα, ο Δημήτρης Χαντζόπουλος:

http://www.kathimerini.gr/908215/sketch/epikairothta/politikh/skitso-toy-dhmhtrh-xantzopoyloy-050517
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/05/2017 :  11:40:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πήγα χθες το απόγευμα για μπάνιο και κάθισα σε 1 καρέκλα δίπλα σε μια παρέα 55+. Μέχρι να αλλάξω είχαν κατεβάσει την κυβέρνηση, βρήκαν και δικάσαν τους ενόχους και τέλος ετοίμασαν σχέδιο διαγραφής του χρέους. Όταν βγήκα από την θάλασσα απόλαυσα το δεύτερο "ψυχαγωγικό" μέρος της κουβέντας. Ήταν τα γεγονότα που διαδραματίστηκαν στο survivor με αναλυτικές, ανατριχιαστικές και πλήρως επεξηγηματικές λεπτομέρειες. Πως συνδέονται οι συζητήσεις δεν το κατάλαβα.

Χαμογέλασα και σκέφτηκα ότι κακώς επαναστατήσαμε το 1821. Ίσως να είχαμε καλύτερη τύχη με τον Ερντογάν σήμερα ενώ θα είχαμε γλιτώσει και από τον Β΄ΠΠ.

Παραπέρα ένας 30αρης υποστήριζε με θέρμη την άμεση διαγραφή του χρέους και τα περί πολεμικών αποζημιώσεων. Προφανώς αγνοεί ότι ένα κράτος που δεν έχει λεφτά, πρωτογενή παραγωγή, διατροφική επάρκεια και νεολαία, όταν του σβήσουν όλο το χρέος, με χρέος θα ξεκινά την ίδια κιόλας στιγμή.

Στο σπίτι κατάλαβα που αναλώνεται η δικιά μας επαναστατικότητά και τα όνειρα των παιδιών μας. Στο ποιος χορεύει καλύτερα, ποιος τραγουδάει καλύτερα, ποιος μαγειρεύει καλύτερα και στο ποιος έρχεται πρώτος σε παιχνίδια παιδικής χαράς.

Κρίμα.


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 06/05/2017 11:45:45
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PATENTAS
Elite Forum-Runner

Greece
1494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2017 :  20:29:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Πήγα χθες το απόγευμα για μπάνιο και κάθισα σε 1 καρέκλα δίπλα σε μια παρέα 55+. Μέχρι να αλλάξω είχαν κατεβάσει την κυβέρνηση, βρήκαν και δικάσαν τους ενόχους και τέλος ετοίμασαν σχέδιο διαγραφής του χρέους. Όταν βγήκα από την θάλασσα απόλαυσα το δεύτερο "ψυχαγωγικό" μέρος της κουβέντας. Ήταν τα γεγονότα που διαδραματίστηκαν στο survivor με αναλυτικές, ανατριχιαστικές και πλήρως επεξηγηματικές λεπτομέρειες. Πως συνδέονται οι συζητήσεις δεν το κατάλαβα.

Χαμογέλασα και σκέφτηκα ότι κακώς επαναστατήσαμε το 1821. Ίσως να είχαμε καλύτερη τύχη με τον Ερντογάν σήμερα ενώ θα είχαμε γλιτώσει και από τον Β΄ΠΠ.

Παραπέρα ένας 30αρης υποστήριζε με θέρμη την άμεση διαγραφή του χρέους και τα περί πολεμικών αποζημιώσεων. Προφανώς αγνοεί ότι ένα κράτος που δεν έχει λεφτά, πρωτογενή παραγωγή, διατροφική επάρκεια και νεολαία, όταν του σβήσουν όλο το χρέος, με χρέος θα ξεκινά την ίδια κιόλας στιγμή.

Στο σπίτι κατάλαβα που αναλώνεται η δικιά μας επαναστατικότητά και τα όνειρα των παιδιών μας. Στο ποιος χορεύει καλύτερα, ποιος τραγουδάει καλύτερα, ποιος μαγειρεύει καλύτερα και στο ποιος έρχεται πρώτος σε παιχνίδια παιδικής χαράς.

