Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 συμπληρωματα διατροφης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

jenny
Forum-Runner

130 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 01/09/2015 :  09:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημερα εδω και 3 μηνες κανω προετοιμασια για τον πρωτο μου μαραθωνιο.το μοναδικο συμπληρωμα που παιρνω ειναι σπιρουλινα αλλα τον τελευταιο καιρο νιωθω οτι εχω κουραστει και δεν αντεχω καθολου.
μπορει καποιος να μου πει τι διατροφη χρειαζεται να ακολουθω για την προετοιμασια και τι συμπληρωματα χρειαζομαι?(μαγνησιο,ηλεκτρολυτες,βασιλικο πολτο η δεν ξερω τι αλλο?αυτα εχω ακουσει αοριστα αλλα θελω μια απαντηση απο καποιον που ξερει και εχει βρεθει στην ιδια κατασταση με εμενα

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/09/2015 :  10:19:51  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάρε μια βδομάδα χαλαρή. Κόψε τις εντάσεις αν κάνεις, και τον όγκο των χλμ στα 2/3 ή 1/2.
Μπορεί να είναι και ψυχολογικό βέβαια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/09/2015 :  13:20:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια εβδομάδα εντελώς off και μετά, στην πρώτη προπόνηση, θα πετάς.

Αυτό υπό την προϋπόθεση πως τρως τη σωστή ποσότητα υδατανθράκων (ζυμαρικά). Διατροφή που βγάζει τους υδατάνθρακες οδηγεί σε σοβαρή απώλεια της αντοχής. Αν όμως τρως όπως σε συμβουλεύει η όρεξή σου, το πιο πιθανό είναι πως χρειάζεσαι μια εβδομάδα ξεκούρασης και κανένα συμπλήρωμα, όσο καλό κι αν είναι δε μπορεί να το υποκαταστήσει αυτό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/09/2015 :  14:25:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αιματολογικες εξετασεις εχεις κανει προσφατα? Αν οχι, να τσεκαρεις και σιδηρο, φερριτινη, σε μας τις γυναικες συχνα ειναι χαμηλα, εμενα στον πρωτο μου μαραθωνιο η φερριτινη ηταν στο 9 κι επαιρνα συμπληρωματα σιδηρου (με συνταγη γιατρου εννοειται) για 3 μηνες.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jenny
Forum-Runner

130 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/09/2015 :  09:43:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μια ακομη ερωτηση, πρεπει να παιρνω μαγνησιο στην προπονητικη περιοδο ?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/09/2015 :  10:10:01  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπορείς να μας θυμίσεις ηλικία/κιλά και που είσαι τώρα σε χρόνους και τι θες να πετύχεις?

Και να σου πω γιατί ρωτάω.

Γιατί αν έχεις ατελείωτα περιθώρια βελτίωσης μπροστά σου (όπως πιστεύω ότι έχεις) απλά κάνοντας χαλαρές προπονήσεις 4-5 φορές την βδομάδα, και αφήνοντας τον χρόνο να κάνει την δουλειά του, τότε δεν έχει νόημα να τα συζητάμε αυτά.
Αν έχεις φτάσει στα όρια σου, μετά από 3-4 χρόνια συστηματικής προπόνησης και έχεις βρει ένα πλατό, τότε να ψάχνουμε να βρούμε τις λεπτομέρειες.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jenny
Forum-Runner

130 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/09/2015 :  10:23:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ειμαι 43χρονων,54 κιλα,1.65 υψος και οι χρονοι μου για ημιμαραθωνιο ειναι 2.10 λεπτα,
προσπαθω να κανω 4 φορες την εβδομαδα προπονηση (γυρω στα 45 χλμ)
κανω διαλλειματικες αλλα δυστυχως δυσκολευομαι αρκετα ενω στα lr (με ρυθμο γυρω στο 6.30-6.40 ειμαι μια χαρα)
και επισης να επισημανω οτι προπονουμαι συστηματικα 5 μηνες .γενικως ετρεχα αλλα με δικους μου ρυθμους για να κανω 10χλμ σε 58 λεπτα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/09/2015 :  10:50:35  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Οταν λες κουράζεσαι πως ακριβώς το εννοείς; τελειώνεις πιο κουρασμένη την προπονηση; ξεκινάς πιο κουρασμένη κ στην πορεία είσαι στα ιδια; έχεις αυξημένους παλμούς; βγαίνουν πιο αργά οι χρόνοι σου;
Άλλαξες κάτι στην προπόνηση σου;
Πχ 1-2 δυνατές προπονήσεις είτε ταχύτητας είτε long αν δεν έχεις ξανακανει μπορεί να σε βγάλουν off για πολύ καιρό.

Πραγματικά πιστεύω το μαγνήσιο ή οι ηλεκτρολύτες είναι το τελευταίο που πρέπει να σε απασχολεί.

