Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 8
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 101

zakis
Forum-Runner

149 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2015 :  17:08:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by jeremyalfisti

Καλημερα στη παρέα, σήμερα προπόνηση με εξαιρετική διάθεση λόγω εξελίξεων στο που θα είμαι από το νέο έτος!!! Δανία here I come! Λίγα ακόμα τυπικά έμειναν για οριστικοποιηθεί αρά λογικά περίπατο πάει ο μαραθώνιος της Θεσσαλονικης! Στην προπόνηση λοιπόν, σήμερα το πρόγραμμα έλεγε 2Κ ζέσταμα- 7Κ τεμπο σε ρυθμό μαραθωνίου και 1Κ αποθεραπεία. Το μόνο που με παραξενεψε ήταν οτι μου έλεγε σε ρυθμό μαραθωνιου και όχι σε ρυθμό αγώνα(ακολουθώ το πρόγραμμα του Jeff Gaudette)! Εν τέλει αποφασισα να κινηθω λίγο πιο κάτω απο το ρυθμό μαραθωνίου, οπως αυτός ορίζεται από τον Daniel's για μενα. Αρα τα 7Κ με ρυθμό ~4:32 αλλα το τελευταίο 1Κ του 7αριού το έκανα 4:26, γιατί έτσι!!!! Ατσαλάκωτος ένιωθα και όλα καλά. Άλλη μία γλήγορη προπόνηση έμεινε πριν τον τελευταίο μου αγώνα πριν την ξεκούραση για κανα 10ημεράκι.(https://connect.garmin.com/modern/activity/960926733)
Καλη συνέχεια παιδιά!!



Ιερεμία (και λοιποί φίλοι), σκέφτομαι να υιοθετήσω το πρόγραμμα του Jeff Gaudette για sub-4 μαραθώνιο στην Θεσσαλονίκη και με 4 προπονήσεις την εβδομάδα. Πιο κάτω παραθέτω το σκεπτικό της προπόνησης. Τον έχεις δοκιμάσει τον Τζεφ σε μαραθώνιο; Γενικά είσαι ευχαριστημένος;



Sub 4 Hour Marathon
This marathon plan is designed for the intermediate runner looking to break the 4-hour barrier who is able to handle 30 to 40 miles per week. The program is based around one basic principle: for success at the marathon distance, you need to train specifically for the physiological demands of the race. In the marathon, this means three things: (1) increasing your fitness so that you can decrease your marathon pace and make it more comfortable; (2) teaching your body how to burn fat as a fuel source as opposed to carbohydrates; and (3) simulating the fatigue you'll experience the last 10k without getting hurt or becoming too tired in training. To accomplish these three goals, this program will employ faster paced tempo runs that are often broken into shorter, but faster intervals. These shorter intervals allow you to run faster, thereby working on your speed and mechanics, while maintaining an effort that develops your aerobic system. The more efficient your body becomes at burning fuel while running fast, the longer you can run marathon pace on race day. To encourage your body to use fat as an energy source and to simulate the fatigue at the end of the race, this plan breaks up the long runs over the weekend into two moderately fast paced runs. Long and slow 22 milers will breakdown the muscles and will completely exhaust you, which will lead to a significant delay in recovery. In addition, running for longer than 3 hours and 30 minutes can significantly increase the chance of injury and doesn't produce significant physiological adaptations. Instead, this plan places runs on both weekend days, which will allow you to carry the fatigue of Saturday's run into Sunday, which will simulate the latter stages of the marathon without having to run 20 miles first. However,you won't be so fatigued from Saturday that you can't run fast at the end of the long run on Sunday, which will teach you how to burn fat while running marathon pace.
.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Droulas13
Advanced Forum-Runner

361 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2015 :  17:35:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by jeremyalfisti

