Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Μαραθώνιος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2015 :  15:38:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Leon, αφήνεις πάρα πολλές παραμέτρους έξω από τους υπολογισμούς σου...
Απ' όσο κατάλαβα, έχεις ελάχιστα αργά τρεξίματα, αυτά τα οποία αυξάνουν τα μιτοχόνδριά σου.
Δεν έχεις νευρομυικές προσαρμογές, ούτε και την λιπόλυσή έχεις δουλέψει.
Ένας τερματισμός, χωρίς ιδιαίτερη ταλαιπωρία, ο οποίος θα αποτελεί και το επιστέγασμα της προπόνησης/προετοιμασίας σου, είναι πολύ πιο γλυκός από μία συμμετοχή που βασίστηκε στην παρόρμηση, πίστεψέ με...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gabri
Forum-Runner

94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2015 :  15:42:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λοιπον εγκυκλοπαιδικη ερωτηση.
Ξεκινησα φετος προετοιμασια για τον Μαραθωνιο στις 8/8. 3 μηνες πριν ακριβως.
Στο συνολο της προετοιμασιας μου (εξαιρω την διαλλειματικη και το easy run μεσοβδομαδα) θα εχω κανει 2χ12, 2χ16, 2χ20, 2χ24, 2χ28 και ενα 32αρι σαν long runs.
Ενεργειακα βλεπω οτι εχω βρει τις ισορροπιες μου (τουλαχιστον μεχρι το τελευταιο 28αρι το προηγουμενο σαββατο).
Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Εχω στοχο τις 4:30-5:00 ωρες. Αλλα στα long run μου βγαινει λιγο πανω απο τις 5 ωρες. 5-10 λεπτα. Αξιζει τον κοπο να "φορτσαρω" πιο πολυ στα πρωτα 10χλμ για να κερδισω λιγο χρονο ή οχι??? Δηλαδη αντι να παω με 7 min/km να παω με 6:20-6:30??
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2015 :  15:48:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε "πρωτάρηδες" μαραθωνοδρόμους, δεν υπάρχει τίποτα σημαντικότερο (σωματικά και ψυχολογικά) από ένα ατσαλάκωτο, όσο το δυνατόν, πέρασμα στο πρώτο μισό.
Αντιλαμβάνεσαι την απάντηση, λοιπόν...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LEON T
Senior Forum-Runner

Greece


550 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2015 :  16:25:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Leon, αφήνεις πάρα πολλές παραμέτρους έξω από τους υπολογισμούς σου...
Απ' όσο κατάλαβα, έχεις ελάχιστα αργά τρεξίματα, αυτά τα οποία αυξάνουν τα μιτοχόνδριά σου.
Δεν έχεις νευρομυικές προσαρμογές, ούτε και την λιπόλυσή έχεις δουλέψει.
Ένας τερματισμός, χωρίς ιδιαίτερη ταλαιπωρία, ο οποίος θα αποτελεί και το επιστέγασμα της προπόνησης/προετοιμασίας σου, είναι πολύ πιο γλυκός από μία συμμετοχή που βασίστηκε στην παρόρμηση, πίστεψέ με...

"My sport is your sport's punishment"

Ναι καταλαβαινω τι λες.....οσο για τις νευρομυικες προσαρμογες δεν ξερω αν εχει καποια σχεση με το οτι επαιζα μεχρι φετος ερασιτεχνικα ποδοσφαιρο 15 χρονια...ετρεξα-περπατησα και τα 42 στο ζαγορι το καλοκαιρι....
Μπορεις να μου κανεις μια εκτιμηση χρονος ανα χιλ για την αθηνα;;;!
Ευχαριστω

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2015 :  17:48:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@LEON T:το ποδόσφαιρι και το περπάτημα (και το surf που μου έλεγε κάποιος τις προάλλες), ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τον μαραθώνιο. Εκτός και αν μιλάμε γιΑ να περπατήσει κάποιος τον μαραθώνιο. Τι διάολο, θα τον τερματίσει. Και αν είχε και βιτρίνες η διαδρομή, όλες οι γυναίκες θα τον περπατούσαν "άνετα".

@GABRI: "αν θες να φτάσεις γρήγορα στον τερματισμό, ξεκίνα αργά". ΝΌΜΟΣ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LEON T
Senior Forum-Runner

Greece


550 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2015 :  18:22:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

@LEON T:το ποδόσφαιρι και το περπάτημα (και το surf που μου έλεγε κάποιος τις προάλλες), ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τον μαραθώνιο. Εκτός και αν μιλάμε γιΑ να περπατήσει κάποιος τον μαραθώνιο. Τι διάολο, θα τον τερματίσει. Και αν είχε και βιτρίνες η διαδρομή, όλες οι γυναίκες θα τον περπατούσαν "άνετα".

