Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 8
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 101

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  13:44:09  Εμφάνιση Προφίλ
Σήμερα είπα να βγω στο Σέιχ-Σου να κάνω 5χλμ ανηφόρα - 5 κατηφόρα. Με προθέρμανση 1 χλμ, ξεκίνησα λίγο έντονα αλλά χωρίς να κοιτάω το GPS, παρά μόνο όταν ήμουν έτοιμος να πέσω κάπου στο 3,5 χλμ. Σταμάτησα γιατί δεν άντεχα, κοίταξα το ρυθμό ήταν 5:00 περίπου.(!!!!) Δεν ξέρω γιατί το έκανα σε ανηφόρα, με διέλυσε. Τέλος πάντων, μετά από 1-2 λεπτά συνέχισα για πάνω και ολοκλήρωσα το 5ρι με τον ίδιο ρυθμό και μετά κατέβηκα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  17:13:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by trexantiris

Έχω μια συλλογή που καλύπτει διαφορετικές ανάγκες. Περιλαμβάνει (εκτός από τα σανδάλια) τα:
- VFF (Vibram Five Fingers, KSO) που σπάνια πια τα χρησιμοποιώ. Εάν είναι να βάλω αυτά κατά βάση προτιμώ τα σανδάλια. Όπως θα γνωρίζεις είναι παπούτσι απόλυτα minimal – barefoot style.
- Τα Brooks Pure Flow (πολυαγαπημένο υπόδημα και το βρίσκει κανείς εύκολα και στην Ελλάδα). 4mm drop.
- Τα Sketchers GoRide (ένα παλιό μοντέλο αυτής της σειράς). Παπούτσι «σκυλί» που με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο! 4mm drop με λίγο περισσότερο cushioning από ότι τα Flow. Ειδικά σε ασφάλτινα κατηφορίσματα (downhills) τα εμπιστεύομαι απόλυτα.
- Adidas Adizero Pro: Super Flat Racer με 4mm drop, 150γρ., ελάχιστη υποστήριξη και «δομή», τέλειος αερισμός. Δυστυχώς με στενή εφαρμογή μπροστά που προβληματίζει αρκετούς δρομείς. Μια από τις απόλυτες κατεμέ «αγωνιστικές λεπίδες»! Δίπλα τους θα έρθει σε λίγο καιρό να καθίσει και ένα 2ο ζευγάρι αγωνιστικών λεπίδων άλλης όμως εταιρίας…είμαι προς αναζήτηση.

Αυτά για την άσφαλτο, γιατί στο βουνό αρκετά υποδήματα διαφορετικών εταιριών περνάνε από τα πέλματά μου. Το βουνό είναι εξαιρετικά απαιτητικό όσο αφορά τα παπούτσια και εκεί δε χωράνε αστεία! ;-)))

Free your feet...free your senses!

Πληθώρα βλέπω!
Τα Brooks Sketchers και τα Adidas ακολουθούν τη φυσική κίνηση του ποδιού; έχουν καλή αίσθηση "ξυπόλυτου";
Εκτός από τα Brooks, τα υπόλοιπα υπάρχουν εδώ;
Κάποτε σκεφτόμουν τα Skechers Go Bionic και τα NB minimus εχεις κάποια άποψη γι΄αυτά;



Edited by - xipolitos on 17/11/2015 17:20:22
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  17:31:05  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Trexalitsa78

Πρωινή ενδυνάμωση με βάρη στο γυμναστήριο σήμερα το πρωί και για μένα, και το απόγευμα 6άρακι με επιταχυνόμενο ρυθμό ( από 5:40" ως 5:10")



...στο γήπεδο του "Ίκαρου" (Ν. Ιωνίας) σε αφήνουν τώρα;

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  18:23:46  Εμφάνιση Προφίλ
...σημερα το απογευμα 8 χλμ στο Ζηρινειο σε 37'27"!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sigi
Senior Forum-Runner



925 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  18:35:37  Εμφάνιση Προφίλ
10χλμ το πρωί στο Ζηρίνειο σε 45' 40" ..

Τα παιδιά δίνουν χρώμα στην ζωή..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

krevith
Advanced Forum-Runner

Greece


247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  20:52:59  Εμφάνιση Προφίλ
Μετά από 3-4 χαλαρές "προπονήσεις", σήμερα το απόγευματάκι..
10Κ σε 48:35 @ 452....
Νομίζω το παράκανα....