Κρίμα.


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.







Το έγραψες πολύ εύστοχα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/05/2017 :  11:48:54  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ενας μισθός ή μια σύνταξη χάνεται από το «κουρεμένο» αφορολόγητο. Για παράδειγμα μισθωτός ιδιωτικού τομέα χωρίς παιδιά με ετήσιο εισόδημα 8.600 ευρώ ή 614 ευρώ τον μήνα, σήμερα είναι αφορολόγητος, με τη μείωση του αφορολογήτου θα πληρώσει φόρο 642 ευρώ, δηλαδή θα χάσει πάνω από 1 μισθό.

• Ακόμα με την εφαρμογή των θετικών μέτρων θα υπάρξουν επιβαρύνσεις για τα χαμηλά εισοδήματα που φθάνουν τα 470 ευρώ.

• «Κερδισμένοι» των αντιμέτρων θα είναι όσοι έχουν εισοδήματα πάνω από 21.500 ευρώ, αφού ακόμη και μετά τη μείωση του αφορολογήτου θα έχουν όφελος από 24 έως 701 ευρώ σε σχέση με σήμερα. Βέβαια τα προηγούμενα χρόνια η μεσαία τάξη είναι αυτή που σήκωσε σχεδόν όλο το βάρος των φορολογικών μέτρων.



Η πλάκα είναι πως εκεί θα μπαίνουν, και αρκετοί που δεν έχουν καν αυτό εισόδημα των 8600 ευρώ, και έχουν πχ 5-6 χιλιάδες, καθώς τα τεκμήρια κατά 95% σε φέρνουν αμέσως, με το καλημέρα, στα 8-9 χιλιάδες. (3000 διαβίωση άλλες 4-5 χιλιάδες... αν απλώς μένεις σε σπίτι (είτε δικό σου είτε ενοίκιο είτε παραχωρημένο αποτελεί τεκμήριο), καλά αν κάνεις το έγκλημα να εχεις αμάξι, καλύτερα φίλε άστο. Η ποινικοποίηση της ιδιοκτησίας ένα πράγμα).
Απλά κανείς ως τώρα δεν ασχολείτο γιατί ήταν στο αφορολόγητο με τα στοιχειώδη τεκμήρια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/05/2017 :  14:33:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όταν μου τα πάρουν όλα θα είμαι ελεύθερος και θα τους βάλω στην βάση της μεγάλης καρδιάς μου......ανάμεσα στα πόδια μου. Βέβαια και αυτοί εκεί με έχουν, στην βάση της μεγάλης καρδιάς τους.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/05/2017 :  15:39:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ioma

quote:
Originally posted by Rigelian

Σαν σήμερα, 2010, 3 νεκροί:

Παρασκευή Ζούλια, 35 ετών,
Αγγελική Παπαθανασοπούλου, 32 ετών,
Επαμεινώνδας Τσακάλης, 36 ετών.

Θυμάται κανένας;


Όχι βέβαια.Άμα ήταν κανένας Γρηγορόπουλος ευχαρίστως να καίγαμε την Αθήνα,αλλά άμα δεν είναι της ίδιας ιδεολογίας με μας η ζωή τους δεν μετράει.




"Αυτοί" ήταν γρανάζια του κεφαλαίου...οπότε δεν "ιδρώνουμε" που καήκαν ζωντανοί (!!!) :-(
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/05/2017 :  17:16:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αξίζει να διαβαστεί, η Σώτη Τριανταφύλλου σε μια εξαιρετική συνέντευξη:

Σώτη Τριανταφύλλου: Είμαι ενεργός πολίτης, όχι πρόβατο!

Τρίτη 09 Μαΐου 2017, 00:02

Η Σώτη Τριανταφύλλου μιλάει στο Liberal και τον Ανδρέα Ζαμπούκα, μετά τη μήνυση που κατέθεσε εναντίον της ο διαχειριστής του blog «Παρατηρητήριο Ρατσιστικών Εγκλημάτων» Παναγιώτης Δημητράς. Δηλώνει θύμα δίωξης εξαιτίας εμμονικών αντιλήψεων και στηλιτεύει τη χρήση του αντιρατσιστικού νόμου που αποδεικνύεται αναποτελεσματικός.