Καλημερα στη παρέα, σήμερα προπόνηση με εξαιρετική διάθεση λόγω εξελίξεων στο που θα είμαι από το νέο έτος!!! Δανία here I come! Λίγα ακόμα τυπικά έμειναν για οριστικοποιηθεί αρά λογικά περίπατο πάει ο μαραθώνιος της Θεσσαλονικης! Στην προπόνηση λοιπόν, σήμερα το πρόγραμμα έλεγε 2Κ ζέσταμα- 7Κ τεμπο σε ρυθμό μαραθωνίου και 1Κ αποθεραπεία. Το μόνο που με παραξενεψε ήταν οτι μου έλεγε σε ρυθμό μαραθωνιου και όχι σε ρυθμό αγώνα(ακολουθώ το πρόγραμμα του Jeff Gaudette)! Εν τέλει αποφασισα να κινηθω λίγο πιο κάτω απο το ρυθμό μαραθωνίου, οπως αυτός ορίζεται από τον Daniel's για μενα. Αρα τα 7Κ με ρυθμό ~4:32 αλλα το τελευταίο 1Κ του 7αριού το έκανα 4:26, γιατί έτσι!!!! Ατσαλάκωτος ένιωθα και όλα καλά. Άλλη μία γλήγορη προπόνηση έμεινε πριν τον τελευταίο μου αγώνα πριν την ξεκούραση για κανα 10ημεράκι.(https://connect.garmin.com/modern/activity/960926733)
Καλη συνέχεια παιδιά!!



Πως γίνεται να ξεκινάς με 130 μέτρα υψόμετρο, να τρέχεις κυκλική διαδρομή και να επιστρέφεις στην αφετηρία στα 37 μέτρα υψόμετρο; Θα τρελαθώ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jeremyalfisti
Forum-Runner

Greece


159 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2015 :  17:44:55  Εμφάνιση Προφίλ
Bug του altimeter του φενιξ2 σημερα! Πρώτη φορά! Δεν ξερω γιατί. Η διαδρομή ειναι 100% φλατ!
quote:
Originally posted by Droulas13

quote:
Originally posted by jeremyalfisti

Καλημερα στη παρέα, σήμερα προπόνηση με εξαιρετική διάθεση λόγω εξελίξεων στο που θα είμαι από το νέο έτος!!! Δανία here I come! Λίγα ακόμα τυπικά έμειναν για οριστικοποιηθεί αρά λογικά περίπατο πάει ο μαραθώνιος της Θεσσαλονικης! Στην προπόνηση λοιπόν, σήμερα το πρόγραμμα έλεγε 2Κ ζέσταμα- 7Κ τεμπο σε ρυθμό μαραθωνίου και 1Κ αποθεραπεία. Το μόνο που με παραξενεψε ήταν οτι μου έλεγε σε ρυθμό μαραθωνιου και όχι σε ρυθμό αγώνα(ακολουθώ το πρόγραμμα του Jeff Gaudette)! Εν τέλει αποφασισα να κινηθω λίγο πιο κάτω απο το ρυθμό μαραθωνίου, οπως αυτός ορίζεται από τον Daniel's για μενα. Αρα τα 7Κ με ρυθμό ~4:32 αλλα το τελευταίο 1Κ του 7αριού το έκανα 4:26, γιατί έτσι!!!! Ατσαλάκωτος ένιωθα και όλα καλά. Άλλη μία γλήγορη προπόνηση έμεινε πριν τον τελευταίο μου αγώνα πριν την ξεκούραση για κανα 10ημεράκι.(https://connect.garmin.com/modern/activity/960926733)
Καλη συνέχεια παιδιά!!



Πως γίνεται να ξεκινάς με 130 μέτρα υψόμετρο, να τρέχεις κυκλική διαδρομή και να επιστρέφεις στην αφετηρία στα 37 μέτρα υψόμετρο; Θα τρελαθώ!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Droulas13
Advanced Forum-Runner

361 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2015 :  17:49:37  Εμφάνιση Προφίλ
Ίσως δεν είχαν προλάβει να κλειδώσουν πολλοί δορυφόροι πριν ξεκινήσεις το τρέξιμο και η ακρίβεια του στίγματος σου να ήταν αρκετές δεκάδες μέτρα.

Τελευταία για να μην την παθαίνω έτσι (έχω το garmin 410) το ξεκινάω σε λειτουργία δορυφόρων πριν ξεκινήσω το τρέξιμο και αφού δω ότι η ακρίβεια έπεσε κάτω από τα 10 μέτρα το γυρνάω στο τρέξιμο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jeremyalfisti
Forum-Runner

