Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Πολιτικό καφενείο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 186

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2016 :  07:15:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αριστερά και δεξιά από καιρό έχουν πεθάνει ή έχουν μεταλλαχτεί. Ποιος θεωρείται δεξιός ή αριστερός πλέον; Όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουν απλά δεν το καταλαβαίνουν. Γιατί σε κάποιον δεξιό πρέπει να αρέσει το μνημόνιο; Επειδή είναι ο μόνος τρόπος ανάπτυξης; Γιατί θα πρέπει να του αρέσουν οι ξένοι που για μεγάλο αντάλλαγμα θα πρέπει να του μάθουν τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια (βλέπε μεταρυθμίσεις); Γιατί θα πρέπει να επικεντρώνεται στα θέλω τους και όχι στα πρέπει μου;
Και τέλος γιατί θα πρέπει να ανέχεται τον κάθε αγύρτη μεσάζοντα ως μοναδικό κερδοφόρο επάγγελμα με έδρα την Βουλή;
Άλλωστε και η ίδια η Ευρώπη μου δείχνει ότι στην ώρα του ταμείου δεν είμαστε όλοι το ίδιο!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2016 :  11:52:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι αλλα που ειναι ο KPVol;

Θέλω να ακούσω τις απόψεις του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2016 :  12:00:41  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν έχει σημασία. Αν ζουσες σε ενα κ.κ. Και σου δινόταν η ευκαιρία δεν θα έκανες ότι καλύτερο για σένα και την οικογενεια σου, ενώ μπορεί ας πούμε να πίστευες στον φιλελευθερισμό; αυτο ειναι λαικιστικο επιχειρημα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2016 :  15:58:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Δεν έχει σημασία. Αν ζουσες σε ενα κ.κ. Και σου δινόταν η ευκαιρία δεν θα έκανες ότι καλύτερο για σένα και την οικογενεια σου, ενώ μπορεί ας πούμε να πίστευες στον φιλελευθερισμό; αυτο ειναι λαικιστικο επιχειρημα



Απευθύνεσαι σε εμενα; Αν ζούσα σε κ κ. και πίστευα στον φιλελευθερισμό, ναι, θα εκανα ό,τι καλύτερο. Αναφέρομαι στους αριστερούς που φοράνε Nike, Rolex και έχουν iPhone.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2016 :  17:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όταν τα έχεις όλα μπορείς να παραπονιέσαι για οτιδήποτε, έτσι λένε στο κόμμα.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2016 :  18:56:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

quote:
Originally posted by Deorum

Δεν έχει σημασία. Αν ζουσες σε ενα κ.κ. Και σου δινόταν η ευκαιρία δεν θα έκανες ότι καλύτερο για σένα και την οικογενεια σου, ενώ μπορεί ας πούμε να πίστευες στον φιλελευθερισμό; αυτο ειναι λαικιστικο επιχειρημα



Απευθύνεσαι σε εμενα; Αν ζούσα σε κ κ. και πίστευα στον φιλελευθερισμό, ναι, θα εκανα ό,τι καλύτερο. Αναφέρομαι στους αριστερούς που φοράνε Nike, Rolex και έχουν iPhone.



Μια στιγμή, είναι θέμα επιλογής. Ένας κομμουνιστής μπορεί να ζήσει ως κομμουνιστής στον καπιταλισμό, έχει την επιλογή αυτή. Ένας καπιταλιστής δεν μπορεί να ζήσει ως καπιταλιστής στον κομμουνισμό, δεν την έχει την επιλογή!

Επίσης θα πρέπει ο κάθε ένας μας να έχει συνέπεια λόγων και πράξεων. Ναι, αν θεωρείς το ρεύμα κακό για όποιον λόγο (ή το αυτοκίνητο πχ) πρέπει να ζεις χωρίς ρεύμα (ή αυτοκίνητο) αλλιώς τα λόγια σου δεν έχουν καμία αξία.

Δεν μπορείς να είναι υπέρμαχος του αντιαμερικανισμού και να ζεις αμερικανικό τρόπο ζωής, πώς να το κάνουμε, κάτι από τα δύο κάνεις λάθος!

Δεν μπορεί να κατηγορείς την αμερική για τα πάντα μέσα από το ...internet! Είναι τεράστια, θεμελιώδης ανακολουθία!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2016 :  21:28:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θεωρούν και το ρεύμα κακό
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2016 :  21:51:30  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά, μην επιμένετε είναι έωλο το σκεπτικό αυτό.