- Kυρία Τριανταφύλλου, φαίνεται να μην είστε προετοιμασμένη για μία τέτοια εξέλιξη. Δεν περιμένατε ότι από κάπου θα γίνει μία πιο δυναμική επίθεση, από τη στιγμή που ο λόγος σας πάντα δημιουργούσε αντιδράσεις;

Αντιθέτως, περίμενα ότι θα συνέβαινε κάτι τέτοιο για το ένα ή για το άλλο ζήτημα. Είναι πολλά τα ζητήματα, δεν ξέρεις ποτέ ποιος θα εκμεταλλευτεί νόμο για να σου κάνει τη ζωή δυσκολότερη απ’ ό,τι είναι ήδη. Παλιότερα, όταν με κατηγορούσαν γιατί είχα σπουδάσει αμερικανική και όχι ελληνική ιστορία (μια υπέροχη κατηγορία, σουρεάλ βαλκανικού τύπου) δεν υπήρχε σχετικός νόμος που να μπορεί να με σύρει στο δικαστήριο. Ακούγονταν υπαινιγμοί: μήπως είμαι πράκτορας της CIA; Σε ποια σκοτεινή συνωμοσία οφείλονται οι αμερικανικές σπουδές και τα σούρτα-φέρτα στις ΗΠΑ; Μήπως είμαι απλώς σνομπ και ελιτίστρια; Τι να περιμένεις από γόνο της αστικής τάξεως; (Ανακριβές και αυτό…) Και με ρωτούσαν ξανά και ξανά με επιθετικό ύφος γιατί στα βιβλία μου ασχολούμαι με την Αμερική κι όχι με το χωριό μου. Έλεγα: «Η Αμερική είναι το χωριό μου». Αργότερα, όταν εκλαϊκεύτηκε το Ιντερνετ, all hell broke loose: αν ήμουν δικομανής, ή έστω, αν είχα χρόνο και ενέργεια ― δεν έχω, δεν έχω! ― θα μπορούσα να σύρω εγώ στο δικαστήριο διάφορους για μισογυνισμό, δυσφήμιση, ηθική βλάβη και τα λοιπά. Αλλά έχω σοβαρότερες δουλειές. Μερικοί άνθρωποι δεν έχουν σοβαρότερες δουλειές ή κάνουν δουλειά τους το να συκοφαντούν τους άλλους. Είναι θλιβερό για τους ίδιους.

- Αντιρατσιστικός νόμος υπάρχει και στη Γαλλία, όπου ζείτε για μεγάλα διαστήματα. Ποιες νομίζετε ότι είναι οι διαφορές - αν υπάρχουν - και ποια η δική σας θέση γι’ αυτόν τον νόμο στην Ελλάδα; Η μέχρι τώρα εφαρμογή του δείχνει ότι μάλλον είναι καταχρηστική.

Ο αντιρατσιστικός νόμος είναι περιττός και καταδεικνύει την ανασφάλεια και την έλλειψη αυτοπεποίθησης των κοινωνιών μας. Χρειάζονται απλοί και γενικοί νόμοι - όσο περισσότερους νόμους αποκτάμε τόσο δυσκολότερη γίνεται η διακυβέρνηση και η κοινωνική ζωή. Οι αντιρατσιστές είναι ρατσιστές για πολλούς λόγους που έχω αναλύσει σε άρθρα και στο βιβλίο «Πλουραλισμός, πολυπολιτισμικότητα, ένταξη, αφομοίωση»: οι αντιρατσιστές δεν περιγράφουν ως ρατσισμό οποιαδήποτε απαρέσκεια σε φυλή ή θρησκεία - κάνουν επιλογή. Σίγουρα δεν θεωρούν ρατσισμό τον αντιαμερικανισμό· τον θεωρούν «ηθική στάση» μολονότι συχνά συνοδεύεται από υποκίνηση σε βία. Επιπροσθέτως, ταυτίζουν τη φυλή με τη θρησκεία. Η ισλαμοφοβία εξισώνεται με τον ρατσισμό: εναντίον ποιας φυλής άραγε; Ο νόμος, τόσο στη Γαλλία, όσο και στην Ελλάδα αποτελεί αστυνόμευση της σκέψης και ευνοεί την άκρα δεξιά η οποία αναδιπλώνεται και αγανακτεί εναντίον της λεγόμενης πολιτικής ορθότητας. Και πράγματι, η πολιτική ορθότητα είναι μια κοινωνική αρρώστια που κατατρώγει την ελευθερία της έκφρασης. Οι φοβικές κοινωνίες περιορίζουν αυτή την ελευθερία ― αλλά η δημοκρατία δεν θα έπρεπε να φοβάται ούτε τις διαφορές, ούτε τις προκαταλήψεις, ούτε τα διαφορετικά γούστα και τις προτιμήσεις οι οποίες υπάρχουν αναπόφευκτα. Αν ο αντιρατσιστικός νόμος έγινε για να προστατέψει το Ισλάμ από την αποδοκιμασία και την απόρριψη είναι μια μεγάλη επιτυχία της Σαουδικής Αραβίας και του σαλαφισμού.

