Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 8
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 101

than
Senior Forum-Runner

Greece
474 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/12/2015 :  11:33:58  Εμφάνιση Προφίλ
Λοιπόν, μετά το χθεσινό ποδήλατο (χαλαρές βόλτες), σήμερα το πρόγραμμα λέει:
12*400μ @ ρυθμό 3:50-4:00 (δηλαδή 400άρια σε 92 - 96 sec) με διάλλειμμα 2 λεπτά.
Σε συνέχεια προηγούμενων συζητήσεων εδώ μέσα για απόσταση - ρυθμό - διάρκεια διαλείμματος σε μια διαλειμματική προπόνηση, να προσθέσω τα παρακάτω: πριν περίπου 2 εβδομάδες είχα 8*800μ στον ίδιο πάνω κάτω ρυθμό με μόλις 45 sec διάλειμμα. Εκ πρώτης όψεως, δε φαίνεται λογικό η προπόνηση με το μικρότερο κομμάτι (400μ) να δίνει τόσο μεγαλύτερο διάλειμμα από την προπόνηση με το διπλάσιο κομμάτι (800μ) στον ίδιο πάντα ρυθμό: 2 min έναντι 45 sec.
Και όμως γίνεται, αν λάβουμε υπόψη το σκοπό κάθε προπόνησης. Τα 400άρια σήμερα τα έχει για βελτίωση της VO2MAX, εξ ου και το μεγάλο διάλειμμα ώστε να ξεκινάω ξεκούραστος κάθε κομμάτι, ενώ τα 800άρια τα είχε σαν threshold intervals (λογικά για αύξηση της αντοχής και της ικανότητας να τρέχεις γρήγορα όντας κουρασμένος).
Αυτά, για να έχουμε δυο φορές το νου μας, προτού τροποποιούμε μόνοι μας τις προπονήσεις του προγράμματος που (θα έπρεπε να) ακολουθούμε.
Καλές προπονήσεις!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/12/2015 :  11:56:46  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by sotos-marathon

2km ζέσταμα,δρομικες,4x100μ ανοιγματα,
10κμ fartlek τα 700μ σε ρυθμο 4.10''/κμ' με αλλαγη ρυθμου τα 300μ σε 4'-3.55''/κμ.. με 50μ διαλ.jogging..
1 κμ αποθεραπεια..

''Run smart..Run For Life''



Εξαιρετική, σκληρή και πολύ απαιτητική προπόνηση!!! :0 :0

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/12/2015 :  12:00:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by sotos-marathon

quote:
Originally posted by spy

... 16 χλμ σε 1:15:48 τελικα...βρεθηκε η προπονηση...αλλα τωρα βλεπω τι εκανε ο Σωτηρης ... και θα σκεφθω αν θα συνεχισω να τρεχω!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!

...δεν εχεις να σκεφτεις τιποτα φιλε μου Σπυρο..εγω μπορει να εκανα αυτό σημερα αλλα εσυ εχεις το 3.24' στην αυθεντικη!!!
Αρα εγω είμαι των προπονήσεων αλλα εσυ εισαι του αποτελέσματος και των αγωνων!!!

''Run smart..Run For Life''



...στο μεταξύ το 16άρι που έκανε ο κατάσκοπος το είδες Σωτήρη; "Χαλαρουίτα" ένα πράγμα! :Ρ :Ρ :Ρ

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/12/2015 :  12:07:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by sotos-marathon

2km ζέσταμα,δρομικες,4x100μ ανοιγματα,
10κμ fartlek τα 700μ σε ρυθμο 4.10''/κμ' με αλλαγη ρυθμου τα 300μ σε 4'-3.55''/κμ.. με 50μ διαλ.jogging..
1 κμ αποθεραπεια..

''Run smart..Run For Life''



Εξαιρετική, σκληρή και πολύ απαιτητική προπόνηση!!! :0 :0

Free your feet...free your senses!

!!σ ευχαριστω πολύ Μανωλη!

