Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πελματιαία απονευρωσίτιδα 20 μέρες πριν τον ΑΜΑ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

Ar1stot3lis
Newbie Forum Runner

Greece
40 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 21/10/2015 :  18:53:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλους. Μετά από μια διαλειμματική που έκανα χθες (15 500άρια με ρυθμό 3.45/km) η οποία βγήκε επιτυχώς, άρχισα σταδιακά να νιώθω πόνους στο κάτω εσωτερικό μέρος της φτέρνας. Πόνοι που το πρωί και τη διάρκεια της επόμενης ημέρας ήταν αρκετά έντονοι σε σημείο ενόχλησης στη βάδιση. Ξέρω ότι είναι πελματιαία απονευρωσίτιδα, και το ξέρω καλά γιατί πριν 6-7 μήνες την είχα στο άλλο μου πόδι, το αριστερό. Επειδή είμαι ξερό κεφάλι και δεν ήθελα με τίποτε να σταματήσω να τρέχω, άλλαξα κατευθείαν παπούτσια και συνέχισα την καθημερινή άθληση με μείωση της έντασης. Περιέργως, μετά από 3 μήνες η ΠΑ υποχώρησε και από τότε δε με έχει ενοχλήσει καθόλου. Έλα όμως που τώρα με επισκέφτηκε στο άλλο πόδι. Και πονάει αρκετά η άτιμη! Μόλις 19 μέρες πριν τον Μαραθώνιο της Αθήνας...
Πέρυσι, η επίδοση μου ήταν 3.49, φέτος προπονήθηκα σκληρότερα, πιο ποιοτικά, έχω κάνει ήδη 6 long runs (από 25 έως 36 χλμ.) και αρκετές διαλειμματικές με στόχο αρχικά το 3.40, αλλά με βάση τους χρόνους μου άρχισα να ελπίζω βάσιμα για ένα 3.30-3.35. Αυτά τα γράφω για να καταλάβετε ότι η ένταση των προπονήσεων μου τον τελευταίο καιρό έχει αυξηθεί και ίσως αυτή να είναι η αιτία που έπαθα την ΠΑ.

Όπως καταλαβαίνετε, θα στενοχωρηθώ όσο τίποτε άλλο να χάσω τον φετινό Μαραθώνιο. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω από την εμπειρία σας είναι εάν μπορώ να ελπίζω πως με μία συντηρητική αγωγή με πάγο, αλοιφές, αναλγητικά, καλές διατάσεις και ίσως και κάποιον πάτο σιλικόνης θα μπορέσω να νικήσω τον πόνο για να μην πάει στράφι η προσπάθεια τόσων μηνών. Συστήνετε να σταματήσω για λίγες μέρες; Δεν θέλω να χάσω τη φόρμα μου από την άλλη και ίσως μια διακοπή 10 ημερών θα ήταν μοιραία (ξέρω, ζητάω πολλά! ). Ο πόνος δε με νοιάζει τόσο. Άλλωστε ο μεγάλος πόνος στην ΠΑ εμφανίζεται μετά την προπόνηση.

Με λίγα λόγια: Με ΠΑ 19 μέρες πριν τον ΑΜΑ, μπορεί να βγει Μαραθώνιος 3,5 ωρών για αθλητή που φέτος επιχειρεί να ρίξει 20 λεπτά τον περυσινό του χρόνο; Η θα πάρω τα πόδια σπίτι μου;
Ευχαριστώ και να έχετε όλοι καλά χιλιόμετρα και υγεία (πόσο σημαντική είναι η υγεία τελικά, την εκτιμούμε μόνο όταν τη χάνουμε...)

Τρεχάτε ποδαράκια μου!