- Ποια νομίζετε ότι είναι τα κίνητρα του κ. Δημητρά που τον οδήγησαν στο να σας μηνύσει; Και αυτός και πολλοί άλλοι που ευαισθητοποιούνται για τα δικαιώματα θρησκευτικών ή άλλων ομάδων, δεν δείχνουν την ίδια ευαισθησία για τα ανθρώπινα δικαιώματα στο εσωτερικό αυτών των ομάδων. Για παράδειγμα, πρόσφατα, προέκυψε θέμα για την κλειτοριδεκτομή - επενέβη εισαγγελέας στην Αθήνα - αλλά ο κ. Δημητράς δεν διατύπωσε κάποια θέση.

Τα κίνητρα του κ. Δημητρά: να καθαρίσει η κοινωνία από αντιφρονούντες και να επιβληθεί ενιαίος, «σωστός» πολιτικός λόγος. Και ο Στάλιν το ίδιο έκανε. Δεν ξέρω τον κ. Δημητρά αλλά ξέρω πολλούς ομοίους του που εμφορούνται από κοινωνικό μίσος, συναισθηματικές ψευδαισθήσεις και μεσιανισμό. Και, πιθανότατα, από βαθύ συντηρητισμό: ο πειρασμός του σκοταδισμού είναι ισχυρότερος από τις δημοκρατικές αξίες. Η θρησκεία είναι το όπιο του λαού - το επαναλαμβάνω και θα το επαναλαμβάνω στενοχωρώντας τον κ. Δημητρά ο οποίος πιθανώς το πιστεύει για τον χριστιανισμό αλλά όχι για τον ισλαμισμό. Όσο για την κλειτοριδεκτομή, οι πολιτικώς ορθοί τη θεωρούν «έθιμο» και αφού πρέπει να σεβόμαστε τα έθιμα των άλλων λαών… Πιστεύω ότι αυτή η στάση δείχνει εκτός από ένα είδος ψυχικής διαταραχής, φτώχεια στη σκέψη, απουσία αξιών.

- Κάποιος έγραψε ότι το ύφος σας έχει κάτι από εφηβική επανάσταση και γι’ αυτό αρέσει. Μέσα όμως, στον «πληθωρισμό» του δημόσιου λόγου, ο καθένας καταλαβαίνει αυτό που θέλει και αντιδρά. Eίναι σαφές ότι αυτοί που σας στοχοποιούν τα βάζουν όλα στο ίδιο καλάθι.

Δεν μπορώ να κάνω τίποτα γι’ αυτό και ούτε με ενδιαφέρει. Δεν συμμετέχω σε διαδικτυακά ξεμαλλιάσματα. Είμαι εργαζόμενη γυναίκα και θέλω να αφήσω πίσω μου ένα έργο, όχι tweets. Ό,τι μπορεί και θέλει ας καταλαβαίνει καθένας. Κι εγώ ό,τι μπορώ και θέλω καταλαβαίνω. Όσο για την εξέγερση, η εξέγερση είναι μέσα μου. Είμαι ενεργός πολίτης, όχι πρόβατο.

