Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 8
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 101

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2016 :  21:42:17  Εμφάνιση Προφίλ
συμφωνούμε για τα τέμπο Γιώργο! απλά ο υποτιθέμενος ρυθμός μαραθωνίου θα είναι (αν όλα πάνε καλά) στο 4:50-4:55 και αυτή τη στιγμή τα τέμπο στα 20-25 δευτερόλεπτα πιο γρήγορα με έχουν γονατίσει! πιθανολογώ πως "φταίει" η δουλειά καθώς πέρυσι δεν είχα κάτι τέτοιο και ήμουν πολύ πιο ξεκούραστος κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας. το θετικό είναι πως παρά τη μεγάλη δυσκολία που αντιμετωπίζω, πιάνω τους απαιτούμενους χρόνους (για την ώρα τουλάχιστον!) οπότε παίρνω δύναμη για τη συνέχεια.

αυτό για το 1000ρι γιατί το λες? γιατί είναι καλύτερο πχ 1000ρια στο 4΄ από 1000ρια στο 3:50-3:55?

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2016 :  23:04:35  Εμφάνιση Προφίλ
Απο την στιγμή που ο ρυθμός του αγώνα θα είναι για 42 χλμ στο 4:50 θεωρω ότι 1 λεπτό κάτω το 1000αρι ίσως σε "κουράζει" παραπάνω για τις επόμενες προπονήσεις τις βδομάδας (την στιγμη που δουλεύεις κιόλας) και ενώ πας πιο γρηγορα απο αυτό που ουσιαστικα χρειάζεσαι στην πράξη είναι λίγο...μπούμεραγκ! Είναι μια θεώρηση κάπως "αυθαίρετη" δικιά μου που λέει ότι για τέτοιο ρυθμο μαραθωνίου τα χιλιάρια να απέχουν απο τα πολύ δυνατά τεμπο 20" περίπου και με τα πολύ μεγαλα χιλιομετρικα τέμπο (π.χ 14 χλμ) 40". Ουσιαστικα αυτο που λέω είναι ότι τα πάρα πολύ έντονα χιλιάρια χρεώνουνε παραπανω κούραση και δεν "βγαίνουν" όπως πρέπει οι τεμπο προπονήσεις που είναι και το ζητούμενο για τον μαραθώνιο.
Βεβαια λέω και πάλι ότι επειδη ειναι έτσι σε μένα στα 52 μου δεν σημαινει ότι και σε σένα είναι το ίδιο. Ηλικιακά είναι χαώδης η διαφορά αλλα έχε το υπόψιν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2016 :  23:05:56  Εμφάνιση Προφίλ
Απο την στιγμή που ο ρυθμός του αγώνα θα είναι για 42 χλμ στο 4:50 θεωρω ότι 1 λεπτό κάτω το 1000αρι ίσως σε "κουράζει" παραπάνω για τις επόμενες προπονήσεις τις βδομάδας (την στιγμη που δουλεύεις κιόλας) και ενώ πας πιο γρηγορα απο αυτό που ουσιαστικα χρειάζεσαι στην πράξη είναι λίγο...μπούμεραγκ! Είναι μια θεώρηση κάπως "αυθαίρετη" δικιά μου που λέει ότι για τέτοιο ρυθμο μαραθωνίου τα χιλιάρια να απέχουν απο τα πολύ δυνατά τεμπο 20" περίπου και με τα πολύ μεγαλα χιλιομετρικα τέμπο (π.χ 14 χλμ) 40". Ουσιαστικα αυτο που λέω είναι ότι τα πάρα πολύ έντονα χιλιάρια χρεώνουνε παραπανω κούραση και δεν "βγαίνουν" όπως πρέπει οι τεμπο προπονήσεις που είναι και το ζητούμενο για τον μαραθώνιο.
Βεβαια λέω και πάλι ότι επειδη ειναι έτσι σε μένα στα 52 μου δεν σημαινει ότι και σε σένα είναι το ίδιο. Ηλικιακά είναι χαώδης η διαφορά αλλα έχε το υπόψιν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2016 :  23:25:03  Εμφάνιση Προφίλ
Μπορείς να μας πεις εμπειρίκα μιας και δε κάνω 1000αρια, τι ρυθμό να ψάχνω στα ωριαία τέμπο; Το 4'36" είναι αρκετό; Βγάζει 13 χλμ σε ωριαίο τέμπο.

