Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Πολιτικό καφενείο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 186

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2015 :  19:05:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν είναι σωστό να τσουβαλιάζουμε. Κώστα, σε παλιότερες αναρτήσεις σου διαχώριζες την θέση σου ως Έλληνα από την Ευρώπη και πολλές φορές συμφωνούσα με όσα έγραφες. Τώρα όμως κάνεις το λάθος και ενώ συνεχίζεις να διαχωρίζεις την θέση σου από τους Ευρωπαίους, μας (τους Έλληνες) μας θεωρείς συνυπεύθυνους με αυτούς για την δυστυχία των Αράβων. δεν κολλάει. σε ξαναρωτώ, αφού είμαστε (οι Ευρωπαίοι) τόσο κακοί γιατί δεν ψάχνουν να βρουν καταφύγιο σε ομόθρησκες χώρες? θυμάσαι τι έγραψα? από αυτές τις ομόθρησκες χώρες, καμία δεν φάνηκε πρόθυμη να βοηθήσει.
επίσης, η αντίληψη ότι για όλα φταίει η κακιά Ευρώπη, αφήνει πολλές πτυχές τις ιστορίας απέξω. και πολλοί άλλοι λαοί στην ιστορία φάνηκαν πρόθυμοι να ισοπεδώσουν άλλους λαούς όταν έβρισκαν την ευκαιρία. ούτε υπάρχει αρχή η τέλος στην αναζήτηση ποιος είναι πιο κακός από τον άλλο.
και οι Αφρικανοί σφάζονταν μεταξύ τους, και οι Ασιάτες και οι νότιοι Αμερικανοί ( ο καθένας στην εποχή του) και αν μπορούσαν θα μας είχαν αφανίσει αυτοί, αν έβρισκαν την ευκαιρία. (τι λες να γινόταν αν δεν σταματούσε ο Σουλεϊμαν στα τοίχοι της Βιέννης? σίγουρα δεν θα προήγαγε τις ατομικές μας ελευθερίες).
δεν θέλω να είμαι κυνικός , αλλά όπως για μένα προέχει πρώτα και πάνω απ' όλα το συμφέρον της οικογένειάς μου, έτσι μετά προέχει το συμφέρον της χώρας μου και μετά της ηπείρου μου κτλ.
και ορισμένοι θεωρούμε ότι δεν είναι προς συμφέρον, ούτε των οικογενειών μας, ούτε των χωρών μας να υπάρχει αθρόα εισροή ανθρώπων (λαθρο.. ή πες τους όπως θες), άσχετα αν τώρα μπορεί να φταίμε εμείς.
αν θέλεις να είσαι δίκαιος (ως Κώστας, ως Έλληνας και ως Ευρωπαίος) τότε θα πρέπει να δώσεις πίσω ό,τι έχεις (υλικά, παιδεία, υγεία κτλ.) καθώς όλα αυτά αποκτήθηκαν διαχρονικά με κλοπές και δολοφονίες.
είσαι ως Κώστας και ως Έλληνας και Ευρωπαίος διατεθειμένος να το κάνεις και τα παιδιά σου να ξεκινήσουν από την αρχή; Ως Κώστας ίσος, αλλά ο κάθε Κώστας αμφιβάλω αν το δέχεται...

Φιλικά πάντα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2015 :  19:06:51  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Όταν εγώ δεν είχα ποτέ καμία επαφή με κάποιον, και αυτός, 1000 χλμ μακριά ή και περισσότερο, πάρει φόρα και εις γνώση του χτυπήσει το κεφάλι του στον τοίχο, ναι μεν θα στενοχωρηθώ και θα πω πραγματικά κρίμα αυτό δεν πρέπει να συμβαίνει, αλλά δεν θα νιώσω σε καμία περίπτωση ένοχος γιατί δεν τον εμπόδισα ή κάπως δεν το απέτρεψα. Εδώ εμείς φταίμε ότι και να γίνεται, και πάντως παρόλο που φταίμε όλοι εθελοντικά σκοτώνονται (δυστυχώς κυριολεκτικά) για να έρθουν εδώ που εμείς φτύνουμε.
Κάτι δεν έχουμε καταλάβει καλά, και ίσως πρέπει να μάθουμε να εκτιμάμαι καλύτερα όλα αυτά που έχουμε καταφέρει.

