Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Παπουτσι HOKA
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 5

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2015 :  19:11:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

Αυτό το παπούτσι δεν έχω καταλάβει σε ποιούς απευθύνεται. Γιατί συνδιάζει yχαμηλό drop 4-6mm και τεράστια πλατφόρμα σόλα;
Το χαμηλό drop είναι κατάλληλο για forefoot & midfoot strikers. Η τεράστια σόλα που βοηθάει; στο να νιώθεις μαλακά; Και στο θέμα της ισορροπίας; Πως νιώθει κανείς;

Εντωμεταξύ αυτός στο βιντεάκι χτυπάει φτέρνα... πολύ περίεργος όλος αυτός ο συνδιασμός.....

Για εξηγήστε μου λίγο.

http://i1171.photobucket.com/albums/r558/NikonD7001/22-11-2015%2011-41-52_zpsbxzuknxl.jpg

http://i1171.photobucket.com/albums/r558/NikonD7001/22-11-2015%2011-43-00_zpsnjjodkkg.jpg

http://i1171.photobucket.com/albums/r558/NikonD7001/22-11-2015%2011-52-39_zpsqsz3c1ke.jpg

http://i1171.photobucket.com/albums/r558/NikonD7001/22-11-2015%2011-43-42_zpsxa59zio8.jpg

___________________
Run Natural... run Bare

Αυτές τις απορίες έχω και γω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2015 :  19:17:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
To χαμηλό drop είναι καταλληλο για αποφυγή heavy heel striking, όχι απαραίτητα απλά heel striking.
Άρα έχεις ένα παπούτσι με χαμηλό drop και πολύ cushioning, αν σου αρέσει ή πιστεύεις ότι σε βοηθάει. Γιατί το χαμηλό drop να συνδυάζεται απαραίτητα μόνο με minimal σόλες;
Άντε, μουτζαχεντίν κι οι δυό σας...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2015 :  19:27:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
1) Σε δρομεις υπεραποστασεων. Δειτε ποσοι τα φορουσαν στο Σπαρταθλον και ποσοι σημερα στο Φειδιππιδειο.
2) Σε εμπειρους δρομεις αντοχης που εχουν στο παρελθον υποστει πολλους τραυματισμους και επιθυμουν να επιστρεψουν σε μεγαλο ογκο χιλιομετρων pain-free. Προφανως για αυτους ειναι πολυ αργα για να αλλαξουν την εμβιομηχανικη τους στο τρεξιμο.

Και μαλλον τα 2 target group που ανεφερα εχουν ιδιαιτερα θετικα σχολια να κανουν για το συγκεκριμενο τυπο υποδηματος απ'οσο μπορω να γνωριζω.
Τωρα αν τα φορεσω εγω φανταζομαι δεν εχω να κερδισω και πολλα.

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2015 :  19:47:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μετά από πολλά χρόνια υπερανάλυσης, θεωριών που έμοιαζαν απόλυτες και φονταμενταλισμού εκατέρωθεν, όλο και περισσότεροι "ειδικοί" (όποιους κι αν περιλαμβάνει αυτός ο όρος) καταλήγουν στο εξής: τρέξτε με όποιο παπούτσι σάς βολεύει!
Κανένα άλλο κριτήριο πέραν της άνεσης και της ευχαρίστησης.
Ούτε υπερπρηνισμοί, ούτε drop, ούτε τζάτζαλα, ούτε μάτζαλα έχουν ιδιαίτερη σημασία...
Κανένας ισχυρισμός, από οποιαδήποτε πλευρά κι αν προήρχετο, δεν απεδείχθη.-

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2015 :  20:06:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

To χαμηλό drop είναι καταλληλο για αποφυγή heavy heel striking, όχι απαραίτητα απλά heel striking.
Άρα έχεις ένα παπούτσι με χαμηλό drop και πολύ cushioning, αν σου αρέσει ή πιστεύεις ότι σε βοηθάει. Γιατί το χαμηλό drop να συνδυάζεται απαραίτητα μόνο με minimal σόλες;
Άντε, μουτζαχεντίν κι οι δυό σας...

"My sport is your sport's punishment"



...που να δεις τώρα τους μουτζαχεντίν να φοράνε και οι δυό τους παπούτσια!...του ενός μάλιστα είναι και πολύ φανταχτερά σε φοσφοριζέ κιτρινάκι! (τον έπεισα τελικά...)

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2015 :  20:50:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλά, τον -akos τον κόβω να μην μπορεί να ισορροπήσει, όπως οι γάτες όταν τους καλύψεις τις πατούσες!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/11/2015 :  00:39:34  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάπως έτσι...

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/11/2015 :  11:15:24  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

To χαμηλό drop είναι καταλληλο για αποφυγή heavy heel striking, όχι απαραίτητα απλά heel striking.



Ναι αλλά ίσως...
Extra cushion may make some runners take harder landings than normal, likely from a hard heel strike pattern.

