Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Αδιαθεσία και εμετός μετά από long run
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

Dart
Newbie Forum Runner

29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 28/09/2015 :  11:39:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χαιρετώ την παρέα,

βρίσκομαι σε φάση προετοιμασίας για τον ΚΜΑ και έχω το εξής πρόβλημα: μετά από τα long run, νιώθω μια γενική αδιαθεσία, σε φάση δεν έχω δύναμη να κουνηθώ πολύ και νιώθω ένα μεγάλο φούσκωμα στο στομάχι. Ειδικά στο τελευταίο long run που έκανα προχτές, με έπιασαν κρυάδες και ρίγη (παρά τη ζέστη που είχε) και μετά από καμια ώρα έκανα 3-4 φορές εμετό. Μετά από άλλο ένα διωράκι είχαν όλα υποχωρήσει και μου είχε ανοίξει και η όρεξη για φαί.

Τώρα για τα δεδομένα:
- Την προετοιμασία για τον ΚΜΑ την έχω ξεκινήσει από αρχές Μαΐου όπου βρισκόμουν σε επίπεδο για 10άρι. Οπότε με 3-4 φορές τη βδομάδα (2-3 μικρές/γρήγορες και 1 long) σταθερά τρέξιμο από τότε, έχω καταφέρει να δω βελτιώσεις στην αντοχή μου.
- Τις αδιαθεσίες αυτές έχω αρχίσει και τις νιώθω από όταν άρχισαν να μεγαλώνουν αρκετά οι προπονήσεις μου. Και τις νιώθω μετά το long run, ασχέτως αν το καταφέρω με επιτυχία ή όχι. Π.χ. το προχτεσινό ήταν 25χμ και με έπιασαν τα συμπτώματα όταν έφτασα σπίτι, μετά τις διατάσσεις.
- Όλες οι προπονήσεις μου γίνονται βράδυ, 8 και μετά, για να μην έχουμε κανα θέμα με τη ζέστη.
- Η διατροφή μου δεν είναι ιδιαίτερη, αλλά σίγουρα δεν μου λείπει το φαί.
- Πριν από κάθε long run χτυπάω ένα τζελάκι, και κάπου στο 50% χτυπάω κι άλλο ένα κι ένα salt stick. Να σημειωθεί ότι τρέχω με ιδιαίτερα αργούς ρυθμούς οπότε π.χ. το 25αρι προχτές έφτασε τις 3 ώρες.
- Κατα την διάρκεια της προπόνησης ενυδατώνομαι συνεχώς με νερό που κουβαλάω, κάπου στα 500ml/ώρα καταναλώνω.
- Δυστυχώς ο ύπνος είναι το μελανό σημείο. Μεσοβδόμαδα κοιμάμαι κάπου 6μιση-7 ώρες τη μέρα, αλλά προσπαθώ να αναπληρώνω τα σ/κ.

Και τώρα το ερώτημα:

Τι πιστεύετε ότι φταίει;
Λέτε να είναι κάποιο είδος υπερκόπωσης, δεδομένης και της "παρατεταμένης" περιόδου προετοιμασίας; Αν ναι, δεν έχω θέμα να κάνω 1-2 βδομάδες παύση τελείως, αν είναι τελικά να δράσει ευεργετικά.
Μήπως δεν προσλαμβάνω αρκετούς ηλέκτρολύτες και υδατάνθρακες κατά τη διάρκεια της προπόνησης, δεδομένης και της μεγάλης χρονικής διάρκειάς της;

Τέλος, να αναφέρω ότι πριν από ένα μήνα σε long run κατάφερα άνετα τα 21 χμ, μετά για 2 συνεχόμενες βδομάδες δεν τα μπόρεσα (κάπου στα 19 κλαταρα) και τώρα προσπάθησα τα 25 που έλεγε το πρόγραμμα που ακολουθώ και ενώ τα κατάφερα, η κόπωση που ένιωσα ήταν άπειρη. Τα τελευταία 3-4 παρακάλαγα να τελειώσει

