Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Πολιτικό καφενείο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 186

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2015 :  11:16:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξυπόλητε
είσαι λάθος αλλά και δεν μπορώ να σε πείσω. Ποιά στοιχεία ακριβώς επικαλείσαι; Παλιότερα στον Έβρο ποταμό ήταν σύνηθες ΕΠΙ ΧΡΟΝΙΑ να ανασύρονται πνιγμένοι(περιοχή Φερρών) που προσπαθούσαν στο καταχείμωνο να τον περάσουν. Στοιχεία γιατί δεν βρίσκεις για αυτό;
Παλιότερα τα τροχαία ήταν λιγότερα γιατί δεν υπήρχαν ΙΧ, μήπως να καταργήσουμε και τα ΙΧ;
Σου ξαναγράφω ότι αν επιθυμείς την ελεύθερη και ασφαλή δίοδο αυτή είναι ΜΟΝΟ οι επίσημες πόρτες είτε από τους Κήπους είτε από τις Καστανιές και όχι σαν τον κλέφτη να μπαίνεις από όπου βρεις. Τα υπόλοιπα είναι μόνο για ιδεολογική άσκοπη κατανάλωση.

Κώστα
μπορεί το συμφέρον της ΕΕ να είναι ο οποιοσδήποτε πόλεμος για τα συμφέροντα της όμως θα πρέπει να δούμε και τα συμφέροντα του κράτους μας (εφόσον το αποδέχεσαι). Ναι να περάσουν οι πρόσφυγες (χωρίς συνδρομή από το επίσημο κράτος) όμως δεν θα μπορούσαν σε καμία περίπτωση να μείνουν, όχι γιατί είμαστε κακοί, κυνικοί ή ότι άλλο αλλά γιατί η κατάσταση της χώρας δεν αντέχει τέτοια νούμερα. Παλιότερα σου είχα γράψει ότι τελοσπάντων κάποιος υπεύθυνα(εδώ γελάμε) πρέπει να μας πει πόσους αντέχουμε. Δεν το είδα ακόμα παρά μόνο ατυχείς δηλώσεις σε διαγωνισμό για το ποιος είναι περισσότερο ανθρωπιστής.
Το καταλαβαίνεις και συ ότι κανείς δεν θέλει να υπάρχουν πχ άστεγοι όμως κανένας δεν λέει "ελάτε όλοι στο σπίτι μου να σας τρέφω". Δεν γίνεται όσο ανθρωπιστής και να είναι. Πιθανόν να κάνει κάποιες κινήσεις για να απαλύνει τον πόνο, τίποτα περισσότερο όμως.
Δηλώσεις του τύπου "όλοι μαζί οι φτωχοί και κατατρεγμένοι αλληλοβοηθιόμαστε" δεν μπορώ να τις λάβω ως σοβαρές. Ακόμα χειρότερες δηλώσεις σαν του Άλεξ "πόσο κοστίζει 1 πιάτο φαγητό σε 1 μετανάστη" όταν υπάρχουν ορδές άπορων ΄και υπεραμύνεται σκληρότερων μνημονιακών πολιτικών.

Το σίγουρο είναι ότι αν 1 χώρα δεν σέβεται τα σύνορά της τότε θα βρεθεί κάποια άλλη που θα τους δώσει την πρέπουσα σημασία!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 04/11/2015 11:22:27
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2015 :  11:31:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Ξυπόλητε
είσαι λάθος αλλά και δεν μπορώ να σε πείσω. Ποιά στοιχεία ακριβώς επικαλείσαι; Παλιότερα στον Έβρο ποταμό ήταν σύνηθες ΕΠΙ ΧΡΟΝΙΑ να ανασύρονται πνιγμένοι(περιοχή Φερρών) που προσπαθούσαν στο καταχείμωνο να τον περάσουν. Στοιχεία γιατί δεν βρίσκεις για αυτό;
Παλιότερα τα τροχαία ήταν λιγότερα γιατί δεν υπήρχαν ΙΧ, μήπως να καταργήσουμε και τα ΙΧ;
Σου ξαναγράφω ότι αν επιθυμείς την ελεύθερη και ασφαλή δίοδο αυτή είναι ΜΟΝΟ οι επίσημες πόρτες είτε από τους Κήπους είτε από τις Καστανιές και όχι σαν τον κλέφτη να μπαίνεις από όπου βρεις. Τα υπόλοιπα είναι μόνο για ιδεολογική άσκοπη κατανάλωση.