Δεν είναι το iphone ή η μαγνητική τομογραφία ή ένα ιδιωτικό κέντρο υγείας ο καπιταλισμός.
Είναι αποτελέσματα του καπιταλισμού.
Δεν είπε κανείς θα ζήσω σαν μοναχός, γιατί δεν μου αρέσει ο καπιταλισμός.
Και ξαναρωτάω.
Ζεις στον κομμουνισμό.
Δίπλα ζουν στον Καπιταλισμό.
Έρχεται λοιπόν, το νέο υπέροχο LADA κατευθείαν από τα εργαστάσια της μαμας πατρίδας.
Μπορείς να πάρεις και το ακόμα πιο σαραβαλάκι βέβαια να πας στην δουλειά σου, ή να πάρεις το νέο "δωρεάν" αμαξάκι της κυβέρνησης.
Τι θα πάρεις?
Διαφωνείς κάργα με τον κομμουνισμό. Δεν θα πάρεις ότι καλύτερο μπορείς?
Ο κομμουνιστής, πχ δεν θα βάλει ίντερνετ στο σπίτι του?
Τι σχέση έχει με το αν πιστεύεις σε ένα άλλο σύστημα, με το αν πρέπει να ζεις στα βουνά και στα λαγκάδια ή να αρνηθείς σχεδόν τα περισσότερα αγαθά του τωρινού συστήματος?
Αν ψάξω θα βρω και εγώ 5 ανακαλύψεις που έγιναν στην φυσική επί Κ.Κ. και θα πω, αααα κοίτα, μην κάνεις πχ ακτινογραφία, αυτή ανακαλύφθηκε επί κομμουνιστικής πολωνίας (λέμε τώρα δεν το ξέρω, κάνω μια σκέψη).

Το νόημα και τα σφάλματα είναι αλλού.
Δεν χρειάζεται να λέμε και εμεί επιχειρήματα του στύλ.

"Μας λέει η Λαγκάρντ να κόψουμε μισθούς στα 550€, που εκείνης μόνο η τσάντα έχει 4000€".
Το ίδιο λέτε από την ανάποδη.
Καλά κάνει κ έχει η τσάντα της 4000€, και καλά κάνει η Παπαρήγα και θέλει το καλύτερο για τα παιδιά της. Το καλύτερο για τα παιδιά της σήμερα είναι να σπουδάσουν έξω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2016 :  23:36:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Ναι αλλα που ειναι ο KPVol;

Θέλω να ακούσω τις απόψεις του.

Από το 2007 γράφω στο φόρουμ σε κοινωνικοπολιτικά θέματα. Τι άλλο να πω που δεν έχω πει?

Αν υπήρχε η παραμικρή πιθανότητα να μην ίσχυε το "αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες", αυτή η πιθανότητα χάθηκε οριστικά με τη τελευταία κυβέρνηση. Όλοι πλέον εμπεδώσαμε ότι για να εκλεγεί κάποιος, πρέπει να έχει την έγκριση από ψηλά. Αλλιώς ούτε Βουλή δεν βλέπει. Εκλέγουν Λεβέντη, Ποτάμι και σία επειδή είναι δικοί τους, και αφήνουν απ'έξω όποιον τολμά να μιλήσει για αντίσταση, στα λόγια ή στην ουσία.

Τι να σχολιάσω? Και οι τωρινοί είναι μία από τα ίδια με τους προηγούμενους. Και οι εππομενοι το ίδιο. Πολλοί έχουν κοντή μνήμη και θυμούνται μόνο τα τωρινά, ξεχνούν τους προηγούμενους εντολοδόχους. Και τους τωρινούς εντολοδόχους θα ξεχάσουν όταν θα βλέπουν τα εγκλήματα των επόμενων.

Αφού σαν Έλληνες θέλουμε να βλέπουμε τη χώρα μας τον υποτακτικό της "Ενωμένης (χαχαχα) Ευρώπης" και των τοκογλύφων της, το δέχομαι. Ας περιμένουμε μπας και ξυπνήσουμε κάποτε. Μέχρι τότε, αντί να γράφω με τις ώρες πράγματα που όποιος θέλει να τα καταλάβει τα ξέρει ήδη, και όποιος δεν θέλει να τα καταλάβει δεν τα παίρνει καν μυρωδιά, προτιμώ να ασχοληθώ με τίποτα άλλο.

Είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

Αν θέλεις πάντως κάποια άλλη τοποθέτηση, για αυτό ή οτιδήποτε άλλο, μου λες!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2016 :  00:26:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κώστα, παρόλο που διαφωνούμε εντελώς στα πολιτικά, και αυτό θα ακουστεί κάπως, σε συμπαθώ. Γι' αυτό άλλωστε και μιλάμε στο facebook. Να αναφέρουμε εδώ ότι εγώ σε κάλεσα μέσω facebook στο πολιτικό καφενείο διότι ήθελα να ακούσω τι άποψη εχεις σήμερα.

Με τη σημερινή σου τοποθέτηση, χαίρομαι ότι βλέπεις πως και ο ΣυΡιζΑ κορόιδεψε και δεν στρουθοκαμηλίζεις. Ή, να το πω κι αλλιώς, ότι "ξύπνησες" και μην το παρεξηγήσεις το "ξύπνησες" (για τα δικά μου μέτρα και σταθμά το ξύπνησες -για άλλους κοιμάμαι εγώ ασφαλώς.). Όσο για τους προηγούμενους που αναφέρεις, ναι βέβαια και αυτοί είχαν κοροϊδέψει. Απλά αυτός εδώ είπε πάρα πολλά ψέματα σε πάρα πολύ μικρό χρονικό διάστημα και έκανε τα εντελώς αντίθετα. Και επειδή ήσουν μεγάλος οπαδός του ήθελα απλά να ξέρω ποιες είναι οι σκέψεις σου σήμερα.