Και τέλος η μεγαλύτερη φοβία που με έχει πιάσει: Πιστεύετε προλαβαίνω να είμαι έτοιμος μέχρι το μαραθώνιο; Εγω να πω την αλήθεια προβληματίστηκα αρκετά μετά τα τελευταία

Σας ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σας να το διαβάσετε

Αν σας μπέρδεψε κάτι στην εκτενή αναφορά μου πέιτε μου να εξηγήσω καλύτερα

EDIT: Επίσης να αναφέρω ότι ιδρώνω ΠΑΡΑ πολύ (το λεω συγκριτικά με δρομείς φίλους μου).

_____________________
Γιώργος

Edited by - Dart on 28/09/2015 12:49:01

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/09/2015 :  12:59:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καταρχήν γιατί κάνεις τόσο μεγαλή προετοιμασία. Τα περισσότερα προγράμματα είναι 12-16 εβδομάδων.
Τα λονγκ ραν τα κάνουμε για να μάθει ο οργανισμός να καταναλώνει το αποθηκευμένο λίπος και όχι το υδατάνθρακα που είναι λίγος και πολύτιμος. Για αυτό στα λονγκ ραν τρέχουμε αργά και δεν πέρνουμε τζελάκια εκτός αν θέλουμε να δοκιμάσουμε αν μας κάνουν ή όχι και αν ταιριάζουν στο στομάχι μας.
Νερό θα πίνεις όσο χρειάζεται, όχι παραπάνω ποσότητα. Αν πιεις πάρα πολύ θα τρέχεις με ένα βάρος στο στομάχι σου. Στην προπόνηση μεγάλης διάρκειας απραίτητοι είναι οι ηλεκτρολύτες.
Και τέλος αν αισθάνεσαι κουρασμένος πρέπει να ξεκουραστείς ασχέτως προγραμμάτων και προπονήσεων.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/09/2015 :  13:15:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα Γιώργο
Εχεις κάνει γενικές εξετάσεις αίματος ούρων κ.λ.π.;
Πολύ σημαντική επίσης είναι η διατροφή που κάνουμε.
Καφέδες πίνεις;
Ξεκουράζεσαι αρκετά;

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/09/2015 :  13:16:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Dart


EDIT: Επίσης να αναφέρω ότι ιδρώνω ΠΑΡΑ πολύ (το λεω συγκριτικά με δρομείς φίλους μου).

_____________________
Γιώργος



Σημαντικο το edit. Ενα saltstick σε προπονηση 3 ωρων με αυτη τη ζεστη και υγρασια συν το οτι ιδρωνεις παρα πολυ, ειναι τιποτα. Θες τουλαχιστον 3. Κρυαδες και ριγη παραπεμπει σε αφυδατωση-διαταραχη ηλεκτρολυτων και ενδεχομενως υποθερμια.

Δοκιμασε την επομενη φορα με ενα saltstick ανα 50 λεπτα. Και ασε το τζελακι που παιρνεις στην αρχη. Θα παρεις ενα οταν αρχισεις να νιωθεις κοπωση. Ο σκοπος οπως ειπωθηκε ειναι να μην παιρνεις τζελακι στις προπονησεις παρα μονο για δοκιμη, αλλα αν δε βγαινει αλλιως το LR, παρε ενα. Ηλεκτρολυτες ομως οπωσδηποτε περισσοτερους.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dart
Newbie Forum Runner

29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/09/2015 :  13:28:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

@dimitrissss:
Η προετοιμασία είναι τόσο μεγάλη γιατί ήμουν σε επίπεδο για 10αρι, οπότε εκ των πραγμάτων χρειαζόμουν χρόνο για να χτίσω αντοχές (και ακόμα δεν είμαι εκεί)

