Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Πολιτικό καφενείο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 186

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2015 :  12:28:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μακάρι να τους καλέσουν όλους στο debate που θα γίνει για τις επόμενες εκλογές ...στις 8 Νοεμβρίου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2015 :  13:01:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα ’θελα να σε κάνω να μοιραστείς

Θα ’θελα να μπορούσα να σε κάνω να μοιραστείς το «όχι» που έχω μέσα μου. Που με κυριαρχεί, αλλά μάλλον που δεν μπορώ να σε πείσω πως είναι ακριβώς το ίδιο με το «όχι» που μας ζήτησαν να ψηφίσουμε πριν από πολύ λίγο καιρό. Για την ακρίβεια, δεν ξέρω αν ψήφισες «ναι» ή «όχι» ή λευκό ή άκυρο και δεν είμαι καθόλου έτοιμη να σε καταδικάσω αν δεν ψήφισες ό,τι και εγώ.

Βλέπεις, αν δεν έχω δει το πρόσωπό σου, αν δεν έχουμε κοιταχτεί πρόσωπο με πρόσωπο, δεν μπορώ να είμαι βέβαιη για την ποιότητα της όποιας πράξης ή παράλειψής μας. Και το μόνο «όχι» που μπορώ να πω με σιγουριά είναι αυτό που αρνείται την έλλειψη προσώπου, την έλλειψη ποιότητας, μνήμης, σώματος.

Να, λοιπόν, κάτι που νομίζω μπορώ να σου πω μέσα στη δεινή αμηχανία που μου γεννούν οι σχεδόν ομοιόμορφοι πολιτικοί λόγοι, τα αποκαρδιωτικά όμοια συνθήματα για το νέο του ενός που είναι πιο νέο από αυτό του αλλουνού, για το «μπροστά» που είναι πιο μπροστά από αυτό του μέχρις ώρας αντιπάλου, που όμως προαλείφεται για αυριανός συνεταίρος και συνεκτελεστής της βούλησης των Εταίρων.

Η πρώτη μας παράδοση, η πρώτη μας συνθηκολόγηση, είναι η υποταγή στην ομοιομορφία. Η προσχώρηση στη θρησκεία της ομοιομορφίας που έχει για ναό της την έδρα της Ηνωμένης Μη Ευρώπης που υμνεί στα λόγια και αρνείται με την πράξη και την ίδια την ύπαρξή της κάθε τι το αυθεντικά ευρωπαϊκό, βασισμένο πάντοτε σε αυτό που θα μπορούσαμε να αποκαλέσουμε «υψηλή τέχνη της διαφοράς». Αν τα κεντρικά της Ε.Ε. είναι ένας ναός που απαιτεί τις μετάνοιες και τις δεήσεις μας, τότε είναι ο ναός όχι των Αγίων Ασωμάτων αλλά των Αγίων Απροσώπων.

Επειδή δεν είμαι πιστή των αγίων αυτών. Επειδή πάντα δυσκολευόμουν στην αφαίρεση και τη γενίκευση των οραμάτων και των συνθημάτων. Επειδή η ζωή σου και η ζωή μου, οι ζωές όλων, αντιστέκονται στην περίληψη και στην κατάταξη και στις στατιστικές μετρήσεις.

Επειδή δεν ξέρω να σου πω πώς θα βγάλεις αύριο τον επιούσιο, ούτε πού θα βρεθούν τα φάρμακα για τον πατέρα, τα δίδακτρα για το παιδί σου. Eπειδή μου λείπει το σχέδιο για το πώς θα αντιπαλέψουμε τις επιβουλές των λύκων που μεταμφιέστηκαν σε φίλους. Γι’ αυτό μου λείπουν τα συνθήματα που χρειάζονται για να κάνει κάποιος τον άλλο οπαδό.