- Ποια είναι η γνώμη σας για τον «μονοθεματικό ακτιβισμό»; Το ότι κάποιοι, ας πούμε, επιδεικνύουν έναν «επαγγελματισμό» στην προστασία των ανθρωπίνων δικαιωμάτων μόνο σε ένα τομέα δεν είναι κάπως αποπροσανατολιστικό από την ουσία της υπεράσπισης της ελευθερίας του ανθρώπου;

Φαίνεται πως μερικοί διαλέγουν μια υπόθεση, έναν «cause» για να σώσουν τον κόσμο. Αλλά ο κόσμος δεν γίνεται καλύτερος με φανατικές έμμονες ιδέες: γίνεται καλύτερος όταν οι μονάδες φτιάχνουν καλύτερο τον εαυτό τους και το περιβάλλον τους. Εδώ παρατηρείται βίαιη επιβολή του δήθεν Καλού ― το Κουρδιστό Πορτοκάλι. Ενιαία σκέψη, άρνηση των στοιχειωδών ανθρωπιστικών αξιών στο όνομα των στοιχειωδών ανθρωπιστικών αξιών. Στη Γαλλία, η ρεπουμπλικανική αριστερά, εκείνη που ψήφισε τον νόμο του 1905 για το κοσμικό κράτος και το λαϊκό σχολείο, υποστηρίζει σήμερα τη βαρβαρότητα που επικρατεί σε λαούς και εθνότητες μόνο και μόνο επειδή δεν αποτελούν μέρος της Δύσης. Και καταργεί το κοσμικό κράτος και το λαϊκό σχολείο. Αυτή η απέχθεια του εαυτού δεν θα μας βγει σε καλό. Πίσω από πολλές μειονότητες υπάρχουν μεγάλα στρατηγικά συμφέροντα. Η ανθρώπινη πρόοδος δεν είναι δεδομένη· χρειάζεται προσπάθεια. Και ο πολιτισμός είναι ένας: ο πολιτισμός των ανθρωπίνων δικαιωμάτων· δεν υπάρχει άλλος. Και για τη διατήρησή του χρειάζεται προσπάθεια.

- Θεωρείτε ότι οι δυτικές κοινωνίες και ειδικά η ελληνική, εμπεριέχουν στοιχεία συντηρητισμού που μπορούν να ενθαρρύνουν στο μέλλον κι άλλες «διώξεις» πνευματικών ανθρώπων; Μήπως ο σύγχρονος αναγνώστης αρχίζει να αποκτά κάποια δυσανεξία σ’ αυτά που δεν του αρέσουν;

Οι συντηρητικοί άνθρωποι που δεν παριστάνουν τους επαναστάτες δεν ενοχλούν κανέναν: είναι αυτοί που είναι. Συχνά μάλιστα έχουν αξίες που τις υπηρετούν με ειλικρίνεια. Το προβληματικό κομμάτι της κοινωνίας μας είναι οι poseurs: οι άνθρωποι που βλέπουν παντού εχθρούς της δημοκρατίας αλλά δεν τους βλέπουν στον καθρέφτη τους.

Πηγή: http://www.liberal.gr/arthro/136180/apopsi/sunenteuxeis/soti-triantafullou-eimai-energos-politis-ochi-probato.html
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/05/2017 :  13:33:44  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Disclaimer.
Δεν έχω τίποτα με τη Stoiximan, ή καμία άλλη εταιρία.
Δεν είμαι από αυτούς που ενοχλούμαι από εταιρίες που χορηγούν και με ενοχλεί ας πούμε επειδή είναι στοιχηματική εταιρία ή όχι (σάμπως ο ΟΠΑΠ μια ζωή τι ήτανε... τώρα ξαφνικά μας έπιασε ο πόνος...?)

Αλλά το κουτί της Πανδώρας ε? Μαχητική Δημοσιογραφία...

http://www.koutipandoras.gr/article/stoiximan-h-etaireia-poy-ependyei-ston-aolhtismo#.WRQOC44-N9w.facebook

Μόνο ήρωες δεν τους ανακήρυξαν.