Και κάτι καλό που διάβασα.
Είμαστε η κυβέρνηση που αναγνωρίζουμε τους Νεκρούς στον Αγώνα της ΕΡΤ (έχουν ακουστεί από τα βουλευτικά έδρανα αυτά όχι σε κανά πηγαδάκι), και όχι την γενοκτονία των Ποντίων.
Δεν τρέχει τίποτα, όλα καλά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2015 :  19:15:05  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
http://mantoles.net/1368/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2015 :  19:39:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βρε Κώστα (kpvol), η ερώτηση που έκανε ο Rigelian είναι απλή: έχω το δικαίωμα να κλειδωσω το σπίτι μου; Δεν εξετάζει αν έξω κάποιος βιάζεται. Αν μπορώ να κλειδωσω είναι το θέμα.
Αν είναι ηθικό, είναι αλλο θέμα. Κάποιος θα μπορούσε να πει οτι δεν είναι διότι οι συνάνθρωπος κινδυνεύει. Άλλος θα μπορούσε να πει δεν έχω υποχρέωση μα του ανοίξω. Αλλα,αυτό είναι αλλο θέμα. Μπορώ να κλειδωσω το σπίτι ΜΟΥ;

Πάντως αν εγώ κινδύνευα σε ένα μέρος, θα κοίταζα να ξεκουμπιστω απο το συγκεκριμένο μέρος. Εδω, βλέπω οτι επιλέγουν. Δεν θέλω Ελλάδα, θέλω Γερμανία. Και επιλέγοντας, ρισκάρουν την ζωή τους.

Λυπάμαι πολύ που χάνονται τόσες ζωές "έτσι" αλλα δε μπορώ να παραβλέψω οτι δεν πάνε σε διπλανές και ομόθρησκες χωρες. Ούτε μπορώ να παραβλέψω οτι η χώρα μας δεν εχει την οικονομική δυνατότητα να τους βοηθήσει. Εδω πείναμε εμείς. Πως θα ταΐσουμε κ απρόσκλητους επισκέπτες;;

Όποτε, κλειδώνεις την πόρτα. Δυστυχώς δε μπορείς να βοηθήσεις. Και ξέρεις οτι αν τηνκλειδώσεις, εντέλει θα κανεις καλό. Θα πάνε σε διπλανές χώρες και θα αποφύγουν κ τον πνιγμό.

Edited by - ALEXANDRA on 03/11/2015 23:04:10
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2015 :  20:55:41  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Επειδή σας αρέσουν οι αλληγορίες.

Είστε σε μια βάρκα και είστε ήδη υπεράριθμοι.
Κάποιοι πνίγονται. Αν προσπαθήσετε να τους σώσετε θα πνιγείτε και εσείς.
Είναι απάνθρωπο να μην τους σώσετε, αφού θα πνιγείτε και εσείς?

