Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 8
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 101

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2015 :  14:57:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by spy

...Παναγιωτη ειναι νωρις για καθορισμο στοχων ακομα, αφου 4 μηνες ειναι μεγαλο χρονικο διαστημα, στο οποιο πολλα καλα, αλλα και στραβα (μακρια απο μας!) μπορει να συμβουν!Καλη διαχειριση δυναμεων απαιτειται κυριως, θετικη διαθεση ... και ολα θα πανε κατ'ευχην!

...στα δικα μου τωρα ... ο ξεροκεφαλος σημερα, οπως ειχε προσχεδιασει, σηκωθηκε νωρις κι ετρεξε ανυποδητος στους ερημους δρομους της Κηφισιας, στο γνωστο "μεγαλο" τετραγωνο περιξ της οικιας του, 7 χλμ σε 38'09"!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!

επειδή ποντάρω σε πολυμηνες προετοιμασιες, το γεγονός ότι χάνω ενάμιση μήνα στον οποίο ποντάρω πολλά, είναι ένα θέμα... Δε πειράζει όμως, δε θα προσπαθήσω να καλυψω βεβιασμενα το διάστημα που έχασα. Αργά και σταθερά για να μην έχουμε επισκέψεις σε γιατρούς όπως σωστά ανέφερες!

...νομιζα πως ειχες προπονητη τον Καλογερίδη!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2015 :  15:02:35  Εμφάνιση Προφίλ
Τα συγχαρητήρια μου στο τζατζικακι μου που γονατισε το χρονόμετρο στην Ξάνθη! Περισσότερα θα σας γράψει ο ίδιος. Έχει περάσει σε άλλο επίπεδο εδώ και μήνες και θα έχω να το λέω ότι ετρεξε δίπλα μου στον πρώτο του μαραθώνιο! Να σαι γερός λεβεντη!

...νομιζα πως ειχες προπονητη τον Καλογερίδη!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

than
Senior Forum-Runner

Greece
474 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2015 :  15:43:09  Εμφάνιση Προφίλ
Χωρίς να τον έχω δει ούτε σε φωτογραφία τον γιαουρτοσκόρδιο (καλά πρέπει να μιλάμε για τρελό χαβαλέ!!!!) πιστεύω ότι έκανε στον ημί του χρόνο μεταξύ 1:33 και 1:36. Καλή συνέχεια Τάσο!
Στα δικά μου, 10 χλμ σε ~49 λεπτά, σχετικά χαλαρά και αβίαστα. Μαζί με προθέρμανση και αποθεραπεία, βγήκαν 13.5 χλμ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jeremyalfisti
Forum-Runner

Greece


159 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2015 :  16:03:56  Εμφάνιση Προφίλ
Γεια σας γεια σας! 1ον ΑΠΕΙΡΑ συγχαρητήρια στον καλό μου φίλο Τάσο!!! Συμμετείχα και γω στον ίδιο αγώνα με επίδοση 1:33:54 (από το δικό μου ρολόι προφανώς). Αψογη διοργάνωση άψογα όλα λίγο να μην ημουν τόσο μ@@@@@ς και δεν παρασυρόμουν τόσο στην αρχή θα είχα θεωρώ καλύτερη επίδοση. Πλήρωσα την απειρία μου και το οτι είχα σταματήσει τις σοβαρές προπονήσεις σε ανηφόρες γιατί οι παρατεταμένες με μικρή κλίση ανηφόρες σήμερα με κούρασαν. Ευχαριστώ όλους που με ανέχτηκαν να γράφω τα δικά μου σε αυτή τη μακρά περίοδο προετοιμασίας! Τώρα ξεκούραση και μόνο χαλαρά τρεξίματα μεχρι λίγο πριν από τον Αγιο Βασίλη!! Να ειστε όλοι καλα!
https://connect.garmin.com/modern/activity/969999938
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

than
Senior Forum-Runner

Greece
474 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2015 :  16:19:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by jeremyalfisti

Γεια σας γεια σας! 1ον ΑΠΕΙΡΑ συγχαρητήρια στον καλό μου φίλο Τάσο!!! Συμμετείχα και γω στον ίδιο αγώνα με επίδοση 1:33:54 (από το δικό μου ρολόι προφανώς). Αψογη διοργάνωση άψογα όλα λίγο να μην ημουν τόσο μ@@@@@ς και δεν παρασυρόμουν τόσο στην αρχή θα είχα θεωρώ καλύτερη επίδοση. Πλήρωσα την απειρία μου και το οτι είχα σταματήσει τις σοβαρές προπονήσεις σε ανηφόρες γιατί οι παρατεταμένες με μικρή κλίση ανηφόρες σήμερα με κούρασαν. Ευχαριστώ όλους που με ανέχτηκαν να γράφω τα δικά μου σε αυτή τη μακρά περίοδο προετοιμασίας! Τώρα ξεκούραση και μόνο χαλαρά τρεξίματα μεχρι λίγο πριν από τον Αγιο Βασίλη!! Να ειστε όλοι καλα!
https://connect.garmin.com/modern/activity/969999938



