Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Ενόχληση στο 2ο μετατάρσιο.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

eleftherios
Newbie Forum Runner

7 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 02/09/2015 :  16:15:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλοι καλησπέρα σας.

Θα ήθελα να σας περιγράψω έναν τραυματισμό που με βασανίζει εδώ και καιρό μη αφήνοντας με να τρέξω.

Τα συμπτώματα είναι ένα αίσθημα πρηξίματος κάτω από το 2ο μετατάρσιο, όταν κουράζεται το πόδι μετά απο περπάτημα, σαν να έχει διπλώσει η κάλτσα ή να έχω πατήσει πετραδάκι.
Το νιώθω στο τέλος της ημέρας ακουμπόντας και μόνο το πεντάλ του γκαζιού.

Μετά από αρκετό περπατήμα γίνεται ενόχληση-πονάκι.

Την άνοιξη που μας πέρασε επισκέφθηκα ορθοπαιδικό και η κλινική εξέταση, η ακινογραφία και η μαγνητική με εδειξαν χωρίς πρόβλημα, οπότε διαγνώσθηκε γενικά μεταταρσαλγία χωρίς ευρήματα.
Αρνητικός και σε κλινικό τεστ για ενδείξεις νευρώματος μόρτον.

Παρά το διάστημα που το ξεκουράζω (ήδη τετράμηνο) δεν έχει περάσει.

Καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.



george11
Newbie Forum Runner

Greece
9 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/09/2015 :  01:44:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μηπως φορας στενα παπουτσια στην δουλεια ή τα αθλητικα σου είναι στενα μπροστά; Το βραδυ βαζε τα ποδια μεσα σ ενα κουβα με νερο με παγακια για κανα 20λεπτο. Εναλλακτικα πάρε και την γνωμη αλλου ορθοπεδικού.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.D.etl
Forum-Runner

Greece
190 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/09/2015 :  03:01:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ αγαπητέ παρόλο που έχω σχεδόν το ίδιο θέμα με σένα (με πιάνει μόνο όταν τρέχω και γύρω στο 4ο-5ο χιλιόμετρο όπου και σταματάω) ακόμα πειραματίζομαι. Α και εμένα είναι στο αριστερό πόδι ενώ εσένα λόγω γκαζιού λογικά στο δεξί. Προσπαθώ να φοράω παπούτσια άνετα ειδικά στο μπροστινό μέρος, πατάω συμπλέκτη αλλά και γκάζι με το μέσον του πέλματος, πάγο κατά τη διάρκεια της ημέρας, ασκήσεις πέλματος (θα βρεις αρκετές στο νήμα για το ξυπόλητο), περπατάω ξυπόλητος σπίτι, προσπαθώ να βελτιστοποιήσω το πάτημά μου στο τρέξιμο αλλά και στο περπάτημα γιατί με τον καιρό συνειδητοποιώ ότι χρησιμοποιώ πολύ έντονα το μπροστινό μέρος του πέλματος για να φρενάρω (ασυνείδητος φόβος απέναντι στη βαρύτητα), οπότε προσπαθώ να είναι πιο ελαφρύ το πάτημα αφήνοντας το σώμα μου να ρολάρει προς τα μπροστά χωρίς πίεση.

Έχω την εντύπωση πως κάτι πάει να γίνει χωρίς να μπορώ να πω με βεβαιότητα για δραματική εξέλιξη. Όλο λέω να πάω ορθοπεδικό αλλά όλο το αναβάλλω περιμένοντας να δω διαφορά από τα παραπάνω που κάνω. Το μόνο σίγουρο πλέον είναι ότι δεν το ζορίζω και σταματάω το τρέξιμο όταν νιώθω ενόχληση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.D.etl
Forum-Runner

Greece
190 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/09/2015 :  17:28:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
A και που σαι, το ξυπόλητο στο σπίτι (πολύ περπάτημα, σκάλες, ορθοστασία κτλ) δε ξέρω κατά πόσο με έχει βοηθήσει να ξεκουράσω το μετατάρσιο, σίγουρα με έχει βοηθήσει να γυμνάσω το πέλμα αλλά ίσως το έχω παραγυμνάσει, δε ξέρω ακόμα, οπότε συμπεριέλαβέ το στην κρίση σου. Όλα τα άλλα που ανέφερα νομίζω πως κάτι έχουν κάνει προς το καλύτερο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

eleftherios
Newbie Forum Runner

7 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2015 :  23:09:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φορούσα σκαρπίνι στη δουλειά αλλά το κατήργησα ακριβώς γι αυτ'ο το λόγο.