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2015 :  20:55:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...Αριστοτελη...τα ιδια κι εγω, ομοιοπαθης!Δεν θα σου αποτρεψει τη συμμετοχη σου στον Αυθεντικο, αλλα νομιζω οτι θα πρεπει να αναθεωρησουμε στοχους! Εχουμε περιπου και τις ιδιες επιδοσεις (περσι 3:49 στον Αυθεντικο, φετος 3:42 στη Μεσσηνη) κυνηγουσα μια επιδοση κοντα στο 3:40-3:35 το Νοεμβρη, εχοντας βελτιωσει τη ταχυτητα μου κι ανεβασει τον ογκο χλμ μεχρι και τα 95 εβδομαδιαιως!Βεβαια 500αρια αδυνατω ακομα να κανω στο 3:45 / χλμ ... αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια!
Φυσικα, ακολουθω συντηρητικη αγωγη, φροντιζω πολυ να ειναι ζεστο το πελμα πριν αρχισω να τρεχω, τριβοντας το με λαδι η βαζελινη, "ακολουθωντας", και ΟΧΙ προκαλωντας, τον πονο, κανοντας ειδικες διατασεις...βαζω και παγο, οταν τελειωσω το τρεξιμο, αφου εχω ακολουθησει την ιδια διαδικασια που εκανα και πριν ν'αρχισω να τρεχω ... και τελος προμηθευτηκα την ειδικη καλτσα, μεσω Amazon (η οποια ειναι ακριβουτσικη ομως), που σου κραταει το βραδυ το πελμα σε διαταση, ωστε να μην σε ποναει το πρωι με το πρωτο πατημα του ποδιου!Υπαρχει και ειδικη τεχνικη περιδεσης (taping), σχετικα απλη που μπορεις να κανει ο ιδιος η και φυσιοθεραπευτης, ωστε να ανακουφιζεσαι εστω και λιγο απο τυχον εντονο πονο!Εγω προσωπικα με πελματιαια στο αριστερο ποδι, ετρεξα το περασμενο Σαββατο 35 περιπου χλμ, ενω την αντιληφθηκα ενα μηνα πριν, μια ημερα πριν τρεξω σε αγωνα 32,5 χλμ στη Κεφαλονια, τον οποιο τερματισα κανονικα και με καλη επιδοση!Θελει υπομονη...διοτι, απ'αυτα που μου λενε κι αλλοι, κραταει μηνες ... ειναι υπουλος τραυματισμος ... και προσωπικη μου αποψη ειναι οτι το πελμα θελει αναπαυση και φυσικα οχι ενταση...οποτε η περιοδος του tapering ...θα βοηθησει!Διαβασε και τα σχετικα νηματα απο το φορουμ...και ΚΑΛΟ ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΟ στον Αυθεντικο

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ar1stot3lis
Newbie Forum Runner

Greece
40 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2015 :  23:44:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να είσαι καλά! Βασικά δεν με πειράζει τόσο να πονάω το πρωί. Με νοιάζει να μην πονάω το πρωί της 8ης Νοεμβρίου όμως!
Έχω διαβάσει τα πάντα στο διαδίκτυο αλλά μεγαλύτερη βάση -ακόμα κι από τους γιατρούς- δίνω στους συντρέχτες που είχαν την ίδια ταλαιπωρία.
Ξέρω ότι για αρκετούς μήνες θα πονάω. Το πόδι πάντως όταν ζεσταθεί ξεχνάει τον πόνο, κι εκεί ακριβώς βασίζομαι. Μήπως με λίγο δέσιμο, λίγο λαδάκι, λίγη αλοιφή και αρκετό σφίξιμο δοντιών καταφέρω να πιάσω τον στόχο εκείνη τη μέρα. Ας πονάω μετά, χαλάλι!

Το κακό είναι ότι το έπαθα 19 μόλις μέρες πριν τον ΑΜΑ. Αυτό είναι και καλό όμως απ΄την άλλη. Γιατί τουλάχιστον το έπαθα σε περίοδο -σχετικού- τάπερινγκ. Και λέω σχετικού γιατί ακόμα και σε περίοδο τάπερινγκ κάνω περίπου 80 χλμ. τη βδομάδα με 2 διαλειμματικές. Π.χ. αυτήν την Παρασκευή θα έτρεχα 10άρι με στόχο να βγει κάτω από 43 λεπτά και την Κυριακή ημί με τέμπο 5.05/km.

Προς το παρόν ξεκίνησα με voltaren emulgel, πάγο για 15 λεπτά (2-3 φορές τη μέρα) και βλέπουμε. Αύριο θα βγω με νέα παπά και βλέπουμε...

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Να πάνε όλα καλά και για σένα!

