Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Μαραθώνιος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

DimitrisTab
Newbie Forum Runner



16 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 22/09/2015 :  14:52:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
έχω συμετάσχει σε μερικούς αγώνες 11 - 12 - 12,5 χλμ. με τα 11 χλμ. κάτω και απο 59 λεπτά, έχω κάνει ένα μεγάλο long run απο τα 10 χλμ, κατευθείαν στα 21 χλμ μέσα σε λίγες μέρες σε 2:17:00 χωρίς να έχω ξανατρέξει τόσο μεγάλη απόσταση. Σκέφτομαι να πάρω μέρος σε λίγο καιρό σε ημιμαραθώνιο με στόχο το 2:05:00 δλδ κάτω απο 6:00/χλμ. και ίσως μετά απο 1 μήνα κατευθείαν στον Μαραθώνιο Αθήνας με στόχο κάτω απο 7:00/χλμ δλδ περίπου 4:50:00. Μέχρι τώρα χωρίς να έχω κάνει τόσο μεγάλες αποστάσεις είναι εφικτοί αυτοί οι χρόνοι και στους 2 αγώνες; Είναι πραγματοποιήσιμο αυτό το τόσο μεγάλο δρομικό άλμα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα;

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  14:59:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσωπικά ακολούθησα την τακτική 3 αγώνες 10άρι μετά 3 ημί και μετά μαραθώνιος.
Εννοείται όχι στο καπάκι όλα αυτά. Σιγά σιγά με τον καιρό.
Το θέμα δεν είναι να τρέξεις για να τρέξεις, αλλά να το ευχαριστηθείς και φοβάμαι πως μόνο με 1 ημί στα πόδια σου δε θα είσαι και πολύ χαρούμενος μετά από 4:50 τρέξιμο.
Φιλικά πάντα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  15:03:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσωπικά γνωρίζω ότι όλα είναι πιθανά ειδικά όταν λειτουργείς με πάθος, πείσμα και αυθορμητισμό...
Υπάρχει όμως και μεγάλο ρίσκο να πληρώσεις το ανάλογο τίμημα...

Κι επειδή μαραθώνιο βρίσκεις ανά 6μηνο στην Ελλάδα -με βασικές επιλογές Αθήνα και Θεσσαλονίκη- ξεκίνα μπολικο διάβασμα, ανέβαζε σιγά-σιγά όγκους και το 2016 κοντά είναι για να το ευχαριστηθείς καλύτερα κι εσύ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  15:09:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
προσωπικά θεωρώ πως με δεδομένο μέχρι στιγμής το ένα μόνο LR 21χλμ στη ζωή σου και με ένα δεύτερο σε λίγες μέρες που σκοπεύεις να τρέξεις ημιμαραθώνιο, μαραθώνιος και μάλιστα της Αθήνας δε βγαίνει ούτε μπουσουλώντας. η προετοιμασία για μαραθώνιο απαιτεί πολλά χιλιόμετρα ώστε να συνηθίσει το σώμα στην καταπόνηση που θα νιώσεις στον αγώνα. θα μου φανεί λοιπόν περίεργο αν καταφέρεις να τερματίσεις χωρίς να πεθάνεις από τον πόνο (αν καταφέρεις να φτάσεις στον τερματισμό). με βάση όλα αυτά θα ανέβαλλα τον πρώτο μου μαραθώνιο για το 2016 (άνοιξη και μετά κατά προτίμηση) ώστε με μια φυσιολογική προετοιμασία να μη βλασφημήσεις την ώρα και τη στιγμή που το αποφάσισες.

για τον ημί σε 2:05, με λίγες προπονησούλες ίσως το χεις!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  15:18:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κι εγώ, δεν θα στο συνιστούσα.
Θα βγάλεις τον μαραθώνιο, αν τον βγάλεις, με πολύ πόνο και κλάμα. Δεν έχει νόημα. Θα σιχαθείς και το άθλημα. Κρίμα είναι!

Και όχι τίποτα άλλο, αλλά θα βγάλεις και παλαβούς όσους τον τρέχουν....

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

el Cid
Advanced Forum-Runner

Greece


412 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  15:24:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και μόνο που το διάβασα, ψυχοπλακώθηκα!

