Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 spetses mini marathon
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 8

jenny
Forum-Runner

130 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 31/08/2015 :  17:33:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
γνωριζει καποιος εαν ο αγωνας των 25χλμ στις σπετσες τον οκτωβριο ειναι ενας καλος αγωνας πριν τον μαραθωνιο του νοεμβριου?θα βοηθησει στην προπονητικη περιοδο μου η καλυτερα μεχρι των μαραθωνιο να μην κατεβω σε κανεναν αγωνα?(συμμετεχω για πρωτη φορα στον μαραθωνιο και σκοπος μου ειναι να τερματισω μεχρι 4.30 με 5 ωρες)

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/08/2015 :  17:54:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είναι καλός "αγώνας". Κατά την άποψή μου πρέπει κανείς να τον κάνει προπονητικά. Εϊναι μια ευκαιρία να κάνεις ένα long run με παρέα και νταβαντούρι. Αλλά είναι πολύ κοντά στον μαραθώνιο για να τον πάει κανείς γρήγορα.

Edited by - ALEXANDRA on 31/08/2015 17:54:51
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jenny
Forum-Runner

130 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/08/2015 :  18:14:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σε καμια περιπτωση δεν με ενδιαφερει να τον κανω γρηγορα(αλλωστε προπονητικα θα πηγαινα στον αγωνα αυτον)
ευχαριστω πολυ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LEON T
Senior Forum-Runner

Greece


550 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/08/2015 :  18:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by jenny

γνωριζει καποιος εαν ο αγωνας των 25χλμ στις σπετσες τον οκτωβριο ειναι ενας καλος αγωνας πριν τον μαραθωνιο του νοεμβριου?θα βοηθησει στην προπονητικη περιοδο μου η καλυτερα μεχρι των μαραθωνιο να μην κατεβω σε κανεναν αγωνα?(συμμετεχω για πρωτη φορα στον μαραθωνιο και σκοπος μου ειναι να τερματισω μεχρι 4.30 με 5 ωρες)



Κι εμενα ο πρωτος μου μαραθωνιος θα ναι και χωρις να χω κανει προετοιμασια καλη και θα παω στο 25 ετσι για προπονηση,χαλαρα και για ολο το τριημερο στις Σπετσες!!ειναι καλο για προπονηση
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jenny
Forum-Runner

130 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/08/2015 :  18:36:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλη επιτυχια ευχομαι σε ολους μας και καλο κουραγιο γιατι εγω να πω την αληθεια ηδη εχω κουραστει αν και δεν κανω παρα πολλα χλμ την εβδομαδα...(50χλμ)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LEON T
Senior Forum-Runner

Greece


550 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/08/2015 :  18:44:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγω τη κουραση φοβηθηκα και θα κανω 3-4 long run(20-30χιλ) μεσα στον οκτωβριο και τιποτα αλλο....
Βεβαια μεχρι 27 Σεπτεμβριου κανω προετοιμασια για 10χιλ στα 42:00 λεπτα...
Καλη δυναμη και κουραγιο σε ολους!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/08/2015 :  23:23:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by jenny

καλη επιτυχια ευχομαι σε ολους μας και καλο κουραγιο γιατι εγω να πω την αληθεια ηδη εχω κουραστει αν και δεν κανω παρα πολλα χλμ την εβδομαδα...(50χλμ)


Να τρως καλά, να κοιμάσαι και κανε και καμιά κοπάνα:)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/09/2015 :  08:37:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
25.66km σύμφωνα με το garmin μου. Ωραία διαδρομή, με μπόλικες και δύσκολες ανηφόρες και απίστευτο μπιζάρισμα από τον κόσμο λίγο πριν τον τερματισμό!

Επίσης, συνιστώ ανεπιφύλακτα καπέλο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/09/2015 :  09:55:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λίγο εκτός θέματος αλλά θα το αναφέρω: είχα κλείσει ξενοδοχείο για τις Σπέτσες από τον Φεβρουάριο μέσω booking.com. Την Παρασκευή έλαβα εμαιλ από την booking ότι "Προσπαθήσαμε να επικονωνήσουμε τηλεφωνικώς μαζί σας αλλά δεν τα καταφέραμε. Λυπούμεθα το ξενοδοχείο δε θα μπορέσει να σας εξυπηρετήσει. Παρακαλούμε ενημερώστε μας αν είστε ευέλικτοι στις ημερομηνίες, την περιοχή και τον τύπο δωματίου". Ντοιιιιιγκ! Μόνο που δεν μου είπαν να αλλάξω και νησί! Τους πήρα τηλέφωνο. Μου είπαν είχε πρόβλημα το σύστημα του ξενοδοχείου και έγιναν 9 ακυρώσεις. Τους είπα ότι έχω κλείσει 8 μήνες πριν διότι πηγαίνω για συγκεκριμένο σκοπό και δεν είμαι ευέλικτη στις ημερομηνίες. Βρείτε μου, εσείς, το ξενοδοχέιο, δεν ξέρω ποιος (βασικά εγώ με τη booking έχω να κάνω) ανάλογο μέρος να μείνω. Αναμένω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANGEL1
Elite Forum-Runner