Τρεχάτε ποδαράκια μου!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2015 :  06:19:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...Αριστοτελη ευχαριστω πολυ ... και πολλα περαστικα και σε σενα!Στενοχωριεμαι, διοτι απ'αυτα που γραφεις θεωρω οτι μπορει να εχεις μια επιδοση σχετικα ευκολα κατω απο 3:30!Το μονο που θα σου ξαναγραψω ειναι να προσπαθησεις λιγο να μειωσεις τις εντασεις, που σαφεστατα επιδεινωνουν τη κατασταση, και πιστευω οτι ολα θα πανε κατ'ευχην!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2015 :  08:58:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
1)κυκλοφόρησε πρόσφατα και νέα αλοιφή voltaren πιο ισχυρή
2)το να αποφεύγει να χτυπάς φτέρνα, ίσως μειώσει τις ενοχλήσεις, τουλάχιστον εγώ αυτό δοκιμάζω με το adidas boston boost αντί του glide 7.
3)Σπύρο, έχεις δει διαφορά με την κάλτσα?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

georun
Forum-Runner

Greece


198 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2015 :  09:14:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημέρα παιδια!
το πρωι στον μαραθωνα ...ως δια μαγειας ..περνανε όλα!!!
περαστικα και πιστη!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2015 :  09:42:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio

1)κυκλοφόρησε πρόσφατα και νέα αλοιφή voltaren πιο ισχυρή
2)το να αποφεύγει να χτυπάς φτέρνα, ίσως μειώσει τις ενοχλήσεις, τουλάχιστον εγώ αυτό δοκιμάζω με το adidas boston boost αντί του glide 7.
3)Σπύρο, έχεις δει διαφορά με την κάλτσα?




...Αρη ναι, εχω δει διαφορα!Το πρωι, επειδη κοιμαμαι με το πελμα σε διαταση, δεν εχω πονους ... και δεν πολυανησυχω για το πως θα ειναι το ποδι, οταν ξυπνησω. Εκτος των αλλων, νιωθω και ψυχολογικα καλυτερα, διοτι οι ενοχλησεις μπορει να μην εμφανιζονται καθολου ακομα κι οταν τρεχω ελευθερα αποστασεις εως 8-10 χλμ!Βεβαια εχω πολυ επιθετικο forefoot ... σε βαθμο που πολλοι το θεωρουν προβλημα για διαφορους λογους... αλλα ισως βοηθα κι αυτο στη προκειμενη περιπτωση! Οι πονοι, σε ελαφρια μορφη στην αρχη, αλλα γινονται εντονοτεροι στη συνεχεια, ερχονται μετα τα 15 χλμ ...και ειδικα οταν βαζω ενταση! Αν τρεχω ηρεμα ... τα πραγματα ελεγχονται καπως, ακομα και για αποστασεις 25-35 χλμ!Προσφατα χρησιμοποιω και καινουργια παπουτσια (kinvara 6) ...που ανακουφιζουν στο θεμα της πελματιαιας, αλλα απο την αλλη μου επιβαρυνουν τα μεταταρσια!Πολυ υπουλο πραγμα...θεωρω οτι μονο με αναπαυση και ξεκουραση "γλυτωνεις" απ'αυτο! Μου πρωτοεμφανιστηκε στις 5 Οκτωβριου ... να δουμε ποτε θα ξεμπερδεψουμε...!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2015 :  09:46:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by georun

καλημέρα παιδια!
το πρωι στον μαραθωνα ...ως δια μαγειας ..περνανε όλα!!!
περαστικα και πιστη!!