__________________________
"practice makes perfect"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  16:08:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνώ κι εγώ. Ο Μαραθώνιος θέλει να έχεις μεγάλη χιλιομετρική βάση. Από το 30 και μετά είναι δύσκολα τα πράγματα ακόμα και για πιο έμπειρους. Ο σκοπός δεν είναι να υποφέρεις αλλά να ζήσεις μια μοναδική εμπειρία. Κάνε μια μεθοδική προετοιμασία ανεβάζοντας σιγά σιγά χιλιόμετρα και τρέξε έναν την άνοιξη του 16. Η κλασσική, ανηφορική και απαιτητική θα είναι εκεί να την "κατακτήσεις" αργότερα.

...........................................................................
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε, αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  17:49:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπομονή δε χρειάζεται να φορτώσεις τόσο απότομα. Ο σκοπός είναι να μπορούμε να τρέχουμε για χρόνια, όχι να τρέξουμε μια φορά και να διαλυθούμε. Καλύτερα βγάλε το χειμώνα με ένα σταθερό αριθμό χιλιομέτρων ανά βδομάδα, όχι υπερβολικό, μετά την άνοιξη έχει πολλές ευκαιρείες για ημιμαραθωνίους σε όλη την Ελλάδα. Κάνε προπόνηση για ημιμαραθωνιο τρέξε έναν καλά και κάνα δυο άλλους χωρίς φουλ ένταση, κάνε μια καλή συντήρηση το καλοκαίρι και κατά τον Αύγουστο ξεκίνα προετοιμασία για μαραθώνιο να τον τρέξεις τον Κλασσικό του 2016.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hlias_3
Forum-Runner

Greece


117 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2015 :  23:10:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνώ με τους φίλους παραπάνω. Ο μαραθώνιος θέλει σεβασμό και πολλά πολλά χιλιόμετρα !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giakos
Senior Forum-Runner

Greece


448 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2015 :  06:46:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καταρχας συμφωνω με τα παιδια παραπανω....ακου λοιπον και εμενα που τα επαθα....περισυ συμμετειχα για πρωτη φορα και εγω και η αποφαση παρθηκε μεσα σεπτεμβρη...η προετοιμασια ηταν ελλειπής....με συνεπεια να τερματισω μεν με φοβερους πονους δε....Λοιπον ο Μαραθωνιος απαιτει χτίσιμο νοοτροπιας...πολλα χλμ και αν θελεις να πας λιγο πιο γρηγορα θελεις και διαλειμματικες.....Τεραστιας σημασιας η εκπαιδευση σου στην ενυδατωση και στην περιοδικη τροφη....Πιστευα και εγω οτι με το πεισμα και το παθος ειναι εφικτο να βγει ο αγωνας....Ο Αυθεντικος μαραθωνιος ομως δεν βγαινει μονο με αυτα....Προς θεου δεν σε αποθαρρυνω απλα σου λεω τι επαθα εγω......καλη συνεχεια στην προετοιμασια και σου ευχομαι να πανε ολα καλα!

Δεν προλαβαίνω.......

Edited by - giakos on 27/09/2015 20:26:20
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2015 :  10:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giakos

Καταρχας συμφωνω με τα παιδια παραπανω....ακου λοιπον και εμενα που τα επαθα....περισυ συμμετειχα για πρωτη φορα και εγω και η αποφαση παρθηκε μεσα σεπτεμβρη...η προετοιμασια ηταν ελλειπεις....με συνεπεια να τερματισω μεν με φοβερους πονους δε....Λοιπον ο Μαραθωνιος απιτει χτίσιμο νοοτροπιας...πολλα χλμ και αν θελεις να πας λιγο πιο γρηγορα θελεις και διαλειμματικες.....Τεραστιας σημασιας η εκπαιδευση σου στην ενυδατωση και στην περιοδικη τροφη....Πιστευα και εγω οτι με το πεισμα και το παθος ειναι εφικτο να βγει ο αγωνας....Ο Αυθεντικος μαραθωνιος ομως δεν βγαινει μονο με αυτα....Προς θεου δεν σε αποθαρρυνω απλα σου λεω τι επαθα εγω......καλη συνεχεια συην προετοιμασια και σου ευχομαι να πανε ολα καλα!

Δεν προλαβαίνω.......



