Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 NB 1080 V5
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

ant33507
Newbie Forum Runner

35 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 02/10/2015 :  15:36:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι άποψη έχετε, αν τα έχει δοκιμάσει κάποιος. φαντάζομαι ο echetlos

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2015 :  15:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όχι φίλε μου, δεν έχω άποψη.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

injuryman
Newbie Forum Runner

36 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2015 :  22:44:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα έχω δοκιμάσει σε κατάστημα και όχι σε τρέξιμο οπότε η αποψή μου δε θα ναι ολοκληρωμένη. Έκανα σύγκριση με nimbus 16 ,17 , nb1080 v5. Τελικά κατέληξα στα nimbus 16. Καλό παπουτσάκι δε λέω αλλά σε αυτη την τιμή (150Ε) θα περίμενα ποιο πολλά από άποψη cushioning γι αυτό κατέληξα στα 16.Ουσιαστικά θα περίμενα περισσότερα απο το high level ουδέτερο παπούτσι της nb. Τα χω δει στο skroutz καπου στα 95. Σε αυτή την τιμή είναι value for money δε το συζητάμαι καν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2015 :  00:44:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
150;;; Παίρνεις 3 ζευγάρια nb790!!!
Και σιγά μη σου λείψει το cushioning...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

injuryman
Newbie Forum Runner

36 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2015 :  01:48:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πες και που θα τα βρούμε κιόλας μη σκορπάμε και τα λεφτά μας άδικα.

υγ. Eιχα το nb790 και παράλληλα το nimbus. Εγώ τα 790 τα χα για αγωνιστικά και φίλος μου τα χε για προπονητικά. Μια φορά έτρεξε με τα Nimbus μου και δε τα ξαναβάζει στα πόδια του, αντίθετα εγώ αν κάνω lr χωρίς Nimbus για κανα 2 μέρες θα πονάνε τα γόνατά μου. Σε άλλους λείπει το παραπάνω cushiοning και άλλοι δε το πολυθέλουν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2015 :  09:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
όντας κι εγώ κάτοχος των kayano που ουσιαστικά είναι ολόιδια με τα nimbus με κάποιες μικροδιαφορές, μπορώ να καταλάβω αυτό που εννοείς για το cushioning φίλε injuryman. ήταν το 1ο μου παπούτσι για δρόμο και πραγματικά αν και αρκετά βαρύ, με εντυπωσίασε η απίστευτη προστασία του και μέχρι τελευταία έλεγα πως δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο. ωστόσο έχοντας πλέον δοκιμάσει και 2-3 άλλα μοντέλα, βρήκα ήδη ένα της nb (890v5) όπου θα έλεγα πως ενώ προσφέρει την ίδια πάνω-κάτω προστασία, είναι και πολύ πιο μαλακό, ελαφρύ και φτηνότερο! τι θέλω να πω.. υπάρχουν πολλά μοντέλα εκεί ἐξω σε διάφορες μάρκες που προσφέρουν μεγάλη προστασία (εντάξει ίσως λίγο λιγότερη από τα nimbus αλλά όχι μεγάλη διαφορά) και ίσως σε βολέψουν περισσότερο και σίγουρα θα κερδίσεις κάποια χρήματα. το κακό είναι πως αν δε δοκιμάσεις δεν θα μάθεις και είναι μάλλον δύσκολο να δοκιμάσουμε ότι κυκλοφορεί :P

