Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 8
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 101

krevith
Advanced Forum-Runner

Greece


247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2016 :  22:35:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by echetlos

Κατά πάσα πιθανότητα, έχω τσιμπήσει μια ωραιοτάτη θλάση στον οπίσθιο μηριαίο...

"My sport is your sport's punishment"



Μπράβο!!! Να τις κατοστήσεις..

too old to rock'n roll too young to die
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2016 :  23:21:10  Εμφάνιση Προφίλ
10 χλμ με πόδια βαριά και ασήκωτα λόγω έλλειψης ύπνου στο γήπεδο με 5:45. Νίκο τι συμπτώματα έχεις; Από τον Ιούλιο έχω ένα πιάσιμο που μετακομίζει από γάμπα στο δικέφαλο και πάλι γάμπα και τώρα έχει κάτσει μόνιμα εκεί.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2016 :  23:23:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by echetlos

Κατά πάσα πιθανότητα, έχω τσιμπήσει μια ωραιοτάτη θλάση στον οπίσθιο μηριαίο...

"My sport is your sport's punishment"


Λύσσαξες με τα σπριντ, βγήκε και ο Κούλης...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2016 :  23:24:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by echetlos

Κατά πάσα πιθανότητα, έχω τσιμπήσει μια ωραιοτάτη θλάση στον οπίσθιο μηριαίο...

"My sport is your sport's punishment"




Σαπακι....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2016 :  23:32:27  Εμφάνιση Προφίλ
Αι σιχτίρ κι οι τρεις σας...

Δημήτρη, ένοιωσα ένα βάρος την Πέμπτη σε κάτι κομμάτια, σταμάτησα κι έφυγα, νόμιζα ότι ηρέμησε και βγήκα το Σάββατο για LR.
Στο 8ο μάγκωσε και γύρισα πίσω με το τραμ. Το άφησα δυο ημέρες, βγήκα σήμερα να το δοκιμάσω και στο 4ο, adios! Χαζομάρα μου το σημερινό.
Θα πάω αύριο σε γιατρό αλλά έχω κακό προαίσθημα...



"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2016 :  23:35:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by echetlos

Αι σιχτίρ κι οι τρεις σας...

Δημήτρη, ένοιωσα ένα βάρος την Πέμπτη σε κάτι κομμάτια, σταμάτησα κι έφυγα, νόμιζα ότι ηρέμησε και βγήκα το Σάββατο για LR.
Στο 8ο μάγκωσε και γύρισα πίσω με το τραμ. Το άφησα δυο ημέρες, βγήκα σήμερα να το δοκιμάσω και στο 4ο, adios! Χαζομάρα μου το σημερινό.
Θα πάω αύριο σε γιατρό αλλά έχω κακό προαίσθημα...



"My sport is your sport's punishment"



Διορθωση

Χαζο σαπακι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2016 :  23:41:29  Εμφάνιση Προφίλ
Θα σε φτιάξω εσένα...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/01/2016 :  00:24:58  Εμφάνιση Προφίλ
Θα πάω μάλλον για "πάτημα" αύριο, αν και τελευταία μόνο οδοστρωτήρας δε με έχει πατήσει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/01/2016 :  00:31:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by big-blue

Λύσσαξες με τα σπριντ, βγήκε και ο Κούλης...




Στην αρχή δεν κατάλαβα τι εννοούσες με το "Κούλης" αλλά είδα πριν λίγο τον Χίο στο Ράδιο Αρβύλα και τότε το 'πιασα..
Γελούσα μόνος μου μεσ' στο σπίτι κι η Ρένα με κοιτούσε σαν χαζή!


"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/01/2016 :  02:09:51  Εμφάνιση Προφίλ
μόλις παρατήρησα πως κάποιοι μου απάντησαν κάτι που ως τώρα αγνοούσα!

Μανώλη ακολουθώ το πρόγραμμα...κατά γράμμα με την εξαίρεση πως οι χρόνοι βγαίνουν ελάχιστα γρηγορότεροι, χωρίς τη θέλησή μου ωστόσο. στις διαλειμματικές να πω την αμαρτία μου το πιέζω για να βελτιώσω και την ταχύτητά μου στο μέτρο του δυνατού. στα τέμπο απλά βγαίνουν λίγα δευτερόλεπτα πιο γρήγορα από μόνα τους :P

Χρήστο (xipolitakos) έχεις δίκιο για τη διαδρομή. το σκέφτηκα κι εγώ και αποφάσισα να βγάζω τα LR στη διαδρομή που χρησιμοποιούσα πέρυσι για τον ίδιο αγώνα. βέβαια στην Καβάλα δεν έχουμε μεγάλες ευθείες κι έτσι έχει και εκείνη τις δυσκολίες της αλλά σίγουρα δε συγκρίνεται με την τελευταία. επίσης θεωρώ πως μια δυσκολότερη διαδρομή έχει να μου προσφέρει περισσότερα (ενδυνάμωση κλπ) αν και αυτό μάλλον δεν πολυισχύει και άδικα τυραννιέμαι.

όσο για σήμερα, δεν κατάφερα να τρέξω. αύριο με το καλό.