''Run smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/12/2015 :  12:10:13  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Η δρομική χειμερία νάρκη στην οποία είχα μπει λόγω υποχρεώσεων το προηγούμενο δίμηνο, έχει λάβει τέλος. Και εδώ στο χωριό που είμαι, έχω λιώσει στην ενδυνάμωση με σκληρές και παρατεταμένες ανηφόρες.
Σε λίγο θα φύγουμε για την κατάκτηση μιας ακόμα "κορυφής", η βαφτισμένη από εμάς διαδρομή της κεραίας.
Έχουμε μια κεραία κινητής τηλεφωνίας, σε 1300μέτρα υψόμετρο, εμείς ξεκινάμε από τα 850μέτρα, και σε 4χλμ περίπου διαδρομής κερδίζουμε 450μέτρα+ υψομέτρου, οπότε καταλαβαίνετε. Φυσικά δεν χρειάζεται να πω ότι η ανηφόρα δεν είναι κατανεμημένη ομοιόμορφα. Δλδ ενώ ο μ.ο. είναι 11%, αυτό σημαίνει ότι μπορεί κάποια μέτρα να είναι στο +5% , και κάποια άλλα στο +15% ή + 17% όπου εκεί ζορίζει λίγο το πράγμα.
Στόχος, απλά να μην περπατήσουμε, μέσος ρυθμός περίπου στο 7'/χλμ και είμαστε και ευτυχισμένοι.
Η κατηφόρα δε, πάει φρεναριστή γιατί είναι αρκετά απότομη! Αν και δεν μας ενδιαφέρει να την πάμε γρήγορα, αντίθετα αργά αργά για να χρεωθούμε όσο το δυνατόν λιγότερο.

Καλά δρομικά χιλιόμετρα με υγεία σύντροφοι! Ραντεβού στους δρόμους (ή στα βουνά!)

Edited by - Deorum on 29/12/2015 12:13:23
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/12/2015 :  12:11:05  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by sotos-marathon

quote:
Originally posted by spy

... 16 χλμ σε 1:15:48 τελικα...βρεθηκε η προπονηση...αλλα τωρα βλεπω τι εκανε ο Σωτηρης ... και θα σκεφθω αν θα συνεχισω να τρεχω!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!

...δεν εχεις να σκεφτεις τιποτα φιλε μου Σπυρο..εγω μπορει να εκανα αυτό σημερα αλλα εσυ εχεις το 3.24' στην αυθεντικη!!!
Αρα εγω είμαι των προπονήσεων αλλα εσυ εισαι του αποτελέσματος και των αγωνων!!!

''Run smart..Run For Life''



...στο μεταξύ το 16άρι που έκανε ο κατάσκοπος το είδες Σωτήρη; "Χαλαρουίτα" ένα πράγμα! :Ρ :Ρ :Ρ

Free your feet...free your senses!

...ναι ναι περιπατο εκανε!

''Run smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/12/2015 :  15:15:24  Εμφάνιση Προφίλ
Σημερα το μενού είχε 6 800αρια κάτω απο 3:50/χλμ με 400μ διάλειμμα. Το τελευταίο πρέπει να βγήκε 3:45 αλλά έκανα βλακεία στο ρολόι και δεν το έγραψε σωστά. Μετά ειχα πολλές δυνάμεις και έκανα αλλά 2 400αρια(3:45χλμ) κάνοντας παρέα σε ένα φίλο. Στο τελευταίο δε, τραγουδούσα και το τραγούδι "Ρούντολφ το ελαφακι". 100% κάψιμο :)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/12/2015 :  15:19:47  Εμφάνιση Προφίλ
9,2 στον διάδρομο, σε 1%κλίση για ρεαλιστική προσέγγιση, στο 4'46". Παλμοι 153! 4,6 χλμ στο 4'50", 3,6χλμ στο 4'45" και το τελευταίο στο 4'25"!

Knock knock knocking on suzi's door...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/12/2015 :  15:41:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by winarg

Σημερα το μενού είχε 6 800αρια κάτω απο 3:50/χλμ με 400μ διάλειμμα. Το τελευταίο πρέπει να βγήκε 3:45 αλλά έκανα βλακεία στο ρολόι και δεν το έγραψε σωστά. Μετά ειχα πολλές δυνάμεις και έκανα αλλά 2 400αρια(3:45χλμ) κάνοντας παρέα σε ένα φίλο. Στο τελευταίο δε, τραγουδούσα και το τραγούδι "Ρούντολφ το ελαφακι". 100% κάψιμο :)



''Run smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/12/2015 :  16:31:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by than

