Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 8
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 101

notaSOL
Advanced Forum-Runner

257 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/01/2016 :  18:57:17  Εμφάνιση Προφίλ
Ο αμερικάνος Garrett Heath προστέθηκε στον κατάλογο αυτών που έχουν κερδίσει τον Mo Farah στο φινις! Σήμερα στο Great Edindburgh XC. (3η χρονιά συνεχόμενες νικητής).
Το βιντεακι του τερματισμου υπάρχει στο spikes.
https://twitter.com/spikesmag

http://www.bbc.com/sport/athletics/35271961
...άντε, και καλή χρονιά!!!

(...ξέρει μήπως, κανείς, που και πότε, θα γίνει φέτος το πανελλήνιο;)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/01/2016 :  20:32:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by winarg

10αράκι σε ρυθμό αγώνα εχθές το απόγευμα. Βγήκε αρκετά ωραία αν και οι απογευματινές προπονήσεις δεν είναι και οι καλύτερες μου.



...τί αγώνα;...10αριού; :Ρ :D

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/01/2016 :  20:54:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by tzatzikis90

ναι οκ, τώρα κατάλαβα πως το εννοείς. δεν θεωρώ πάντως πως τα πιέζω υπερβολικά, απλά αυτή τη στιγμή αυτός είναι ο ρυθμός (νομίζω) που βγαίνει από μόνος του και τον ακολουθώ. τώρα από πότε έγινα έμπειρος και καταλαβαίνω αν πιέζω ή όχι, δεν ξέρω χαχα! θα φανεί στη νεκροψία! ελπίζω να το προλάβω βέβαια..

ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Τάσος

know your limits. then destroy them.



...όχι μόνο θα συμφωνήσω με zoro, αλλά θα έλεγα ότι ακόμα και το 4' ρυθμός είναι σκληρός για 1000άρια, όταν το ΜΡ σου το δουλεύεις στο 4'50''! ...πόσο μάλλον τα 1000άρια στο 3'50"!!! Με την ευκαιρία: την προπόνηση "τέμπο" μην την πιέζεις πολύ γιατί σκοπός είναι να μάθεις το σώμα σου να παράγει λιγότερο γαλακτικό σε αυτόν το ρυθμό και αυτό που παράγεται, να απομακρύνεται πιο αποτελεσματικά αλλά και να μεταβολιζεται πιο γρήγορα στο συκώτι. Αν όμως το ρυθμό στο τέμπο τον πιέζεις και μπαίνεις για τα καλά μέσα στην αναερόβια ζώνη, τότε απλά μαθαίνεις το σώμα σου να "αντέχει/ανέχεται" πιο αποτελεσματικά το γαλακτικό, κάτι που δε σε,κάνει πιο γρήγορο σε ένα μαραθώνιο...

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panos1966
Advanced Forum-Runner

Greece
271 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/01/2016 :  22:35:15  Εμφάνιση Προφίλ
Χθές 9χιλ. ελεύθερο τρέξιμο σε ρυθμούς από 5.30 - 6.00. Σήμερα 4 Χ 500 στο 4.35 με ζέσταμα,ανοίγματα και αποθεραπεία.Αυτός ο 1.5 μήνας με άφησε πίσω, αλλά θα επανέλθω σιγά σιγά....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/01/2016 :  23:34:27  Εμφάνιση Προφίλ
χτες το απόλυτο τίποτα αφού δούλευα πρωί βράδυ.

σήμερα πρόλαβα με το ζόρι 6 χιλιόμετρα εκ των οποίων τα 4 σε 4:50-4:55. τι είναι άλλα 38 για να βγάλω τον Αλέκο σε 3:25 μωρέ :PP συνολικά μέσος ρυθμός 5:13.

αύριο έχω 20ρι LR το πρωί και ίσως κάνω κι άλλα λίγα το απόγευμα για να περάσω τα 60 στην εβδομάδα.