Φυσικά και δεν είναι έτσι, δεν θα σκοτωθούμε δλδ όλοι οι έλληνες αν πάρουμε στην γή μας 100-200-300χιλιάδες παραπάνω ανθρώπους, απλά θα φτωχύνουμε λίγο όμως θα είμαστε σίγουρα σε βιώσιμο επίπεδο (όπως είμασταν και πριν βέβαια παρά τις υστερίες ότι πεθαίνουμε ή μας σκοτώνουν), αλλά δεν ισχύει ούτε η από την ανάποδη αλληγορία, ότι έξω από την πόρτα μας βιάζονται ή σφάζονται. Δεν σφάζονται, στην Τουρκία δεν σφάζονται, ενώ στην Συρία ή το Αφγανιστάν, κάποιοι σφάζονται και κάποιοι απλά το επικαλούνται. Με 2-3 χιλιάρικα το κεφάλι, κάνουν ξεκίνημα ζωής μια χαρά στην Τουρκία. Εδώ με αυτά τα λεφτά θα έκανα εγώ κάποτε ξεκίνημα στην Ευρώπη που είναι πιο ακριβή αν το αποφάσιζα, αν αποφάσιζα με αυτά τα λεφτά να εγκατασταθώ σε κάποια επαρχιακή πόλη της Τουρκίας θα ήμουν βασιλιάς όχι απλά καλά.
Απλά εκεί θα ζήσουν μια απλή αγροτική ζωή, χωρίς προοπτική αμαξιού -καλού-, ίντερνετ, σύνταξης, ευρωπαικής ζωής κτλ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2015 :  21:44:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
και ωραία, ας δεχθούμε ότι ο Κώστας έχει δίκιο και όντως όσοι θέλουν να έρθουν τους υποδεχόμαστε. πως φαντάζεσαι το μέλλον? να τους δώσουμε δικαιώματα μειονότητας? αργότερα εκλογικά δικαιώματα? αν η αναλογία χριστιανών προς μουσουλμάνων αλλάξει δραματικά υπέρ τους? ποιες οι συνέπειες? οι μουσουλμάνοι θα ασπάζονται το "όλοι αδέρφια είμαστε"? διότι δεν φτάνει να το πιστεύεις μόνο εσύ Κώστα, πρέπει να το πιστεύει και ο απέναντι. αν μείνουν όλοι μαζί στη Θράκη (απ΄ όπου προέρχομαι)? τι θα γίνει? ήδη μιλάμε για Κοσοβοποίηση. λες να μην το κάνει πιο έντονο το πρόβλημα? ποιος μας εγγυάται ότι ΟΛΟΙ θα επιστρέψουν στα σπίτια τους, μόλις ηρεμήσουν τα πράγματα? έναν φιλοξενούμενο δεν τον θέλω για πάντα στο σπίτι μου, εσύ τον θέλεις?
αυτό που δεν αντιλαμβάνεται η αριστερή σκέψη είναι ότι πέρα από την συλλογική συνείδηση υπάρχει και η ατομική. και όσο να θέλει η θεωρεία της αριστεράς να εξαλείψει την ατομική συνείδηση, αυτή ποτέ δεν θα σβήσει. και αν η επιθυμία μου είναι να μην θεωρούμαι ίδιος με τον άλλον, ότι εγώ θέλω άλλα πράγματα σε σχέση με τον διπλανό μου, ότι δεν θέλω να μοιραστώ το ψωμί μου με κανέναν (όσο εγωιστικό και αν ακούγεται) γιατί έτσι απλά γουστάρω, τότε κανείς δεν μπορεί να μου στερήσει αυτό το δικαίωμα. μπορείς να προσπαθήσεις να με πείσεις Κώστα ότι θα έπρεπε να το μοιραστώ, αλλά δεν επιτρέπεται να μου το επιβάλεις.
ελπίζω να μην κούρασα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2015 :  23:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by skull