...Γιωργο, απο το στομα σου ... και στου Θεου τ'αυτι!!!
Ευχαριστω πολυ ... θα το παλεψουμε, διεκδικωντας παντα αυτο που μας αναλογει!
...καλον αγωνα και καλο τερματισμο να εχεις!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2015 :  10:02:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εμενα σχεδον εξαφανιστηκε, το προλαβα πολυ στην αρχη και με την αντιμετωπθση που σου προτεινα Σπυρο σχεδον δεν υπαρχει πια, ερχεται και ρο ταπερινγκ βεβαια...., αυριο ενταση ομως, για να δουμε, η καλτσα δεν εβαλα αλλα σιγουρα βοηθαει, το θυμαμαι απο παλιοτερα. Αλλα νιωθω τωρα, κουρασμενα ποδια και δει τετρακεφαλους, λογικο μου φαινεται, το αποδιδω στο προηγουμενο φορτωμα και στο αρχικο σταδιο της αποφορτισης, φανταζομαι πως συντομα θα περασει. Οταν ξεκιναω για ελευθερο πια, οι ρυθμοι περιξ του 430 μου φαινονται piece of cake. Προσπαθω να παω πιο αργα κατι που καταφερνω αμεσως μετα με καρδια χαλαροτατη αλλα οπως προειπα με τετρακεφαλους καπως.
Γενοκα παντως με τη πελματιαια αποφυγετε τις εντασεις, δε χρειαζονται αλλωστε τωρα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2015 :  10:24:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...Νικο πολυ χαιρομαι για σενα!Κι εγω παω αρκετα καλυτερα, ακολουθωντας ανελλιπως τις συμβουλες σου, αλλα δυστυχως δεν εχει φυγει ακομα! Αισιοδοξω ομως, αφου εχουμε μπροστα μας 18-19 ημερες, στις οποιες οι προπονησεις, ως επι το πλειστον, ειναι ηρεμες. Δεν πρεπει να διαμαρτυρομαι ομως, διοτι φετος το παρακανα (...για τα κυβικα μου παντα), τοσο στην ενταση, οσο και στον ογκο!Εφτασα να τρεχω για πολλες εβδομαδες μεταξυ 80-95 χλμ, το 30% εκ των οποιων ανυποδητος ... συμμετειχα σε μηνιαια σχεδον βαση και σε εναν αγωνα...με αποκορυφωμα απο τα μεσα Σεπτεμβριου ως τις αρχες Οκτωβριου που ετρεξα σε 3 συνεχομενους, ολους σε αγωνιστικους ρυθμους και εναν εξ'αυτων ανυποδητος ... ε, μετα απ'ολα αυτα, κατι θα συνεβαινε ...κι εμφανιστηκε ξαφνικα η πελματιαια!Το κακο ειναι οτι δεν προειδοποιει κιολας ... για να προσεχουμε!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2015 :  10:52:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να σχολιάσω πως το taping δε βοηθάει ιδιαίτερα στην συγκεκριμένη πάθηση καθώς είναι τέτοιο το σημείο που και οι ταινίες δεν κολάνε καλά (έχω και τις πιο ισχυρές που κυκλοφορούν) και το δέρμα έτσι και αλλιώς είναι κάπως διαφορετικό από τα άλλα μέρη του σώματος (πχ γόνατο).
Ξεκούραση - διατάσεις - Θετικές σκέψεις!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2015 :  13:03:31  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ Αριστοτέλη,

Η χρήση ήπιων μέσων θεραπείας και αποκατάστασης (πχ κρυοθεραπεία ή θερμοθεραπεία), η μείωση της προπόνησης (ένταση, διάρκεια, περισσότερος χρόνος ξεκούρασης) και η αλλαγή δραστηριότητας (πχ ποδήλατο) για διατήρηση της αερόβιας ικανότητας είναι οι πρώτες κινήσεις που θα μπορούσες να κάνεις. Η χρήση αλοιφών, αναλγητικών και γενικότερα φαρμάκων δεν είναι απαραίτητη και μπορεί μάλιστα να αντενδείκνυται χωρίς τη συμβουλή και γνωμάτευση ιατρού. Για τις διατάσεις και το taping έχω αμφιβολίες για το ποιες τεχνικές και πόσο θα βοηθήσουν, οπότε καλό θα ήταν να είσαι επιφυλακτικός. Όλα τα παραπάνω είναι οι πρώτες κινήσεις που μπορείς να κάνεις περιμένοντας την πορεία του προβλήματός σου. Αν το πρόβλημα συνεχίσει να σε απασχολεί το ίδιο ή και χειρότερα μετά από 5-6 μέρες, καλό είναι να απευθυνθείς σε επαγγελματία υγείας. Μη βαφτίζεις τον πόνο σου "πελματιαία απονευρωσίτιδα" διότι προκαταλαμβάνεις τον εγκέφαλό σου και τους μηχανισμούς επούλωσης που έχει. Άσε τους ειδικούς να κρίνουν αν ο πόνος σου προέρχεται από την απονεύρωση. Δεν είναι κάθε πόνος στο πέλμα "πελματιαία απονευρωσίτιδα".