Greece


159 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2015 :  17:55:14  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν έχω ακολούθησει το προγραμμα μαραθωνίου του Jeff καθώς δεν έχω επιχειρήσει μαραθωνιο!! Το πρόγραμμα ημι που ακολουθω και φτάνει στο τέλος του είμαι πολύ ευχαριστημένος για πολλους λόγους. Μου άρεσε που οι γρήγορες προπονήσεις με ζόριζαν αρκετά και δεν ηταν λαιτ, μου άρεσε οτι ο ογκος των χιλιομέτρων ήταν αρκετά καλός και δεν ήταν χμ μόνο σε easy εβγαζα και μεγάλο όγκο σε γρηγορες προπονήσεις. Δεν μου αρεσε που πριν το λονγκ μου εβαζε καμια φορά προπόνηση και για αυτο τοτε την άλλαζα μια μέρα πριν. Τα αποτελέσματα σε όσους αγώνες συμμετείχα ηταν καλά δεδομένου οτι δεν είχα ολοκληρωσει το πρόγραμμα. Το τεστ θα γίνει την αλλη Κυριακή που έχω τον τελευταίο αγώνα!Εγω καθώς οχι τόσο έμπειρος δεν μπορώ να σου πω να το ακολουθήσεις. Είναι και πρόγραμμα για μαραθώνιο και αλλο το βάρος εκεί και οσο αφορα τους πρωσοπικούς σου στόχους αλλα και στην προσπάθεια που θα πρέπει να καταβάλεις. Θα σε διαφωτίσουν οι πιο έμπειροι.
quote:
Originally posted by zakis

quote:
Originally posted by jeremyalfisti

Καλημερα στη παρέα, σήμερα προπόνηση με εξαιρετική διάθεση λόγω εξελίξεων στο που θα είμαι από το νέο έτος!!! Δανία here I come! Λίγα ακόμα τυπικά έμειναν για οριστικοποιηθεί αρά λογικά περίπατο πάει ο μαραθώνιος της Θεσσαλονικης! Στην προπόνηση λοιπόν, σήμερα το πρόγραμμα έλεγε 2Κ ζέσταμα- 7Κ τεμπο σε ρυθμό μαραθωνίου και 1Κ αποθεραπεία. Το μόνο που με παραξενεψε ήταν οτι μου έλεγε σε ρυθμό μαραθωνιου και όχι σε ρυθμό αγώνα(ακολουθώ το πρόγραμμα του Jeff Gaudette)! Εν τέλει αποφασισα να κινηθω λίγο πιο κάτω απο το ρυθμό μαραθωνίου, οπως αυτός ορίζεται από τον Daniel's για μενα. Αρα τα 7Κ με ρυθμό ~4:32 αλλα το τελευταίο 1Κ του 7αριού το έκανα 4:26, γιατί έτσι!!!! Ατσαλάκωτος ένιωθα και όλα καλά. Άλλη μία γλήγορη προπόνηση έμεινε πριν τον τελευταίο μου αγώνα πριν την ξεκούραση για κανα 10ημεράκι.(https://connect.garmin.com/modern/activity/960926733)
Καλη συνέχεια παιδιά!!



Ιερεμία (και λοιποί φίλοι), σκέφτομαι να υιοθετήσω το πρόγραμμα του Jeff Gaudette για sub-4 μαραθώνιο στην Θεσσαλονίκη και με 4 προπονήσεις την εβδομάδα. Πιο κάτω παραθέτω το σκεπτικό της προπόνησης. Τον έχεις δοκιμάσει τον Τζεφ σε μαραθώνιο; Γενικά είσαι ευχαριστημένος;



Sub 4 Hour Marathon
This marathon plan is designed for the intermediate runner looking to break the 4-hour barrier who is able to handle 30 to 40 miles per week. The program is based around one basic principle: for success at the marathon distance, you need to train specifically for the physiological demands of the race. In the marathon, this means three things: (1) increasing your fitness so that you can decrease your marathon pace and make it more comfortable; (2) teaching your body how to burn fat as a fuel source as opposed to carbohydrates; and (3) simulating the fatigue you'll experience the last 10k without getting hurt or becoming too tired in training. To accomplish these three goals, this program will employ faster paced tempo runs that are often broken into shorter, but faster intervals. These shorter intervals allow you to run faster, thereby working on your speed and mechanics, while maintaining an effort that develops your aerobic system. The more efficient your body becomes at burning fuel while running fast, the longer you can run marathon pace on race day. To encourage your body to use fat as an energy source and to simulate the fatigue at the end of the race, this plan breaks up the long runs over the weekend into two moderately fast paced runs. Long and slow 22 milers will breakdown the muscles and will completely exhaust you, which will lead to a significant delay in recovery. In addition, running for longer than 3 hours and 30 minutes can significantly increase the chance of injury and doesn't produce significant physiological adaptations. Instead, this plan places runs on both weekend days, which will allow you to carry the fatigue of Saturday's run into Sunday, which will simulate the latter stages of the marathon without having to run 20 miles first. However,you won't be so fatigued from Saturday that you can't run fast at the end of the long run on Sunday, which will teach you how to burn fat while running marathon pace.
.