Άψογος! Σε όλα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2015 :  16:31:29  Εμφάνιση Προφίλ
... Ιερεμια συγχαρητηρια...καθε αγωνας και καλυτερη επιδοση...αυτο ειναι παντα το ζητουμενο!!!
... Μπραβο Τασο ... χαιρομαι πολυ για σενα!!!Πρεπει να "κεντησες" σημερα...!!!Περιμενω περιγραφη...!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2015 :  16:40:00  Εμφάνιση Προφίλ
15κμ σήμερα το πρωι.. Τα 10 μέσα στο κτήμα Συγγρού μαζί με εκλεκτή παρέα winarg & xipolitako τα υπόλοιπα 5 στο πήγαινε έλα...

''Run Smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bladerunner
Advanced Forum-Runner

235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2015 :  20:03:24  Εμφάνιση Προφίλ
Εφτά άκρως χαλαρωτικά* χιλιόμετρα σε 37 λεπτά.

*Χαλαρωτικά = όχι κατ' ανάγκη αργά, αλλά χωρίς άγχος και ό,τι προκύψει.

__________________________
Think faster than you ride
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2015 :  21:48:12  Εμφάνιση Προφίλ
την καλησπέρα μου στην παρέα! τα καταφέραμε αλάνια!

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ! ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ "χαλί" ΓΙΑ ΓΕΡΑ ΣΤΟΜΑΧΙΑ. ΟΣΟΙ ΒΑΡΙΕΣΤΕ ΜΗ ΣΥNΕΧΙΣΕΤΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

για να μην ανοίγω νέο νήμα θα προσπαθήσω μια σύντομη περιγραφή εδώ, ελπίζω να μην κουράσω.

2ος ημιμαραθώνιος Ξάνθης σήμερα και ξύπνημα στις 7 το πρωί νιώθοντας πως το 6ωρο ύπνου δεν έκανε δουλειά. μετά το πρωινό ωστόσο (4 φετούλες ψωμί-βούτηρο-μέλι όπως πριν από κάθε αγώνα πια) άρχισα να παίρνω δυνάμεις ενώ η διάθεση βρισκόταν ήδη στα ύψη. ήταν ο αγώνας που περίμενα τόσο καιρό! παρά τις τελευταίες αναποδιές είχα σκοπό να δώσω ότι μπορούσα για να πετύχω το στόχο. φόρεσα τα ρούχα που είχα ετοιμάσει από χτες (συμπιεστικές κάλτσες και κοντομάνικο για έξτρα ώθηση στον αγώνα), κι αφού πήρα ένα φιλαράκι, ξεκινήσαμε για Ξάνθη. ο αγώνας ήταν στις 10.30 αλλά καθώς δεν είχα εγγραφεί τις προηγούμενες μέρες (θα έτρεχα στη Λάρισα), έπρεπε να είμαι εκεί από τις 8.30 για να προλάβω τις πρώτες 50 εγγραφές. φτάσαμε στην ώρα μας, πήραμε νουμεράκι (γούρικο το 704!) και κλειστήκαμε στο αμάξι για να γλυτώσουμε την πρωινή ψύχρα και τον αέρα. μια ώρα μετά κι αφού παραλίγο να μας πάρει ο ύπνος, βγήκαμε δειλά δειλά, "αλλάξαμε δέρμα" και ξεκινήσαμε ζέσταμα. 10 λεπτά χαλαρό τρεξιματάκι, 3 ανοίγματα και... "ωχ θα χρειαστεί αποβολή αποβλήτων"! τρέχω γρήγορα σ ένα μπουγατσατζίδικο και ανανεωμένος πια πηγαίνω άνετος προς την αφετηρία. μόνο που χωρίς να το καταλάβω είχε περάσει η ώρα και είχαν στηθεί οι πάντες! έτσι στάθηκα αναγκαστικά προς το τέλος (41 δεύτερα διαφορά καθαρού-μεικτού!). δέσιμο παπούτσια, σφίξιμο ζώνη και φύγαμε!