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

manolee
Forum-Runner

98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2015 :  10:37:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια απ τα ιδια με τον Τασο κι εγω...Μετα απο 4 διαδοχικα μοντελα Nimbus φετος αποφασισα να το ψαξω λιγο και μπορω να πω πως δεν με βλεπω να ξαναγυριζω.Υπαρχουν παπουτσια που προσφερουν cushioning με πολυ χαμηλοτερο βαρος, και κυριως πολυ καλυτερη αισθηση - πατημα και βεβαια χαμηλοτερη τιμη. Θελει ψαξιμο και πειραματισμο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

injuryman
Newbie Forum Runner

36 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2015 :  11:43:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εννοείται παιδιά δεν υπάρχει Nimbus και μετά τίποτα άλλο. Τόσες εταιρίες υπάρχουν με βαρύ όνομα απλά πήγα το θέμα στα nimbus επειδή με έχουν βολέψει απίστευτα καθώς λόγω γονάτων θέλω κάτι ανετότατο.Όσο για το φίλο που ρώτησε για τα 1080 για να μένουμε και στο θέμα τα 880ν3 που είχα θα τα παρομοίαζα με τα 1080 γι αυτό και περίμενα κάτι παραπάνω από τα 1080.

υγ. Πάτρα που μαι εγώ intersport πηγαίνω και δοκιμάζω εκεί ότι έχει καθώς στις εκπτώσεις βρίσκεις και 50% αρκετές φορές διάφρα μοντέλα,κυρίως nb. saycony triumph iso ήθελα να δοκιμάσω αλλά μαγαζί που να τα χει δε βρήκα και απο internet δε μπορώ να αγοράσω αν δεν έχω φορέσει ήδη το παπούτσι. manolee εσύ ποιο αγόρασες μετά τα nimbus Που σε βόλεψε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ant33507
Newbie Forum Runner

35 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2015 :  12:23:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
τα έχω αγοράσει ήδη οπότε μέχρι αύριο θα έχω μια πρώτη εικόνα πάντα για τα δικά μου δεδομένα.
πάντως δεν πιστεύω ή δεν θέλω να δίνω σημασία σε reviews ακόμα και μεγάλων site διότι
σίγουρα προωθούν μάρκες και μοντέλα (μην έχετε αμφιβολία για αυτό) και δημιουργούν τάσεις και λάθος απόψεις. γι αυτό τον λόγο έψαχνα χρήστη δρομέα και φαντάστηκα τον φίλο echetlo που βλέπω απο άλλες αναρτήσεις είναι αξιόπιστος σε αυτά που γράφει και εκτιμά ιδιαίτερα την ΝΒ.
αυτό το αναφέρω γιατί δεν είμαι σε θέση να κρίνω την αξιοπιστία ενός site ή ενός ημι-επαγγελματία δρομέα της Αμερικής που συντάσσει το review και τον άλλων απο κάτω που απλά υιοθετούν την αποψη των συντακτών.δεν είναι δυνατον δλδ κάποιος να ισχυρίζεται οτι θα διαλυθούν τα μετατάρσια του μετα απο 5Κ και ότι δεν έχει αρκετή απορροφητικότητα επειδή είδε πιο πάνω στο review να γράφει οτι απο καμάρα και μετά εντάξει είναι στον μεσο όρο και οχι βούτυρο ας πούμε που ειναι η φτέρνα.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