Με την ξεκούραση γενικότερα φαίνεται να ηρεμεί αλλά και μετά από μήνα αποχής εμφανίστηκε αμέσως μετά από τρέξιμο 3χλμ.

Σημειωτέον ότι σε λίγα χιλιόμετρα δεν με ενοχλεί κατά την διάρκεια του τρεξίματος. Εμφανίζεται μετά ή την επόμενη μέρα.

Το μασάζ δεν βοηθά ιδιαίτερα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.D.etl
Forum-Runner

Greece
190 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/09/2015 :  15:05:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εξαρτάται Ελευθέριε τί σημαίνει «αποχή». Μπορεί όπως έγραψα και παραπάνω να το κουράζεις με χίλιους δυο τρόπους το πόδι σου. Όπως και να έχει γιατρός δεν είμαι Απλά μέχρι να πάω γιατρό δίνω λίγο χώρο με δικούς μου πειραματισμούς και πάντα συντηρητικά μπας και περάσει. Αν φορούσες 10 χρόνια σκαρπίνι χρειάζεται ένας κάποιος χρόνος για να ηρεμήσει το πόδι. Βέβαια, μόνο ο γιατρός ξέρει καλύτερα. Εσένα τί σου πρότεινε ο ορθοπεδικός;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

eleftherios
Newbie Forum Runner

7 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/09/2015 :  15:32:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
P.D.etl έχεις δίκιο όσον αφορά την αποχή. Αποχή και ξεκούραση από το τρέξιμο μόνο γιατί δεν είναι δυνατόν να αποφύγω την ορθοστασία ή το περπάτημα.

Το βασικό θέμα είναι πως ο ορθοπαιδικός δεν μπόρεσε να διαγνώσει την αιτία της μεταταρσαλγίας και πρότεινε ξεκούραση, αποφυγή δραστηριοτήτων που το στρεσσάρουν και βλέπουμε...

Αυτό το βλέπουμε, ώρες ώρες όπως τώρα, εγώ το μεταφράζω δεν βλέπω να γίνεται κάτι.
Πόσο καιρό έχεις την ενοχληση εσύ;

Edited by - eleftherios on 08/09/2015 15:47:25
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.D.etl
Forum-Runner

Greece
190 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/09/2015 :  16:44:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάντως πρόσεχε ακόμα και το περπάτημά σου να είναι ανάλαφρο όσο γίνεται. Εμένα απ' όταν ξεκίνησα το τρέξιμο είχα την ενόχληση, αρχικά σε περισσότερα χιλιόμετρα και αργότερα σε όλο και λιγότερα. Πλέον νομίζω το αντιμετωπίζω ορθά και αυτό με ανταμείβει. Τις τελευταίες φορές μείωσα ταχύτητα στο τρέξιμο αυξάνοντας το χρόνο και δε βλέπω την ίδια ενόχληση. Παρ' όλα αυτά μόλις αρχίζει να πονάει σταματάω και περνάει σε κανά λεπτό το πολύ. Πάντως βοηθάει αρκετά ο πάγος. Παλιότερα θυμάμαι να με πιάνει μετά από πολύ ώρα περπάτημα και ορθοστασία και ύστερα από ένα δυνατό τραυματισμό που είχα στο αριστερό πόδι με αποτέλεσμα να αρχίσω (λόγω αμέλειας αποκατάστασης) να περπατάω τελείως λάθος. Γενικά συνειδητοποιώ πως ακόμα και στην ορθοστασία ρίχνω το βάρος μπροστά στα μετατάρσια. Οπότε ακόμα και αυτό που νόμιζα ότι είναι το απολύτως όρθιο, τελικά δεν είναι. Νομίζω με την ενδυνάμωση του κορμού θα φτιάξει κι αυτό σιγά σιγά.