Η ποσότητα του νερού που πίνω δεν με έχει επηρεάσει αρνητικά ως προς το να νιώθω βαρύς, ίσα ίσα νιώθω οτι διψάω και πίνω

@xipolitos
Γενικές εξετάσεις αίματος δεν έχω κάνει, δυστυχώς.
Καφέδες δεν πίνω σχεδόν καθόλου, ΑΛΛΑ το gelάκι που συνηθίζω να παίρνω ακριβώς πριν την προπόνηση έχει αυξημένη καφεΐνη (40 mg) οπότε νομίζω αντιστοιχεί σε 1 καφέ. Παίρνω συγκεκριμένα αυτό με την καφεΐνη γιατι όταν τρέχω μετά τη δουλεία που είμαι και λίγο κουρασμένος πνευματικά με ξυπνάει.
Η ξεκούραση είναι έτσι κι έτσι, δεν είναι άπλετη αλλά δεν σέρνομαι κιόλας...

@Elda:
Έγινε, θα τα δοκιμάσω αυτά άμεσα.

_____________________
Γιώργος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/09/2015 :  13:43:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα συμφωνίσω με τους υπόλοιπους και κυρίως με την Elda. Τα συμπτώματα "μυρίζουν" αφυδάτωση.
Το οτι πίνεις 500ml ανά ώρα δε λέει και πολλά. Κανονικά θα πρέπει να ξέρεις πόσο νερό χάνεις ώστε να το καλύπτεις.
Μπορεί άνετα να χρειάζεσαι 1λιτρο οπότε και να έχεις πρόβλημα μετά από κάποια ώρα.
Για να δεις πόσο νερό χάνεις, ζυγίσου πριν και μετά και μέτρα και τα υγρά που πήρες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dart
Newbie Forum Runner

29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/09/2015 :  13:51:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ ενδιαφέρον αυτό με το ζύγισμα, δεν το γνώριζα.

Θα το δοκιμάσω κι αυτό άμεσα!

_____________________
Γιώργος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/09/2015 :  14:25:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και γενικά, αν δεν πίνεις καφέ, καλύτερα να παίρνεις τζελ χωρίς καφεϊνη.
Προσωπικά, αν πάρω τζελ με καφείνη, νιώθω εκτός χωρόχρονου....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

