Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Stride lenght
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Mkariniot
Newbie Forum Runner

Greece
10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 22/09/2015 :  12:37:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ήθελα να ρωτήσω περί του stride length (μήκος πέλματος ) .. Αρχικά περπάτησα κανονικά και μέτρησα με
Μια μεζούρα απο το ενα πόδι στο αλλο (απο το ενα δάχτυλο στο αλλο) και βρήκα. 52cm αλλα οι τιμές παίζουν . Δλδ τη μια είναι 55 την αλλη 49 . Πως γίνεται να εισαι ακριβής σε αυτα τα πράγματα ή ολα αυτα είναι θεωρητικά .; Και βαζεις μια τυχαία τιμή .. Και το running length το υπολόγισα περίπου 79cm περίπου . Είναι λογικές οι τιμές αυτες ..; Η διαφορά που εχουν μεταξύ τους είναι λογική .; Ευχαριστώ

Mkariniot
Newbie Forum Runner

Greece
10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  12:41:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Running length εννοουσα 69cm .!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  13:35:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...το ερώτημα είναι: σε τι ακριβώς θα σου χρειαζόταν αυτού του είδους η πληροφορία...

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  13:49:37  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μας μπέρδεψε όλους.
Stride lenght είναι το μήκος διασκελισμού, όχι πέλματος.
Δλδ πόση απόσταση κάνεις με κάθε βήμα.

Τι χρησιμεύει αυτό... δεν ξέρω...
:P
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

el Cid
Advanced Forum-Runner

Greece


412 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  15:15:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάμε από την αρχή!
step length:μήκος βήματος,η απόσταση που καλύπτεις σε ένα βήμα καθώς περπατάς ή τρέχεις(από τη φτέρνα του ενός ποδιού μέχρι τη φτέρνα του άλλου ή από δάκτυλο σε δάκτυλο).
stride length: μήκος διασκελισμού, η απόσταση που καλύπτεις από την αρχική επαφή με το έδαφος του ενός ποδιού μέχρι την επόμενη επαφή του ίδιου ποδιού, άρα stride length= step length Χ 2.
running length: δεν υφίσταται ως δρομικός όρος.
cadence ή stride frequency:συχνότητα διασκελισμού, η οποία μετριέται σε spm(steps per minute) και optimum το 180.
Ελπίζω κάπως να βοήθησα.
...το ερώτημα είναι: σε τι ακριβώς θα σου χρειαζόταν αυτού του είδους η πληροφορία...

__________________________
"practice makes perfect"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

el Cid
Advanced Forum-Runner

Greece


412 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  15:19:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν θέλεις να βελτιώσεις τη ταχύτητα σου, ρίξε μια ματιά εδώ:
http://runnersconnect.net/running-training-articles/improve-running-speed-step-frequency-and-step-length/

__________________________
"practice makes perfect"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  15:41:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν θέλεις να μετρήσεις το μήκος του βήματός σου, για μεγαλύτερη ακρίβεια κάνεις 10 βήματα, μετράς το συνολικό μήκος και το διαιρείς με το 10. Το επαναλαμβάνεις άλλες 2 φορές αυτό και βγάζεις τον μέσο όρο. Καλύτερα βολεύει να μετράς από το πίσω μέρος του πελματος, φτέρνα με φτέρνα δηλαδή
Άλλη μέτρηση θα κάνεις για περπάτημα και άλλη για τρέξιμο.

el Cid για το cadence δεν παίζει ρόλο και το ύψος του δρομέα; Οι Κενυάτες που κάνουν 180spm είναι όλοι 1,60.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  15:50:01  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπα και ο τρεχαντίρης που κάνει 185... είναι .1.90...

BTW μέτρησα το ύψος μου σήμερα, και με έπιασε κατάθλιψη, είμαι 2 πόντους πιο κάτω από ότι νόμιζα... αχαχαχα.

Το cadence όμως έχει να κάνει με την ταχύτητα. Όλοι εμείς οι δρομείς, κάνουμε ως επί το πλείστον jogging στην ουσία. Δύσκολα φτάνεις 180 εκεί.
Κάντε πχ 200ριά ή 400ριά ή 1000ριά να δείτε που θα φτάσει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

el Cid
Advanced Forum-Runner

Greece


412 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  18:55:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Nek 2000: Αυτό λέει και στο άρθρο. Οι κοντοί και πιο ηλικιωμένοι δρομείς ποντάρουν στην αύξηση του cadence για να βελτιώσουν την ταχύτητα τους και οι ψηλότεροι ή νεότεροι ποντάρουν στην αύξηση του διακσελισμού τους.Κανονικά πρέπει να δουλεύουμε στη βελτίωση και των δυο παραγόντων (το γινόμενο cadence x pace length είναι που τελικά μετράει). Ο Usain Bolt έχει 256!
@ Deorum:ναι έχει να κάνει με την ταχύτητα, σε marathon pace έχω cadence 184 με ταυτόχρονη μείωση του διασκελισμού μου (ισχύει δηλαδή αυτό με το γινόμενο). Όσο για το ύψος, αν σε παρηγορεί, δεν είσαι ο μόνος που "μαζεύει" από μια ηλικία και μετά!

__________________________
"practice makes perfect"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mkariniot
Newbie Forum Runner

Greece
10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2015 :  15:22:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αρχικά να ζητήσω συγνωμη για τα λάθη που κανω απλα και εγω τοσα χρονια έτρεχα χωρις gadget χωρις τίποτα και δε εχω ιδέα απο αυτα και πάλι συγνωμη . Επισης η εταιρία λεει ότι για να μετρήσω το stride lenght , πρεπει να υπολογίσω μια απόσταση 10 μέτρων και να τη διέθεσε με τα βήματα που θα κανω σε αυτή την απόσταση .. Άρα με το ταπεινό μυαλό που κουβαλάω και με τα λίγα μαθηματικά που ξέρω αυτο δε είναι το μήκος του βήματος ; Απο τη φτέρνα του ενός ποδιού μέχρι την αλλη του αλλου ποδιού.; Sorry αν είναι λαθος απλα εχω κατι αγώνες αυριο και αν η απόσταση είναι 10km και αυτο μ γράψει 5 θα το σουτάρω Χαχα :) να στε καλα όλοι που εχετε υπομονή και με βοηθάτε ..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000