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jeremyalfisti
Forum-Runner

Greece


159 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2015 :  18:01:54  Εμφάνιση Προφίλ
Πάντως το κομμάτι αυτό που έκανα ειναι η bread & butter διαδρομή μετρημένη με αυτοκίνητο στα 11,13χμ
quote:
Originally posted by Droulas13

Ίσως δεν είχαν προλάβει να κλειδώσουν πολλοί δορυφόροι πριν ξεκινήσεις το τρέξιμο και η ακρίβεια του στίγματος σου να ήταν αρκετές δεκάδες μέτρα.

Τελευταία για να μην την παθαίνω έτσι (έχω το garmin 410) το ξεκινάω σε λειτουργία δορυφόρων πριν ξεκινήσω το τρέξιμο και αφού δω ότι η ακρίβεια έπεσε κάτω από τα 10 μέτρα το γυρνάω στο τρέξιμο.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zakis
Forum-Runner

149 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2015 :  18:08:41  Εμφάνιση Προφίλ
Ιερεμία σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Καλή επιτυχία στον αγώνα σου στην αγαπημένη μου Ξάνθη (να πάρεις καριόκες από τον Παπαπαρασκευά για γεύμα αποθεραπείας μετά τον αγώνα...)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jeremyalfisti
Forum-Runner

Greece


159 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2015 :  18:16:44  Εμφάνιση Προφίλ
Καριόκες και κορμό και αποθεραπευτικό γευμα στον Πετεινό!! Καλά τα λέω???
quote:
Originally posted by zakis

Ιερεμία σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Καλή επιτυχία στον αγώνα σου στην αγαπημένη μου Ξάνθη (να πάρεις καριόκες από τον Παπαπαρασκευά για γεύμα αποθεραπείας μετά τον αγώνα...)

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2015 :  18:19:36  Εμφάνιση Προφίλ
πανάκριβες είναι του Παπαπαρασκευά μην ακούω χαζά! πολύ ωραίες έχει κι ένα διπλανό που δε θυμάμαι όνομα και σε πολύ πιο λογικές τιμές!

κι όλα αυτά στο νήμα "Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 8" χαχα δεν καταλαβαίνουμε τίποτα!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zakis
Forum-Runner

149 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2015 :  18:26:39  Εμφάνιση Προφίλ
Η αλήθεια είναι ότι έχω μείνει δεκαετίες πίσω (ίσως Τάσο πριν γεννηθείς....) στα γαστρονομικά της Ξάνθης. Μπουγάτσες στην Άνοιξη, μαγειρευτά στην Κληματαριά, αααααχχχχ εκείνα ήταν τα αθώα χρόνια που δεν γνωρίζαμε τι είναι το pace και το αναερόβιο κατώφλι παρά μόνο την "Ξανθιώτισσα", τα γλέντια του "Τάταρου" του ταξιτζή τα σφηνάκια στο Συν Ένα και την Εθνικάρα στο μουντομπάσκετ του '87 στου Ζώτου (φτου προδόθηκα...).

Ζητώ ταπεινά συγγνώμη για την κατάχρηση του νήματος με τα οφ τόπικ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

krevith
Advanced Forum-Runner

Greece


247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2015 :  19:45:09  Εμφάνιση Προφίλ
Αερόβια γλυκόλυση είχε σήμερα το μενού...
14Κ Free @ 530 σε αρκετά απαιτητική διαδρομή [Πειραϊκη-Καστέλα]
Ολα καλά!!!

too old to rock'n roll too young to die
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

el Cid
Advanced Forum-Runner

Greece


412 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2015 :  19:51:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by jeremyalfisti
Δεν μου αρεσε που πριν το λονγκ μου εβαζε καμια φορά προπόνηση και για αυτο τοτε την άλλαζα μια μέρα πριν.


