Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Ποιός έχει Saucony
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 8

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 23/09/2015 :  23:48:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μόλις εχθές φόρεσα για πρώτη φορά Saucony σε κατάστημα, τα Triumph και τα Xodus. μου άρεσαν πάρα πολύ, αλλά μήπως έχετε άποψη για την συμπεριφορά τους στο γήπεδο, άσφαλτο και αντίστοιχα στο βουνό;

dargyropoulos
Forum-Runner

Greece
132 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2015 :  00:59:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
για μένα αξίζει σαν μάρκα, έχω ένα σχετικά φτηνό μοντέλο και είμαι πολύ ευχαριστημένος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

yianclout
Forum-Runner

Greece
136 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2015 :  01:41:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ καλά παπούτσια...αν και adidakias μια ζωή,μετά τα launch,κόλλησα με ta mirage ,τα οποία θεωρώ πολύ 'αδικημένα'...
το μόνο μειον ότι δεν κρατάνε πολύ όπως αυτές τις μάρκες που προανέφερα..
Εννοώ ότι τα kinvara 3 /4 και 2 ζεύγη mirage,ίσως και να έτυχε,όμως παρέδωσαν πνεύμα σε χρόνο λιγότερο από launch,boston,adidas cushion,boost..

ΓΚ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

cranfield
Advanced Forum-Runner

Greece
344 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2015 :  10:29:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εχει τα ride 7 με περίπου 800kms εξαιρετικά για όλων των τύπων τις προπονήσεις. Επίσης αγόρασα και τα zealot που έχουν εξαιρετική αίσθηση και παρά πολυ άνετο πάτημα για το βάρο τους (απλά πρόσεξε το drop τους 4mm)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nickathens
Forum-Runner

Greece
115 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2015 :  11:17:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ φόρεσα τα Ride 7 πέρυσι στον Μαραθώνιο, και μου ήταν στενά μπροστά στα δάχτυλα, απέκτησα 2-3 μαυρισμένα νύχια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2015 :  11:48:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by nickathens

Εγώ φόρεσα τα Ride 7 πέρυσι στον Μαραθώνιο, και μου ήταν στενά μπροστά στα δάχτυλα, απέκτησα 2-3 μαυρισμένα νύχια.



Τα ride ειναι πιο στενα σε σχεση με αλλες μαρκες στο ιδιο νουμερο. Τα kinvara ειναι ο,τι και σε αλλες μαρκες. Τα ride απο τα 10χλμ μου εβγαζαν φουσκαλες, οποτε τα φοραγα μονο σε τετοιες αποστασεις, ενα ζευγαρι, μετα το γυρισα στα kinvara αποκλειστικα.

Τα kinvara ειναι το μοναδικο παπουτσι που δε μου εχει βγαλει ποτε κανενα προβλημα στα δαχτυλα/νυχια. (2 ζευγαρια Κ3, 3 Κ4 κι εχω αλλο ενα αφορετο). Για το δικο μου ποδι το θεωρω το καλυτερο παπουτσι. Ειναι παναλαφρα και ακομα και σε βρεγμενο εδαφος δε γλιστρανε και δεν απορροφανε νερο, σα να μην εχουν βραχει. Στο μαραθωνιο της Θεσσαλονικης τον Απριλιο δεν ειχα κανενα θεμα.

Μειονεκτημα οτι οντως δεν κρατανε πολυ, εμενα και στα δυο ζευγαρια Κ4 σκιστηκε ελαφρως το διχτακι στα ιδια σημεια και τα 2 παπουτσια και τα 2 ζευγαρια (πανω απο τα 2 μικρα δαχτυλα) μετα απο 300χλμ περιπου, παρολα αυτα το πρωτο το φορεσα μεχρι τα 1000χλμ.


_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nickathens
Forum-Runner

Greece
115 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2015 :  13:23:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Elda

quote:
Originally posted by nickathens

Εγώ φόρεσα τα Ride 7 πέρυσι στον Μαραθώνιο, και μου ήταν στενά μπροστά στα δάχτυλα, απέκτησα 2-3 μαυρισμένα νύχια.