Ομως ίσως η αμηχανία μας αυτή να είναι η δύναμή μας. Ισως να μένουμε ανυπόταχτοι στη στρατολόγηση, γιατί είμαστε σφραγισμένοι από έναν τόπο όπου κάθε μικρό νησί είναι ένας κόσμος απόμακρος, από τη μια, και, από την άλλη, τόσο κοντινός που να μπορείς να τον φτάσεις κολυμπώντας με λίγες απλωτές. Ισως γι’ αυτό τολμώ να σου πω πως σήμερα μπορούμε, αν το θέλουμε αληθινά, να είμαστε πιο κοντά από χθες· και αύριο ακόμα περισσότερο. Οδηγημένες και οδηγημένοι από ένα «όχι» που λέμε στο απάνθρωπο και στο απρόσωπο για χίλιους και έναν λόγους.

Γιατί ο τόπος μας και να θέλει δεν μπορεί να γίνει το απρόσωπο, ασώματο μόρφωμα που μας έχουν προστάξει να γίνουμε, και άρα καλούμαστε να ανακαλύψουμε το πρόσωπό μας στα μάτια του άλλου. Θα βρεθούμε, λοιπόν, και αύριο εσύ κι εγώ. Στην ίδια μεριά του δρόμου. Σπρωγμένες/σπρωγμένοι από την ίδια ελπίδα που δεν πρέπει να αφήσουμε να μας τη λεηλατήσουν ξανά. Στέκω κάτω από αυτό το λεηλατημένο κι όμως ζωντανό «όχι» στην απανθρωπιά. Σκισμένο λάβαρο ανεμίζει.

Πέπη Ρηγοπούλου

http://www.efsyn.gr/arthro/tha-thela-na-se-kano-na-moirasteis
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2015 :  13:39:21  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Χαίρομαι που οι πιο πολλοί μας, αν και διαφωνούμε (ή και σιχαινόμαστε όπως είμαι βέβαιος για αρκετούς) την Χ.Α. θεωρούμε ότι θα έπρεπε να μην έχει ξεχωριστή μεταχείριση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.D.etl
Forum-Runner

Greece
190 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2015 :  13:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιώργο ναι γι αυτό και ο προσδιορισμός «λανθάνων» γιατί έστω και εν αγνοία μας προωθούμε και συντηρούμε καταστάσεις. Και γω με το κοινωνικό ασυνείδητο που φέρω πρέπει να τα σκεφτώ τα περισσότερα πριν μιλήσω.

Και 'γω χαίρομαι γιατί έστω και αυτή η ριμάδα η αστική «δημοκρατία» η ούτως ή άλλως κουτσουρεμένη εκδοχή Δημοκρατίας, δεν έχει να φοβηθεί τίποτα όταν λειτουργεί, ενώ αντίθετα, έχει να φοβηθεί αρκετά όταν δε λειτουργεί. Αυτοί όμως που κεντρικώς χειρίζονται τη λειτουργία της αστικής δημοκρατίας, τη χειρίζονται προς ιδίων όφελος και πάντα στην ιστορία, μέσα σ' αυτήν την ιδιώτευση, συντηρούσαν-χρησιμοποιούσαν και συντηρούν-χρησιμοποιούν κάθε φανατισμένη ομάδα αυτής της κοινωνίας όπου κι αν αυτή βρίσκεται, από γήπεδα μέχρι πολιτική. Αλλά, όπως πιστεύω, όλοι μας είμαστε μέρος (με μικρό ή μεγάλο ρόλο) σ'αυτήν την παράσταση ακόμα και ως κατά φαντασίαν θεατές' σαν σε παράσταση μέσα στην παράσταση, σαν όνειρο μέσα στ' όνειρο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2015 :  14:04:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ας μην ξεχνάμε οτι η φασιστική-νεοναζιστική οργάνωση Χ.Α ο αρχηγός της Νίκος Μιχαλολιάκος, οι εκλεγμένοι βουλευτές της, αλλά και απλά μέλη της οργάνωσης, είναι υπόδικη-οι με κατηγορίες όπως της διεύθυνση και σύστασης εγκληματικής οργάνωσης, της οπλοφορίας, απόπειρας ανθρωποκτονιών, και πολλών άλλων αδικημάτων..!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANGEL1
Elite Forum-Runner

Greece


1089 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2015 :  14:44:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitos

Ας μην ξεχνάμε οτι η φασιστική-νεοναζιστική οργάνωση Χ.Α ο αρχηγός της Νίκος Μιχαλολιάκος, οι εκλεγμένοι βουλευτές της, αλλά και απλά μέλη της οργάνωσης, είναι υπόδικη-οι με κατηγορίες όπως της διεύθυνση και σύστασης εγκληματικής οργάνωσης, της οπλοφορίας, απόπειρας ανθρωποκτονιών, και πολλών άλλων αδικημάτων..!