BASILIS
Senior Forum-Runner

Greece
463 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/09/2015 :  14:43:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η δυσφορια αυτή είναι σύνηθης σε αρκετούς αθλητες. Δεν θα συμφωνήσω με το σύνολο των παραπάνω ποστ αφού έχω και εγώ ο ίδιος το συγκεκριμένο πρόβλημα, όχι τόσο σε long run αλλά κυρίως σε αγώνες.
Ο κάθε οργανισμός έχει τα δικά του σωματικά όρια. Υπάρχουν αθλητές οι οποίοι εγκαταλείπουν αγώνες λόγω σωματικού πόνου και εξάντλησης αλλά υπάρχουν και κάποιοι οι οποίοι εγκαταλείπουν γιατί βγαίνει off το στομάχι-έντερο. Νομίζω ότι εσύ είσαι ένας από αυτούς, όπως είμαι και εγώ. Το πρόβλημα αυτό δεν λύνεται, απλά μπορείς με κάποιες τεχνικές και προσοχή να το σπρώξεις να εμφανιστεί αργότερα, ανάλογα με τα χλμ που κάνεις.
Δυσμενείς παράγοντες είναι η εξωτερική θερμοκρασία, η ταχύτητα και η πρόσληψη υγρών, ηλεκτρολυτών-υδατανθράκων, κλπ. Κατά τη γνώμη μου πρέπει να βρείς μόνος σου τη χρυσή τομή ανάμεσα στα ακόλουθα:
1. Φαγητό πριν από την προπόνηση (ακόμα και 1-2 ημέρες πριν). ΠΧ οι φυτικές ίνες προκαλούν προβλήματα
2. Ποσότητα νερού, αλάτι και ηλεκτρολύτες
3. Πρόσληψη υδατανθράκων (οπωσδήποτε κατά τη διάρκεια)
4. Γενική κατάσταση του οργανισμού
Να θυμάσαι όμως ότι οι καιρικές συνθήκες της προπόνησης είναι ένας από τους σημαντικότερους παράγοντες και ως συμπέρασμα τα προηγούμενα προσαρμόζονται ανάλογα με αυτές.
Και εγώ μετά από χρόνια με τέτοια προβλήματα, δεν μπόρεσα να τα λύσω, ίσως γιατί δεν προσπάθησα-πειραματίστηκα στα παραπάνω. Απλά γνωρίζω ότι όταν έχει πολύ ζέστη, πχ σε αγώνα, δεν πρόκειται να αποδώσω και κατεβάζω στροφές.
Επίσης, έχω δοκιμάσει και κάποια φάρμακα, προληπτικά ή άμεσα μετά τα συμπτώματα, χωρίς κανένα αποτέλεσμα (πχ simeco, κλπ) Φυσικά και αυτά είναι σκευάσματα ελαφρά και όχι κάτι δυνατό.
Από εμπειρία, αν αρχίσει να με εγκαταλείπει το στομάχι, τίποτα μα τιποτα δεν μπορεί να το επαναφέρει, παράμόνο στάση-εγκατάλειψη και εμετός (μία η περισσότερες φορές) και χρόνος (1 ώρα). Το αξιοσημείωτο είναι ότι μετά από την 1 ώρα που θα συνέλθω είμαι τόσο καλά σαν να μην συμβαίνει τίποτα!!!
Μόνο μιά φορά σώθηκα από παγωμένο νερό αλλά ίσως να είναι και τυχαίο.
Τα συμπτώματα και η γενικότερη κατάσταση παρατηρείται και μετά τον τερματισμό φυσικά.
Θα με ενδιέφερε και η άποψη ομοιπαθούντων
Ευχαριστώ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/09/2015 :  14:45:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Dart