@GABRI: "αν θες να φτάσεις γρήγορα στον τερματισμό, ξεκίνα αργά". ΝΌΜΟΣ!



Ποδοσφαιρι 90 λεπτα σε γηπεδο 11χ11 μεσα σε γηπεδα που εκαναν τα ποδια σου παρα πολυ βαρια με σπριντακια τσατσαρισματα και αποτομες αλλαγες κατευθυνσης;;;;!! Νομιζω ολο και καπου θα βοηθησει

Edited by - LEON T on 06/10/2015 18:24:47
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

costastsico
Forum-Runner

Greece
193 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2015 :  18:36:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Leon T.Προτεινω να τρέξεις ενα δίωρο στο 5:35 που το εχεις άνετα . Μετά περπάτησε κανένα τέταρτο και τρέξε αλλα 45'-60' στον ίδιο περίπου ρυθμό . Μετά μπορείς να εναλλασεις το περπάτημα με το τρεξιμο στο ρυθμό που εχεις συνηθίσει . Σύμφωνα με αυτα που έχω διαβάσει απο σένα δεν νομίζω να ξεπεράσεις το 4:45' . Προσωπική άποψη πάντα . Ο πολυ αργος ρυθμός νομίζω να σε κουράσει πολυ . Ειναι κάτι πρωτόγνωρο για το σώμα σου .. Φιλικά !!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LEON T
Senior Forum-Runner

Greece


550 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2015 :  21:43:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by costastsico

@Leon T.Προτεινω να τρέξεις ενα δίωρο στο 5:35 που το εχεις άνετα . Μετά περπάτησε κανένα τέταρτο και τρέξε αλλα 45'-60' στον ίδιο περίπου ρυθμό . Μετά μπορείς να εναλλασεις το περπάτημα με το τρεξιμο στο ρυθμό που εχεις συνηθίσει . Σύμφωνα με αυτα που έχω διαβάσει απο σένα δεν νομίζω να ξεπεράσεις το 4:45' . Προσωπική άποψη πάντα . Ο πολυ αργος ρυθμός νομίζω να σε κουράσει πολυ . Ειναι κάτι πρωτόγνωρο για το σώμα σου .. Φιλικά !!



Ευχαριστω παρα πολυ,δεν ειναι καθολου ασχημη η ιδεα σου!!απλα ειμαι αναμεσα σ αυτου που προτεινεις η να προσπαθησω ενα 7:07 που δινει τελικο 5 ωρες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giakos
Senior Forum-Runner

Greece


448 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2015 :  22:13:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε Leon T,
ο μαραθωνιος ειναι κατι ξεχωριστο απο μονο του και ιδιαιτερα ο δικος μας που ειναι αρκετα ανηφορικος....κατα την αποψη μου παντα, για εναν δρομεα που απλα θελει να τερματισει ανεξαρτητως χρονου καρδιοαναπενευστικα δεν θα εχει προβλημα...το μαγαλυτερο προβλημα ειναι η μυοσκελετικη προσαρμογη...μπορει να σου ακουγεται υπερβολικο αλλα μετα απο καποιο σημειο θα πονας ολοκληρος και θα σκεφτεσαι τι μαλ@@@@@ εκανες....προφανως τωρα ειναι επικινδυνο να φορτωσεις χλμ με μεγαλα τρεξιματα...ο Echetlos παραπάνω στα εξηγησε....φυσικα και δεν σε αποθαρρυνω αλλα αναπροσαρμοσε τα πλανα σου αναφορικα με τους χρονους που αναφερεις....θα υπαρξουν σημεια που θα πας και με 8-8.30/χλμ....φτασε στην αφετηρια και απλα απολαυσε το.....

Δεν προλαβαίνω.......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/10/2015 :  00:06:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
LEON T, θα σε στενοχωρησω αλλα τα σπριντακια και τα τσατσαρισματα (εγω "τζαρτζαρισμα" το ξερω), ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΝΕ για τον μαραθωνιο. Ακομη κ αν μου ελεγες οτι επι 1 χρονο τρεχεις 2 φορες την εβδομαδα, ακομη και 3 φορες, απο 45', παλι θα σου ελεγα οτι δεν βγαινει μαραθωνιος.

Δεν σε αποτρεπω απο τον μαραθωνιο απλα σου λεω οτι το ποδοσφαιρο δεν βοηθαει. Ουτε ειναι αδυνατο να τερματισεις καλα. Αλλα κατα κανονα, δεν ειναι πρετοιμασια για μαραθωνιο αυτα που εχεις κανει.