Δεν το ξεχνάμε... Αλλά όπως πολύ σωστά γράφεις είναι υπόδικοι. Δεν έχουν καταδικαστεί, συνεπώς είχαν κάθε δικαίωμα να συμμετάσχουν.

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι υποστηρικτής της Χ.Α., μάλλον πολέμιος της είμαι.

"ΣΠΕΥΔΕ ΒΡΑΔΕΩΣ"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2015 :  15:25:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μα είναι φασίστες-ναζιστές τιμητές του Χίτλερ και των δικτατόρων εχουν στρατιωτική δομή "Τάγματα εφόδου" σπέρνουν το μίσος και δεν πιστεύουν στην δημοκρατία!

Εδώ πρώην χρυσαυγίτης αποκαλύπτει την "δημοκρατική" και "κοινωνική" τους δράση.

Πραγματικά σοκάρει η ομολογία του πρώην χρυσαυγίτη που μετέδωσε η τηλεόραση του Alpha. Στις γραμμές της η ναζιστική συμμορία έχει πληρωμένους δολοφόνους όπως ο Ρουπακιάς μας είπε να αποκάλυψε τον τρόπο που εκπαιδεύονται τα χρυσαυγίτικα τάγματα εφόδου --όπως τα κομάντα ανέφερε χαρακτηριστικά. σε στρατόπεδα με την κάλυψη πρώην και νυν αξιωματικών του στρατού.

Εκανε λόγω για εν ενεργεία μπάτσους που είναι μέλη της ναζιστικής συμμορίας και της προσφέρουν προστασία. Τα μέλη της χρυσής αυγής κάποιες φορές οπλοφορούν μας είπε ενώ τόνισε ότι τα τάγματα εφόδου χάρηκαν με την δολοφονία του Παύλου Φύσσα και τα μέλη τους μεταξύ τους υποστηρίζουν ότι «αυτό το σκηνικό έπρεπε να γίνει».

Ο πρώην χρυσαυγίτης παρουσιάζετε μετανιωμένος για την δράση του, λέει ότι δέχεται απειλές για την ζωή του από την Χ.Α και δηλώνει ¨θέλω να φύγω, θέλω να σωθώ».
https://youtu.be/xVt2Q_TIIbk
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2015 :  15:33:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΧΑ=ΚΚΕ, οπότε το θέμα δεν είναι αν έπρεπε να συμμετέχουν στο debate αλλά αν έπρεπε να συμμετάσχουν στις εκλογές. Και αν έπρεπε ο Κωνσταντίνος Καραμανλής να νομιμοποιήσει το ΚΚΕ το 1974. Έχουν ακόμα το όπλο παρά πόδα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANGEL1
Elite Forum-Runner

Greece


1089 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2015 :  15:37:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitos

Μα είναι φασίστες-ναζιστές τιμητές του Χίτλερ και των δικτατόρων εχουν στρατιωτική δομή "Τάγματα εφόδου" σπέρνουν το μίσος και δεν πιστεύουν στην δημοκρατία!

Εδώ πρώην χρυσαυγίτης αποκαλύπτει την "δημοκρατική" και "κοινωνική" τους δράση.

Πραγματικά σοκάρει η ομολογία του πρώην χρυσαυγίτη που μετέδωσε η τηλεόραση του Alpha. Στις γραμμές της η ναζιστική συμμορία έχει πληρωμένους δολοφόνους όπως ο Ρουπακιάς μας είπε να αποκάλυψε τον τρόπο που εκπαιδεύονται τα χρυσαυγίτικα τάγματα εφόδου --όπως τα κομάντα ανέφερε χαρακτηριστικά. σε στρατόπεδα με την κάλυψη πρώην και νυν αξιωματικών του στρατού.