και ωραία, ας δεχθούμε ότι ο Κώστας έχει δίκιο και όντως όσοι θέλουν να έρθουν τους υποδεχόμαστε. πως φαντάζεσαι το μέλλον? να τους δώσουμε δικαιώματα μειονότητας? αργότερα εκλογικά δικαιώματα? αν η αναλογία χριστιανών προς μουσουλμάνων αλλάξει δραματικά υπέρ τους? ποιες οι συνέπειες? οι μουσουλμάνοι θα ασπάζονται το "όλοι αδέρφια είμαστε"? διότι δεν φτάνει να το πιστεύεις μόνο εσύ Κώστα, πρέπει να το πιστεύει και ο απέναντι. αν μείνουν όλοι μαζί στη Θράκη (απ΄ όπου προέρχομαι)? τι θα γίνει? ήδη μιλάμε για Κοσοβοποίηση. λες να μην το κάνει πιο έντονο το πρόβλημα? ποιος μας εγγυάται ότι ΟΛΟΙ θα επιστρέψουν στα σπίτια τους, μόλις ηρεμήσουν τα πράγματα? έναν φιλοξενούμενο δεν τον θέλω για πάντα στο σπίτι μου, εσύ τον θέλεις?
αυτό που δεν αντιλαμβάνεται η αριστερή σκέψη είναι ότι πέρα από την συλλογική συνείδηση υπάρχει και η ατομική. και όσο να θέλει η θεωρεία της αριστεράς να εξαλείψει την ατομική συνείδηση, αυτή ποτέ δεν θα σβήσει. και αν η επιθυμία μου είναι να μην θεωρούμαι ίδιος με τον άλλον, ότι εγώ θέλω άλλα πράγματα σε σχέση με τον διπλανό μου, ότι δεν θέλω να μοιραστώ το ψωμί μου με κανέναν (όσο εγωιστικό και αν ακούγεται) γιατί έτσι απλά γουστάρω, τότε κανείς δεν μπορεί να μου στερήσει αυτό το δικαίωμα. μπορείς να προσπαθήσεις να με πείσεις Κώστα ότι θα έπρεπε να το μοιραστώ, αλλά δεν επιτρέπεται να μου το επιβάλεις.
ελπίζω να μην κούρασα



Πωπω κακός που είσαι!

(Κι εγώ μαζί σου)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2015 :  23:22:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξεκινάτε με ένα θεσφατο, ότι η συνθήκη Δουβλίνο2 είναι ευαγγέλιο. Όχι, δεν είναι. Και αν θέλετε να δείτε την αλήθεια κατάματα, είναι περισσότερο πασιφανές από το ότι ο ήλιος λάμπει, πως η υπογραφή τέτοιας συνθήκης από την Ελλάδα ήταν προδοσία. Τώρα πως υπογράφτηκε κάτι τέτοιο, θα έλεγε κάποιος ότι μερικοί τα πήραν α λα Ζήμενς. Αλλά όχι, αποκλείεται στην Ελλάδα να έγινε κάτι τέτοιο.

Είναι προς το συμφέρον μας να άρουμε την έγκριση της συνθήκης, και να αφήνουμε όλους τους πρόσφυγες, μετανάστες κλπ να πηγαίνουν όπου θέλουν. Ένα και ένα κάνει δύο, μη συζητάμε τα υπόλοιπα για τις "δυσκολίες" ή δυσκολίες που θα έχει η Ελλάδα από τους πρόσφυγες, καθώς αυτές θα είναι ανύπαρκτες μια και ελάχιστοι θα μένουν εδώ αν φύγουμε από τη συνθήκη.

Γιώργο (skull) η Ελλάδα προσφέρει τεράστιες εξυπηρετήσεις στο ΝΑΤΟ με Σούδα, στρατηγείο Λάρισας και ένα σωρό άλλα. Όλα αυτά του χρησιμεύουν για να εγκληματεί. Ως χώρα, είμαστε υπεύθυνοι. Ως πολίτες, εδώ δεν αντιδράμε για τον εαυτό μας και το πλιάτσικο της τρόικας σε εμάς και στη χώρα μας. Για τη παράδοση στο ΝΑΤΟ θα αντιδράσουμε?

Γιώργο (Deorum) αποδείχτηκε ότι όσα λέει και η τωρινή κυβέρνηση είναι συνέχεια των προηγούμενων κυβερνήσεων. Λόγια του αέρα για τις εντυπώσεις (και Βασίλη εκ δόλου). Όντως υπήρξαν θάνατοι εργαζόμενων της ΕΡΤ λίγο καιρό μετά την απόλυσή τους, με τη στενοχώρια να παίζει πιθανό ρόλο, αλλά η κυβέρνηση πολύ που νοιάστηκε. Απλά τους χρησιμοποιεί και αυτούς.

