Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 8
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 101

than
Senior Forum-Runner

Greece
474 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2016 :  22:31:05  Εμφάνιση Προφίλ
Εφόσον βλέπω πως έχεις το 310, νομίζω υποστηρίζει "ασκήσεις", δηλαδή προγραμματισμό ολόκληρης διαλειμματικης, με reminder όταν τελειώνει το κομμάτι, μπιπ μπιπ όταν εισαι εκτός ρυθμού κ πολλά αλλα καλούδια. Ψάξε τις ασκήσεις, αξίζει!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2016 :  22:41:29  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα
O GPS δέκτης στο ρολόι καταγραφεί μέσω του δορυφόρου την απόσταση που έχεις διανύσει. Κατόπιν το ρολόι βάζοντας και τον χρόνο που έκανες για να διανύσεις αυτή την απόσταση σου λέει:
Έκανες πχ 10 χλμ σε 50 λεπτά. Άρα ο ρυθμός σου είναι:
50/10= 5 λεπτά το χιλιόμετρο.
Αν λοιπόν έχει απόκλιση το GPS και σου δείξει ότι διένυσες μικρότερη ή μεγαλύτερη απόσταση από την πραγματική, τότε υπολογίζει και σου δείχνει λάθος ρυθμό.



___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 13/01/2016 22:49:51
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2016 :  22:48:08  Εμφάνιση Προφίλ

νομίζω το χω ναι! απλά ρώτησα γιατί σύμφωνα με τα δεδομένα που γνωρίζω τόσο καιρό (400ρι ο 1ος διάδρομος κλπ) έκανα 10km και επιπλέον 2 λεπτά περπάτημα(ανάμεσα στα κομμάτια) και κάποια μέτρα δρομικές. μου φάνηκε υπερβολικό που μου έδειξε 11km. έτρεξα αρκετά σε επόμενους διαδρόμους βέβαια αλλά και πάλι too much μου φάνηκε. κάπου στη μέση πρέπει να είναι η αλήθεια..

θεωρητική κατεύθυνση ήμουν! δεν είχαμε τις δέσμες εμείς..παππού! :P

EDIT: -Χρήστο ευχαριστώ για την απάντηση! το κατάλαβα ναι!
- Θανάση σ ευχαριστώ κι εσένα! η αλήθεια είναι πως αναρωτιόμουν το πρωί καθώς δύο άτομα θα μπορούσαν να μου στείλουν αίτημα με αυτό το όνομα. εσύ και ο sak14! τελικά, βρήκαμε ποιος είναι όσο για τις ασκήσεις που γράφεις, κάτσε πρώτα να εξοικειωθώ με τα βασικά και το συζητάμε χαχα!

Τάσος

know your limits. then destroy them.

Edited by - tzatzikis90 on 13/01/2016 22:59:53
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panos1966
Advanced Forum-Runner

Greece
271 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2016 :  23:04:09  Εμφάνιση Προφίλ
Χθές 2χιλ. ζέσταμα 4χιλ. στα 5/χιλ και 1χιλ αποθεραπεία. Σήμερα 45' ελεύθερο τρέξιμο.Δέν πιέζω, ανεβάζω σιγά σιγά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/01/2016 :  07:35:49  Εμφάνιση Προφίλ
...7 χλμ χαλαρα σημερα το πρωι στους δρομους της Κηφισιας σε 39'35"!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/01/2016 :  08:47:29  Εμφάνιση Προφίλ
15άρι @ 5:27 τσιμπημένο μεν, σχετικά άνετο και απολαυστικό δε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/01/2016 :  09:02:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by tzatzikis90


νομίζω το χω ναι! απλά ρώτησα γιατί σύμφωνα με τα δεδομένα που γνωρίζω τόσο καιρό (400ρι ο 1ος διάδρομος κλπ) έκανα 10km και επιπλέον 2 λεπτά περπάτημα(ανάμεσα στα κομμάτια) και κάποια μέτρα δρομικές. μου φάνηκε υπερβολικό που μου έδειξε 11km. έτρεξα αρκετά σε επόμενους διαδρόμους βέβαια αλλά και πάλι too much μου φάνηκε. κάπου στη μέση πρέπει να είναι η αλήθεια..