καληνύχτα σας!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/01/2016 :  07:36:55  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα
Άλλο πράγμα είναι η προπόνηση για ενδυνάμωση και άλλο η προπόνηση εξομοίωσης του αγώνα. Στα LR με MP, σωστό είναι να εξομοιώνεις και τις κλίσεις της διαδρομής του αγώνα, έτσι ώστε να καταπονούνται/γυμνάζονται οι μύες που θα δουλεύουν κατά τη διάρκεια του. Με ανηφοροκαφόρες πχ κάποιοι μύες γυμνάζονται στην ανηφόρα, κάποιοι συμμετέχουν λιγότερο και κάποιοι ξεκουράζονται. Στην κατηφόρα το ποσοστό συμμετοχής των μυών είναι διαφορετικό. Στην ευθεία πάλι, καταπονούνται συνεχόμενα συγκεκριμένοι.
Για να έχεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, καλό είναι να βρεις μια μικρότερη διαδρομή, παρόμοια της διαδρομής που τελικά θα τρέξεις και να προπονείσαι εκεί πηγαίνοντας πέρα δώθε. Με τον τρόπο αύτο θα δεις και που πραγματικά βρίσκεσαι προπονητικά.
Εγώ πχ. τρέχω σε κυκλική διαδρομή 2,5 χλμ. Μπορείς επίσης να τρέχεις σε ευθεία κάποιας απόστασης μπρος πίσω.
Την ενδυνάμωσή που λες κάνοντας αρκετά χλμ., κανε την άλλη μέρα.


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/01/2016 :  08:18:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by xipolitakos

Άλλο πράγμα είναι η προπόνηση για ενδυνάμωση και άλλο η προπόνηση εξομοίωσης του αγώνα. Στα LR με MP, σωστό είναι να εξομοιώνεις και τις κλίσεις της διαδρομής του αγώνα, έτσι ώστε να καταπονούνται/γυμνάζονται οι μύες που θα δουλεύουν κατά τη διάρκεια του. Με ανηφοροκαφόρες πχ κάποιοι μύες γυμνάζονται στην ανηφόρα, κάποιοι συμμετέχουν λιγότερο και κάποιοι ξεκουράζονται. Στην κατηφόρα το ποσοστό συμμετοχής των μυών είναι διαφορετικό. Στην ευθεία πάλι, καταπονούνται συνεχόμενα συγκεκριμένοι.
Για να έχεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, καλό είναι να βρεις μια μικρότερη διαδρομή, παρόμοια της διαδρομής που τελικά θα τρέξεις και να προπονείσαι εκεί πηγαίνοντας πέρα δώθε. Με τον τρόπο αύτο θα δεις και που πραγματικά βρίσκεσαι προπονητικά.
Εγώ πχ. τρέχω σε κυκλική διαδρομή 2,5 χλμ. Μπορείς επίσης να τρέχεις σε ευθεία κάποιας απόστασης μπρος πίσω.
Την ενδυνάμωσή που λες κάνοντας αρκετά χλμ., κανε την άλλη μέρα.


___________________
Run Natural... run Bare

αυτό ακριβώς έκανα κι εγώ περισυ στα μεγάλα... 1250 αλερετουρ και στο κλείσιμο του κάθε 2,5αριου με περίμενε και στους ουρανό του αυτοκινήτου ο ανεφοδιασμος μου. Απέδωσε τοβσυστημα. Στα Χανιά ακόμα να βρω ευθεία 1250 μέτρων που να πληρει τα χορτιατινα στάνταρ, χωρίς αέρα, διασταύρωση κλπ. Την Κυριακή θα δοκιμάσω και στην κυκλική του πολυτεχνειου αν και άκουσα για κλίσεις...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/01/2016 :  08:58:29  Εμφάνιση Προφίλ
Σήμερα είχα 1200άρια αλλά έχω κρυώσει και σχεδόν με το ζόρι σηκώθηκα από το κρεβάτι και είπα να τα γειώσω γιατί δε θα βγαίνανε με τίποτα. Πήγα γήπεδο, έκανα 4χλμ ζέσταμα και μετά 30 λεπτά fartlek σε ρυθμούς 3:45 έως 5:30+.
Πάλι καλά ήταν και ο φανταστικός κατάσκοπος (spy) και στο τέλος κάναμε 2 4λεπτά παρεούλα. Ευχαριστώ Σπύρο!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/01/2016 :  09:01:45  Εμφάνιση Προφίλ
...σημερα στο προσφιλες γηπεδο του Χαλανδριου, στη παρα πολυ πρωινη βαρδια, διαλειμματικη προπονηση: 3 χλμ ζεσταμα, 5Χ2000μ σε ρυθμο 4:29 με 1'διαλειμμα πολυ αργου τρεξιματος ενδιαμεσα (βγηκαν ολα ταχυτερα κατα 1" με 2")...στη συνεχεια 4x3'σε ρυθμο 4:10 με 2'διαλειμμα ενδιαμεσα (βγηκαν ολα 1" με 2" αργοτερα, με εξαιρεση το τελευταιο που ξεφυγε πολυ στο 4:17) ... μετα 4Χ200μ σε ρυθμο 3:50 με διαλειμμα 200μ (βγηκαν στο 3:57,3:52,3:51,3:49 αντιστοιχα)...και τελος 3 χλμ αποθεραπεια...συνολικα 22,3 χλμ σε 1:53:23! Αυτη ηταν η δυσκολοτερη προπονηση που εχω κανει μεχρι σημερα ...καποια στιγμη, προς το τελος, που συνετρεχα με τον Αργυρη θα πρεπει να με λυπηθηκε ... και με παροτρυνε ν'αποφευγω οσο το δυνατον το περπατημα στα διαλειμματα!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/01/2016 :  09:10:14  Εμφάνιση Προφίλ
@spy: Αν προπονείσαι για μικρές αποστάσεις (πχ 1500μ) μπορείς να περπατάς ενδιάμεσα. Αλλιώς είναι καλύτερο να τρέχεις έστω και αρκετά αργά (πχ 6:00/χλμ)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 101 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000