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/11/2015 :  11:19:00  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Μετά από πολλά χρόνια υπερανάλυσης, θεωριών που έμοιαζαν απόλυτες και φονταμενταλισμού εκατέρωθεν, όλο και περισσότεροι "ειδικοί" (όποιους κι αν περιλαμβάνει αυτός ο όρος) καταλήγουν στο εξής: τρέξτε με όποιο παπούτσι σάς βολεύει!
Κανένα άλλο κριτήριο πέραν της άνεσης και της ευχαρίστησης.
Ούτε υπερπρηνισμοί, ούτε drop, ούτε τζάτζαλα, ούτε μάτζαλα έχουν ιδιαίτερη σημασία...
Κανένας ισχυρισμός, από οποιαδήποτε πλευρά κι αν προήρχετο, δεν απεδείχθη.-
"My sport is your sport's punishment"



Εδώ συμφωνώ
Όπως το βρήκα και από κάπου αλλού:
Ultimately, you need a running shoe that is right for you. The “right” shoe feels comfortable, fits the structure of your body and running form, works well on the terrain you will be traversing, and is the correct size. Minimalist and/or maximalist shoes are not for every runner. If you are running well, not injured, and doing the mileage you want, don’t change a thing.

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/11/2015 :  11:23:57  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αλλά γυμνάζουμε και λίγο τα πέλματά μας

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/11/2015 :  11:52:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Μετά από πολλά χρόνια υπερανάλυσης, θεωριών που έμοιαζαν απόλυτες και φονταμενταλισμού εκατέρωθεν, όλο και περισσότεροι "ειδικοί" (όποιους κι αν περιλαμβάνει αυτός ο όρος) καταλήγουν στο εξής: τρέξτε με όποιο παπούτσι σάς βολεύει!
Κανένα άλλο κριτήριο πέραν της άνεσης και της ευχαρίστησης.
Ούτε υπερπρηνισμοί, ούτε drop, ούτε τζάτζαλα, ούτε μάτζαλα έχουν ιδιαίτερη σημασία...
Κανένας ισχυρισμός, από οποιαδήποτε πλευρά κι αν προήρχετο, δεν απεδείχθη.-

"My sport is your sport's punishment"



Δηλαδή εγώ που έχω υπερπρηνισμό να κοιτάζω και άλλα παπούτσια εκτός από support?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/11/2015 :  12:00:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

quote:
Originally posted by echetlos

Μετά από πολλά χρόνια υπερανάλυσης, θεωριών που έμοιαζαν απόλυτες και φονταμενταλισμού εκατέρωθεν, όλο και περισσότεροι "ειδικοί" (όποιους κι αν περιλαμβάνει αυτός ο όρος) καταλήγουν στο εξής: τρέξτε με όποιο παπούτσι σάς βολεύει!
Κανένα άλλο κριτήριο πέραν της άνεσης και της ευχαρίστησης.
Ούτε υπερπρηνισμοί, ούτε drop, ούτε τζάτζαλα, ούτε μάτζαλα έχουν ιδιαίτερη σημασία...
Κανένας ισχυρισμός, από οποιαδήποτε πλευρά κι αν προήρχετο, δεν απεδείχθη.-

"My sport is your sport's punishment"



Δηλαδή εγώ που έχω υπερπρηνισμό να κοιτάζω και άλλα παπούτσια εκτός από support?


Μπορείς να το δοκιμάσεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/11/2015 :  13:18:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Rigo, κατ' εμέ ναι.
Εγώ το πήρα απόφαση και το έκανα πρι 3+ χρόνια. Φοράω ό,τι παπούτσι μου κάνει κέφι.
Υπερπρηνίζω πολύ, αν μάλιστα με δεις με racing flat θα νομίζεις ότι ο αστράγαλος θα ακουμπήσει κάτω. Και με σακατεμένα πόδια από το μπάσκετ. Και με αρκετά παραπανίσια κιλά. Ποτέ δεν αντιμετώπισα το παραμικρό.
Φυσικά εγώ είμαι μια περίπτωση, θα μου πεις σωστά...
Έλα όμως που κανείς δεν έχει αποδείξει ότι,
α) ο υπερπρηνισμός ευθύνεται ξεκάθαρα για συγκεκριμένους τραυματισμούς και
β) αν το παραπάνω ισχύει, ότι αυτοί προλαμβάνονται με ένα stability παπούτσι.


"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2015 :  10:45:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αυτη ειναι μια προσεγγιση..η αλλη πουχω υιοθετησει ειναι 'ομαδα που κερδιζει, δεν αλλαζει'..κι ετσι συγκεκριμενο μοντελο επι τοσα χρονια, συν τα χοκα μετα απο πολλες ωρες..

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2015 :  11:36:37  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αλλάζει από από ότι βλέπω, γιατί ίσως να μην ήταν η καλύτερη ομάδα




___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000