αυτά από εμένα, καλή σας νύχτα!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2016 :  01:26:00  Εμφάνιση Προφίλ
11,7 θεωρητικά άνετα χλμσε μια ώρα (5'07"), δεν ήταν τόσο άνετα καρδιακα αφού ήμουν στους 147 παλμούς... Με πήγε πίσω το στραπατσο της Πέμπτης... Ίσως καραδοκει κανένα κρυωμα... Ίσως η κούραση... Τεσπα. Η βδομάδα αποφορτισης πέρασε και την ερχόμενη επιστροφή στη δραση. Το μενού έχει ταλιρο τζοκιν που για λόγους ξεκούρασης θα το σεβαστω, μια ώρα κάτω του 5' και ένα μεικτό 22,5 με 9 γρήγορα και 13,5 άνετα...

Knock knock knocking on suzi's door...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hiroshima
Senior Forum-Runner



488 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2016 :  09:03:08  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα σας,

Χθες χαλαρά 7χλμ στο 5:38.

Σημερινός στόχος, το πρωί διατάσεις-ενδύναμωση και το βράδυ 15 με 20χλμ πάνω κάτω στον ίδιο ρυθμό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

billant
Forum-Runner

Greece
108 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2016 :  11:26:21  Εμφάνιση Προφίλ
147 παλμούς και δεν είναι ανετα καρδιακά??? Παιζει βεβαια απο οργανισμό σε οργανισμό . Συγνωμη αλλά σε τρεξιμο του 5:07, εγω τους 147 τους βλεπω σβηστους δλδ ποσοι ειναι οι χαλαροι 130??? .....και στο jogging με πόσους πάμε???? 110....???

Εγω τουρμπο σε βλεπω....Προσωπικα περιπου στους 165-170 παω στις προπονησεις και στους αγωνες ...αστο

13αρι σημερα Αγ. Κοσμας - Βούλα και πίσω στο 1h 11 ' σε παλμούς κατσε να δω 167.....

quote:
Originally posted by kalogeridis

11,7 θεωρητικά άνετα χλμσε μια ώρα (5'07"), δεν ήταν τόσο άνετα καρδιακα αφού ήμουν στους 147 παλμούς... Με πήγε πίσω το στραπατσο της Πέμπτης... Ίσως καραδοκει κανένα κρυωμα... Ίσως η κούραση... Τεσπα. Η βδομάδα αποφορτισης πέρασε και την ερχόμενη επιστροφή στη δραση. Το μενού έχει ταλιρο τζοκιν που για λόγους ξεκούρασης θα το σεβαστω, μια ώρα κάτω του 5' και ένα μεικτό 22,5 με 9 γρήγορα και 13,5 άνετα...

Knock knock knocking on suzi's door...

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2016 :  11:40:17  Εμφάνιση Προφίλ
...σημερα το πρωι 10 χλμ στους δρομους της Κηφισιας και στο Δασος Συγγρου σε 54'51" ... και αμεσως μετα 8 χλμ σκληροπυρηνικο ανυποδητο τρεξιμο μεσα στη βροχη στο στιβο του Ζηρινειου σε 43'56"!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mashine
Advanced Forum-Runner

259 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2016 :  13:32:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by kalogeridis

11,7 θεωρητικά άνετα χλμσε μια ώρα (5'07"), δεν ήταν τόσο άνετα καρδιακα αφού ήμουν στους 147 παλμούς... Με πήγε πίσω το στραπατσο της Πέμπτης... Ίσως καραδοκει κανένα κρυωμα... Ίσως η κούραση... Τεσπα. Η βδομάδα αποφορτισης πέρασε και την ερχόμενη επιστροφή στη δραση. Το μενού έχει ταλιρο τζοκιν που για λόγους ξεκούρασης θα το σεβαστω, μια ώρα κάτω του 5' και ένα μεικτό 22,5 με 9 γρήγορα και 13,5 άνετα...