Κώστα
μπορεί το συμφέρον της ΕΕ να είναι ο οποιοσδήποτε πόλεμος για τα συμφέροντα της όμως θα πρέπει να δούμε και τα συμφέροντα του κράτους μας (εφόσον το αποδέχεσαι). Ναι να περάσουν οι πρόσφυγες (χωρίς συνδρομή από το επίσημο κράτος) όμως δεν θα μπορούσαν σε καμία περίπτωση να μείνουν, όχι γιατί είμαστε κακοί, κυνικοί ή ότι άλλο αλλά γιατί η κατάσταση της χώρας δεν αντέχει τέτοια νούμερα. Παλιότερα σου είχα γράψει ότι τελοσπάντων κάποιος υπεύθυνα(εδώ γελάμε) πρέπει να μας πει πόσους αντέχουμε. Δεν το είδα ακόμα παρά μόνο ατυχείς δηλώσεις σε διαγωνισμό για το ποιος είναι περισσότερο ανθρωπιστής.
Το καταλαβαίνεις και συ ότι κανείς δεν θέλει να υπάρχουν πχ άστεγοι όμως κανένας δεν λέει "ελάτε όλοι στο σπίτι μου να σας τρέφω". Δεν γίνεται όσο ανθρωπιστής και να είναι. Πιθανόν να κάνει κάποιες κινήσεις για να απαλύνει τον πόνο, τίποτα περισσότερο όμως.
Δηλώσεις του τύπου "όλοι μαζί οι φτωχοί και κατατρεγμένοι αλληλοβοηθιόμαστε" δεν μπορώ να τις λάβω ως σοβαρές. Ακόμα χειρότερες δηλώσεις σαν του Άλεξ "πόσο κοστίζει 1 πιάτο φαγητό σε 1 μετανάστη" όταν υπάρχουν ορδές άπορων ΄και υπεραμύνεται σκληρότερων μνημονιακών πολιτικών.

Το σίγουρο είναι ότι αν 1 χώρα δεν σέβεται τα σύνορά της τότε θα βρεθεί κάποια άλλη που θα τους δώσει την πρέπουσα σημασία!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.






Μα ο Κωστας ειπε να τους επιτρεψουμε την εισοδο αλλα και την εξοδο, δινοντας τους χαρτια, να πανε στις Χωρες που επιθυμουν, δεν ειπε να τους κρατησουμε εδω, αφου οντως δεν μπορουμε με το υπαρχον καθεστως, να θρεψουμε εμας τους ιδιους.
Απλα οσο μπορει ο καθενας βοηθαει, αυτους που εφτασαν καλως ή κακως εδω.
Η Ελλαδα εφοσον με βαση τα λεγομενα της Κυβερνησης, ανηκει στην Δυση και στο ΝΑΤΟ εχει και η ιδια μεριδιο ευθυνης για τα προσφυγικα ρευματα.
Οπως και εμεις εφοσον αποδεχομαστε την Δημοκρατικα εκλεγμενη Κυβερνηση που μας εκπροσωπει και αποδεχεται τις συνθηκες του Σεγκεν και του Δουβλινου που εχουμε υπογραψει και μας υποχρεωνουν να κραταμε εδω οσους εισερχονται στα εδαφη μας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2015 :  11:52:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι συνθήκες περί μεταναστών είναι έτσι κι αλλιώς κατάπτυστες, να χαίρονται αυτοί που τις ψηφίσαν (και βέβαια αυτοί που τους ψηφίσαν).

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2015 :  11:58:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όπως τίποτα και κανένας
δεν μπορεί να σταματήσει
τα πουλιά ή τα χέλια
να μεταναστεύουν...

...έτσι και τίποτα και κανένας
δεν μπορεί να σταματήσει
και τους ανθρώπους
να μεταναστεύουν.

Όσο συντρέχουν λόγοι
- εποχές, κλίμα, βιότοποι,
πόλεμοι, δικτατορίες,
φτώχεια και ανέχεια -
και είτε μας αρέσει, είτε όχι,
το φαινόμενο της μετανάστευσης πληθυσμών
θα εξακολουθεί.

