Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 8
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 101

than
Senior Forum-Runner

Greece
474 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2015 :  21:25:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by jeremyalfisti

Γενικά η όλη φάση της προπόνησης μου εχει στηριχτεί σε ενα γενικό κανόνα που μου τον υπέδειξαν κατα κάποιο τρόπο. 2 μέρες ρεπό από τρέξιμο. Με τη μία να έχω πλήρη ξεκουραση, και την κάνω πριν το LR και δευτερη μετά αυτού αλλά εκει περιελάμβανα είτε ενδυνάμωση η κολυμβητήριο! Νομίζω οτι τις λίγες φορές σε όλο αυτο το διάστημα δε το τήρησα αυτό, είτε κατέληξα με μικροενόχληση είτε οι σαλ μου ανέβαιναν στα υψη ακόμα και σε ρυθμούς πιο αργούς του 5:30.



Καλά το είχα καταλάβει ότι κάτι μου θύμιζαν οι προπονήσεις σου στο garmin connect...!😄
Η φιλοσοφία "δύσκολη προπόνηση πριν απο αργό long run" δεν είναι καθόλου σπάνια: εφόσον έχεις δυο τρία χρόνια προπονήσεων στα πόδια σου και παίζεις στα δάχτυλα ενα αργό long 20-25 χλμ, τότε χτυπάς ενα ελαφρύ τέμπο την προηγούμενη μέρα ώστε να αδειάσουν οι αποθήκες γλυκογόνου σου και την επόμενη, χωρίς να έχεις αναπληρώσει τους χαμένους υδατάνθρακες, κάνεις ενα αργό long run --> full λιπολυση.

Υ.Γ. Συγχαρητήρια για τη Δανία! Μεταπτυχιακό ή δουλειά? καλή επιτυχία, πιστεύω έκανες εξαιρετική επιλογή. Μόνο ο καιρός θα σε δυσκολέψει, αλλα μη μασάς!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2015 :  23:01:07  Εμφάνιση Προφίλ
πάρα πολύ ευχάριστη η σημερινή προπόνηση! ήμουν σε δίλημμα να βγω ή όχι και τελικά χαίρομαι που πήρα τη σωστή απόφαση!

για ελεύθερο βγήκα και ξεκινώντας από το σπίτι μου, κατηφόρισα ως την παραλιακή κι από εκεί κινήθηκα προς το λιμάνι σε μια έμπνευση της στιγμής. χωρίς να κοιτάω το ρολόι πήγα καθαρά με την αίσθηση, σαν μια βόλτα στο πάρκο. στη διαδρομή συνάντησα 2-3 γνωστά πρόσωπα (σταμάτησα για λίγο να μιλήσω) και 1 συγκεκριμένα από αυτά μου έδωσε τόση χαρά ώστε συνέχισα το τρέξιμό μου με ένα χαμόγελο που άνετα με έπαιρνες για χαζοχαρούμενο! πλησιάζοντας σπίτι λοιπόν βρήκα μπροστά μου τρεις απότομες ανηφόρες. με τη διάθεση στα ύψη και σκεπτόμενος πως το τελευταίο χιλιόμετρο στον ημί της Λάρισας είναι ανηφορικό, τις έβγαλα με 3 σπριντ δίχως αύριο χαχα! τρομερή αίσθηση, ειδικά στην τρίτη πίστεψα πως τρέχω με ταχύτητα διαλειμματικής σε ευθεία (κι ας πήγαινα σαν σαλιγκάρι σε έλος) ! μια καλή προσομοίωση ενόψει του αγώνα! τελικά βγήκαν 7.15km σε 39:48 ή αλλιώς ρυθμός 5:34!

όλα τέλεια σήμερα, ακόμα και τώρα έχω το χαμόγελο του τρελού χαχα! ε ρε τι στιγμές μας προσφέρει το τρέξιμο!

καλή συνέχεια φίλοι μου!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jeremyalfisti
Forum-Runner

Greece


159 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/11/2015 :  09:14:01  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα! Είναι PhD marine biology στο DTU με αμοιβη! Χαλαρό 10Κ σήμερα με 6Χ20δευτ. ανοιγματα στο τέλος!
https://connect.garmin.com/modern/activity/961681695
quote:
Originally posted by than

quote:
Originally posted by jeremyalfisti

Γενικά η όλη φάση της προπόνησης μου εχει στηριχτεί σε ενα γενικό κανόνα που μου τον υπέδειξαν κατα κάποιο τρόπο. 2 μέρες ρεπό από τρέξιμο. Με τη μία να έχω πλήρη ξεκουραση, και την κάνω πριν το LR και δευτερη μετά αυτού αλλά εκει περιελάμβανα είτε ενδυνάμωση η κολυμβητήριο! Νομίζω οτι τις λίγες φορές σε όλο αυτο το διάστημα δε το τήρησα αυτό, είτε κατέληξα με μικροενόχληση είτε οι σαλ μου ανέβαιναν στα υψη ακόμα και σε ρυθμούς πιο αργούς του 5:30.