στόχος το... 1:39:59 κι ως εκ τούτου αρκούσε οποιοσδήποτε ρυθμός από 4:44 και κάτω. για μεγαλύτερη άνεση στο τέλος, αποφάσισα να ξεκινήσω με 4:40, βλέποντας και κάνοντας. το πλάνο μου κράτησε ως...την εκκίνηση! η θέση μου στην εκκίνηση, οι πολλές συμμετοχές και το πλακόστρωτο στο 1ο χιλιόμετρο με ώθησαν σε αψυχολόγητους ελιγμούς και σπριντάκια ώστε να βγω από το μπούγιο. το κατάφερα σχετικά γρήγορα ευτυχώς. δεν κατάλαβα τι παίζει ώσπου κοίταξα το ρολόι. 1ο χιλιόμετρο σε... 4:15! "καλά αρχίσαμε" σκέφτομαι, "για κάρφωμα πάει". 2ο χιλιόμετρο σε 4:20 και έχω αρχίσει να ανησυχώ για τα καλά. ο ρυθμός δε λέει να πέσει όσο κι αν προσπαθώ αλλά δε μπορώ να συνεχίσω έτσι. οκ ο αγώνας σε ανεβάζει, το 1ο μισό είναι ελαφρώς κατηφορικό αλλά αυτό παραπάει. τελικά αποφασίζω να μπω σε ένα από τα πολλά γκρουπάκια που είχαν σχηματιστεί, προσπαθώντας παράλληλα να σταθεροποιήσω το ρυθμό μου. το καταφέρνω κάπου γύρω στο 4:30! τα γκρουπάκια με βοηθούν πολύ να μην παρασύρομαι και μόλις βλέπω πως ο ρυθμός είναι πολύ άνετος πάω στο επόμενο. ανεφοδιασμός ανά 5 χιλιόμετρα και φτάνω στον 1ο σταθμό σε 24 λεπτά (λίγο μετά το 5ο)! παίρνω ένα μπουκάλι νερό, πίνω δυο γουλιές και το κρατάω στο αριστερό. άλλες δυο γουλιές στο 7,5 και στο 10. περνάω το 2ο σταθμό και μαζί τον τάπητα στα 10 χιλιόμετρα σε 44:20! εντάξει, κάτι δεν πάει καλά. ρεκόρ 10ριού σε ημί! είναι δυνατόν!? οι χιλιομετρικές ενδείξεις ανά χιλιόμετρο είναι σωστές, δεν τίθεται θέμα. πάω πολύ γρήγορα κι αν και μ αρέσει, το φοβάμαι ακόμα. το 2ο μισό είναι ελάχιστα ανηφορικό κι έτσι ακόμα κι αν κόψω λίγο, έχω περιθώριο να πιάσω το στόχο. πάμε κι ότι γίνει! 11,5 κι αρχίζω να νιώθω πεσμένος. φαίνεται και στο ρολόι, πέφτει ο ρυθμός.. βγάζω το μοναδικό gel και saltstick που είχα μαζί, "τα κουμπώνω" που λέει και μια ψυχή με το νεράκι (κρατημένο από το 5 για να μη χάνω χρόνο σε σταθμούς) και συνεχίζω. κάνουν δουλειά και ξανανιώνω. εντωμεταξύ έχω ήδη ενσωματωθεί σε ένα γκρουπάκι δέκα περίπου ατόμων και νιώθω σαν αυτά των elite στους μαραθωνίους! εγώ είμαι ο λαγός ή ο elite άραγε? χαχα! σιγά σιγά χωρίζουμε και κατά έναν περίεργο τρόπο μένω τελείως μόνος. τα χιλιόμετρα αυτά ήταν και τα δυσκολότερα του αγώνα για μένα. κουρασμένος ήδη από το τρέξιμο "τα κόκκινα" και χωρίς κάποιον για παρέα (έστω μουγκή!) προσπαθούσα με νύχια και με δόντια να κρατήσω ένα καλό ρυθμό. το κατάφερα γύρω στο 4:35-4:40 ως και το 17 περίπου που ξαναβρήκα κόσμο μπροστά μου. από εκεί και πέρα λίγο το μυαλό που το πήρε απόφαση πως έχει να κάνει με θεότρελο που δεν παρατάει, λίγο η κόκα στο 18ο (έξτρα σταθμός), λίγο η ευθεία και ο κόσμος μέσα στην Ξάνθη με έφεραν στον τερματισμό σε 1:34:38! μοναδικός ημί ως τώρα ο περσινός στην Ξάνθη με τερματισμό σε 1:52:21 (δε μετράω το φετινό νυχτερινό της Θεσσαλονίκης για ευνόητους λόγους). εντάξει, κάτι κάναμε! κοίταξα 3-4 φορές το ρολόι για να βεβαιωθώ πως δεν έχω παραισθήσεις από την κούραση! δεν κρατήθηκα στο τέλος και βούρκωσα από χαρά καθώς ήταν κάτι για το οποίο μόχθησα πολύ αλλά στο τέλος δικαιώθηκα.