Αλεξάνδρα πόσο πιο κατηγορηματικά να το πω? Όχι, δεν έχει το δικαίωμα. Εδώ έναν άνθρωπο να κινδυνεύει στο δρόμο και αδιαφορήσεις μπορεί υπό προϋποθέσεις να έχεις νομικές συνέπειες (ιδίως αν δεν κινδύνευες και εσύ δίνοντας βοήθεια), συζητάμε για το δίκιο της ΕΕ που δημιουργεί τους πρόσφυγες, και κατόπιν κλείνοντάς τους κάθε άλλη είσοδο, τους οδηγεί και σε πνιγμό? Απλά βασιλεύει ο νόμος του ισχυρού. Η ΕΕ σε πνίγει και άντε τα γυναικόπαιδα να βρούνε το δίκιο τους στα δικαστήρια της πολιτισμένης Ευρώπης.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2015 :  23:30:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάντως απορώ τι συζητάμε. Αφού όλοι δεχόμαστε ότι "μια μάνα δεν ρισκάρει τη ζωή του παιδιού της μόνο για να μετακομίσει", ταυτόχρονα αποδεχόμαστε ότι συντρέχει και ζωτικής σημασίας λόγος (είτε τον γνωρίζουμε είτε όχι), οι πρόσφυγες να μη μένουν στη Τουρκία. Και ότι άρα καλώς επιδιώκουν να πάνε στη Δυτική Ευρώπη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2015 :  23:41:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by KostasPVol

Πάντως απορώ τι συζητάμε. Αφού όλοι δεχόμαστε ότι "μια μάνα δεν ρισκάρει τη ζωή του παιδιού της μόνο για να μετακομίσει", ταυτόχρονα αποδεχόμαστε ότι συντρέχει και ζωτικής σημασίας λόγος (είτε τον γνωρίζουμε είτε όχι), οι πρόσφυγες να μη μένουν στη Τουρκία. Και ότι άρα καλώς επιδιώκουν να πάνε στη Δυτική Ευρώπη.



καλά λες αυτά που λες, αλλά όσα ερωτήματα σου τέθηκαν από εμένα και άλλους, δεν απάντησες ούτε μια
είπα πριν, παράλληλους μονολόγους κάνουμε, άνευ ουσίας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2015 :  00:13:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και όλα αυτά που έγραψα τι είναι? Ερώτημα δεν είδα. Περισσότερο ως θεωρία συνομοσιολογίας είναι. Και ούτε είμαι άλλωστε αρμόδιος για να απαντήσω σε λεπτομέρειες που δεν γνωρίζουμε.

Θεωρώ απόλυτα φυσιολογικά όσα γίνονται. Η ΕΕ δημιουργεί τους πρόσφυγες, και μικρό μέρος από αυτούς έρχονται ή προσπαθούν να έρθουν και στην Ευρώπη. Το μόνο μη φυσιολογικό είναι η στάση της Ελλάδας. Που με τα Δουβλίνα2 επωμίζεται εκανονταπλάσιο ποσοστό του ζητήματος από όσο θα της αναλογούσε αν δεν είμασταν προτεκτοράτο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2015 :  02:31:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by KostasPVol

Και όλα αυτά που έγραψα τι είναι? Ερώτημα δεν είδα. Περισσότερο ως θεωρία συνομοσιολογίας είναι. Και ούτε είμαι άλλωστε αρμόδιος για να απαντήσω σε λεπτομέρειες που δεν γνωρίζουμε.

Θεωρώ απόλυτα φυσιολογικά όσα γίνονται. Η ΕΕ δημιουργεί τους πρόσφυγες, και μικρό μέρος από αυτούς έρχονται ή προσπαθούν να έρθουν και στην Ευρώπη. Το μόνο μη φυσιολογικό είναι η στάση της Ελλάδας. Που με τα Δουβλίνα2 επωμίζεται εκανονταπλάσιο ποσοστό του ζητήματος από όσο θα της αναλογούσε αν δεν είμασταν προτεκτοράτο.