Καλά το είχα καταλάβει ότι κάτι μου θύμιζαν οι προπονήσεις σου στο garmin connect...!😄
Η φιλοσοφία "δύσκολη προπόνηση πριν απο αργό long run" δεν είναι καθόλου σπάνια: εφόσον έχεις δυο τρία χρόνια προπονήσεων στα πόδια σου και παίζεις στα δάχτυλα ενα αργό long 20-25 χλμ, τότε χτυπάς ενα ελαφρύ τέμπο την προηγούμενη μέρα ώστε να αδειάσουν οι αποθήκες γλυκογόνου σου και την επόμενη, χωρίς να έχεις αναπληρώσει τους χαμένους υδατάνθρακες, κάνεις ενα αργό long run --> full λιπολυση.

Υ.Γ. Συγχαρητήρια για τη Δανία! Μεταπτυχιακό ή δουλειά? καλή επιτυχία, πιστεύω έκανες εξαιρετική επιλογή. Μόνο ο καιρός θα σε δυσκολέψει, αλλα μη μασάς!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/11/2015 :  09:28:07  Εμφάνιση Προφίλ
...συγχαρητηρια Ιερεμια! Η γνωση ειναι το πολυτιμοτερο αγαθο που μπορει καποιος να διαθετει! Καλη αρχη στη νεα σου ζωη!!!

...σημερα 70' ασκησεις ενδυναμωσης κορμου και χεριων!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/11/2015 :  11:35:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by tzatzikis90

πάρα πολύ ευχάριστη η σημερινή προπόνηση! ήμουν σε δίλημμα να βγω ή όχι και τελικά χαίρομαι που πήρα τη σωστή απόφαση!

για ελεύθερο βγήκα και ξεκινώντας από το σπίτι μου, κατηφόρισα ως την παραλιακή κι από εκεί κινήθηκα προς το λιμάνι σε μια έμπνευση της στιγμής. χωρίς να κοιτάω το ρολόι πήγα καθαρά με την αίσθηση, σαν μια βόλτα στο πάρκο. στη διαδρομή συνάντησα 2-3 γνωστά πρόσωπα (σταμάτησα για λίγο να μιλήσω) και 1 συγκεκριμένα από αυτά μου έδωσε τόση χαρά ώστε συνέχισα το τρέξιμό μου με ένα χαμόγελο που άνετα με έπαιρνες για χαζοχαρούμενο! πλησιάζοντας σπίτι λοιπόν βρήκα μπροστά μου τρεις απότομες ανηφόρες. με τη διάθεση στα ύψη και σκεπτόμενος πως το τελευταίο χιλιόμετρο στον ημί της Λάρισας είναι ανηφορικό, τις έβγαλα με 3 σπριντ δίχως αύριο χαχα! τρομερή αίσθηση, ειδικά στην τρίτη πίστεψα πως τρέχω με ταχύτητα διαλειμματικής σε ευθεία (κι ας πήγαινα σαν σαλιγκάρι σε έλος) ! μια καλή προσομοίωση ενόψει του αγώνα! τελικά βγήκαν 7.15km σε 39:48 ή αλλιώς ρυθμός 5:34!

όλα τέλεια σήμερα, ακόμα και τώρα έχω το χαμόγελο του τρελού χαχα! ε ρε τι στιγμές μας προσφέρει το τρέξιμο!

καλή συνέχεια φίλοι μου!

Τάσος

know your limits. then destroy them.



...αυτό είναι το πραγματικό νόημα των ελεύθερων τρεξιμάτων! ;-)

Στα δικά μου: χαλαρά μέχρι στιγμής...ένα 10άρι εχθές που είχε 6Κ τέμπο στο 4'. Άλλο ένα 10άρι σήμερα ούρμπαν σε χαλαρούς ρυθμούς. Αύριο κανά 20άρι medium long, και την Κυριακή πρέπει να "τρέξω" κάτι τύπους που μου θέλουν χωμάτινα και βουνίσια! :Ρ :Ρ :Ρ

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zakis
Forum-Runner

149 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/11/2015 :  11:38:06  Εμφάνιση Προφίλ
@el Cid και @than σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Για την συνδρομή στο RunnersConnect το σκέφτομαι. Με ετήσια πληρωμή βγαίνει στα 34.60 ευρώ τον μήνα (ή 46 ευρώ με μηνιαία συνδρομή). Είναι λίγο τσιμπημένο το κόστος αλλά σαφώς λαμβάνεις πολλά περισσότερα από ένα απλό πρόγραμμα. Αν ήταν στα 10 ευρώ τον μήνα θα το έπαιρνα πάντως σίγουρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

than
Senior Forum-Runner

Greece
474 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/11/2015 :  12:09:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by zakis

@el Cid και @than σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Για την συνδρομή στο RunnersConnect το σκέφτομαι. Με ετήσια πληρωμή βγαίνει στα 34.60 ευρώ τον μήνα (ή 46 ευρώ με μηνιαία συνδρομή). Είναι λίγο τσιμπημένο το κόστος αλλά σαφώς λαμβάνεις πολλά περισσότερα από ένα απλό πρόγραμμα. Αν ήταν στα 10 ευρώ τον μήνα θα το έπαιρνα πάντως σίγουρα.