Πάντα έχει προπόνηση πριν το LR, μερικές φορές μάλιστα είναι ζόρικη(steady run). Aυτή είναι μια από τις βασικές προπονητικές αρχές του (συσσωρευμένη κούραση) με μεγαλύτερη αξία στο Μαραθώνιο απ' οτι στον Ημι. Ήταν λάθος σου που την άλλαζες μια μέρα πριν, γιατί έτσι ξεκουραζόσουν περισσότερο!


__________________________
"practice makes perfect"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

el Cid
Advanced Forum-Runner

Greece


412 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2015 :  20:18:39  Εμφάνιση Προφίλ
@zakis:Με πρόγραμμα του Gaudette έβγαλα τον φετινό ΑΜΑ & είμαι πολύ ευχαριστημένος, αφού με οδήγησε με ασφάλεια στο Καλλιμάρμαρο χωρίς τον παραμικρό τραυματισμό μετά από 6μήνη προετοιμασία.
Είδα φευγαλέα το πρόγραμμα που σκοπεύεις να ακολουθήσεις- είναι κάπως light για sub-4 και για τη λογική του Jeff, ένα τυποποιημένο πρόγραμμα. Χρειάζεται και 5η προπόνηση εβδομαδιαία ανεβάζοντας τον όγκο κατά 10-12 χλμ. Ελπίζω στη συνέχεια να πούμε κι άλλα πράγματα!
@than: Βάλε ένα χεράκι και συ, τα ξέρεις καλύτερα!

__________________________
"practice makes perfect"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jeremyalfisti
Forum-Runner

Greece


159 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2015 :  20:49:23  Εμφάνιση Προφίλ
Γενικά η όλη φάση της προπόνησης μου εχει στηριχτεί σε ενα γενικό κανόνα που μου τον υπέδειξαν κατα κάποιο τρόπο. 2 μέρες ρεπό από τρέξιμο. Με τη μία να έχω πλήρη ξεκουραση, και την κάνω πριν το LR και δευτερη μετά αυτού αλλά εκει περιελάμβανα είτε ενδυνάμωση η κολυμβητήριο! Νομίζω οτι τις λίγες φορές σε όλο αυτο το διάστημα δε το τήρησα αυτό, είτε κατέληξα με μικροενόχληση είτε οι σαλ μου ανέβαιναν στα υψη ακόμα και σε ρυθμούς πιο αργούς του 5:30.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

than
Senior Forum-Runner

Greece
474 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2015 :  21:18:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by el Cid

@zakis:Με πρόγραμμα του Gaudette έβγαλα τον φετινό ΑΜΑ & είμαι πολύ ευχαριστημένος, αφού με οδήγησε με ασφάλεια στο Καλλιμάρμαρο χωρίς τον παραμικρό τραυματισμό μετά από 6μήνη προετοιμασία.
Είδα φευγαλέα το πρόγραμμα που σκοπεύεις να ακολουθήσεις- είναι κάπως light για sub-4 και για τη λογική του Jeff, ένα τυποποιημένο πρόγραμμα. Χρειάζεται και 5η προπόνηση εβδομαδιαία ανεβάζοντας τον όγκο κατά 10-12 χλμ. Ελπίζω στη συνέχεια να πούμε κι άλλα πράγματα!
@than: Βάλε ένα χεράκι και συ, τα ξέρεις καλύτερα!

__________________________
"practice makes perfect"



Παρών! Προςυπογραφω και με τα δυο χέρια coach Jeff (και coach Jamie βεβαίως βεβαίως!).
Απλά εγώ τους είχα πάρει με συνδρομή ετήσια (έβγαινε 10 ευρώ το μήνα περίπου) με αγώνες στόχους ημιμαραθώνιο αρχικά και μαραθωνιο μετά.
Τα ελεύθερα προγράμματα δεν τα έχω δει ακόμα, οποτε δεν έχω άποψη, αλλα σε γενικές γραμμές είμαι απόλυτα ευχαριστημένος απο:
1. Θεωρητική επεξήγηση της κάθε προπόνησης που σου βάζει
2. Ποικιλία προπονήσεων - κάθε φορά έκανα κ κάτι διαφορετικό, ποτέ δε βαριέσαι.
3. Τα δύσκολα ήταν δύσκολα και τα εύκολα ήταν εύκολα - πολύ σημαντικό το δεύτερο.
4. Αμεσο feedback σε περίπτωση που ήθελα κάποια αλλαγή, μικρή ή μεγάλη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 101 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000