Μήπως λοιπόν να εστιάσουμε στις αιτίες
και όχι στο αποτέλεσμα;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2015 :  12:53:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΑΚΡΙΒΩΣ!!!!!!!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2015 :  13:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Aroulio "πραγματικά διάλογος δε γίνεται. Άλλος λέει μανιφέστο, άλλος «το εμβατήριο που του ‘μαθαν να λέει»….."
..άλλος τα τροπάρια του, άλλος για Χίο τράβηξε κι΄άλλος για Μυτιλήνη.. αν σταθεί τυχερός και δεν πνιγεί στον πάτο του Αιγαίου.

"Γιατί αν φτάσεις να έχεις 20-30% του πληθυσμού σου από «ξένους», χωρών που έχουν επεκτατικές βλέψεις για τη χώρα σου, άλλων θρησκειών με επιθετικές συμπεριφορές, μη δυνάμενων να προσαρμοστούν, κάποια στιγμή θα χάσεις την εθνική σου συνείδηση. Και αυτό ισχύει για οποιαδήποτε χώρα.
Οι μανάδες οι γέροι και τα παιδιά έρχονται με "επεκτατικές βλέψεις" γι΄αυτό μπαίνουν στα σαπιοκάραβα και πνίγονται για να μας κατακτήσουν..
Για την πραγματική κατάκτηση-υποδούλωση της χώρας απο τους "εταίρους" δεν βλέπω να λες κουβέντα. Εδώ δεν χάνεται η "εθνική συνείδηση";


Όσοι, υπερασπίζεστε με σθένος την κατάργηση συνόρων και την άνευ όρων αποδοχή όποιων και όσων θέλουν να έρθουν στην Ελλάδα, μπορείτε να μου πείτε γιατί παραμένετε στην Ελλάδα και δε μεταναστεύετε στην ιδανική για σας χώρα, ή έστω σε κάποια που να είναι ποιο κοντά στα πολιτικά σας πιστεύω?
Αλήθεια υπάρχει τέτοια χώρα με ανοιχτά σύνορα?"
Η "χώρα με ανοιχτά σύνορα" βρίσκεται μέσα στον κάθε ελεύθερα σκεπτόμενο άνθρωπο.
Η κατάργηση συνόρων και την άνευ όρων αποδοχή έχει ήδη συντελεστεί απο την Ε.Ε ΔΝΤ κ.λ.π.στην Ελλάδα.
Τα σύνορα εξυπηρετούν αυτούς που θέλουν έναν κόσμο μαντρωμένο και φυλακισμένο για να μπορούν να τον ελέγχουν και να τον εκμεταλλεύονται "η φάρμα των ζώων" και των ζωών..


@Βασίλη Οι πνιγμοί το δείχνουν ξεκάθαρα ότι απο το χτίσιμο του φράχτη αυξήθηκαν, γιατί αναγκάζει πρόσφυγες και μετανάστες να ακολουθήσουν τις επίφοβες θαλάσσιες διόδους. Τα μακάβρια στατιστικά στοιχεία ακόμα, δεν έχουν βγει οπότε δεν μπορώ να στα παραθέσω για να πειστείς.
Αλλωστε θέλω να πιστεύω ότι όλοι παρακαλάμε όταν βγούν οι "πνιγμένες αποδείξεις" να έχουν τον μικρότερο αριθμό.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2015 :  14:30:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitos

@Aroulio "πραγματικά διάλογος δε γίνεται. Άλλος λέει μανιφέστο, άλλος «το εμβατήριο που του ‘μαθαν να λέει»….."
..άλλος τα τροπάρια του, άλλος για Χίο τράβηξε κι΄άλλος για Μυτιλήνη.. αν σταθεί τυχερός και δεν πνιγεί στον πάτο του Αιγαίου.