θεωρητική κατεύθυνση ήμουν! δεν είχαμε τις δέσμες εμείς..παππού! :P

EDIT: -Χρήστο ευχαριστώ για την απάντηση! το κατάλαβα ναι!
- Θανάση σ ευχαριστώ κι εσένα! η αλήθεια είναι πως αναρωτιόμουν το πρωί καθώς δύο άτομα θα μπορούσαν να μου στείλουν αίτημα με αυτό το όνομα. εσύ και ο sak14! τελικά, βρήκαμε ποιος είναι όσο για τις ασκήσεις που γράφεις, κάτσε πρώτα να εξοικειωθώ με τα βασικά και το συζητάμε χαχα!

Τάσος

know your limits. then destroy them.



Tάσο το 310 κάνει παπάδες και είναι value for money.

Εγώ στην 1η οθόνη βλέπω:
συνολική απόσταση,
συνολικό χρόνο,
lap pace και
average pace
Αυτό βολεύει κυρίως στα ελεύθερα ή στα long, αν και για να μην μπλέκω με τα νούμερα πλέον το γυρνάω σε οθόνη που δείχνει μόνο την τρέχουσα ώρα.

Όταν κάνω διαλειμματικές πχ σε πάρκο, σετάρω την επιλογή interval, επιλέγοντας απόσταση (ή χρονική διάρκεια) κομματιού, απόσταση (ή διάρκεια) διαλείμματος, αριθμό επαναλήψεων και επιπρόσθετα warm up & cool down. Μια φορά πατάς το start ξεκινώντας κι άλλη μία όποτε τελειώσεις το ζέσταμα και αποφασίσεις να μπεις στο κυρίως πρόγραμμα.

Σε διαλειμματικές σε στίβο, έχω σετάρει τη 2η οθόνη να μου δείχνει
lap pace και
lap time δε θυμάμαι πως ακριβώς το ονομάζει αυτό) για να βλέπεις το χρόνο του διαλείμματος ή και για να υπολογίζιες το ρυθμό σου. Αυτά τα δύο είναι τα απολύτως απαραίτητα. Επίσης βολεύει το lap distance και το total distance για να θυμάσαι που βρίσκεσαι. Εννοείται ότι πριν πρέπει να απενεργοποιήσεις το auto lap και να πατάς χειροκίνητα στο τέλος κάθε κομματιού.

Εμπειρικά στο στίβο, υπολογίζω τον πραγματικό ρυθμό σε μετρημένη απόσταση, βλέπω πόσο μου χαρίζει το ρολόι και υπολογίζω που πρέπει να πηγαίνω.

3η οθόνη (για να μην αγχώνομαι) βάζω παλμούς και accuracy (συνήθως περιμένω να πάει κάτω από το 10 και ιδανικά στο 5-6, πρωτού ξεκινήσω την προπόνηση).

4η οθόνη μόνο ρολόι.

Επίσης το 310 υποστηρίζει πλήρως κολύμπι (γράφει καλά αν το έχεις μέσα στο σκουφάκι) και τρίαθλο, με πολύ εύκολο σετάρισμα.

ΥΓ νομίζω ότι στα πρώτα 100m κάθε κομματιού, όπου γίνονται επαναυπολογισμοί δεδομένων, αυτά που σου δείχνει το ρολόι δεν είναι αξιόπιστα. Ομοίως στο κολύμπι στα πρώτα 100m ή μετά από αναστροφή.

Edited by - Aroulio on 14/01/2016 09:10:46
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/01/2016 :  09:09:44  Εμφάνιση Προφίλ
10αράκι σε ρυθμό αγώνα (μαραθωνίου, για να μη ρωτάνε μερικοί περίεργοι). Με ζεστάματα-κρυώματα βγήκαν 15χλμ σε ~1:15
Μια χαρά δεδομένου του οτι είμαι κρυωμένος και ελαφρώς, σέρνομαι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/01/2016 :  09:09:51  Εμφάνιση Προφίλ
Lap pace στον στίβο είναι εντελώς άχρηστο, Άρη.
Μόνο lap time χρειάζεσαι.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/01/2016 :  09:14:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by echetlos

Lap pace στον στίβο είναι εντελώς άχρηστο, Άρη.
Μόνο lap time χρειάζεσαι.

"My sport is your sport's punishment"



Το διόρθωσα παραπάνω Νίκο.
Επειδή ψιλοσπάνια πάω σε στίβο, δεν έχω εξοικειωθεί με τη λογική να βγάλω το 200άρι, ή το 400άρι σε Χ χρόνο, οπότε μου είναι πιο εύκολο να ξέρω ότι όταν το gps μου δείχνει pace 4:20, το πραγματικό είναι 4:30.