Λοιπόν, μετά το χθεσινό ποδήλατο (χαλαρές βόλτες), σήμερα το πρόγραμμα λέει:
12*400μ @ ρυθμό 3:50-4:00 (δηλαδή 400άρια σε 92 - 96 sec) με διάλλειμμα 2 λεπτά.
Σε συνέχεια προηγούμενων συζητήσεων εδώ μέσα για απόσταση - ρυθμό - διάρκεια διαλείμματος σε μια διαλειμματική προπόνηση, να προσθέσω τα παρακάτω: πριν περίπου 2 εβδομάδες είχα 8*800μ στον ίδιο πάνω κάτω ρυθμό με μόλις 45 sec διάλειμμα. Εκ πρώτης όψεως, δε φαίνεται λογικό η προπόνηση με το μικρότερο κομμάτι (400μ) να δίνει τόσο μεγαλύτερο διάλειμμα από την προπόνηση με το διπλάσιο κομμάτι (800μ) στον ίδιο πάντα ρυθμό: 2 min έναντι 45 sec.
Και όμως γίνεται, αν λάβουμε υπόψη το σκοπό κάθε προπόνησης. Τα 400άρια σήμερα τα έχει για βελτίωση της VO2MAX, εξ ου και το μεγάλο διάλειμμα ώστε να ξεκινάω ξεκούραστος κάθε κομμάτι, ενώ τα 800άρια τα είχε σαν threshold intervals (λογικά για αύξηση της αντοχής και της ικανότητας να τρέχεις γρήγορα όντας κουρασμένος).
Αυτά, για να έχουμε δυο φορές το νου μας, προτού τροποποιούμε μόνοι μας τις προπονήσεις του προγράμματος που (θα έπρεπε να) ακολουθούμε.
Καλές προπονήσεις!



#2 Αν θεωρήσουμε ότι τα 800άρια τα έβγαζες “άνετα” στο 4’00’’ ρυθμό (προσοχή, όχι στο 3’50’’ γιατί η διαφορά μεταξύ αυτών των δύο είναι μεγάλη), με τόσο μάλιστα μικρό διάλειμμα ενδιάμεσα, τότε έκανες ένα σούπερ cruise interval.

#1 Λαμβάνοντας υπόψη το παραπάνω, τότε για να δουλέψεις Vο2Max πρέπει ο ρυθμός να κατέβει κάτω από 3’50’’ (π.χ. στο 3’45’’) για τα 400άρια που θα κάνεις, και με το καλό διάλειμμα που αναφέρεις των 2 λεπτών. Με άλλα λόγια σε αυτά τα 400άρια πρέπει να πηγαίνεις μαλλιοκούβαρα…αλλιώς δουλειά δε γίνεται ;-)

Αν τώρα και τα 800άρια αλλά και τα 400άρια τα κάνεις στον ίδιο ρυθμό, με το διάλειμμα των 400ριών να είναι πολύ μεγαλύτερο των 800ριών, τότε μάλλον κάτι γίνεται λάθος στην “αποκωδικοποίηση” του προγράμματος! ;-))

Υ.Γ.: τονίζω για μια ακόμα φορά ότι οι ρυθμοί 4’00’’ και 3’50’’ είναι ΠΟΛΥ διαφορετικοί μεταξύ τους, όταν ήδη φτάνεις το σώμα σου στο όριο! Για αυτό και καμιά φορά «γίνομαι» τόσο αυστηρός με τη σταθερότητα/διατήρηση του ρυθμού σε αυτού του είδους τις προπονήσεις όταν λαγουδάρω κάποιον ή τα κάνω μόνος μου: ελέγχω το ρυθμό ανά 100 μέτρα! Π.χ. μου σηκώνεται η τρίχα όταν ακούω κάποιον να μου λέει «έκανα 400άρια μεταξύ 1’25’’ και 1’30’’»! Δικαιολογώ απόκλιση στο 400άρι μέχρι +/- 1 δευτερόλεπτο.

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/12/2015 :  16:39:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by sotos-marathon

quote:
Originally posted by winarg

Σημερα το μενού είχε 6 800αρια κάτω απο 3:50/χλμ με 400μ διάλειμμα. Το τελευταίο πρέπει να βγήκε 3:45 αλλά έκανα βλακεία στο ρολόι και δεν το έγραψε σωστά. Μετά ειχα πολλές δυνάμεις και έκανα αλλά 2 400αρια(3:45χλμ) κάνοντας παρέα σε ένα φίλο. Στο τελευταίο δε, τραγουδούσα και το τραγούδι "Ρούντολφ το ελαφακι". 100% κάψιμο :)



''Run smart..Run For Life''



…Σωτήρη το σκηνικό ήταν πολύ σουρεάλ: μπροστά εγώ να λαγουδάρω, πίσω το πουλέν να δουλεύει στα κόκκινα και δίπλα του/πίσω του ο winarg και ο ontherun να τραγουδούν το Ρούντολφ…μόνο μελομακάρονα δεν ανταλλάσανε εκείνη τη στιγμή!!! :Ρ

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

supergomar
Senior Forum-Runner

Greece


441 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/12/2015 :  17:33:17  Εμφάνιση Προφίλ
Είχα 2 ώρες στη διάθεσή μου στο μεσημέρι, οπότε σχεδίαζα να κάνω έναν ημιμαραθώνιο σ'αυτό το χρόνο. Τελικά έμεινε η απόσταση, αλλά λόγω καλού καιρού και διάθεσης βγήκε σχεδόν τέμπο προπόνηση σε 1ώ46΄.