Τα ride ειναι πιο στενα σε σχεση με αλλες μαρκες στο ιδιο νουμερο. Τα kinvara ειναι ο,τι και σε αλλες μαρκες. Τα ride απο τα 10χλμ μου εβγαζαν φουσκαλες, οποτε τα φοραγα μονο σε τετοιες αποστασεις, ενα ζευγαρι, μετα το γυρισα στα kinvara αποκλειστικα.

Τα kinvara ειναι το μοναδικο παπουτσι που δε μου εχει βγαλει ποτε κανενα προβλημα στα δαχτυλα/νυχια. (2 ζευγαρια Κ3, 3 Κ4 κι εχω αλλο ενα αφορετο). Για το δικο μου ποδι το θεωρω το καλυτερο παπουτσι. Ειναι παναλαφρα και ακομα και σε βρεγμενο εδαφος δε γλιστρανε και δεν απορροφανε νερο, σα να μην εχουν βραχει. Στο μαραθωνιο της Θεσσαλονικης τον Απριλιο δεν ειχα κανενα θεμα.

Μειονεκτημα οτι οντως δεν κρατανε πολυ, εμενα και στα δυο ζευγαρια Κ4 σκιστηκε ελαφρως το διχτακι στα ιδια σημεια και τα 2 παπουτσια και τα 2 ζευγαρια (πανω απο τα 2 μικρα δαχτυλα) μετα απο 300χλμ περιπου, παρολα αυτα το πρωτο το φορεσα μεχρι τα 1000χλμ.


_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις





Τα Kinvara είναι πιο ελαφριά και πιο αγωνιστικά παπούτσια?
Εγώ την ίδια άποψη έχω για τα Nike Pegasus που έχω φορέσει χωρίς κανένα πρόβλημα σε πολλά μεγάλα και στην κλασική. Πέρυσι που δοκίμασα κάτι άλλο δεν μου βγήκε σε καλό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

miki-
Forum-Runner

Greece


68 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2015 :  08:30:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα,τα xodus αποτελούν το κύριο αγωνιστικό μου παπούτσι σε αγώνες βουνού.Κατά την προσωπική μου γνώμη έχουν εξαιρετική συμπεριφορά αν και όπως προαναφέρθηκε ίσως φθείρονται λίγο γρηγορότερα.Νομίζω αξίζει να τα δοκιμάσεις!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mprilas
Forum-Runner

53 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2015 :  13:45:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κι εγώ συμφωνώ για τα Xodus. Δεν τα αλλάζω με τίποτα. Έχουν βέβαια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά: τη σχετική ακαμψία της σόλας και μόλις 4mm drop.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dtziouvaras
Senior Forum-Runner

695 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2015 :  14:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα Xodus τα πηρα και σε 3 μερες τα πηγα πισω. Δεν μου αρεσαν. Προσωπική γνώμη πάντα.
Θεωρώ οτι καλύτερα να πας στα Peregrine. πολύ καλύτερο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

DION
Newbie Forum Runner

Greece


34 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2015 :  14:51:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρε παιδιά και μένα τα Xodus μου φάνηκε ότι φθείρονται εύκολα στη σόλα. Μου είπαν ότι έχουν μαλακή γόμα για καλύτερη πρόσφυση, αλλά έτσι φθείρονται και περισσότερο. Λες και είμαι αυτοκίνητο και θα μπω με 200 στη στροφή, ένα πράγμα
Πάντως στο τρέξιμο μου αρέσουν πολύ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zakis
Forum-Runner