Αυτό δεν το κατάλαβα. Όπως φαίνεται καμιά χώρα της Ευρώπης δεν θέλει τους πρόσφυγες. Τα οργανα της Ευρώπης δεν κάνουν τίποτα παρά κλείνουν τα σύνορα. Άρα υποθέτω θες να πεις, το δημιουργεί χωρίς να το θέλει. Αλλά γιατί; Γιατί τους κάνει να φύγουν από τη χώρα τους και από την άλλη δεν τους δέχεται; Γιατί το κάνει αυτό πιστεύεις; Και οι πρόσφυγες γιατί θελουν να έρθουν στην κακιά Ευρώπη;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2015 :  03:50:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ελειπα όλη την ημέρα και τώρα είδα ότι μου έχουν τεθεί ερωτήματα στα οποία καλούμαι να απαντήσω..

@βασίλη το είχα παραθέσει σε προηγούμενη σελίδα..
Ο φράχτης του Έβρου δεν αποτελεί μόνο το σύμβολο του αποκλεισμού, της δαιμονοποίησης του «ξένου» και της πάση θυσία προστασίας της εθνικής και ευρωπαϊκής ασφάλειας. Αποτελεί την αιτία όλων αυτών των πνιγμών στο Αιγαίο και στη Μεσόγειο, εφόσον αναγκάζει πρόσφυγες και μετανάστες να ακολουθήσουν τις επίφοβες θαλάσσιες διόδους για τη διάσχιση των συνόρων. Τα στοιχεία δείχνουν ότι από την ολοκλήρωση του φράχτη οι πνιγμοί στο Αιγαίο έχουν αυξηθεί δραματικά και θα συνεχίσουν να αυξάνονται αφού κανένα συρματόπλεγμα δεν μπορεί να σταματήσει αυτούς που αγωνίζονται για επιβίωση και μια ζωή με αξιοπρέπεια. Αυτό που χρειάζονται αυτοί οι άνθρωποι είναι ασφαλείς διόδους (περάσματα) και όχι φράχτες ή βάρκες (κατ΄ευφημισμόν) που θα δυσκολέψουν την διάβαση τους και θα θέσουν σε κίνδυνο την ζωή τους οδηγώντας τους σε πνιγμούς.

@skull Στην Τουρκία διαμένουν πρόσφυγες σε καταυλισμούς και πολλοί έχουν διασκορπιστεί στις πόλεις. Οι περισσότεροι κάνουν χειρωνακτικές εργασίες και ζουν κάτω από το όριο της φτώχειας.
Η Τουρκία έχει υπογράψει τη σύμβαση της Γενεύης για τους πρόσφυγες, αλλά το άρθρο της «γεωγραφικής εξαίρεσης» ορίζει ότι η χώρα υποχρεούται να παράσχει άσυλο μόνο σε πρόσφυγες από Ευρωπαικά κράτη..!
Επομένως το να διαμένουν εγκλωβισμένοι υπο τέτοιες συνθήκες στην Τουρκία δεν τους δίνει καμία προοπτική!

Οι πρόσφυγες δεν είναι υπεύθυνοοι για την φυγή και την δυστυχία τους.
Υπεύθυνοι είναι αυτοί που εισέβαλαν στις χώρες τους και δημιούργησαν το πρόβλημα, έχουν όνομα και λέγονται Ε.Ε ΝΑΤΟ ΗΠΑ και Ρωσία.
Αν θέλουμε να είμαστε δίκαιοι εκεί πρέπει να αποδώσουμε τις ευθύνες.