Ακριβώς!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hlias_3
Forum-Runner

Greece


117 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2015 :  16:32:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
giakos
Τελικά δεν είμαι ο μόνος που μέσα Σεπτέμβρη αποφάσισα να τρέξω μαραθώνιο το '12 ( χωρίς καθόλου προετοιμασία πριν !!!)
Αδερφέ σε ποια φυλή ανήκεις ? Απάτσι, Σιου, Σεγιέν ?? Εγώ Ναβάχο !!! Γιατί πρέπει να είσαι ινδιάνος και να έχεις τάσεις αυτοκτονίας για να πάρεις μια τέτοια απόφαση !
Όποιος βέβαια διαβάζει αυτό το φόρουμ μαθαίνει πολλά και γλιτώνει πολύ ταλαιπωρία.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

notaSOL
Advanced Forum-Runner

257 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2015 :  18:11:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...μαραθώνιος...κι ενώ λες πως τα έχεις δει όλα, έρχεται ένας αγώνας όπως ο σημερινός του Βερολίνου και λες: τι άλλο ακόμη έχουμε να δούμε!
Σήμερα που λέτε, ο Eliud Kipchoge, ο νικητής, έτρεχε ήδη από το 16ο χλμ, με τους εσωτερικούς πάτους να βγαίνουν από το πίσω μέρος των παπουτσιών του! Κι έτσι τερμάτισε σε 2.04.00! Τώρα, πώς έγινε αυτό, τι να σας πω; Ούτε καν μπορώ να το φανταστώ! Εμένα ποτέ, δεν μου έχει τύχει κάτι ανάλογο! ...πιστεύω, κάποιος να τον ρώτησε στις συνεντεύξεις για να μας δώσει την εκδοχή του...πάντως δεν σταμάτησε, πουθενά, ούτε να τους βγάλει τελείως, πόσο μάλλον να τους ξαναβάλει μέσα! Τι να πει κανείς;;;; (...ας πει ο παπουτσολόγος!...λέω πάντως να το δοκιμάσω, να δω πώς είναι!)
...για του λόγου το αληθές: http://www.ghanaweb.com/GhanaHomePage/world/Kipchoge-wins-Berlin-marathon-despite-footwear-woes-384288

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giakos
Senior Forum-Runner

Greece


448 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2015 :  19:28:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
hlias_3....
Αν ημουν ινδιανος σιγουρα θα με φωναζον ξεσκεπαστο συννεφο....λογω καραφλοτητας....
εν πασει περιπτωση λιγο η παρακινηση λιγο η θεληση πηρα την αποφαση...ηταν λαθος ομως....αφου δεν μου στοιχισε.....φετος τα πραγματα θα εινα πολυ καλυτερα.....

Δεν προλαβαίνω.......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gabri
Forum-Runner

94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2015 :  20:22:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
λοιπον ειχα κι εγω καποιες τετοιες σκεψεις οπως ο φιλος παραπανω.
εχω τρεξει κι εγω τα τελευταια 2 χρονια αρκετα 10αρια κτλ και ετρεξα κι τον ημι της Αθηνας.
Οποτε πηρα την αποφαση να τρεξω τον Κλασσικο. Ε λοιπον εχω αρχησει προετοιμασια απο 1/8 και οντως θελει πολλα χλμ για να συνηθησει το σωμα. Τωρα κανω τα 24αρια και τα 28αρια long runs και πλεον οτι κατω απο 20χλμ ειναι ψιλοανετο.
Αλλα θελει να βαλεις χλμ...αργα, γρηγορα δεν εχει σημασια. Σημασια εχει να μαθεις το πολυωρο κοπανημα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

McManaman
Forum-Runner

Greece


54 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2015 :  23:03:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αργησα λιγο να διαβασω το κειμενο οποτε μαλλον θα εχεις ηδη παρει τις αποφασεις σου
καλο θα ηταν να ξεραμε και λιγο τα σωματομετρικα σου υψος βαρος ηλικια
αλλα και μονο απο αυτα που διαβαζω το βλεπω εφικτο στοχο
σωστη προετοιμασια μονο
καλο θα ηταν να συμβουλευτεις καποιον προπονητη για να ειναι ανωδυνο
και μονος σου θα τα καταφερεις απλα μελιγο περισσοτερο πονο
η αποψη μου μονο

;)

Edited by - McManaman on 04/10/2015 23:04:29
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000