Edited by - ALEXANDRA on 07/10/2015 00:22:27
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/10/2015 :  02:00:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio

quote:
Originally posted by LEON T

προπονησεις για δεκαρι εκανα κανονικα μεχρι 27/9 γι αυτο και το 45 απο long run μετα αυτα μονο το 21(1:58 κουβεντιαζοντας βεβαια) κι αλλο ενα 25αρι κι ενα 30αρι βασικα μετα το 32 με φοβαμαι.....



Μετά το 32 όλοι φοβόμαστε


Μετά το 32-33 παω γαμ...ντας, στο 25-32 τι γινεται:)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/10/2015 :  09:01:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by big-blue

quote:
Originally posted by Aroulio

quote:
Originally posted by LEON T

προπονησεις για δεκαρι εκανα κανονικα μεχρι 27/9 γι αυτο και το 45 απο long run μετα αυτα μονο το 21(1:58 κουβεντιαζοντας βεβαια) κι αλλο ενα 25αρι κι ενα 30αρι βασικα μετα το 32 με φοβαμαι.....



Μετά το 32 όλοι φοβόμαστε


Μετά το 32-33 παω γαμ...ντας, στο 25-32 τι γινεται:)



25-30 μακράν το χειρότερο κομμάτι μου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/10/2015 :  11:47:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by LEON T

quote:
Originally posted by costastsico

@Leon T.Προτεινω να τρέξεις ενα δίωρο στο 5:35 που το εχεις άνετα . Μετά περπάτησε κανένα τέταρτο και τρέξε αλλα 45'-60' στον ίδιο περίπου ρυθμό . Μετά μπορείς να εναλλασεις το περπάτημα με το τρεξιμο στο ρυθμό που εχεις συνηθίσει . Σύμφωνα με αυτα που έχω διαβάσει απο σένα δεν νομίζω να ξεπεράσεις το 4:45' . Προσωπική άποψη πάντα . Ο πολυ αργος ρυθμός νομίζω να σε κουράσει πολυ . Ειναι κάτι πρωτόγνωρο για το σώμα σου .. Φιλικά !!



Ευχαριστω παρα πολυ,δεν ειναι καθολου ασχημη η ιδεα σου!!απλα ειμαι αναμεσα σ αυτου που προτεινεις η να προσπαθησω ενα 7:07 που δινει τελικο 5 ωρες



…λοιπόν, παρόλο που είμαι αρκετά αυστηρός με την τακτική αρκετών δρομέων «from zero-to-hero», επειδή ακριβώς έβγαλες το 42άρι στο Ζαγόρι έχεις αποκτήσει μυοσκελετικές προσαρμογές που θα φανούν ιδιαίτερα χρήσιμες στον ΑΜΑ! Πιστεύω λοιπόν ότι θα τον βγάλεις τον αγώνα και μάλιστα στο χρόνο που θέλεις! Απλά φρόντισε να κάνεις ακόμα ένα 30άρι (έχεις περιθώριο ακόμα) και τις υπόλοιπες τυπικές προπονήσεις που κάνεις στο ενδιάμεσο. Ξεκούραση/φαγητό πριν τον αγώνα τα θεωρώ «ουκ άνευ» και θα πρότεινα να ξεκινήσεις σε ρυθμό 6’30’’ (πολύ χαλαρά δηλαδή). Η «μονοτονία» της ασφάλτου (σε αντίθεση με το βουνό) θα σου στοιχίσουν, αλλά τουλάχιστον με τον αργό ρυθμό θα εξοικονομήσεις δυνάμεις που θα φανούν χρήσιμες προς το τέλος του αγώνα. Αν στις έντονες ανηφόρες (ειδικά προς το τέλος) αισθάνεσαι ζόρι τότε περπάτα! Πριν από κάθε σταθμό μπορείς επίσης να περπατάς λίγο πριν και για λίγο μετά, καθώς θα τρως και θα πίνεις το νερό σου…όπως θα έκανες και στο βουνό δηλαδή!