Κάτσε να κάνουμε καμιά καταχώρηση εκεί, για να διατηρούμε καλές σχέσεις μαζί τους...,

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/05/2017 :  15:29:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εξαιρετικός, όπως πάντα, Αντώνης Πανούτσος. Συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφει, τα bold δικά μου!

Όταν ο Τζήμερος νομίζει ότι κάνει πολιτική ταπώνοντας αφίσες του ΚΚΕ

12 Μαΐου 2017, 00:53

Του Αντώνη Πανούτσου

Η ενοχική στάση της δεξιάς απέναντι στην αριστερά έχει τις ρίζες της στην μεταπολίτευση. Όταν εκχωρήθηκε στην αριστερά το προνόμιο να δίνει πιστοποιητικά κοινωνικών φρονημάτων για το ποιος ήταν χουντικός και ποιος όχι. Έτσι για να μην τον πουν φασίστα ή χουντικό κάθε πολίτης που δεν ήταν αριστερός έπρεπε να συμφωνεί με ό,τι έλεγε η αριστερά. Από το ότι οι μόνοι που πολέμησαν τους Γερμανούς ήταν οι ελασίτες, μέχρι το ότι 1949 κέρδισε τον πόλεμο ο μοναρχοφασισμός, ότι οι Αμερικάνοι ήταν οι φονιάδες των λαών και οι μόνοι που αντιστάθηκαν στην χούντα ήταν οι αριστεροί.

Αν κάποιος τολμούσε να πει ότι στο ανατολικό μπλοκ χρειαζόντουσαν τείχη για να μην φεύγουν οι πολίτες, ότι οι Σοβιετικοί επενέβαιναν στην Ουγγαρία και την Τσεχοσλοβακία για να μην έχει δικαίωμα να διαλέξει ο κόσμος τον τρόπο που θα κυβερνηθεί και ότι ο Μουστακλής και ο Μήνης μόνο αριστεροί δεν ήταν, το μόνο που κατάφερνε ήταν να μην πάρει το αριστερό πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων. Η στάμπα του φασίστα και του χουντικού ήταν το τίμημα της αποδοχής της πραγματικότητας.

Κάθε έρευνα έπρεπε να καταλήγει στα ίδια στοιχεία. Κάθε συλλογισμός στο ίδιο συμπέρασμα. Το «Ελένη» του Γκατζογιάννη και αργότερα τα «Εμφύλια πάθη» των Καλύβα – Μαραντζίδη δεν αντιμετωπιζόντουσαν με στοιχεία. Ήταν ιερόσυλα κείμενα που αμφισβητούσαν την πολιτική αριστερή ορθότητα. Στην Ελλάδα ακόμα και η εικόνα δεν έπιανε μία μπροστά στην αλήθεια της αριστεράς. Ποτέ όμως η υπεροχή της αριστερής ορθότητας απέναντι στην πραγματικότητα δεν εκφράστηκε καλύτερα από την φράση «Δεν ξέρω τι δείχνει το βίντεο, εγώ είμαι η Αλεξάνδρα Μπαλού του ΚΚΕ και αυτό είναι αρκετό». Είναι η φράση που είπε στον Χατζηνικολάου η περιφερειακή σύμβουλος του ΚΚΕ αναφερόμενη στο επεισόδιο με τον Θάνο Τζήμερο στην συνεδρίαση της περιφέρειας. Η ενοχή του Τζήμερου προέκυπτε επειδή η Μπαλού ήταν μέλος του ΚΚΕ και ο άλλος ο Τζήμερος.