Γενικά ας ενημερωνόμαστε, ας μην αγχωνόμαστε και ας μην ζοριζόμαστε. Αν και στην ηρεμία μας πονάει, τότε γιατρός. Γενικά όμως διαβάζοντας διάφορα για το πέλμα, είναι τόσο πολύπλοκο το σύστημα (από μικροκατάγματα κόπωσης μέχρι οτιδήποτε) που και για το γιατρό καταλαβαίνω πως είναι δύσκολο το θέμα αν δεν υπάρχει μεγάλο πρόβλημα ώστε να φανεί σε κλασικές εξετάσεις, ακτινογραφίες κτλ. Άσε που ακόμα και στα μεγάλα προβλήματα απ'΄ότι βλέπω συντηρητικές θεραπείες προτείνονται και ως τελευταία λύση το χειρουργείο. Οπότε σύνεση και υπομονή
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.D.etl
Forum-Runner

Greece
190 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/09/2015 :  16:47:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Α κατά 90% έπαιξε ρόλο και το βάρος. Μετά από χρόνια λάθος στάσης (λόγω της αμέλειας του τραυματισμού) και επιβάρυνσης με τα έξτρα 15+ κιλά, με το που άρχισα να τα χάνω και χωρίς να έχω χάσει ούτε 5 από τα 15+, ξεκίνησα το τρέξιμο. Δεν του έδωσα καθόλου χρόνο προσαρμογής.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

eleftherios
Newbie Forum Runner

7 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2015 :  16:29:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πήγα και σε δεύτερο ορθοπαιδικό ο οποίος με έστειλε για υπέρηχο αφού ψηλάφισε κάποιο "μορφωμα" στο 2ο μετατάρσιο.

Εύρημα: "Ήπια ετερογένεια στην πελματιαία πλάκα (plantar plate) της 2ης μεταταρσοφαλαγγικής άρθρωσης".

Απ' ότι μου είπε η ακτινολόγος πρέπει να είχα τραυματίσει την πελματιαία πλάκα η οποία είναι κάτι σαν μηνίσκος στην άρθρωση.

Τώρα πίσω στον ορθοπαιδικό.

Edited by - eleftherios on 25/09/2015 16:30:44
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.D.etl
Forum-Runner

Greece
190 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2015 :  02:46:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μάλιστα, για να δούμε τί θα σου πει και ο ορθοπεδικός. Αναμένω νεότερα Εμένα σχεδόν με έχει αφήσει στην ησυχία μου ο πόνος. Το ξεκουράζω με παντόφλες στο σπίτι και παράλληλα παρατηρώντας & διορθώνοντας, κάθε φορά, προς το ιδανικότερο (για μένα) το πάτημα μου. Αν συνεχίσει έτσι, θα επιχειρήσω ξανά αλλά πιο ώριμα το ξυπόλητο τρέξιμο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Sor
Forum-Runner

155 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2015 :  10:16:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Eίχα αυτό το πρόβλημα 15 μήνες , είχα πάει σε πόσους ορθοπεδικούς, και δεν πήγα στους ορθοπεδικούς τις γειτονιάς μου αλλα σε έμπειρους που μερικοί είχαν δουλέψει και σε αθλητικές ομάδες,ακτινογραφία και μαγνητική καθαρές. Tο είχα ακόμα και όταν περπατούσα αρκετουτσικα, όχι μονο στο τρέξιμο. Mε βάζανε χειρουργείο συνήθως ο καθένας για διαφορετικό λόγο . Νεύρωμα morton,αχρηστευμένη άρθρωση και θα πρέπει να ακινητοποιηθεί για να λυθεί το πρόβλημα,κόψιμο τις παρανυχίδας του κόκαλου (αν το λέω και σωστά,κάπως έτσι), πρόβλημα της μέσης και αντανακλά εκεί ο πόνος και αλλα διαφορα.Έλεγα τότε το χειρουργείο δεν το γλιτώνω αλλα ποιον λόγο να βάλω νυστέρι όταν ο καθένας μου λέει αλλα?

Κάτι ορθοπεδικοί πάτοι που μου πρότεινε ένας φτιάχνοντας τους αποκλειστικά για να ταιρίαζει στο πόδι μου ώστε αν αποσυμφορίζει το πρόβλημα σε εκείνη την περιοχή με βοήθησαν αλλα δεν έλυσαν το πρόβλημα.

Τελικά το πρόβλημα λύθηκε χωρίς χειρουργείο, αιτια του προβλήματος μου ήτανε από έναν άσχετο παράγοντα που δεν νομίζω να είναι ίδιος με εσάς.

Περαστικά.Καλο κουράγιο.

Edited by - Sor on 03/10/2015 10:38:29
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

eleftherios
Newbie Forum Runner

7 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/10/2015 :  15:13:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Sor για πες μας ποιά πιστεύεις ότι ήταν η αιτία στην δική σου περίπτωση;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000