"Γιατί αν φτάσεις να έχεις 20-30% του πληθυσμού σου από «ξένους», χωρών που έχουν επεκτατικές βλέψεις για τη χώρα σου, άλλων θρησκειών με επιθετικές συμπεριφορές, μη δυνάμενων να προσαρμοστούν, κάποια στιγμή θα χάσεις την εθνική σου συνείδηση. Και αυτό ισχύει για οποιαδήποτε χώρα.
Οι μανάδες οι γέροι και τα παιδιά έρχονται με "επεκτατικές βλέψεις" γι΄αυτό μπαίνουν στα σαπιοκάραβα και πνίγονται για να μας κατακτήσουν..
Για την πραγματική κατάκτηση-υποδούλωση της χώρας απο τους "εταίρους" δεν βλέπω να λες κουβέντα. Εδώ δεν χάνεται η "εθνική συνείδηση";


Όσοι, υπερασπίζεστε με σθένος την κατάργηση συνόρων και την άνευ όρων αποδοχή όποιων και όσων θέλουν να έρθουν στην Ελλάδα, μπορείτε να μου πείτε γιατί παραμένετε στην Ελλάδα και δε μεταναστεύετε στην ιδανική για σας χώρα, ή έστω σε κάποια που να είναι ποιο κοντά στα πολιτικά σας πιστεύω?
Αλήθεια υπάρχει τέτοια χώρα με ανοιχτά σύνορα?"
Η "χώρα με ανοιχτά σύνορα" βρίσκεται μέσα στον κάθε ελεύθερα σκεπτόμενο άνθρωπο.
Η κατάργηση συνόρων και την άνευ όρων αποδοχή έχει ήδη συντελεστεί απο την Ε.Ε ΔΝΤ κ.λ.π.στην Ελλάδα.
Τα σύνορα εξυπηρετούν αυτούς που θέλουν έναν κόσμο μαντρωμένο και φυλακισμένο για να μπορούν να τον ελέγχουν και να τον εκμεταλλεύονται "η φάρμα των ζώων" και των ζωών..


@Βασίλη Οι πνιγμοί το δείχνουν ξεκάθαρα ότι απο το χτίσιμο του φράχτη αυξήθηκαν, γιατί αναγκάζει πρόσφυγες και μετανάστες να ακολουθήσουν τις επίφοβες θαλάσσιες διόδους. Τα μακάβρια στατιστικά στοιχεία ακόμα, δεν έχουν βγει οπότε δεν μπορώ να στα παραθέσω για να πειστείς.
Αλλωστε θέλω να πιστεύω ότι όλοι παρακαλάμε όταν βγούν οι "πνιγμένες αποδείξεις" να έχουν τον μικρότερο αριθμό.




Το επεκτατικές βλέψεις αναφέρεται στο 25-30% του συνολικού πληθυσμού της γειτονικής Αλβανίας, που αφήσαμε να έρθει στην Ελλάδα, την ίδια στιγμή που ακούγονται εθνικιστικές κορώνες για μεγάλο κράτος κι επέκτασή τους ως την Άρτα. Αν έχεις ακούσει κάτι διαφορετικό, ενημέρωσέ με.

Επίσης υποθέτω ότι με αυτά που γίνονται εδώ και πολλά χρόνια, αργά ή γρήγορα θα υπάρξει θέμα στη θράκη. Αν διαφωνείς πες το μας.

Κι εγώ μπορώ να παίζω καλόπιστα στην αυλή σου, αύριο-μεθαύριο φέρνω και τους φίλους μου και σε λίγα χρόνια ζητώ αυτοδιάθεση/αυτοδιαχείριση/απόσχιση -δεν ξέρω ποια από όλους τις λέξεις σας είναι πιο προσφιλείς- καθώς θα είμαστε περισσότεροι από εσένα στην αυλή σου και άρα θα είναι δική μας. Κάτι σαν τη χρησικτησία δηλαδή...

Το να συναποφασίζεις μαζί με άλλους 26 κατ' επιλογήν σου εταίρους (και φαντάζομαι ότι είστε υπέρ των συλλογικών διαδικασιών) είναι διαφορετικό, από το να σου επιβάλλονται, και να σου έρχονται χωρίς και παρά τη θέλησή σου, όλοι όσοι μας έρχονται.

Αν εσύ είσαι πραγματικά υπέρ των ανοιχτών συνόρων, προτείνω να αφαιρέσεις και όλες τις πόρτες του σπιτιού σου. Αν νομίζεις ότι μπορεί να υπάρξει έστω και το παραμικρό πρόβλημα, εξήγησέ το μας.