149 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2015 :  16:40:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τρέχω με τα Saucony Triumph ISO από τον Απρίλιο φέτος ως αντικατάσταση από τα Asics Nimbus 15. Τα φοράω σε αποστάσεις άνω των 12 χλμ (για μικρότερες αποστάσεις προτιμώ τα SCOTT ERIDE AF TRAINER). Έχοντας τρέξει περί τα 450 χλμ με τα Triumph είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Με τα Nimbus σε προπονήσεις άνω των 24 χλμ, έβγαζα φουσκάλα στην καμάρα και είχα και συμπτώματα πελματιαίας απονευρωσίτιδας. Φέτος σε 3 προπονήσεις που έχω υπερβεί τα 24 δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα (με τα παπούτσια, γιατί αλλιώς από προβλήματα άλλο τίποτα...) Έχω παραγγείλει άλλο ένα ζευγάρι ώστε να βγάλω τουλάχιστον άλλη μια σαιζόν.

Σε βουνό δεν τα έχω φορέσει. Άσφαλτο κυρίως και ελάχιστα στάδιο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2015 :  22:35:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
με λυπη διάβασα ότι τα xodus φθήρονται εύκολα, καθώς το ίδιο ακριβώς έπαθα με τα raptor tis la sportiva, μόνο που εδώ μετά από δυο μήνες μου ξεκόλλησε η σόλα ρε γμτ. αύριο θα τα πάω πίσω να δω τι θα μου πούνε. για προπονήσεις μεταξύ 10 και 15 χλμ κάνουν τα triumph?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lazostat
Newbie Forum Runner

47 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2015 :  01:21:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σημερα πηρα τα Triumph ISO και ετρεξα 7χλμ. Τα ποδια ηταν ηδη καταπονημενα απο τα kinsei 3 που ειναι τελειως διελυμενα και πανε να μου δημιουργηθουν φουσκαλες κατω απο το μικρο δαχτυλο του καθε ποδιου..

2 παρατηρησεις. Καθως ετρεχα ορισμενες φορες ηταν λες και εσερνα το παπουτσι στο ταρταν. Ισως απο το χαμηλο heel to toe σε σχεση με τα kinsei; Απο 12mm σε 8mm.

3 φορες ενω ετρεχα χτυπησα με το ενα ποδι τον αστραγαλο του αλλου ποδιου. Ισως θελει να τα συνηθισω.

Επισης ο πατος που εχει δε μου φαινεται και τοσο μαλακος, αν και αυτη τη φορα τα ποδια μου δε πονεσαν σχεδον καθολου. Τα nimbus 17 νομιζω εχουν πιο μαλακο πατο, ισως και τα mizuno wave rider.

Γιατι λες οτι ειναι για αποστασεις μεγαλυτερες των 12χλμ; Δε ειναι προπονητικα παπουτσια;

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2015 :  07:30:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όλα τα παπούτσια που φοράμε εμείς οι απλοί χομπίστες δρομείς, recreational runner είναι ο πολύ πετυχημένος αμερικάνικος όρος, είναι προπονητικά για αυτό και ονομάζονται trainers. Αν το παπούτσι είναι αγωνιστικό θα είναι από την εταιρεία χαρακτηρισμένο ως racing flat.
Για τα δε Triumph ISO δες εδώ:

http://www.runningshoesguru.com/2014/12/saucony-triumph-iso-review/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

piatrop
Forum-Runner

Greece


89 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2015 :  21:57:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ στον ημιμαραθώνιο "Στα ίχνη της ιεράς οδού" έτρεξα με saucony ride 7 το οποίο υπόψιν έτρεχα ήδη με αυτά σε στάδιο 4 μήνες αλλά στον ημιμαραθώνιο απέκτησα ένα μαυρισμένο νύχι στο μεγάλο δάχτυλο. Παρόλο που είναι ένα νούμερο μεγαλύτερο και δεν δείχνει να με στενεύει μπροστά. Τι να πω !! ίσως η κατηφόρα μετά το Δαφνί;
quote:
Originally posted by nickathens

Εγώ φόρεσα τα Ride 7 πέρυσι στον Μαραθώνιο, και μου ήταν στενά μπροστά στα δάχτυλα, απέκτησα 2-3 μαυρισμένα νύχια.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 8 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000