Greece


1089 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/09/2015 :  11:26:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η διαδρομή είναι ένας πλήρης γύρος του νησιού. Για όσους δεν έχουν ξανατρέξει, θα κάνω μια συνοπτική περιγραφή:

Ξεκίνημα από την πλατεία του Πωσειδωνείο. Για 1 χλμ ίσως και λιγάκι παραπάνω, η διαδρομή είναι σχεδόν επίπεδη. Σ' ένα σημείο λίγο μετά την εκκίνηση έχουμε μια πολύ μικρή κατηφόρα ήπιας κλίσης και δύο μικρές ύπιες ανηφόρες. Όταν περάσουμε τα κτήρια της Σχολής και λίγο πριν το ξενοδοχείο (Δεν λειτουργεί) συναντάμε την πρώτη ανηφόρα με σχετικά καλή κλίση. Συναντάμε τις τοποθεσίες λιγονέρι, όρμος Βρέλλου και Ζωγειριά. Η διαδρομή μέχρι εδώ είναι μες το πράσινο (πεύκα) με σκιά στο μεγαλύτερο κομμάτι. Συναντάμε πολλές ανηφόρες και λίγες κατηφόρες. Κυρίως όμως ανηφόρες. Όταν περάσουμε την Ζωγειριά έχουμε διανύσει περίπου 9 χλμ και συνεχίζουμε για λίγο ακόμα ανηφορικά. Στην συνέχεια έχουμε μπροστά μας μια κατηφόρα που διαρκεί για 2 χλμ περίπου. Μεγάλη προσοχή εδώ. Στο τελείωμα της ισιώνει λίγο και βρισκόμαστε στην Αγία Παρασκευή. Εδώ κάπου τελειώνουν τα δύσκολα και αρχίζουν τα "πολύ δύσκολα". Συγκεκριμένα έχουμε ανηφόρα με δύο φουρκέτες και μεγάλη κλίση. Είναι και το πρώτο κριτήριο του αγώνα. Στο τελείωμα της Έχουμε ξανά κατηφόρα. Προσοχή εδώ, είναι ευκαιρία για ξεκούραση. Στην συνέχεια έχουμε ένα επίπεδο (σχεδόν) κομμάτι, έχουμε φτάσει στους Αγίους Αναργύρους. Ξανασυντάμε πάλι ανηφόρα, παρατεταμένη, με μεγάλη κλίση. Είναι το δεύτερο κριτήριο του αγώνα. Έχουμε διανήσει σχεδόν τη μίσή διαδρομή Έχοντας περάσει δύο πολύ δύσκολα κομμάτια. Το κακό είναι ότι ο ήλιος είναι ψηλά πλέον και τώρα τον έχουμε μπροστά μας. Από εκείνη την πλευρά του νησιού τα δέντρα δεν έχουν μεγαλώσει τόσο πολύ ώστε να πέφτει η σκιά στον δρόμο. (Παλιά είχαμε τρεις πυρκαγιές σ' αυτά τη σημεία). Η συνέχεια έχει ανεβοκατεβάσματα λίγο ποιο ήπια ανεβοκατεβάσματα λόγω των κλίσεων του εδάφους. Συναντάμε τις τοποθεσίες Ξυλοκέριζα, μπιθυστάμνα κ.α. Σιγά - σιγά ξεπροβάλει απέναντι μας και η Σπετσοπούλα. Έχοντας φτάσει σχεδόν στο 21 με 22 χλμ έχουμε μια ευθεία λίγο κατηφορική στην αρχή, που όμως γίνεται ανηφορική στην συνέχεια. Λίγο μετά το τελείωμα της συναντάμε μια κατηφόρα με σχετικά μεγάλη κλίση. Έχουμε φτάσει πλέον στην Αγία Μαρίνα. Ανεβαίνουμε λιγάκι και στρίβουμε δεξία για την Πιτιούσα (Αρχαία ονομασία του νησιού). Περνόντας ανάμεσσα απ' τα σπίτια, για λίγο, φτάνουμε στο παλιό λιμάνι. Έχουμε πλέον άλλα 2 χιλιόμετρα. Η διαδρομή πλέον γίνεται σχεδόν επίπεδη (υπάρχουν κάποιες κλίσεις που τις καταλαβαίνεις μόνο όταν τρέχεις και είσαι κουρασμένος). Φτάνουμε στην παραλία του Αγίου Νικολάου. Υπομονή λίγο έμεινε. Συναντάμε την περιοχή του Αγίου Μάμα. Εκεί θα δείτε αρκετό κόσμο για πρώτη φορά, μετά από αρκετή ώρα ή ώρες. Συνεχίζουμε ευθεία με κατευθυνση προς το λιμάνι. Σ' ένα σημείο του στρίβουμε αριστερά και αναβαίνουμε για λίγο έναν βοτσαλωτό δρόμο. Περνώντας απ' τις καφετέριες ο κόσμος υποδέχεται και ενθαρύνει τους δρομείς. Η ατμόσφαιρα είναι μοναδική. Όποιος την έχει ζήσει μπορεί να καταλάβει. Θυμίζει γήπεδο, πραγματική αποθέωση. Λίγα μέτρα έμειναν. Μια κατηφόρα λίγο επίπεδο και αυτό ήταν. Τέλος.
Ελπίζω να σας διαφώτισα χωρίς να σας κούρασα.