Εν τω μεταξύ δε νομίζω ότι λέω κάτι περίεργο. Απλά να εφαρμόζονται οι νόμοι. Να υπάρχει οργάνωση, να υπάρχουν προδιαγραφές.

Η αντίθετη άποψη ποια είναι δηλαδή, γιατί το όλα πουτ@ν@ δε με καλύπτει?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2015 :  16:23:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
φίλε Κώστα και xipolite,
είναι κουραστικό να διαβάζεις ένα θέμα και να βλέπεις ότι δεν γίνεται ουσιαστική αντιπαράθεση. σας έχω θέσει συγκεκριμένα ερωτήματα, αλλά συνεχίζετε να μην απαντάτε σε αυτά. αυτά που αναφέρετε τα έχω διαβάσει πολλές φορές από εσάς με αφορμή άλλα θέματα στο παρελθόν.
στην επιχειρηματολογία σας βάζετε διάφορα πράγματα στο ίδιο τσουβάλι, κατά το δοκούν. δεν είναι έτσι όμως.
α) αν θεωρείτε ότι πρέπει να θεωρούμαστε ανα τη γη όλοι αδέρφια και δεν μας χωρίζει τίποτα, είναι λάθος σας, διότι κάποιοι δεν το θεωρούν. και δεν είναι σωστό να τους δείχνετε με το δάχτυλο και να κατηγορούνται για αυτό. εγώ δεν θεωρώ ότι όλοι οι άνθρωποι είμαστε ίδιοι, και θεωρώ ότι αυτό είναι καλό.
και οι λύκοι είναι λύκοι, αλλά οι διάφορες αγέλες διαχωρίζουν τα ενδιαιτήματά τους και τα βάζουν με εκείνους τους λύκους που προσπαθούν να καταπατήσουν τα σύνορά τους.
β) εσείς λέτε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα από την αθρόα είσοδο "ξένων" στη χώρα μας, αλλά υπήρχαν και υπάρχουν πολλά παραδείγματα όπου η μεταβολή στη πληθυσμιακή σύνθεση έφερε προβλήματα στη χώρα.
γ) υπάρχει (προφανώς δυστυχώς για εσάς) ένα χαρακτηριστικό του ανθρώπου, το οποίο δεν εξαλείφεται από καμία ιδεολογία. είναι ο εγωισμός (με την καλή και την κακή της έννοια). αν αρκείσαι το κράτος σου να σου παρέχει την όποια δουλειά σου βάλει να κάνεις, να σε βάλει σε όποιο σπίτι θεωρεί ότι σου ταιριάζει και να κατέχεις όλα αυτά τα υλικά αγαθά που θεωρεί ότι πρέπει να κατέχεις, είναι δικαίωμά σου, προφανώς μπορείς και καταπνίγεις τον εγωισμό σου. εγώ δεν μπορώ να τον καταπνίξω, οπότε δεν μου αρκεί ένα ζευγάρι παπούτσια, και ένα ι.χ. κτλ.
δ) αν θεωρείται ότι είμαστε όλοι πολίτες αυτό του ενιαίου κόσμου και όλα ανήκουν σε όλους, όλα θα πρέπει να μοιραστούν σε όλους, και ότι το δικό μου είναι και δικό σου (μιας και καταργούμε την προσωπική ιδιοκτησία), τότε γιατί να μην θεωρήσουμε ότι και το παιδί μου σου ανήκει εξίσου? μην μου πεις ότι είναι άλλο αυτό. όλα υπό την ίδια θεωρεία εντάσσονται. εσύ λες δεν υπάρχει ΔΙΚΟ μου κράτος, είναι μια ουτοπία, άρα λες δεν υπάρχει ΔΙΚΟ μου παιδί, είναι μία ουτοπία. το θεωρείς τραβηγμένο? υπερβολικό? άσχετο? αν ναι, τότε κατάλαβε ότι και αυτοί που έχουν διαφορετική άποψη με σένα, θεωρούν τις δικές σου απόψεις περί μη ύπαρξη συνόρων, κρατών κτλ. το ίδιο άτοπο. μη ακυρώνεις τις θυσίες προηγούμενων γενιών για κάτι που εγώ και εσύ πλέον κατέχουμε. αν εσύ είσαι διατεθειμένος να τα παρατήσεις όλα στο βωμό της ιδεολογίας σου, θεωρώντας ότι αποκτήθηκαν με δολοφονίες και κλοπές, κάν' το. εγώ δεν είμαι διατεθειμένος.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2015 :  16:39:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επέτρεψέ μου Skull να σου τονίσω
ότι έχεις μπερδέψει τις έννοιες :
ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ, ΧΩΡΑ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ (ΠΑΙΔΙ)
και τα βάζεις σε ένα τσουβάλι.