Knock knock knocking on suzi's door...




Viva asics!χαχαχα Είχα βάλει και εγώ δοκιμαστικά(πριν εκθέσω την γνώμη μου) και μου έβγαζε τα μεγάλα στην ίδια φόρμα.Κάψιμο στα πρώτα 10k /χωρίς ζέσταμα;;; και μετά μου έδινε άλλα 20 άνετα Βάζω στοίχημα ότι την ίδια προπόνηση θα δίνει και στους Κενυάτες!!!


10k tempo στο Δαφνί με φουλ υγρασία και βροχούλα για καλωσόρισμα της νέας περιόδου.



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2016 :  15:08:33  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα
Με το σημερινό μονοπάτι 108χλμ σύνολο αυτή την εβδομάδα.

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2016 :  15:45:25  Εμφάνιση Προφίλ
21 πρωινά χιλιόμετρα σήμερα σε 1:49:44 (μέσος ρυθμός 5:14). πολλά πήγαν στραβά: φόρεσα περισσότερα απ΄όσα έπρεπε, διάλεξα δύσκολη διαδρομή με πολλές ανηφοροκατηφόρες και δε χρησιμοποίησα τίποτα παρά μόνο 500ml νερό. όλα αυτά συνδυασμένα έφεραν καλό ζόρι στο τέλος και μου χάλασαν την αρχική αίσθηση. ευτυχώς είναι νωρίς ακόμα και έχουμε χρόνο για αλλαγές προς το καλύτερο. πάντως στα φλατ χιλιόμετρα της διαδρομής έπιανα χωρίς να πιέσω το ρυθμό στόχο του μαραθωνίου, αρκετά θετικό αυτό νομίζω. 20km έδινε το πρόγραμμα με 5:24 ρυθμό.

2η μικρή προπόνηση το απόγευμα (5-6χλμ) ή ενδυνάμωση.

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2016 :  19:28:04  Εμφάνιση Προφίλ
μόλις τελείωσα ασκήσεις ενδυνάμωσης στα πόδια επομένως άκυρη η 2η προπόνηση!

η εβδομάδα τελειώνει με 58 χιλιόμετρα. η συγκεκριμένη προοριζόταν για αποφόρτιση επομένως έχω λιγότερες τύψεις που δεν αύξησα από την προηγούμενη.

αύριο πάλι, συνεχίζουμε!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2016 :  19:54:22  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα
Θεωρώ ότι για MP θα πρέπει να διαλέξεις μια διαδρομή που να εξομοιώνει αυτή του "Μεγάλου Αλεξάνδρου", έτσι ώστε να έχεις μια καλύτερη εικόνα για το ρυθμό σου και να δοκιμάζονται/καταπονούνται/γυμνάζονται οι αντίστοιχοι μύες.
Η Θεσσαλονίκη δεν έχει ιδιαίτερες κλίσεις και η καταπόνηση των μυών είναι διαφορετική από αυτή πχ. του Αυθεντικού. Είναι συνεχόμενη σε συγκεκριμένα σημεία των ποδιών, καθώς οι κλίσεις δεν είναι μεγάλες.

Εκτός αν η σημερινή προπόνηση δεν ήταν MP ή αν δεν ετοιμάζεσαι για τον "MA".


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2016 :  10:59:13  Εμφάνιση Προφίλ
Κυριακή λόγω προβλήματος, δεν κατάφερα να πάω στο Δαφνί.
Οπότε βγήκα στο Πεδίο του Άρεως και στα πέριξ και γλέντησα το φανταστικό καιρό.
Με καλή συννεφιά και συνεχές ψιλόβροχο, έγινε ένα 32άρι σε 3.12', στο 6:00 ρυθμό που δεν έχω διατηρήσει ούτε σε μαραθώνιο για τόση διάρκεια.
Τροφοδοσία 3 saltstick, 1 gel και μισό λίτρο νερό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 101 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000