Είχα πετύχει καλή προσφορά τότε. Αν δω κάτι αντίστοιχο, θα ενημερώσω το φόρουμ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/11/2015 :  12:39:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by tzatzikis90

πάρα πολύ ευχάριστη η σημερινή προπόνηση! ήμουν σε δίλημμα να βγω ή όχι και τελικά χαίρομαι που πήρα τη σωστή απόφαση!

για ελεύθερο βγήκα και ξεκινώντας από το σπίτι μου, κατηφόρισα ως την παραλιακή κι από εκεί κινήθηκα προς το λιμάνι σε μια έμπνευση της στιγμής. χωρίς να κοιτάω το ρολόι πήγα καθαρά με την αίσθηση, σαν μια βόλτα στο πάρκο. στη διαδρομή συνάντησα 2-3 γνωστά πρόσωπα (σταμάτησα για λίγο να μιλήσω) και 1 συγκεκριμένα από αυτά μου έδωσε τόση χαρά ώστε συνέχισα το τρέξιμό μου με ένα χαμόγελο που άνετα με έπαιρνες για χαζοχαρούμενο! πλησιάζοντας σπίτι λοιπόν βρήκα μπροστά μου τρεις απότομες ανηφόρες. με τη διάθεση στα ύψη και σκεπτόμενος πως το τελευταίο χιλιόμετρο στον ημί της Λάρισας είναι ανηφορικό, τις έβγαλα με 3 σπριντ δίχως αύριο χαχα! τρομερή αίσθηση, ειδικά στην τρίτη πίστεψα πως τρέχω με ταχύτητα διαλειμματικής σε ευθεία (κι ας πήγαινα σαν σαλιγκάρι σε έλος) ! μια καλή προσομοίωση ενόψει του αγώνα! τελικά βγήκαν 7.15km σε 39:48 ή αλλιώς ρυθμός 5:34!

όλα τέλεια σήμερα, ακόμα και τώρα έχω το χαμόγελο του τρελού χαχα! ε ρε τι στιγμές μας προσφέρει το τρέξιμο!

καλή συνέχεια φίλοι μου!

Τάσος

know your limits. then destroy them.



...αυτό είναι το πραγματικό νόημα των ελεύθερων τρεξιμάτων! ;-)

Στα δικά μου: χαλαρά μέχρι στιγμής...ένα 10άρι εχθές που είχε 6Κ τέμπο στο 4'. Άλλο ένα 10άρι σήμερα ούρμπαν σε χαλαρούς ρυθμούς. Αύριο κανά 20άρι medium long, και την Κυριακή πρέπει να "τρέξω" κάτι τύπους που μου θέλουν χωμάτινα και βουνίσια! :Ρ :Ρ :Ρ

Free your feet...free your senses!


Παραπονιάρη...
1. Θα φέρω και αποκτάσταση Συριανή (ξέρεις εσύ)
2. 6χλμ στο 4??? δεν πάμε καμία μέρα για τέστ, 5 στο 4 να δω πόσο χρέπι είμαι;;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bladerunner
Advanced Forum-Runner

235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/11/2015 :  13:32:04  Εμφάνιση Προφίλ
Το απόγευμα έχει χαλαρό εφτάρι. (Να κάψω και το extra κρουασανάκι με μαρμελάδα που μόλις έφαγα)

__________________________
Think faster than you ride
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

than
Senior Forum-Runner

Greece
474 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/11/2015 :  13:39:03  Εμφάνιση Προφίλ
Μπόλικο ποδήλατο σήμερα.
Το πρωί 15 χλμ, σε όχι και τόσο ευχάριστο περιβάλλον (Μεσογείων - Αλεξάνδρας - Ομόνοια...), και άλλα τόσα για επιστροφή.
Το μεσημεράκι άλλα 15 χλμ σε πιο όμορφη διαδρομή (Βριλήσσια, Χαλάνδρι, Γέρακα).
Αύριο πρωί στον Υμηττό ένα χαλαρό 10αράκι τρέξιμο. (σύνολο εβδομάδας: 22 = 6 + 6 + 10, όλα χαλαρά)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/11/2015 :  22:58:45  Εμφάνιση Προφίλ
9,2 ανετα χλμ στο 5'12''... λογω υγρασιας οι παλμοι εφτασαν σε μο 148 αλλα η αισθηση εξακολουθουσε να ειναι ανετη. την κυριακη μαλλον θα ξεστοιχιωσω το ρεκορ στα 10χλμ σε προπονηση αυξανομενης εντασης. αναλογα με το πως θα ξυπνησω. ειδαλως ξανα 9,2χλμ αυξανομενης εντασης.