Knock knock knocking on suzi's door...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2016 :  23:40:35  Εμφάνιση Προφίλ
Εαν πας τον αγώνα με 4:55 περιπου μια χαρα ειναι το 4:36 οπως και το 4:40 για ρυθμο 5'/km στον αγωνα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/01/2016 :  00:02:06  Εμφάνιση Προφίλ
ναι οκ, τώρα κατάλαβα πως το εννοείς. δεν θεωρώ πάντως πως τα πιέζω υπερβολικά, απλά αυτή τη στιγμή αυτός είναι ο ρυθμός (νομίζω) που βγαίνει από μόνος του και τον ακολουθώ. τώρα από πότε έγινα έμπειρος και καταλαβαίνω αν πιέζω ή όχι, δεν ξέρω χαχα! θα φανεί στη νεκροψία! ελπίζω να το προλάβω βέβαια..

ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Τάσος

know your limits. then destroy them.

Edited by - tzatzikis90 on 08/01/2016 00:02:39
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/01/2016 :  00:34:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by zoro

Εαν πας τον αγώνα με 4:55 περιπου μια χαρα ειναι το 4:36 οπως και το 4:40 για ρυθμο 5'/km στον αγωνα

σε ευχαριστώ πολύ! Πλησιαζω νομίζω... Την ερχόμενη βδομάδα ξεκινάω τα ωριαία τέμπο. Έχει να κάνει και με το πότε θα πιάσω το ρυθμό αυτό; Δηλαδή αν τον πιάσω δύο μήνες πριν τον αγώνα θα είναι αργά;

Knock knock knocking on suzi's door...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/01/2016 :  09:41:40  Εμφάνιση Προφίλ
...σημερα το πρωι ... 100'ασκησεις ενδυναμωσης κορμου, χεριων ... και πολλες διατασεις!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/01/2016 :  11:06:53  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα
18 χλμ. σύνολο με 20 x 90 μέτρα ανοίγματα και ενδιάμεσα 90 μέτρα πιο χαλαρά.

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/01/2016 :  11:33:39  Εμφάνιση Προφίλ
Γενικά ο zoro έχει δίκιο.
Απλά, στην περίπτωση του Τάσου που η ηλικία του επιτρέπει γρηγορότερη αποκατάσταση και μικρότερο κίνδυνο τραυματισμού, δεν είναι κακό να δουλεύει παράλληλα και την ταχύτητα του (όσο επιτρέπει μία προετοιμασία μαραθωνίου).

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/01/2016 :  11:42:35  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα
Συμφωνώ και εγω με το zoro

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/01/2016 :  11:49:11  Εμφάνιση Προφίλ
Δηλαδή με μένα διαφωνείς, βρωμοπόδαρε;

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/01/2016 :  12:06:38  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα
Πρασινοπόδαρος πλέον. Της φύσης...
Εννοείται ότι συμφωνώ και με εσένα.... για το ότι λόγο ηλικίας μπορεί να έχει μεγαλύτερες ανοχές.

___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 08/01/2016 12:08:42
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lemonidas1
Senior Forum-Runner

Greece


766 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/01/2016 :  13:13:22  Εμφάνιση Προφίλ
3χλμ. ζεσταμα(5'25),2χλμ στο 4'30,2χλμ. στο 4'15,2χλμ. στο 4'05 και το τελευταιο στο 3'57,αλλα 3,3χλμ χαλαρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/01/2016 :  14:16:40  Εμφάνιση Προφίλ
10αράκι σε ρυθμό αγώνα εχθές το απόγευμα. Βγήκε αρκετά ωραία αν και οι απογευματινές προπονήσεις δεν είναι και οι καλύτερες μου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 101 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000