manolee
Forum-Runner

98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2015 :  13:47:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@ injuryman
Κατ αρχας αρχισα να ψαχνω γιατι με ψιλοαπογοητευσε το Νimbus 16 κυριως απο πλευρας εφαρμογης. Αρχη καλοκαιριου που εψαχνα ενα παπουτσι για να κανω διαλειμματικες και τεμπο στα οποια με δυσκολευαν τα Asics , πηρα τα Adidas Boston 5 .Μερα με τη νυχτα στα γρηγορα κομματια , αλλα επειδη ειναι λιγο σφιχτο ,και μετα απο δοκιμη σε καποια μεγαλα , εγω προσωπικα θα το φοραγα μεχρι Ημι.
Μετα ουσιαστικα για να αλλαξω το Nimbus πηρα το Zealot .Πολυ ωραια εφαρμογη , ελαφρυ και δεν υστερει καθολου σε θεμα cushioning ,χωρις να ειναι πολυ μαλακο .Πραγματικα ειναι για πολλα και απροβληματιστα χιλιομετρα.
Στο τελος των εκπτωσεων πετυχα σε πολυ καλη τιμη τα New Balance Zante και τα πηρα εκτος προγραμματος ...Παρα πολυ ωραια αισθηση στο πατημα και το ιδιο και στην εφαρμογη . Νομιζω οτι ισως δεν βολεψουν πολυ καποιον που παταει πολυ στην φτερνα .Δοκιμασα και το Boracay το οποιο μου φανηκε αρκετα μαλακα , στα επιπεδα του Nimbus... Ακομα δεν εχω αποφασισει με ποιο θα παω στην Κλασικη
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2015 :  16:01:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κατ' αρχάς να ξεκαθαρίσουμε ότι αν ένα παπούτσι δεν είναι πολύ μαλακό σαν αίσθηση, αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν παρέχει και επαρκή προστασία από τους κραδασμούς.
Σε πολλά μοντέλα καταλαβαίνεις ότι το cushioning είναι εκεί, κι ας μην βουλιάζεις μέσα στον αφρό.
Όσον αφορά στους δρομείς με θέματα στις αρθρώσεις, ενώ επικρατεί η αντίληψη ότι όσο πιο μαλακό το παπούτσι τόσο το καλύτερο, η δική μου άποψη είναι ακριβώς η αντίθετη: μια σχετικά σφιχτή, άρα και πιο σταθερή, πλατφόρμα είναι προτιμότερη.
Επίσης, πολλοί βαρύτεροι δρομείς θεωρούν δεδομένη την αναγκαστική χρήση πολύ μαλακών μοντέλων ενώ στην πραγματικότητα θα έπρεπε να συμβαίνει το ανάποδο. Το επιπλέον βάρος τους συμπιέζει ακόμη περισσότερο μια ήδη soft σόλα και τελικά την "τερματίζει". Ενώ μια semi soft θα μπορούσε να υποστηρίξει καλύτερα και πιο προοδευτικά τα παραπάνω κιλά τους.
Εννοείται πως δεν είμαι ειδικός (οπότε δώστε στην γνώμη μου την βαρύτητα που της αναλογεί), απλώς απ' όσα έχω διαβάσει, αλλά και από ιδία πείρα, έχω καταλήξει σε αυτή την άποψη.

Σχετικά με το 1080, έχω κι εγώ διαβάσει ότι δεν είναι nimbus-like μαλακό. Προσωπικά, αυτό το βρίσκω θετικό.
Παρ' ότι είμαστε στην maximalism τάση, αρκετές εταιρείες προσανατολίζονται σε μοντέλα με αρκετό cushioning μεν αλλά συγχρόνως και σχετικά responsive. Π.χ. Vomero, Pegs, Boracay, Zealot και άλλα...

Και κλείνοντας, να επαναλάβω ότι η ιστορία εύρεσης του καταλλήλου παπουτσιού είναι δυστυχώς μια trial & error διαδικασία. Δεν γίνεται αλλιώς...


"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2015 :  16:05:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επίσης, αν προπονηθούμε σωστά, δυναμώσουμε το σώμα μας και διορθώσουμε όποιες ατέλειες έχει το form μας, τα παπούτσια ελάχιστη σημασία έχουν...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2015 :  16:10:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Niko boston 5 η ΝΒ fresh foam zante?


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lemonidas1
Senior Forum-Runner

Greece


766 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2015 :  19:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NIKOS T.

Niko boston 5 η ΝΒ fresh foam zante?


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

Νικο,εγω που εχω και τα δυο,μου αρεσουν πολυ και τα δυο,μα μετα απο πολυ σκεψη,στην Αθηνα θα τρεξω με τα zante.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2015 :  21:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ Λεωνίδα!!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2015 :  01:02:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νίκο, για σένα νομίζω τα Boston σαν πάτημα. Είναι ένα κλικ πιο responsive.
Απ' την άλλη, τα ΝΒ είναι πιο ευρύχωρα μπροστά, ελαφρύτερα και με περισσότερο forefoot cushioning.
Προσωπικά, θεωρώ και τα δύο κορυφαία performance trainers.
Τι να σου πω...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000