...νομιζα πως ειχες προπονητη τον Καλογερίδη!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2015 :  00:26:39  Εμφάνιση Προφίλ
και μετά τη χτεσινή απολαυστική προπόνηση ήρθε η σημερινή κατρακύλα.

αποφάσισα να αλλάξω τη σειρά των προπονήσεων της εβδομάδας λόγω κάποιων συναντήσεων που έχω κανονίσει μέσα στο σαββατοκύριακο και των ετοιμασιών ενόψει Λάρισας (φεύγω Κυριακή βράδυ). για σήμερα λοιπόν έβαλα το προγραμματισμένο LR, 15 χιλιόμετρα στο 4:57. βέβαια προηγουμένως είχα φάει ένα κοτόπουλο στα κάρβουνα το μεσημέρι (ΟΛΟΚΛΗΡΟ) και παρότι πέρασαν 3-4 ώρες από τότε δεν το χώνεψα ποτέ. εκτός αυτού μετρούσα και 2 συνεχόμενες μέρες προπόνησης, πράγμα ασυνήθιστο για το τωρινό πρόγραμμα. αποτέλεσμα ήταν να εμφανιστεί σφάχτης από τα πρώτα χιλιόμετρα και να προσπαθώ με διάφορες τεχνικές να τον εξοντώσω. κάποια στιγμή κουράστηκα να προσπαθώ να αλλάξω ανάσες, κάτι που επέδρασε και στην ψυχολογία μου. τελικά κατάφερα να βγάλω 15 χιλιόμετρα με ρυθμό 4:55 αλλά δεν το ευχαριστήθηκα καθόλου! με φυσιολογικές συνθήκες είμαι για πολύ πιο κάτω και σε αρκετά σημεία έπιανα ακόμα και σήμερα εύκολα σε ευθεία ρυθμό 4:35-4:40. το παράπονο βγαίνει γιατί ήθελα αυτές οι τελευταίες "μεγάλες" προπονήσεις να πάνε όσο καλύτερα γίνεται ώστε να πάρω ψυχολογία. με την αλλαγή προγράμματος μάλλον το αντίθετο καταφέρνω. τέλος πάντων, τουλάχιστον βγήκε εντός προβλεπόμενου στόχου.

αυτά για σήμερα. άλλη μια δυνατή προπόνηση αύριο το πρωί στο δημοτικό στάδιο με 3,5χλμ αργά, 5 γρήγορα και 1,5 αργό για σβήσιμο. αναγκαστικά το πρωί καθώς μετά το στάδιο κλείνει. τη φοβάμαι πολύ μετά από 3 σερί αλλά πρέπει να την κάνω. ελπίζω να τα καταφέρω. νεότερα αύριο.

καληνύχτα!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2015 :  08:51:24  Εμφάνιση Προφίλ
...σημερα το πρωι ... στη καθιερωμενη πλεον διαδρομη μεταξυ Κηφισιας και Εκαλης, μετ'επιστροφης ... 18 χλμ σε 1:31:29!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2015 :  11:54:20  Εμφάνιση Προφίλ
Χθες, διπλή προπόνηση. Το πρωί 8,5 χιλιόμετρα από τα οποία τα 4 στο πλαστικό χόρτο ξυπόλυτος. Το απόγευμα 8 χιλιόμετρα σε ταρτάν στις 130 σφίξεις. Δοκιμάσαμε όλες τις επιφάνειες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2015 :  15:30:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by zakis

@el Cid και @than σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Για την συνδρομή στο RunnersConnect το σκέφτομαι. Με ετήσια πληρωμή βγαίνει στα 34.60 ευρώ τον μήνα (ή 46 ευρώ με μηνιαία συνδρομή). Είναι λίγο τσιμπημένο το κόστος αλλά σαφώς λαμβάνεις πολλά περισσότερα από ένα απλό πρόγραμμα. Αν ήταν στα 10 ευρώ τον μήνα θα το έπαιρνα πάντως σίγουρα.


ζαχαρία, είναι νομίζω διαφορετική η συνδρομή στο forum και διαφορετική η συνδρομή για προπονητικά προγράμματα. Τα προγράμματα νομίζω ότι είναι 30$/μηνα για ένα χρόνο η 49/μηνα ανά μήνα.


________
Στέφανος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 101 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000