ΥΓ1. άλλη μια υπέροχη διοργάνωση από τους Ξανθιώτες γείτονες. πολλά συγχαρητήρια σε όλους όσους ασχολήθηκαν γι αυτή η διοργάνωση. εθελοντές, διοργανωτές και αθλητές!
ΥΓ2. είδα αρκετούς γνωστούς σήμερα, μερικοί από τους οποίους έκαναν και πολύ δυνατή εμφάνιση όπως ο Ιερεμίας (αναμενόμενο βέβαια)! συγχαρητήρια φίλε!
ΥΓ3. ιδανικός ο καιρός. συννεφιά με ήλιο και 13-14 βαθμούς, ότι πρέπει για ρεκόρ (καλή ώρα)!
ΥΓ4. δεύτερη συνεχόμενη φορά που το πρόγραμμα με βγάζει ασπροπρόσωπο και μην ακούσω κανέναν σας να μου λέει να το αλλάξω για Αλέκο! :D
ΥΓ5. σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και τη στήριξή σας όλο αυτό τον καιρό, χωρίς εσάς ίσως δεν τα κατάφερνα. και πιστέψτε με, υπήρξαν αρκετές φορές σήμερα που όταν έβλεπα τα δύσκολα θυμόμουν εσάς και συνέχιζα πιο δυνατά!
ΥΓ6. ίσως ο πρώτος αγώνας που έδωσα πραγματικά τα πάντα. χαρακτηριστικά, μετά το τέλος παραπατούσα για λίγο!

sorry και πάλι για το κατεβατό, ελπίζω να σας άρεσε.

και τώρα 2 εβδομάδες "ξεκούραση" και ξεκινάμε για Αλέκο!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mashine
Advanced Forum-Runner

259 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2015 :  23:24:32  Εμφάνιση Προφίλ
@tzatzikis90
Συγχαρητήρια την επόμενη χαμηλότερα!Οσον αφορά το πρόγραμμα σου είναι σούπερ άλλοι ξεροκέφαλοι να τα βλέπουν αυτά (που μου θέλουν και 3:30)

Edited by - mashine on 29/11/2015 23:29:24
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2015 :  23:24:59  Εμφάνιση Προφίλ
Και πάλι άξιος τόσο εσύ όσο και ο Ιερεμιας!

...νομιζα πως ειχες προπονητη τον Καλογερίδη!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2015 :  23:50:27  Εμφάνιση Προφίλ
Μπράβο Ιερεμία, μπράβο Τάσο!!!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2015 :  00:33:52  Εμφάνιση Προφίλ
Προκαλείς... Το πρόγραμμα είναι για 3.44.30 με δυνατότητα το 3.41.12... Εκεί θα το κρίνεις... Το 3.30 το δουλεύω μόνος... Το πρόγραμμα που κράζεις,την άνοιξη ήταν για 4.13... Εγώ το πήγα στο 3.58... Εκεί πέτυχα τόσο εγώ όσο και το πρόγραμμα. τον Απρίλιο το πρόγραμμα θα πετύχει ξανά.
Επίσης να σου θυμίσω ότι είμαι 37 ετών ενώ ο Τάσος 23... Ο Τάσος είναι σφουγγάρι και ευτυχώς έχει πέσει σε πολύ καλά χέρια. Εγώ κοιμάμαι μο 4 ώρες την ημέρα εδώ και 19 χρόνια. Είναι σαφές πιστεύω ότι άλλες οι ανάγκες του μικρού από το πρόγραμμα του και άλλες οι δικές μου...

...νομιζα πως ειχες προπονητη τον Καλογερίδη!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2015 :  08:03:09  Εμφάνιση Προφίλ

Μπραβο Τασο !!
Πολυ ωραια και η αναλυση σου !!
Παντα ετσι !!Καλη ξεκουραση !!


Καλημερα !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2015 :  08:47:25  Εμφάνιση Προφίλ
Εύγε παίδες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 101 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000