Edited by - ALEXANDRA on 25/03/2016 00:28:03
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2016 :  01:22:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ευχαριστώ Αλεξάνδρα!

Δεν ήμουν μεγάλος οπαδός του. Απλά έλεγα ότι αν από τους δυο που πρόκειται να κυβερνήσουν, όποιος εκλεγεί δηλαδή, ο ένας θα είναι 100% εντολοδόχος ενώ ο άλλος υπάρχει μια ελάχιστη πιθανότητα να μην είναι, ε θα στραφείς στον 2ο. Πόσο μάλιστα αν ο 1ος ήδη εμπλέκεται σε Ζήμενς, έσχατες προδοσίες και χίλια σκάνδαλα.

Και έλεγα πως αν ο 2ος κάνει τα ίδια, θα πληρώσει για όλους. Αλλά να τα κάνει πρώτα, και έπειτα να μιλήσουμε. Κακώς έριχνα νερό στο κρασί μου για τις υποχωρήσεις του, αλλά το έριχνα. Οι Ισλανδοί δεν έριξαν νερό στο κρασί τους, και κέρδισαν τα κοράκια για πλάκα.

Το να ψηφίζεται το όχι, και να μετατρέπεται σε ναι, δεν είναι ξύπνημα. Είναι ύπνος για όσους δεν το βλέπουν. Και για όσους συνεχίζουν να μιλάνε για Δημοκρατία. Βλέπουμε ακόμη και επιχειρήματα του τύπου, να τι γίνεται (αν γίνεται) στη Βόρεια Κορέα, άρα τι λέτε πως δεν έχουμε δημοκρατία. Σαν να λέμε ότι οτιδήποτε καλύτερο από τη Β.Κορέα σημαίνει δημοκρατία.

Οι σκέψεις μου είναι ότι όποιος και αν κυβερνά, θα γίνονται ακριβώς τα ίδια. Σε ένα προτεκτοράτο δεν αποφασίζει ό ίδιος. Αν δεις όσα υπογράφαμε σαν χώρα τα τελευταία (και όχι μόνο) χρόνια, δεν θα μπορείς να θυμηθείς ποια κυβέρνηση υπέγραψε το κάθετί, πολύ απλά επειδή η γραμμή της Ελλάδας είναι η ίδια, όποιος και αν κυβερνά.

-Τα σχετικά θέματα τα παρακολουθώ, άσχετα αν δεν γράφω, για χιλιοειπωθέντα πράγματα. Να δώσω και άλλη αξία στον τρολίζοντα?

Edited by - KostasPVol on 25/03/2016 01:25:39
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2016 :  01:30:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Το καλύτερο για τα παιδιά της σήμερα είναι να σπουδάσουν έξω.




Για τα παιδιά των άλλων; Δεν βλέπεις (και) εδώ την απύθμενη υποκρισία; Είμαι κατά της Αμερικής και των ιδιωτικών σχολείων και πανεπιστημίων για όλα τα παιδιά όλων των άλλων αλλά τα δικά μου θεωρώ καλύτερο ένα αμερικανικό ιδιωτικό σχολείο και ένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο εξωτερικού!

Παλεύω υπέρ της δημόσιας υγείας για όλους αλλά τα δικά μου παιδιά θέλω να γεννηθούν σε ιδιωτικό μαιευτήριο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2016 :  01:36:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να το πω κι αλλιώς: Δεν μπορεί ένας που είναι υπέρ του βεγκανισμού να τρώει κρέας!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2016 :  07:51:43  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Και εγώ είμαι κατά της εθνικής οδού αθηνών πατρών, αλλά πηγαίνω τι να κάνω, αφού αυτό υπάρχει για την ώρα, και παλεύω να το αλλάξω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2016 :  09:11:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όλοι πάντως ανεξαιρέτως ιδεολογικών πιστεύω νομίζω ότι θα πρέπει να συμφωνήσουμε στο ότι η πολιτική στη χώρα έχει εθνική γραμμή εδώ και χρόνια αλλά δεν το ξέραμε. Η κοινή αυτή γραμμή είναι "ξεπουλήστε τα όλα".

Afferin bize, afferin (Συγχαρητήρια σε μας)......Basimiz sag olsun (Συλλυπητήρια). Τα γράφω και στα τούρκικα για να συνηθίζω σιγά σιγά εδώ πάνω.

Λυπάμαι μόνο που απωλέσαμε τα αισθηματά για την χώρα μας και δόθηκε ως αφορμή να τα καπηλευτεί η ΧΑ και η κάθε ΧΑ με άλλο πρόσωπο.

Αλήθεια το "αϊ σικτίρ" που λέμε γνωρίζατε ότι είναι το άντε μαμήσου για τους γείτονες;

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 186 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000