Ας πει κ κάποιος άλλος την γνώμη του βεβαια
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jenny
Forum-Runner

130 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/09/2015 :  10:53:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ξεκιναω κουρασμενη την προπονηση και νιωθω να σερνω τα ποδια μου
δεν εχω αυξημενους παλμους στο lr αλλα στις διαλλειματικες τα παιζω εντελως
ναι εβαλα στο εβδομαδιαιο προγραμμα μου μια διαλλειματικη παραπανω,
και επισης νομιζω οτι παιζει και το ψυχολογικο ρολο,επειδη βλεπω οτι στην διαλλειματικη δεν τα καταφερνω οπως θα ηθελα ειμαι ετοιμη να τα παρατησω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/09/2015 :  10:55:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι διαλειμματικές δεν έχουν κανένα νόημα στο επίπεδο που βρίσκεσαι. Το ξαναβλέπεις αργότερα.
Σχεδόν τζάμπα χάνεις μια αερόβια προπόνηση που θα μπορούσες να κάνεις στην θέση τους...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jenny
Forum-Runner

130 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/09/2015 :  10:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
θα σας πω λιγο το προγραμμα μου (α ημερα ελευθερο 10χλμ, β ημερα διαλλειματικη, γ ημερα διαλλειματικη, δ ημερα lr)συνολο 45χλμ
μηπως να αλλαζα μια διαλλειματικη και να την εκανα ενα ελευθερο?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jenny
Forum-Runner

130 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/09/2015 :  10:59:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
οποτε πιστευεται οτι να κανω μια αεροβια προπονηση στην θεση της διαλλειματικης με τον ρυθμο μου?
θα ηταν καλυτερο στο επιπεδο που βρισκομαι?και θα με βοηθησει και στον μαραθωνιο ?ο στοχος μου ειναι να καταφερω να τερματισω τουλαχιστον μεχρι 5 ωρες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/09/2015 :  11:36:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
οι διαλειμματικές δε βοηθάνε καθόλου στην περίπτωσή σου! μπορείς απλά να τις αλλάξεις με ελεύθερο ή κανένα 10ρι στο ρυθμό που θα τρέξεις τον μαραθώνιο.. στόχος είναι να έχεις καλή αερόβια βάση, οι διαλειμματικές δεν θα σου προσφέρουν κάτι..

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/09/2015 :  11:38:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τζένη-που λογικό είναι να είσαι αγχωμένη- ξεαγχώσου και άκουσε αυτά που σου έγραψε παραπάνω ο κος echetlos και μην ασχοληθείς με αυτό το θέμα έως τις 8/11 που θα μπαίνεις στο Στάδιο:)

''Οι διαλειμματικές δεν έχουν κανένα νόημα στο επίπεδο που βρίσκεσαι. Το ξαναβλέπεις αργότερα.
Σχεδόν τζάμπα χάνεις μια αερόβια προπόνηση που θα μπορούσες να κάνεις στην θέση τους...''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jenny
Forum-Runner

130 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/09/2015 :  12:13:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σας ευχαριστω παρα πολυ ολους για τις πολυ χρησιμες πληροφοριες.θα τις ακουλουθήσω σιγουρα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANGEL1
Elite Forum-Runner

Greece


1089 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  08:55:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τζένη αν μου επιτρέπεις να πω κι εγώ την γνώμη μου.

Κατ' αρχάς το μαγνήσιο και οι ηλεκτρολύτες δεν θα βοηθήσουν σ' αυτό που θέλεις. Μπορείς να πάρεις για να αποφύγεις τις κράμπες κλπ.

Αν κατάλαβα καλά, προπονήσαι συστηματικά εδώ και 5 μήνες. Δηλ εδώ και λίγο καιρό κάνεις ποιοτικές προπονήσεις (διαλειμματικές) και lr, σωστά; Δε γνωρίζω βέβαια το αθλητικό σου υπόβαθρο.
Απ' τη στιγμή όμως που έβαλες τα lr σημαίνει ότι αύξησες τον όγκο των προπονητικών σου χιλιομέτρων. Λογικό είναι το σώμα σου και οργανισμός σου να νιώθει κούραση.
Οταν κάνουμε διαλειμματικές προπονήσεις πρέπει να αφήνουμε δύο, τουλάχιστον, μέρες κενό μεταξύ των δύο προπονήσεων. Σ' αυτές τις δύο ημέρες η μια να είναι ρεπό και η άλλη ένα χαλαρό τρέξιμο. Αν το κάνεις, κανένα πρόβλημα. Αν όχι...
Η διαλειμματική είναι έντονη και κουραστική προπόνηση, θέλει προσοχή. Τα προγράμματα της διαλειμματικής που κάνεις, τα έχεις πάρει από κάποιον ειδικό;
Θεωρώ ότι με την ξεκούραση θα συνέλθεις, δεν χρείαζεσαι κάποιο συμπλήρωνα.


"ΣΠΕΥΔΕ ΒΡΑΔΕΩΣ"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000