Καλό τερματισμό σ' όλους όσους τρέξουν.

"ΣΠΕΥΔΕ ΒΡΑΔΕΩΣ"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/09/2015 :  11:38:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ANGEL1

Η διαδρομή είναι ένας πλήρης γύρος του νησιού. Για όσους δεν έχουν ξανατρέξει, θα κάνω μια συνοπτική περιγραφή:

Ξεκίνημα από την πλατεία του Πωσειδωνείο. Για 1 χλμ ίσως και λιγάκι παραπάνω, η διαδρομή είναι σχεδόν επίπεδη. Σ' ένα σημείο λίγο μετά την εκκίνηση έχουμε μια πολύ μικρή κατηφόρα ήπιας κλίσης και δύο μικρές ύπιες ανηφόρες. Όταν περάσουμε τα κτήρια της Σχολής και λίγο πριν το ξενοδοχείο (Δεν λειτουργεί) συναντάμε την πρώτη ανηφόρα με σχετικά καλή κλίση. Συναντάμε τις τοποθεσίες λιγονέρι, όρμος Βρέλλου και Ζωγειριά. Η διαδρομή μέχρι εδώ είναι μες το πράσινο (πεύκα) με σκιά στο μεγαλύτερο κομμάτι. Συναντάμε πολλές ανηφόρες και λίγες κατηφόρες. Κυρίως όμως ανηφόρες. Όταν περάσουμε την Ζωγειριά έχουμε διανύσει περίπου 9 χλμ και συνεχίζουμε για λίγο ακόμα ανηφορικά. Στην συνέχεια έχουμε μπροστά μας μια κατηφόρα που διαρκεί για 2 χλμ περίπου. Μεγάλη προσοχή εδώ. Στο τελείωμα της ισιώνει λίγο και βρισκόμαστε στην Αγία Παρασκευή. Εδώ κάπου τελειώνουν τα δύσκολα και αρχίζουν τα "πολύ δύσκολα". Συγκεκριμένα έχουμε ανηφόρα με δύο φουρκέτες και μεγάλη κλίση. Είναι και το πρώτο κριτήριο του αγώνα. Στο τελείωμα της Έχουμε ξανά κατηφόρα. Προσοχή εδώ, είναι ευκαιρία για ξεκούραση. Στην συνέχεια έχουμε ένα επίπεδο (σχεδόν) κομμάτι, έχουμε φτάσει στους Αγίους Αναργύρους. Ξανασυντάμε πάλι ανηφόρα, παρατεταμένη, με μεγάλη κλίση. Είναι το δεύτερο κριτήριο του αγώνα. Έχουμε διανήσει σχεδόν τη μίσή διαδρομή Έχοντας περάσει δύο πολύ δύσκολα κομμάτια. Το κακό είναι ότι ο ήλιος είναι ψηλά πλέον και τώρα τον έχουμε μπροστά μας. Από εκείνη την πλευρά του νησιού τα δέντρα δεν έχουν μεγαλώσει τόσο πολύ ώστε να πέφτει η σκιά στον δρόμο. (Παλιά είχαμε τρεις πυρκαγιές σ' αυτά τη σημεία). Η συνέχεια έχει ανεβοκατεβάσματα λίγο ποιο ήπια ανεβοκατεβάσματα λόγω των κλίσεων του εδάφους. Συναντάμε τις τοποθεσίες Ξυλοκέριζα, μπιθυστάμνα κ.α. Σιγά - σιγά ξεπροβάλει απέναντι μας και η Σπετσοπούλα. Έχοντας φτάσει σχεδόν στο 21 με 22 χλμ έχουμε μια ευθεία λίγο κατηφορική στην αρχή, που όμως γίνεται ανηφορική στην συνέχεια. Λίγο μετά το τελείωμα της συναντάμε μια κατηφόρα με σχετικά μεγάλη κλίση. Έχουμε φτάσει πλέον στην Αγία Μαρίνα. Ανεβαίνουμε λιγάκι και στρίβουμε δεξία για την Πιτιούσα (Αρχαία ονομασία του νησιού). Περνόντας ανάμεσσα απ' τα σπίτια, για λίγο, φτάνουμε στο παλιό λιμάνι. Έχουμε πλέον άλλα 2 χιλιόμετρα. Η διαδρομή πλέον γίνεται σχεδόν επίπεδη (υπάρχουν κάποιες κλίσεις που τις καταλαβαίνεις μόνο όταν τρέχεις και είσαι κουρασμένος). Φτάνουμε στην παραλία του Αγίου Νικολάου. Υπομονή λίγο έμεινε. Συναντάμε την περιοχή του Αγίου Μάμα. Εκεί θα δείτε αρκετό κόσμο για πρώτη φορά, μετά από αρκετή ώρα ή ώρες. Συνεχίζουμε ευθεία με κατευθυνση προς το λιμάνι. Σ' ένα σημείο του στρίβουμε αριστερά και αναβαίνουμε για λίγο έναν βοτσαλωτό δρόμο. Περνώντας απ' τις καφετέριες ο κόσμος υποδέχεται και ενθαρύνει τους δρομείς. Η ατμόσφαιρα είναι μοναδική. Όποιος την έχει ζήσει μπορεί να καταλάβει. Θυμίζει γήπεδο, πραγματική αποθέωση. Λίγα μέτρα έμειναν. Μια κατηφόρα λίγο επίπεδο και αυτό ήταν. Τέλος.
Ελπίζω να σας διαφώτισα χωρίς να σας κούρασα.