Συγκεκριμένα τώρα ο Θάνος Τζήμερος μπορεί να ανήκει στην άκρα δεξιά - η Χρυσή Αυγή λανθασμένα αναφέρεται σαν άκρα δεξιά αφού είναι ναζιστική οργάνωση – και να συμπεριφέρεται σαν χούλιγκαν και όχι σαν αρχηγός κόμματος. Μπορεί το πολιτικό του βάθος να είναι τόσο ρηχό που να ζητάει την απόλυση μερικών εκατοντάδων χιλιάδων δημοσίων υπαλλήλων χωρίς να σκέφτεται τι θα γίνει μετά όταν θα είναι άνεργοι. Σε προσωπικό επίπεδο ο Τζήμερος είναι ο αντιπαθέστερος των ανθρώπων. Μπορεί να παρκάρει σε θέσεις αναπήρων, να κλωτσάει γάτες και να πέρδεται στην θεία λειτουργία. Οι άνθρωποι όμως έχουν το δικαίωμα να κρίνουν ποιος είναι συμπαθής και ποιος αντιπαθής. Οι θεσμοί και ο νόμος όχι.

Ότι ο Τζήμερος αποδεδειγμένα κατέβασε και έσκισε τις αφίσες του ΠΑΜΕ για την πορεία στην αίθουσα της συνεδρίασης για το ΚΚΕ μπορεί να είναι, για τον νόμο όμως δεν είναι αδίκημα. Η Ρένα Δούρου είχε δικαίωμα να χαρακτηρίσει πολιτικά όπως θέλει τον Τζήμερο αλλά όχι να τον αποβάλει από την αίθουσα. Παράνομο θα ήταν αν ο Τζήμερος χτυπούσε την Αλεξάνδρα Μπαλού και η Δούρου το είχε δει, οπότε δεν έχει παρά να το δηλώσει. Ο ξυλοδαρμός δεν θα αποδεικνύεται όμως ούτε από ένα tweet του Καράμερου, ούτε με την κάρτα μέλους της Μπαλούς.

Όσο για τον Τζήμερο κάποια στιγμή πρέπει να κάνει την αυτοκριτική του. Η εικόνα ενός πολιτικού αρχηγού που φιλοδοξεί να ηγηθεί κόμματος της δεξιάς που κατεβάζει και σκίζει αφίσες σηκώνει ποινική αλλά όχι πολιτική υπεράσπιση. Είναι από τις περιπτώσεις που πολιτικά δεν θα τις πλησίαζες ούτε με ten foot pole. Τώρα τι ο ίδιος έχει σαν εικόνα για πολιτικό ηγέτη της δεξιάς σταματάει η φαντασία. Μπορεί και να νομίζει ότι ο Κωνσταντίνος Καραμανλής έγινε εθνάρχης επειδή πήδαγε ψηλά για να κατεβάζει τις αφίσες της ΕΔΑ.

Πηγή: http://www.liberal.gr/forum/sxoliasmos_arthron/2017/Otan_o_Tzimeros_nomizei_oti_kanei_politiki_taponontas_afises_tou_KKE.html
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/05/2017 :  00:48:28  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
je suis balou
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/05/2017 :  12:53:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Jane Fonda: http://www.imdb.com/title/tt0059017/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Droulas13
Advanced Forum-Runner

361 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/05/2017 :  14:44:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα μου επιτρέψετε να συμφωνήσω με το σχόλιο κάτω από τον άρθρο του Πανούτσου:

"Δεν έχω ποτέ κάτι να γράψω σε άρθρο του Πανούτσου γιατί σχεδόν πάντα μου αφήνει μία αίσθηση 100% πληρότητας. Είναι η 1η φορά που διαφωνώ με το σκεπτικό του σε γωνία που προσεγγίζει τις 90 μοίρες.

Αν πιάσουμε το θέμα από την ουσία του, το σκίσιμο των αφισών και τη βίαιη αποβολή του από την αίθουσα, αρκεί να αναλογιστούμε πόσες και πόσες φορές η θεωρία του "σπασμένου παραθύρου" έχει επιβεβαιωθεί. Όποιος έχει αμφιβολία ας ρίξει μία ματιά σε ΟΛΕΣ τις ελληνικές πόλεις (με πρώτη και καλύτερη την Αθήνα). Ναι, μία ολόκληρη περιοχή μπορεί πράγματι να υποβαθμιστεί από μία αρπα-κόλλα αφισοκόλληση ή ένα παρατημένο αυτοκίνητο. Οι δυνάμεις της κοινωνικής αδράνειας (νεοελληνιστί "έλα μωρέ τώρα") είναι τόσο ισχυρές που όταν κάποιος -στην περίπτωση μας ο Τζήμερος- πάει κόντρα, το αποτέλεσμα δεν είναι μόνο ο σωματικός προπηλακισμός, αλλά και η απαξίωσή του στα υπόλοιπα επίπεδα (βλ. "γραφικός"). Ο κ. Πανούτσος δε μας έχει συνηθίσει σε τέτοιου είδους προβατίστικες αντίδρασεις. Αυτά για την ουσία του θέματος, που είναι ότι όλοι όσοι έχουν έστω και υπόλειμμα φαιάς ουσίας στο κεφάλι οφείλουν να αντιδρούν ενεργά σε κάθε ένδειξη μπαχαλακισμού, όσο μικρή και αν είναι αυτή.