Από τη στιγμή που το σώμα σου ήταν σε κίνηση για 8.5 ώρες πάνω στο βουνό (και σε θερμοκρασίες «φουρναρίσματος»), πιστεύω ότι θα βγεις αλώβητος και από αυτήν τη διαδικασία, απλά μην παρασυρθείς στον αρχικό ρυθμό και ξεκίνα με ταπεινότητα τον αγώνα!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LEON T
Senior Forum-Runner

Greece


550 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/10/2015 :  12:33:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

LEON T, θα σε στενοχωρησω αλλα τα σπριντακια και τα τσατσαρισματα (εγω "τζαρτζαρισμα" το ξερω), ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΝΕ για τον μαραθωνιο. Ακομη κ αν μου ελεγες οτι επι 1 χρονο τρεχεις 2 φορες την εβδομαδα, ακομη και 3 φορες, απο 45', παλι θα σου ελεγα οτι δεν βγαινει μαραθωνιος.

Δεν σε αποτρεπω απο τον μαραθωνιο απλα σου λεω οτι το ποδοσφαιρο δεν βοηθαει. Ουτε ειναι αδυνατο να τερματισεις καλα. Αλλα κατα κανονα, δεν ειναι πρετοιμασια για μαραθωνιο αυτα που εχεις κανει.

Προφανως και δεν ειναι προετοιμασια για μαραθωνιο αλλωστε δεν ειπα αυτο η αρχικη ερωτηση μου ηταν αν μ αυτες τις λιγες προπονησεις θα μπορουσα να κανω κατω απο 5 ωρες



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LEON T
Senior Forum-Runner

Greece


550 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/10/2015 :  12:36:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by LEON T

quote:
Originally posted by costastsico

@Leon T.Προτεινω να τρέξεις ενα δίωρο στο 5:35 που το εχεις άνετα . Μετά περπάτησε κανένα τέταρτο και τρέξε αλλα 45'-60' στον ίδιο περίπου ρυθμό . Μετά μπορείς να εναλλασεις το περπάτημα με το τρεξιμο στο ρυθμό που εχεις συνηθίσει . Σύμφωνα με αυτα που έχω διαβάσει απο σένα δεν νομίζω να ξεπεράσεις το 4:45' . Προσωπική άποψη πάντα . Ο πολυ αργος ρυθμός νομίζω να σε κουράσει πολυ . Ειναι κάτι πρωτόγνωρο για το σώμα σου .. Φιλικά !!



Ευχαριστω παρα πολυ,δεν ειναι καθολου ασχημη η ιδεα σου!!απλα ειμαι αναμεσα σ αυτου που προτεινεις η να προσπαθησω ενα 7:07 που δινει τελικο 5 ωρες



…λοιπόν, παρόλο που είμαι αρκετά αυστηρός με την τακτική αρκετών δρομέων «from zero-to-hero», επειδή ακριβώς έβγαλες το 42άρι στο Ζαγόρι έχεις αποκτήσει μυοσκελετικές προσαρμογές που θα φανούν ιδιαίτερα χρήσιμες στον ΑΜΑ! Πιστεύω λοιπόν ότι θα τον βγάλεις τον αγώνα και μάλιστα στο χρόνο που θέλεις! Απλά φρόντισε να κάνεις ακόμα ένα 30άρι (έχεις περιθώριο ακόμα) και τις υπόλοιπες τυπικές προπονήσεις που κάνεις στο ενδιάμεσο. Ξεκούραση/φαγητό πριν τον αγώνα τα θεωρώ «ουκ άνευ» και θα πρότεινα να ξεκινήσεις σε ρυθμό 6’30’’ (πολύ χαλαρά δηλαδή). Η «μονοτονία» της ασφάλτου (σε αντίθεση με το βουνό) θα σου στοιχίσουν, αλλά τουλάχιστον με τον αργό ρυθμό θα εξοικονομήσεις δυνάμεις που θα φανούν χρήσιμες προς το τέλος του αγώνα. Αν στις έντονες ανηφόρες (ειδικά προς το τέλος) αισθάνεσαι ζόρι τότε περπάτα! Πριν από κάθε σταθμό μπορείς επίσης να περπατάς λίγο πριν και για λίγο μετά, καθώς θα τρως και θα πίνεις το νερό σου…όπως θα έκανες και στο βουνό δηλαδή!

Από τη στιγμή που το σώμα σου ήταν σε κίνηση για 8.5 ώρες πάνω στο βουνό (και σε θερμοκρασίες «φουρναρίσματος»), πιστεύω ότι θα βγεις αλώβητος και από αυτήν τη διαδικασία, απλά μην παρασυρθείς στον αρχικό ρυθμό και ξεκίνα με ταπεινότητα τον αγώνα!

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες απλα εγω ελεγα ισα ισα αντι για 6:30 να ξεκινησω με 7:07 σταθερα
Στο μυαλο μου εχω να κανω το 25 στος σπετσες κι ενα ακομα 30,λες να κανω κι αλλο 30;

Free your feet...free your senses!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000