Εκανε λόγω για εν ενεργεία μπάτσους που είναι μέλη της ναζιστικής συμμορίας και της προσφέρουν προστασία. Τα μέλη της χρυσής αυγής κάποιες φορές οπλοφορούν μας είπε ενώ τόνισε ότι τα τάγματα εφόδου χάρηκαν με την δολοφονία του Παύλου Φύσσα και τα μέλη τους μεταξύ τους υποστηρίζουν ότι «αυτό το σκηνικό έπρεπε να γίνει».

Ο πρώην χρυσαυγίτης παρουσιάζετε μετανιωμένος για την δράση του, λέει ότι δέχεται απειλές για την ζωή του από την Χ.Α και δηλώνει ¨θέλω να φύγω, θέλω να σωθώ».
https://youtu.be/xVt2Q_TIIbk



Όλα αυτά είναι γνωστά εδώ και πολύ καιρό, αλλά είναι ανεξάρτητα απ' την συμμετοχή τους στο debate.
Όπως σωστά αναφέρεις δεν πιστεύουν στην Δημοκρατία. Εμείς όμως που πιστεύουμε δεν μπορούμε να τους αποκλείουμε. Δυστηχώς είναι το τρίτο κόμμα του κοινοβουλίου.

"ΣΠΕΥΔΕ ΒΡΑΔΕΩΣ"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kanivallos
Elite Forum-Runner

Greece


1857 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2015 :  15:43:34  Εμφάνιση Προφίλ  Visit kanivallos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitos

Μα είναι φασίστες-ναζιστές τιμητές του Χίτλερ και των δικτατόρων εχουν στρατιωτική δομή "Τάγματα εφόδου" σπέρνουν το μίσος και δεν πιστεύουν στην δημοκρατία!

Εδώ πρώην χρυσαυγίτης αποκαλύπτει την "δημοκρατική" και "κοινωνική" τους δράση.

Πραγματικά σοκάρει η ομολογία του πρώην χρυσαυγίτη που μετέδωσε η τηλεόραση του Alpha. Στις γραμμές της η ναζιστική συμμορία έχει πληρωμένους δολοφόνους όπως ο Ρουπακιάς μας είπε να αποκάλυψε τον τρόπο που εκπαιδεύονται τα χρυσαυγίτικα τάγματα εφόδου --όπως τα κομάντα ανέφερε χαρακτηριστικά. σε στρατόπεδα με την κάλυψη πρώην και νυν αξιωματικών του στρατού.

Εκανε λόγω για εν ενεργεία μπάτσους που είναι μέλη της ναζιστικής συμμορίας και της προσφέρουν προστασία. Τα μέλη της χρυσής αυγής κάποιες φορές οπλοφορούν μας είπε ενώ τόνισε ότι τα τάγματα εφόδου χάρηκαν με την δολοφονία του Παύλου Φύσσα και τα μέλη τους μεταξύ τους υποστηρίζουν ότι «αυτό το σκηνικό έπρεπε να γίνει».

Ο πρώην χρυσαυγίτης παρουσιάζετε μετανιωμένος για την δράση του, λέει ότι δέχεται απειλές για την ζωή του από την Χ.Α και δηλώνει ¨θέλω να φύγω, θέλω να σωθώ».
https://youtu.be/xVt2Q_TIIbk



Η Χρυσή Αυγή, θέλουμε δε θέλουμε, είτε τη συμπαθείτε είτε όχι, είναι ΝΟΜΙΜΟ κόμμα και μάλιστα εκλογικά κατέλαβε την 3η θέση.
Ψηφίστηκε όπως λέτε από τους ρατσιστές και φασίστες, που πριν όμως την εμφάνιση της στη βουλή, αυτοί οι ίδιοι ψηφοφόροι της ψήφιζαν τα υπόλοιπα "δημοκρατικά κόμματα".
Κυρίες και κύριοι, αυτή είναι η δημοκρατία. Μισό εκατομμύρια Έλληνες την ψήφισαν, αν πλανήθηκαν θα το δείξουν οι ερχόμενες εκλογές και στο βάθος χρόνου η ιστορία.
Τώρα για καταδίκες, δολοφόνους και κόζες νόστρες αφήστε την έρημη τη δικαιοσύνη, όταν έρθει κι αυτή στα σύγκαλά της να αποφασίσει.