Όσον αφορά την "πολιτική υπεράσπιση", ο Πανούτσος πριν κάποιον καιρό είχε γράψει ένα θαυμάσιο άρθρο που διαπραγματεύονταν για ποιον λόγο οι Συριζαίοι απεχθάνονται τον Άδωνι: για τον ίδιο λόγο που οι γάβροι απεχθάνονταν τον Κυργιάκο. Για τον ίδιο λόγο που σιχαίνονται τον Τζήμερο θα προσέθετα εγώ. Εκεί ουσιαστικά ο Πανούτσος υπερασπίστηκε πολιτικά τον Άδωνι. Ο Τζήμερος όμως ούτε απέχει πολιτικά από τον Άδωνι, αν μη τι άλλο είναι πιο φιλελεύθερος και κάποιος θα πρέπει να προσπαθήσει πολύ περισσότερο για να πείσει ότι είναι ακροδεξιός από το απλά να τον βαφτίσει έτσι. Επιπλέον, ο Τζήμερος δεν έχει σχεδόν καμία από τις ενοχλητικές συνήθειες του Άδωνι, π.χ να γλύφει κατουρημένες ποδιές (βλ. απομάκρυνσή του από την υπουργική θέση από τον Σαμαρά, κράτησε μούτρα μερικές ημέρες, μετά ο έρωτας συνεχίστηκε με μεγαλύτερη σφοδρότητα), ή να γράφει βιβλία που καταρρίπτουν το μύθο της ομοφυλοφιλίας στην αρχαία Ελλάδα. Παραταύτα ο ένας είναι ανεπίδεκτος πολιτικής υποστήριξης, ο άλλος που τεκμηριωμένα έχει παρόμοια αλλά χειρότερα χαρακτηριστικά δεν είναι. Ούτε σε τέτοιου είδους αντιφάσεις μας έχει συνηθίσει ο Πανούτσος.

Τέλος, αν μας έχει μάθει και κάτι άλλο η αρθρογραφία του Πανούτσου, είναι πόσο σάπια είναι τα άρθρα που συνοψίζονται στο "ναι μεν αλλά". Ένα τέτοιο άρθρο είναι και αυτό δυστυχώς, σε ό,τι αφορά την "πολιτική υπεράσπιση" του Τζήμερου. "Γραφικός μεν, αλλά είχε δίκιο": προκειμένου να καταστεί πιο ισχυρή τη θέση ότι η αποβολή του ήταν λάθος, απαξιώνεται σε όλα τα υπόλοιπα ο Τζήμερος. Έτσι γίνεται πιο εύπεπτο για όλο το πολιτικό φάσμα των αναγνωστών. Ο Πανούτσος σε αυτό το άρθρο αποφάσισε να μας χορηγήσει μία μικρή ποσότητα της κορεκτίλας-μέχρι-θανάτου, ανάλογης με αυτήν που διοχετεύουν τα τουίτς της Φώφης για την "Εθνική Ελλάδος"."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/05/2017 :  07:57:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τζήμεροι Μπαλούδες και Κασιδιάρηδες, τελικά μόνο αν ξεσηκωθεί το survivor θα αρχίσει η επανάσταση.
Η προηγούμενη περίπτωση επανάστασης ήταν η αύξηση του καφέ αλλά δεν καρποφόρησε, ούτε καν το ΚΚΕ δεν συγκινήθηκε.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 186 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000