Γιώργο τα συμπτώματα που περιγράφεις είναι τα κλασικά της αφυδάτωσης! Επειδή σε αγώνες αποστάσεων (βουνού/ασφάλτου) έχω πάθει τουλάχιστον 5 φορές αφυδάτωση στις 4 από αυτές να «τα βγάζω» κιόλας θα σου δώσω κάποιες πρακτικές συμβουλές:
- Πρέπει οπωσδήποτε να υπολογίσεις το πόσο ιδρώτα χάνεις. Ζυγίζεσαι πριν την προπόνηση και μετά από αυτήν που θα γυρίσεις σπίτι. Στη διαφορά βάρους προσθέτεις και την ποσότητα των υγρών που έλαβες κατά τη διάρκεια της προπόνησης. Π.χ. αν πριν την προπόνηση ζύγιζες 70 κιλά αλλά μετά από αυτήν ζυγίζεις 67 κιλά (3 κιλά απώλεια υγρών) και κατά τη διάρκεια αυτής κατανάλωσες 1.5 λίτρα νερό, τότε η συνολική σου απώλεια για ΕΚΕΙΝΕΣ τις συνθήκες θερμοκρασίας/υγρασίας είναι 3 + 1.5 = 4.5 λίτρα!
- Αυτές τις μέρες έχει πολύ υγρασία που είναι ακόμα χειρότερη (όσο αφορά την εφίδρωση) και από την υψηλή θερμοκρασία. Άρα είναι δεδομένο ότι θα χάσεις πολλά υγρά.
- Να έχεις υπόψη ότι η απώλεια υγρών στο σώμα σου μπορεί να είναι ΠΟΛΥ μεγαλύτερη από την ικανότητα του πεπτικού σου να διαχειριστεί μεγάλες ποσότητες υγρών. Με άλλα λόγια πάντα θα εμφανίζεται ένα αρνητικό ισοζύγιο και εσύ απλά θα προσπαθείς να το μειώσεις όσο γίνεται.
- Απώλεια υγρών κατά 1% του σωματικού σου βάρους δε μειώνει τις επιδόσεις. Απώλεια 2% αρχίζει και τις μειώνει αρκετά. Όταν η απώλεια φτάσει στο 4% του βάρους σου τότε οι επιδόσεις πέφτουν αισθητά και αρχίζεις και αντιμετωπίζεις θέματα! Στο 6% αρχίζεις και τα «βλέπεις» όλα. Αν επιμείνεις (αν μπορέσεις και το κάνεις αυτό) και οι απώλειες φτάσουν και το 10%, τότε χρήζεις άμεσης ιατρικής υποστήριξης γιατί αρχίζει και κινδυνεύει η ζωή σου!!!
- Τα 500ml που πίνεις την ώρα είναι βασικά αστεία ποσότητα (σε τρόμαξα ε;)! Άρχισε να αυξάνεις σημαντικά την ποσότητα αυτή. Προσωπικά φροντίζω να πίνω τουλάχιστον 1λίτρο/ώρα, ενώ πειραματιζόμενος έχω φτάσει ακόμα και το 1.3 λίτρα/ώρα, τρέχοντας στο ρυθμό Μαραθωνίου (και λαμβάνοντας μέχρι και 1 saltstick/30’). Και αν νομίζεις ότι αυτές οι ποσότητες είναι αρκετές για να σταματήσουν την αφυδάτωση, να πω ότι με ύψος 1.90 και 85 κιλά (παλαιότερα) έχανα μέχρι και τρία (3) λίτρα υγρών την ώρα σε συνθήκες 29 βαθμών και αρκετά αυξημένης υγρασίας!!! Τώρα που είμαι στα 80 κιλά και τρέχω πιο μινιμαλιστικά (δηλαδή «τοπλες») έχω μειώσει σημαντικά το ρυθμό εφίδρωσης αλλά και πάλι παραμένει σαφώς υψηλότερος από την ποσότητα των υγρών που μπορώ να λάβω. Αυτό σημαίνει ότι φροντίζω πριν από μια προπόνηση διαρκείας / αγώνα, κάτω από συνθήκες μεγάλης εφίδρωσης, να είμαι όσο το δυνατόν καλύτερα ενυδατωμένος.
- Ο ιδρώτας που τρέχει στο σώμα σου είναι ο άχρηστος ιδρώτας – αυτός που σε αφυδατώνει! Ο χρήσιμος ιδρώτας είναι αυτός που δε βλέπεις γιατί έχει ΗΔΗ εξατμιστεί!!! Μόνο μέσα από την εξάτμιση του ιδρώτα επιτυγχάνεται η ψύξη του δέρματος και όχι μέσα από την εφίδρωση. Ότι παρεμβάλλεται μεταξύ δέρματος και αέρα είναι μείον για τη σωστή εξάτμιση του ιδρώτα και άρα θα αυξήσουν ακόμα πιο πολύ την εφίδρωση. Για αυτό και όσο πιο πολλά ρούχα (και «βαριά») βάζεις πάνω σου σε μια ζεστή μέρα, τόσο το χειρότερο είναι! Οι ζώνες μεγαλύτερες εφίδρωσης στο ανθρώπινο σώμα είναι οι ώμοι, το στήθος και η κεντρική περιοχή της κοιλιάς, μηριαίοι τετρακέφαλοι (όχι όμως και οι δικέφαλοι), το εσωτερικό μέρος της κνήμης και ειδικά η ΠΛΑΤΗ. Μάλιστα οι ώμοι και όλη σχεδόν η πλάτη «σηκώνουν» από τα μεγαλύτερα βάρη στη διαδικασία της εφίδρωσης! Έχε αυτά τα σημεία του σώματος ελεύθερα και δε θα το μετανιώσεις!