ΥΓ περαστικά και σιδερένιος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/01/2016 :  09:29:26  Εμφάνιση Προφίλ
Σ' ευχαριστώ, Άρη μου!
Απλά να θυμάσαι ότι όσο περνάει η ώρα, μεγαλώνει και το σφάλμα.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/01/2016 :  09:36:53  Εμφάνιση Προφίλ
12 400ρια χθες γύρω στο 1:35 με παγωμένο κρύο αέρα με 5 χλμ επιπλέον σε ζεστάματα και αποθεραπείες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/01/2016 :  09:37:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by echetlos

Σ' ευχαριστώ, Άρη μου!
Απλά να θυμάσαι ότι όσο περνάει η ώρα, μεγαλώνει και το σφάλμα.

"My sport is your sport's punishment"



Φαντάζομαι εννοείς ότι όσο αυξάνεται η διάρκεια του κομματιού, αυξάνεται και το συνολικό σφάλμα σε απόλυτη διαφορά.
Εγώ πάλι λέω ότι αν στον ένα γύρο μου χαρίζει 10sec, ακόμα κι αν έχω να κάνω 2χίλιαρα, θα πρέπει -αναλογικά- να φροντίσω το pace (κομματιού) στο ρολόι να είναι 10sec ταχύτερο από αυτό που θέλω, για να είναι το σωστό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

as400
Advanced Forum-Runner

Greece
364 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/01/2016 :  09:40:31  Εμφάνιση Προφίλ
Οταν εχω διαλειματικες αυτο που κανω για να μην εξαρτώμαι απο το GPS , που σιγουρα χανει,ειναι η ακολουθη διαδικασια ......πχ θελω να κανω 10 χ 400 σε ρυθμο 5 λεπτα το χλμ , τοτε βαζω στο ρολοι 10 επαναληψεις και στην διαρκεια βαζω "Until Lap Button Press" δηλαδη μεχρι να πατησω το κουμπι Lap. Βαζω κ'ενα Pace κοντα σε αυτο που θελω και ξεκιναω ..........Απο τη στιγμη που θελω ρυθμο στο 5'/χλμ τοτε ξερουμε οτι πρεπει το 200αρι να το παιρναμε σε 1:04, καθε φορα λοιπον που περνω τη γραμμη των 200 μετρων κοιταω το ρολοι και υπολογιζω να ειμαι κοντα στο επιθυμητο χρονο και οταν φτασω στη γραμμη των 400 μετρων παταω το κουμπι Lap οποτε και αρχιζει να μετραει ο χρονος του διαλειματος που εχω προυπολογισει .
Ολα τα παραπανω με την προυποθεση οτι το γηπεδο ειναι 400αρι
Ελπιζω να σε βοηθησα

ΥΓ.Μπορει καποιος να μας πει με σιγουρια αν το γηπεδο του Χαλανδριου ειναι 400αρι ??







quote:
Originally posted by tzatzikis90


νομίζω το χω ναι! απλά ρώτησα γιατί σύμφωνα με τα δεδομένα που γνωρίζω τόσο καιρό (400ρι ο 1ος διάδρομος κλπ) έκανα 10km και επιπλέον 2 λεπτά περπάτημα(ανάμεσα στα κομμάτια) και κάποια μέτρα δρομικές. μου φάνηκε υπερβολικό που μου έδειξε 11km. έτρεξα αρκετά σε επόμενους διαδρόμους βέβαια αλλά και πάλι too much μου φάνηκε. κάπου στη μέση πρέπει να είναι η αλήθεια..

θεωρητική κατεύθυνση ήμουν! δεν είχαμε τις δέσμες εμείς..παππού! :P

EDIT: -Χρήστο ευχαριστώ για την απάντηση! το κατάλαβα ναι!
- Θανάση σ ευχαριστώ κι εσένα! η αλήθεια είναι πως αναρωτιόμουν το πρωί καθώς δύο άτομα θα μπορούσαν να μου στείλουν αίτημα με αυτό το όνομα. εσύ και ο sak14! τελικά, βρήκαμε ποιος είναι όσο για τις ασκήσεις που γράφεις, κάτσε πρώτα να εξοικειωθώ με τα βασικά και το συζητάμε χαχα!

Τάσος

know your limits. then destroy them.



AS400
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/01/2016 :  09:55:56  Εμφάνιση Προφίλ
@AS400 Το γήπεδο στο χαλάνδρι είναι 400 μέτρα.
Αν θες ρυθμό 5'/χλμ τότε το 200άρι είναι 60" και όχι 64!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 101 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000