Όσο για το συμπέρασμα που βγάζω,
και το οποίο είναι ξεκάθαρο
όπως το διατυπώνεις,
είναι η ιδεολογική διαφορά
του "εγώ"
και του "εμείς".

Του "έχω"
και του "έχουμε".

Του "θέλω"
και του "θέλουμε".

Του νόμου της ζούγκλας
και του νόμου των πολιτισμένων ανθρώπων.

Της ατομικότητας
και της κοινωνικότητας.

Οι διαφορές είναι σαφείς...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2015 :  16:54:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Diamantis

Επέτρεψέ μου Skull να σου τονίσω
ότι έχεις μπερδέψει τις έννοιες :
ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ, ΧΩΡΑ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ (ΠΑΙΔΙ)
και τα βάζεις σε ένα τσουβάλι.

Όσο για το συμπέρασμα που βγάζω,
και το οποίο είναι ξεκάθαρο
όπως το διατυπώνεις,
είναι η ιδεολογική διαφορά
του "εγώ"
και του "εμείς".

Του "έχω"
και του "έχουμε".

Του "θέλω"
και του "θέλουμε".

Του νόμου της ζούγκλας
και του νόμου των πολιτισμένων ανθρώπων.

Της ατομικότητας
και της κοινωνικότητας.

Οι διαφορές είναι σαφείς...




δηλαδή πως ξεχωρίζεις τι είναι δικό μου (μας) και τη δεν είναι? πιο από αυτό που κατέχω (κατέχουμε) το μοιραζόμαστε και πιο όχι? το παιδί είναι τραβηγμένο, το ξέρω, αλλά που μπαίνουν τα όρια? ποιος έχει το δικαίωμα να το ορίσει? το ότι το παιδί μου είναι μόνο δικό μου το λέω εγώ και εσύ ΤΩΡΑ. υπήρχαν όμως εποχές (αρχαία Σπάρτη, 3 Ράιχ) που αυτό δεν ήταν δεδομένο. τίποτα δεν έχω μπερδέψει. οι ιδεολογίες τα μπερδεύουν. εγώ ως πρώτο παράγοντα έθεσα την φύση του ανθρώπου (όσο μπορούμε να την διαχωρίσουμε από την αλλοτρίωση της, λόγω σύγχρονου τρόπου ζωής)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS
Great Master of Literature



1704 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2015 :  17:03:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Διαμαντη αυριο με τον κηδεμονα σου γιατι μπερδευεις τον κοσμο?πλινθοι και κεραμοι ατακτως ερριμενοι οι σκεψεις σου, πως να καταλαβει ο σκαιλ, γρηγορα ξαναγραψε τις θελεις να μας πεις, ειδαλως θα κατηγορηθεις απο την δεξια του Θεου ως προβοκατωρ, αντε πια μας κουρασες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2015 :  17:08:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μεγάλη συζήτηση ανοίγεις περί ιδιοκτησίας.

Εγώ θα σου πω το εξής :
Τίποτα δεν είναι δικό σου
όταν δεν το μοιράζεσαι.

Μπορεί να μην έχεις τίποτα,
και συνάμα να έχεις τα πάντα.

Μπορεί να έχεις τα πάντα
και να σου λείπουν όλα.

Η ζωώδης φύση του ανθρώπου (ego)
πράγματι είναι αυτή που βλέπουμε γύρω μας.
"Τρέφεται" πλουσιοπάροχα
υπό των συνθηκών που βιώνει η ανθρωπότητα σήμερα
και κάνει τον άνθρωπο ολοένα και πιο κλειστό.
Στον κόσμο του, στα θέλω του,
στα όνειρά του, στο εγώ του,
στο "δικό ΤΟΥ".