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.D.etl
Forum-Runner

Greece
190 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2015 :  15:44:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το θέμα είναι ότι πρόσβαση στην αστική δημοκρατία μπορεί να έχει όποιο κόμμα το επιθυμεί και έχει υπογράψει ότι σέβεται το πολίτευμα. Περί αυτού πρόκειται και όχι για το αν με την προβολή θα πάρει ψήφους ή όχι κοκ.

Κατηγορείται όντως και για ατομικές πράξεις αλλά και για συλλογικές που στην ουσία καταργούν την ισχύ της υπογραφής σεβασμού του πολιτεύματος. Δεν έχει καταδικαστεί όμως και το να καταδικάζουν τα ΜΜΕ συνιστά απόκλιση από το πολίτευμα που υποτίθεται πως προστατεύουν. Τα πολιτεύματα τα εξελίσσει ή τα ανατρέπει η κοινωνία ως σύνολο και όχι τα ΜΜΕ και όποιοι άλλοι διαχειριστές και χειριστές. Αυτοί το μόνο που κάνουν είναι να συντηρούν απολυταρχικά καθεστώτα ή να ανατρέπουν δημοκρατικά καθεστώτα προς απολυταρχικά. Το αντίθετο ποτέ δε συνέβη οπότε θα έπρεπε να μας παραξενεύει που αυτοί οι φορείς, προσπερνάνε τις αξίες της αστικής δημοκρατίας και την κρίση της δικαιοσύνης προασπιζόμενοι την προστασία της.

Edited by - P.D.etl on 10/09/2015 15:45:45
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2015 :  16:00:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by P.D.etl

Το θέμα είναι ότι πρόσβαση στην αστική δημοκρατία μπορεί να έχει όποιο κόμμα το επιθυμεί και έχει υπογράψει ότι σέβεται το πολίτευμα. Περί αυτού πρόκειται και όχι για το αν με την προβολή θα πάρει ψήφους ή όχι κοκ.

Κατηγορείται όντως και για ατομικές πράξεις αλλά και για συλλογικές που στην ουσία καταργούν την ισχύ της υπογραφής σεβασμού του πολιτεύματος. Δεν έχει καταδικαστεί όμως και το να καταδικάζουν τα ΜΜΕ συνιστά απόκλιση από το πολίτευμα που υποτίθεται πως προστατεύουν. Τα πολιτεύματα τα εξελίσσει ή τα ανατρέπει η κοινωνία ως σύνολο και όχι τα ΜΜΕ και όποιοι άλλοι διαχειριστές και χειριστές. Αυτοί το μόνο που κάνουν είναι να συντηρούν απολυταρχικά καθεστώτα ή να ανατρέπουν δημοκρατικά καθεστώτα προς απολυταρχικά. Το αντίθετο ποτέ δε συνέβη οπότε θα έπρεπε να μας παραξενεύει που αυτοί οι φορείς, προσπερνάνε τις αξίες της αστικής δημοκρατίας και την κρίση της δικαιοσύνης προασπιζόμενοι την προστασία της.



Εννοείς ότι "αυτοί" δεν έχουν ανατρέψει απολυταρχικό πολίτευμα προς δημοκρατικό;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2015 :  17:27:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

ΧΑ=ΚΚΕ, οπότε το θέμα δεν είναι αν έπρεπε να συμμετέχουν στο debate αλλά αν έπρεπε να συμμετάσχουν στις εκλογές. Και αν έπρεπε ο Κωνσταντίνος Καραμανλής να νομιμοποιήσει το ΚΚΕ το 1974. Έχουν ακόμα το όπλο παρά πόδα...

Η προσπάθεια ταύτισης του ΚΚΕ με την Χ.Α εκτός απο επικίνδυνη συνιστά και ιστορικό ατόπημα.