Και τι συμβαίνει όταν μειώνεται ο όγκος πλάσματος του αίματος λόγω της αφυδατωμένης κατάστασης που εισέρχεσαι;
- Επειδή συνεχίζεις και τρέχεις το σώμα σου δίνει προτεραιότητα στο να στείλει το «λιγότερο» πλέον αίμα στους εργαζόμενους μυς αλλά και στην υποδόρια περιοχή για να αποβληθεί η μεγάλη θερμότητα που παράγεται από τους μυς (δυστυχώς η μεγάλη πλειοψηφία της χημικής ενέργειας καύσης (= οξείδωσης) των τροφών δεν παράγει μηχανικό έργο κίνησης αλλά συσσωρεύεται ως θερμότητα στους εργαζόμενους μυς που πρέπει να αποβληθεί).
- Το σώμα αρχίζει και στέλνει λιγότερο αίμα στο πεπτικό σύστημα (που είναι και ιδιαίτερα απαιτητικό εκ των πραγμάτων) οπότε αρχίζεις και έχεις μεγάλα στομαχικά προβλήματα: δεν έχεις όρεξη να φας, η κατανάλωση τροφής φέρνει αναγούλα αφού το πεπτικό δεν μπορεί να τη διαχειριστεί και θέλει να την «αποβάλει» μέσω του εμετού, ακόμα και η κατανάλωση νερού φέρνει αναγούλα! Χάνοντας το πεπτικό σου σε έναν αγώνα μεγάλης απόστασης χάνεις ουσιαστικά τον αγώνα!
- Όταν ο όγκος πλάσματος πέσει ακόμα πιο χαμηλά, τότε το σώμα μειώνει το ρυθμό εφίδρωσης για τη ΔΙΚΗ σου ασφάλεια. Αυτό όμως έχει ως αποτέλεσμα η θερμοκρασία σώματος - «θερμοκρασία πυρήνα, core temperature» - να αρχίζει να ανεβαίνει. Όταν ο εγκέφαλος αντιληφθεί θερμοκρασία άνω των 40 βαθμών στην «περιοχή» του, τότε αρχίζει και κατεβάζει διακόπτες για να σε ΑΝΑΓΚΑΣΕΙ να σταματήσεις την προσπάθεια, πάντα για τη δική σου ασφάλεια! Αν επιμείνεις τότε ο κίνδυνος θερμοπληξίας (αποσυντονισμός του θερμορυθμιστικού μηχανισμού του σώματος) είναι αναπόφευκτος αποτελώντας μια ιδιαίτερη επικίνδυνη κατάσταση…

Δυστυχώς η κατάσταση της έντονης αφυδάτωσης δεν αναστρέφεται εύκολα και τα συμπτώματά της μπορεί να σε συντροφεύουν και για ώρες μετά τη λήξη της προσπάθειας (εκτός και αν συνδεθείς με ορό). Αντίθετα το «ενεργειακό άδειασμα» είναι μια πιο εύκολα αντιμετωπίσιμη κατάσταση. Σου προτείνω λοιπόν ανεπιφύλακτα να εξετάσεις προσεκτικότερα όλες τις παραμέτρους της ενυδάτωσής σου γιατί ειδικά αν στον αγώνα Μαραθωνίου έχει τις ίδιες συνθήκες που είχε πέρυσι/πρόπερσι, τότε απλά θα υποφέρεις και δε θα ξέρεις το…γιατί!
Ελπίζω τα πιο πάνω να βοηθήσουν και να μην σε μπέρδεψαν!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/09/2015 :  14:48:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Και γενικά, αν δεν πίνεις καφέ, καλύτερα να παίρνεις τζελ χωρίς καφεϊνη.
Προσωπικά, αν πάρω τζελ με καφείνη, νιώθω εκτός χωρόχρονου....