Ευχες για ταχεία και ασφαλή ανάρρωση.

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ar1stot3lis
Newbie Forum Runner

Greece
40 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2015 :  18:13:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες συμβουλές σας!
Φίλε physiorunner, έχεις δίκιο. Απλά το βάφτισα πελματιαία απονευρωσίτιδα γιατί έχω σχεδόν όλα τα συμπτώματα της.
Μετά την πολύ πονεμένη προχθεσινή μέρα έκανα τα εξής:
Δεν βγήκα φυσικά ούτε σήμερα ούτε χθες για τρέξιμο, ενώ προσπάθησα να μην το πολυκουράζω στη δουλειά, προσέχοντας το περπάτημα μου.
Πάγος για 15 λεπτά και αλοιφή Voltaren Forte με λίγο μασαζάκι στην περιοχή, τρεις φορές τη μέρα. Αύριο υποτίθεται πως έχω διαλειμματική.
Ίσως δε βγω καθόλου και το ξεκουράσω άλλες δύο μέρες μέχρι την Κυριακή που έχω ημί σε τέμπο μαραθωνίου.
Πάντως, σήμερα είμαι πολύ καλύτερα, νιώθω μεν ένα τσιμπηματάκι αλλά δε με δυσκολεύει στο περπάτημα. Ελπίζω να μη με δυσκολέψει και στο τρέξιμο.
Ελπίζω αυτές οι 4-5 μέρες αποχής να μην επηρεάσουν ούτε την αντοχή, ούτε την ταχύτητα που πόνεσα πολλούς μήνες να αποκτήσω. Θα πει κανείς «ρε κοίτα να τερματίσεις που μου θέλεις και χρόνο». Και θα έχει και δίκιο. Είναι γλυκό και όμορφο πράγμα όμως να βελτιώνεσαι κάθε χρόνο και από τα χαμηλά να φτάνεις στα λιγότερα χαμηλά, στη συνέχεια στα ψηλούτσικα και να ελπίζεις μακροπρόθεσμα στα ψηλά.

Κάτι που δεν πρέπει να υποτιμάμε ποτέ είναι η αποθεραπεία και οι διατάσεις. Και να αλλάζουμε παπούτσια πιο γρήγορα απ΄ότι πρέπει. Αυτά τα τρία μαθήματα μου έδωσε αυτό που έπαθα.

Ελπίζω να σας δω ΟΛΟΥΣ στην αφετηρία. Και βασικά να μην ξεχνάμε ποτέ πως σημασία έχει ο τερματισμός. Αλλά και να μην τερματίσεις, μόνο που έφτασες στην αφετηρία είσαι και πάλι νικητής!

Τρεχάτε ποδαράκια μου!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2015 :  21:37:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βρήκα ένα συμπαθητικό αρθράκι:

http://www.lifergo.gr/index.php/2014-10-31-09-42-1/40-pelmatiaia-aponeyrwsitida
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2015 :  10:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Eγω οταν την ειχα παθει το 2012, ειχα ταραξει το πελμα μου στην αρνικα. Ηταν και καλοκαιρι και ημουν με πεδιλα ή σαγιοναρες κι εβαζα συνεχεια, κρεμα ή λαδι αρνικας με ελαφρυ μασαζ. Πολλες φορες τη μερα. Περασε γρηγορα, δεν ξαναπαθα εκτοτε. Καλη επιτυχια στον ΑΜΑ σου ευχομαι.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2015 :  19:28:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγω τωρα που νιωθω να εχω ενα πετραδακι στο παππουτσι;;;; ΥποΦερτο για λιγη ωρα αλλα για πολυ δεν ξερω. Μου συνεβη το προηγουμενο Σαββατο στο λογκ ραν κ εβγαλα το παππουτσι 3 φορες κ εξαχνα το πετραδακι. Σημερα με ενοχλουσε στο πελμα σα να ειχε ζαρωσει η καλτσα.

Edited by - ALEXANDRA on 24/10/2015 19:29:40
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000