Καλό τερματισμό σ' όλους όσους τρέξουν.

"ΣΠΕΥΔΕ ΒΡΑΔΕΩΣ"



Έτσι ακριβώς! Πρόπερσυ το είχαμε πάει με τον αδερφό μου όλο κουβεντούλα (συζητούσαμε ένα σοβαρό θέμα). Με το πάσο μας δηλαδή. Και όταν περνάγαμε από τη Ντάπια, του λέω "ρε συ, όλοι αυτοί για εμάς κάνουν έτσι"! Τέτοια "υποδοχή', τύφλα να έχει ο μαραθώνιος!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANGEL1
Elite Forum-Runner

Greece


1089 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  09:01:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα είναι κανείς από εδώ;

"ΣΠΕΥΔΕ ΒΡΑΔΕΩΣ"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  11:14:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μόλις ολοκλήρωσα και την πληρωμή, συνεπώς ΠΑΡΩΝ!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  11:16:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by geopa

Μόλις ολοκλήρωσα και την πληρωμή, συνεπώς ΠΑΡΩΝ!!!



Αφήσαμε τα βουνά και πιάσαμε την θάλασσα Γιώργη

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  11:59:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κυριολεκτικά όμως Τάσο καθώς να μην σου πω ότι σκέφτομαι να πάω κολυμπώντας το Σάββατο 2χλμ (Κονστα - Σπέτσες. Εσύ τις έχεις προγραμματίσει?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  12:12:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by geopa

Κυριολεκτικά όμως Τάσο καθώς να μην σου πω ότι σκέφτομαι να πάω κολυμπώντας το Σάββατο 2χλμ (Κονστα - Σπέτσες. Εσύ τις έχεις προγραμματίσει?





Το προηγούμενο σάββατο ήμουν νεμέα για τον αγιωργίτικο ενώ έχω δηλώσει για τα ίχνη της ιεράς οδού.Εάν τακτοποιήσω και το θέμα με το αυτοκίνητο(εχει προβληματάρα με τον κινητήρα και σκέφτομαι μέχρι και να το αλλάξω)πιθανόν να πάω και γιάννενα.

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 8 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000