Αν κοιτάξουμε τη γη από ψηλά θα δούμε ότι δεν έχει ούτε σύνορα ούτε φράχτες. Αυτά είναι επινόηση για να μας εκμεταλλεύονται και να θησαυρίζουν εις βάρος της δυστυχίας μας, να μας κρατούν δέσμιους φοβισμένους και φυλακισμένους σε έναν πλανήτη όπου θα έπρεπε να βασιλεύει η ελευθερία.
https://youtu.be/P5_GlAOCHyE
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2015 :  04:28:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
"Άρα υποθέτω θες να πεις, το δημιουργεί χωρίς να το θέλει"

Λάθος το υποθέτεις Αλεξάνδρα. Το συμφέρον της ΕΕ είναι ο πόλεμος στις Συρίες (και ο οικονομικός πόλεμος επί της Ελλάδας, αλλά δεν συζητάμε αυτό τώρα) και οι μπίζνες των πολεμοκάπηλων εταιριών όπλων που αφεντεύουν την ΕΕ. Που είναι η ΕΕ. Τις συνέπειες όμως οι έξυπνοι Ευρωπαίοι δεν θέλουν να τις υποστούν. Έτσι όχι μόνο αρνούνται να δεχτούν τους πρόσφυγες-δημιουργήματά τους, αλλά φρόντισαν με το Δουβλίνο2 να τους δώσουν στην Ελλάδα που την έχουν για αυτές τις δουλειές.

Και εσένα αν ο γείτονας κάψει το σπίτι σου, μόνη επιλογή θα έχεις να παρακαλάς να πας σε μια γωνιά από το δικό του. Και ας είναι κακός.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2015 :  10:48:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πραγματικά διάλογος δε γίνεται. Άλλος λέει μανιφέστο, άλλος «το εμβατήριο που του ‘μαθαν να λέει»…..


Χωρίς να παρακολουθώ ειδήσεις, και πιστεύοντας ότι καμία ανθρώπινη ζωή δε θα έπρεπε να έχει χαθεί, θεωρώ ότι είναι πιθανή η αύξηση των πνιγμών λόγω επιδείνωσης των καιρικών συνθηκών και όχι λόγω του φράχτη. Και εν πάση περιπτώσει, όποιος βρει φράχτη μπροστά του έχει την επιλογή να στρίψει δεξιά-βόρεια προς τη Ρουμανία και να συνεχίσει πεζός προκειμένου να μην κινδυνεύσει καμία ζωή.
ΕΠΙΛΟΓΗ του είναι.

Επίσης, ελπίζω ο φράχτης να μην είναι το ίδιο αποτελεσματικός με τη φύλαξη των βορειοδυτικών μας συνόρων.
Η απογραφή του 2011 επί συνόλου 11.000.000 κατέγραψε 760χιλ μετανάστες (κατά 50% από Αλβανία, Βουλγαρία, Ρουμανία). Και αυτό χωρίς να έχει καταγραφεί μεγάλο μέρος των λαθρομεταναστών. Να υποθέσω ότι και οι τρεις αυτές χώρες βρίσκονταν σε εμπόλεμη κατάσταση?
Και η Ελλάδα γιατί τους δέχτηκε? Ποια είναι η πολιτική μας? Ποιες οι προϋποθέσεις για να δεχτούμε κάποιον ως μετανάστη? Πόσοι από αυτούς που ήρθαν πληρούσαν τις προϋποθέσεις αυτές. Πόσους μπορούμε να δεχτούμε ως χώρα?

Γιατί αν φτάσεις να έχεις 20-30% του πληθυσμού σου από «ξένους», χωρών που έχουν επεκτατικές βλέψεις για τη χώρα σου, άλλων θρησκειών με επιθετικές συμπεριφορές, μη δυνάμενων να προσαρμοστούν, κάποια στιγμή θα χάσεις την εθνική σου συνείδηση. Και αυτό ισχύει για οποιαδήποτε χώρα.


Όσοι, υπερασπίζεστε με σθένος την κατάργηση συνόρων και την άνευ όρων αποδοχή όποιων και όσων θέλουν να έρθουν στην Ελλάδα, μπορείτε να μου πείτε γιατί παραμένετε στην Ελλάδα και δε μεταναστεύετε στην ιδανική για σας χώρα, ή έστω σε κάποια που να είναι ποιο κοντά στα πολιτικά σας πιστεύω?
Αλήθεια υπάρχει τέτοια χώρα με ανοιχτά σύνορα?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 186 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000