Το ΕΑΜ-ΕΛΑΣ πολέμηση απελευθέρωσε την χώρα και πάλεψε εναντίον του φασισμού-ναζισμού εν αντιθέσει με τους ντόπιους φασίστες που παρέδωσαν αμαχητί γη και ύδωρ και συνθηκολόγισαν με τους κατακτητές μάλιστα κατέδιδαν όποιον προέβαλλε αντίσταση στην κατοχή. φασίστες μαυραγορίτες δοσίλογοι και κάθε λογής απατεώνας πρόδιδαν κατέδιδαν και εκμεταλεύονταν τους συμπατριώτες τους που πάσχιζαν να αποτινάξουν τον κατοχικό ζυγό.

Οι κομμουνιστές παλεύουν για την κοινωνική απελευθέρωση την άμεση δημοκρατία και την κατάργηση των τάξεων (αταξική κοινωνία) και κατα συνέπεια της εκμετάλευσης, τα δε μέσα παραγωγής γίνονται κοινωνική ιδιοκτησία και περνάνε στα χέρια των εργατών απο τους οποίους παράγεται ο πλούτος. Σ΄αυτή την κοινωνία έχει ισότημη θέση ο καθένας ανεξαρτήτως χωρίς διακρίσεις και αποκλεισμούς ..και όπως έλεγε ο Μαρξ
«Από τον καθένα ανάλογα με τις δυνατότητές του, στον καθένα σύμφωνα με τις ανάγκες του».
«Ας τρέμει η κυρίαρχη τάξη από την κομμουνιστική επανάσταση. Οι προλετάριοι δεν έχουν να χάσουν τίποτα εκτός από τις αλυσίδες τους».

Ο φασισμός είναι το μακρύ και βρώμικο χέρι του καπιταλισμού δηλαδή οι μπράβοι προστάτες του συστήματος που γεννά θρέφει και διαιωνίζει τις ανισότητες και την εκμετάλευση (βλέπε σχέσεις Χ.Α και Ν.Δ. υπόθεση Μπαλτάκου..!) (ψήφισαν υπέρ της πώλησης-παραχώρησης της ΑΤΕ..!) και πολλά άλλα που δεν χωρούν οι σελίδες του καφενείου να απαριθμήσω..! Οι φασίστες δηλώνουν πλήρη πίστη αφοσίωση και υποταγή στο μεγάλο Αρχηγό και στο "ανώτερο" φυλετικό έθνος που υπερέχει. Ο φασισμός επι-διώκει να συντρίψει κάθε τι συλλογικό που οργανώνεται σε συνδικάτα σωματεία εργατικά δικαιώματα-διεκδικήσεις επιτίθεται εναντίων κάθε απεργίας είναι κατα των δημοκρατικών δικαιωμάτων, στοχοποιεί και επιτίθεται στην διαφορετικότητα και σε ευάλωτες κοινωνικές ομάδες (μετανάστες, μοφυλόφιλοι, τοξικομανείς, ιερόδουλες κ.λ.π.). Με απλά λόγια είναι "το μαύρο σκυλί" που θα προστατεύσει τα συμφέροντα και τις ανομίες των αφεντικών του καπιταλ(η)στών!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.D.etl
Forum-Runner

Greece
190 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2015 :  18:35:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
«αυτοί»=ΜΜΕ και όποιοι άλλοι διαχειριστές και χειριστές
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2015 :  20:11:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναζισμός και κομμουνισμός είναι το ίδιο. Δεν έχουν απλώς ομοιότητες: Ταυτίζονται.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CF%85%CF%81%CF%89%CF%80%CE%B1%CF%8A%CE%BA%CE%AE_%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%B1_%CE%BC%CE%BD%CE%AE%CE%BC%CE%B7%CF%82_%CF%84%CF%89%CE%BD_%CE%B8%CF%85%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%A3%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D_%CE%BA%CE%B1%CE%B9_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%9D%CE%B1%CE%B6%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D

Άργησε μερικές δεκαετίες να το καταλάβει η υπόλοιπη Ευρώπη (αν και ακόμα δεν τολμάει να πει "κομμουνισμό" και το λέει "σταλινισμό") εμείς θα αργήσουμε λίγο περισσότερο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 186 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000