'cause I know what it meens to walk along the lonely street of dreams .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/12/2015 :  17:35:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by sotos-marathon

quote:
Originally posted by winarg

Σημερα το μενού είχε 6 800αρια κάτω απο 3:50/χλμ με 400μ διάλειμμα. Το τελευταίο πρέπει να βγήκε 3:45 αλλά έκανα βλακεία στο ρολόι και δεν το έγραψε σωστά. Μετά ειχα πολλές δυνάμεις και έκανα αλλά 2 400αρια(3:45χλμ) κάνοντας παρέα σε ένα φίλο. Στο τελευταίο δε, τραγουδούσα και το τραγούδι "Ρούντολφ το ελαφακι". 100% κάψιμο :)



''Run smart..Run For Life''



…Σωτήρη το σκηνικό ήταν πολύ σουρεάλ: μπροστά εγώ να λαγουδάρω, πίσω το πουλέν να δουλεύει στα κόκκινα και δίπλα του/πίσω του ο winarg και ο ontherun να τραγουδούν το Ρούντολφ…μόνο μελομακάρονα δεν ανταλλάσανε εκείνη τη στιγμή!!! :Ρ

Free your feet...free your senses!

...την Πεμπτη το πρωι ραντεβού στο γηπεδο για να μου πειτε τα καλαντα κανωντας tempo!!!

''Run smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/12/2015 :  18:55:39  Εμφάνιση Προφίλ
Γεια σας και χαρα σας! Μετα απο πολυ καιρο που μονο σας διαβαζα και σας χαιρομαι ειπα να σας πω ενα γεια και να σας μεταφερω τα νεα μου κ;ι την πολυ προσφατη προπονητικη μου εμπειρια απο την Αγγλια που βριδκομ;ο τωρα σα τουρισας Προς το ποαρον ειμαι στο Λονδινο και τρεχω καθε μερα, μενω σεενα προαστιο του στο τσιζικ, ζωνη 2 δηλαδη προς το χιθροου και οσα τρεξιματα εχω κανει ειναι κατα μηκος του.Ταμεση σε πλακοστρωτες και χωματινες πολυ πολυ ομορφες διαδρομες! Εδω ο κοσμος απεχει παρασαγγας απο εμας στην Ελλαδα. Ολοι λιγο η πολυ εχουν καποια σχεση με την ασκηση, ειτε περπατανε βγαζοντας βολτα το σκυλο τους, ειτε κανουν ποδηλατο ειτε κωπηλατουν ειτε βεβαια τρεχουν. Βλεπεις καθε καρυδιας καρυδι, ανθρωπους που στην ελλαδα δε θα σου περνουσε καν απο το μυαλο οτι θα ειχαν καποια σχεση με τη φυσικη ασκηση να φορανς τα αθλητικα τους και να κινουνται! Οι δρομεις ειναι παρα πολλοι με τις γυναικες να μην υστερουν καθολου αριθμητικα σε σχεση με τους αντρες! Η διδρομες που κανω ειναι πανεμορφες, ασυνηθιστος οπως ειμαι βεβαια στο χωμα, λασπη..., τα ποδια μου κουραζονται λιγο παραπανω αλλα νομιζω οτοι αντιστοιχα γυμναζονται λιγο παραπανω. Μετα βεβαια ενα καλο ξεβγαλμα απο τη λασπη ειναι ακρως απαραιτητο. Τη πρωτοχρονια θα ειμαι στη πτωτευουσα της Ουαλλιας, το.καρντιφ, χωρα του ραγκμπυ, το σπιτι μαλιστα των φιλων μας ειναι διπλα σε ενα τετοιο γηπεδο και αναρωτιεμαι αν το δρομικο κινημα ειναι τοσο ανεπτυγμενο οσο τουλαχιστον μου φαινεται εδω. Συντομα θα σας μεταφερω και τα απο εκει νεα. Στο.μεταξυ ευχομαι καλες γιορτες σε ολους σας καινκαλη Πρωτοχρονια!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/12/2015 :  19:28:25  Εμφάνιση Προφίλ
Ζητείται φιλόλογος για ταχύρυθμα, μόλις ο tazi επιστρέψει Ελλάδα...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 101 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000