...σόρυ Αλεξάνδρα αλλά η καφείνη είναι η καλύτερη ντόπα...αααχαχαχαχαχα!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/09/2015 :  14:53:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
κι εγώ πάντως που δεν πίνω καφέ, μια-δυο φορές που δοκίμασα gel με καφεϊνη ένιωθα χάλια και τα έκοψα μαχαίρι!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dart
Newbie Forum Runner

29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/09/2015 :  15:27:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@ALEXANDRA και tzatzikis90:

Για κάποιο λόγο νιώθω ότι με ξυπνάει, δεν νιώθω κάτι κακό. Γενικά νομίζω τα τζελάκια τα έχει συνηθίσει ο οργανισμός γιατι σε όλη την προετοιμασία παίρνω στα long run.


@BASILIS:

Βασίλη σε ευχαριστώ για την κατάθεση των εμπειριών σου. Σίγουρα ανήκουμε στην ίδια κατηγορία γιατί τα συμπτώματα που λές είναι ακριβώς αυτά που έχω. Σύμφωνα όμως με τον trexantiri ίσως είναι κάτι που μπορούμε να το προλάβουμε με προσεκτική ενυδάτωση;

@trexantiri:
Σε ευχαριστώ για την επιστημονική ανάλυση, με βοήθησε να καταλάβω πολλά για το πώς δουλεύει το πράγμα και γιατί συμβαίνει.

Είμαι στο ίδιο ύψος με εσένα (1.90) όμως είμαι παραπάνω κιλά (92 κοντα) άρα φαντάζομαι μάλλον οι ανάγκες μου σε ενυδάτωση θα είναι αντίστοιχες (και ίσως και μεγαλύτερες) με τις δικές σου!
Θα το μετρήσω όμως και θα πράξω αναλόγως!

Γενικά τρέχω με μια μπλούζα από συγκεκριμένη εταιρεία που "αναπνέει" καλα, αλλά και πάλι ο ιδρώτας μου είναι άπειρος. Η μπλούζα μετά στίβεται και γεμίζει καζανι :P


Σας ευχαριστώ παιδιά γιατί εκεί που είχα ψιλοαπογοητευτεί και το θεωρούσα παράξενο αυτό που μου συνέβη, μου δώσατε κουράγιο αλλά και λύσεις!

Οπότε εν τέλει, σε σχέση με τους υδατάνθρακες στα long run (και κατ'επέκταση τη μέρα του αγώνα), να τρώω gel και αν ναι κάθε πόσο θα ήταν μια ασφαλής χρονική απόσταση;

_____________________
Γιώργος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/09/2015 :  15:33:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Dart Δοκίμασε και κανένα singlet. Αν είναι και κανένα ελαφρύ (πχ Adidas Adizero) θα δεις κάποια διαφορά
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/09/2015 :  15:44:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα συμπτώματα παραπέμπουν σε αναιμία, θα σε συμβούλευα να επισκευθείς κάποιο γιατρό και να κάνεις τις απαραίτητες αιματολογικές και γενικές εξετάσεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/09/2015 :  16:11:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitos

Τα συμπτώματα παραπέμπουν σε αναιμία, θα σε συμβούλευα να επισκευθείς κάποιο γιατρό και να κάνεις τις απαραίτητες αιματολογικές και γενικές εξετάσεις.



...αναιμία σημαίνει σταθερά χαμηλές επιδόσεις από την αρχή έως το τέλος της προπόνησης (και πιθανόν κατά τη διάρκεια και όλης της μέρας)! Τα συμπτώματα του Γιώργου ξεκινούν σε προχωρημένο σημείο της προπόνησης και όσο περνάει η ώρα ουσιαστικά χειροτερεύουν!

Αυτονόητο ότι αιματολογικές εξετάσεις κάνουμε εκ των πραγμάτων 2 φορές το χρόνο...και πιθανόν ο Γιώργος να έχει σχετικά πρόσφατες τιμές...

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000