Μην παραβλέπεις όμως και το υπερεγώ (alter superego)
όπου ο άνθρωπος ξεπερνάει τον "εαυτό" του,
όπου η γνώση, οι πανανθρώπινες αξίες,
η ηθική, οι αρχές και η τήρησή τους
οδηγούν τον άνθρωπο να ξεχωρίσει
και να πάει ένα βήμα πιο μπροστά τον πολιτισμό.

Αντέχουμε;

Edited by - Diamantis on 04/11/2015 18:47:35
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2015 :  17:18:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Diamantis

Μεγάλη συζήτηση ανοίγεις περί ιδιοκτησίας.

Εγώ θα σου πω το εξής :
Τίποτα δεν είναι δικό σου
όταν δεν το μοιράζεσαι.

Μπορεί να μην έχεις τίποτα,
και συνάμα να έχεις τα πάντα.

Μπορεί να έχεις τα πάντα
και να σου λείπουν όλα.

Η ζωώδης φύση του ανθρώπου (ego)
πράγματι είναι αυτή που βλέπουμε γύρω μας.
"Τρέφεται" πλουσιοπάροχα
υπό των συνθηκών που βιώνει η ανθρωπότητα σήμερα
και κάνει τον άνθρωπο ολοένα και πιο κλειστό.
Στον κόσμο του, στα θέλω του,
στα όνειρά του, στο εγώ του,
στο "δικό ΤΟΥ".

Μην παραβλέπεις όμως και το υπερεγώ (alter ego)
όπου ο άνθρωπος ξεπερνάει τον "εαυτό" του,
όπου η γνώση, οι πανανθρώπινες αξίες,
η ηθική, οι αρχές και η τήρησή τους
οδηγούν τον άνθρωπο να ξεχωρίσει
και να πάει ένα βήμα πιο μπροστά τον πολιτισμό.

Αντέχουμε;



ωραία λόγια, αλλά ξεφεύγεις στην αοριστολογία.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2015 :  17:22:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by MANOLIS

Διαμαντη αυριο με τον κηδεμονα σου γιατι μπερδευεις τον κοσμο?πλινθοι και κεραμοι ατακτως ερριμενοι οι σκεψεις σου, πως να καταλαβει ο σκαιλ, γρηγορα ξαναγραψε τις θελεις να μας πεις, ειδαλως θα κατηγορηθεις απο την δεξια του Θεου ως προβοκατωρ, αντε πια μας κουρασες


Ανοσιούργημα!
Σε ποια θυμέλη θα παιχτεί το ανίερο έργο μου;
Ακούστε φίλοι θράσος!
Ακούστε παρρησία!
Πως εκστομίζω ο δύστυχος
τέτοια λόγια της ύβρεως;
Αίσχος!
Ντροπή!
Τολμώ να μεταφέρω καινά δαιμόνια,
τολμώ να υποκύπτω στο έλλογον!

Γίνομαι δούλος της κρίσης εγώ
και Νοέμβρη μήνα υποσκάπτω τη ραστώνη μας!

Το μόνο ευχάριστο είναι ότι μιλώ
εις ώτα μη ακουόντων, μάλλον κωφών.

Ω! άμοιρος οδίτης εγώ,
πτωχός τω σύγχρονω, ο καημένος,
που το 2015 ακόμα σκέπτομαι.
Σκέπτομαι!
Σκέπτομαι;

ΣΤΗΝ ΑΡΕΝΑ, ΜΕ ΤΟΥΣ ΛΕΟΝΤΕΣ!!
(για τους πολύ παλιούς στο forum...)

Στην εφήμερη ζωή μας οι άνθρωποι, Μανώλη
είμαστε επιφορτισμένοι με το μέγιστο της ευθύνης:
να δώσουμε λόγο στο παράλογο,
νόημα στο ανόητο
και περιεχόμενο στο μηδέν.

Αν θέλουμε να λεγόμαστε άνθρωποι...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS
Great Master of Literature



1704 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2015 :  17:27:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
και καινα και κενα, μη στεναχωρεις τους δρομεις, ζητω το εθνος λεμε ρε φιλε,καθε πολις και σταδιο, καθε χωριο και γυμναστηριο, αρτον και θεαματα στο πληθος, μη μας δυσκολευεις, μας μπερδευεις λεμε, δικιο εχει ο ανθρωπας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 186 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000