too old to rock'n roll too young to die
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  22:02:46  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα
quote:
Originally posted by xipolitos

quote:
Originally posted by trexantiris

Έχω μια συλλογή που καλύπτει διαφορετικές ανάγκες. Περιλαμβάνει (εκτός από τα σανδάλια) τα:
- VFF (Vibram Five Fingers, KSO) που σπάνια πια τα χρησιμοποιώ. Εάν είναι να βάλω αυτά κατά βάση προτιμώ τα σανδάλια. Όπως θα γνωρίζεις είναι παπούτσι απόλυτα minimal – barefoot style.
- Τα Brooks Pure Flow (πολυαγαπημένο υπόδημα και το βρίσκει κανείς εύκολα και στην Ελλάδα). 4mm drop.
- Τα Sketchers GoRide (ένα παλιό μοντέλο αυτής της σειράς). Παπούτσι «σκυλί» που με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο! 4mm drop με λίγο περισσότερο cushioning από ότι τα Flow. Ειδικά σε ασφάλτινα κατηφορίσματα (downhills) τα εμπιστεύομαι απόλυτα.
- Adidas Adizero Pro: Super Flat Racer με 4mm drop, 150γρ., ελάχιστη υποστήριξη και «δομή», τέλειος αερισμός. Δυστυχώς με στενή εφαρμογή μπροστά που προβληματίζει αρκετούς δρομείς. Μια από τις απόλυτες κατεμέ «αγωνιστικές λεπίδες»! Δίπλα τους θα έρθει σε λίγο καιρό να καθίσει και ένα 2ο ζευγάρι αγωνιστικών λεπίδων άλλης όμως εταιρίας…είμαι προς αναζήτηση.

Αυτά για την άσφαλτο, γιατί στο βουνό αρκετά υποδήματα διαφορετικών εταιριών περνάνε από τα πέλματά μου. Το βουνό είναι εξαιρετικά απαιτητικό όσο αφορά τα παπούτσια και εκεί δε χωράνε αστεία! ;-)))

Free your feet...free your senses!

Πληθώρα βλέπω!
Τα Brooks Sketchers και τα Adidas ακολουθούν τη φυσική κίνηση του ποδιού; έχουν καλή αίσθηση "ξυπόλυτου";
Εκτός από τα Brooks, τα υπόλοιπα υπάρχουν εδώ;
Κάποτε σκεφτόμουν τα Skechers Go Bionic και τα NB minimus εχεις κάποια άποψη γι΄αυτά;






Ta NB minimus MR00 τα έχω δοκιμάσει αγοράζοντάς τα από το εξωτερικό. Ήταν όμως μισό νούμερο μικρότερα από ότι θα ήθελα. Παρόλα αυτά έχω τρέξει αρκετά Long Runs. Αυτό που μου φαίνονταν κάπως περίεργο, ήταν η πολλή μαλακή αίσηση που δημιουργούσε η σόλα, ενώ ήταν αρκετά λεπτή. Τα άφησα στην άκρη γιατί μου μαύριζε το νύχι, αφού δεν ήταν το σωστό μέγεθος. Κατόπιν πήρα τα ΝΒ minimus ΜΤ110, στο σωστό νούμερο αυτή την φορά και λίγο πιο φαρδια (2Ε), τα οποία έχουν παρόμια φόρμα, με πιο ανθεκτικά υλικά για τρέξιμο σε μονοπάτια. Αυτό είναι το μοναδικό παπούτσι που χρησιμοποιoύσα μέχρι εχθές και το οποίο με είχε βολέψει πολύ. Το είχα σαν τη λύση για κάθε περίπτωση που ήθελα να βάλω παπούτσι. Έχει βγάλει αγώνα σε μονοπάτι, μαραθώνιο, 10άρι σε άσφαλτο καιτα 63χλμ του Σαρωνικού.

Σήμερα, μετά από 3 χρόνια με ένα ζευγάρι παπούτσια, αγόρασα και φόρεσα καιτα Brooks PureFlow4.
Σκεφτομαι επίσης, να δώσω στα NB MR00 μια δεύερη ευκαιρία, αγοράζοντάς το σωστό νούμερο αυτή την φορά.

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  22:06:39  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα
quote:
Originally posted by sigi

10χλμ το πρωί στο Ζηρίνειο σε 45' 40" ..

Τα παιδιά δίνουν χρώμα στην ζωή..



Μέτα τις 9:00.


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  23:58:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by xipolitakos

Ta NB minimus MR00 τα έχω δοκιμάσει αγοράζοντάς τα από το εξωτερικό. Ήταν όμως μισό νούμερο μικρότερα από ότι θα ήθελα. Παρόλα αυτά έχω τρέξει αρκετά Long Runs. Αυτό που μου φαίνονταν κάπως περίεργο, ήταν η πολλή μαλακή αίσηση που δημιουργούσε η σόλα, ενώ ήταν αρκετά λεπτή. Τα άφησα στην άκρη γιατί μου μαύριζε το νύχι, αφού δεν ήταν το σωστό μέγεθος. Κατόπιν πήρα τα ΝΒ minimus ΜΤ110, στο σωστό νούμερο αυτή την φορά και λίγο πιο φαρδια (2Ε), τα οποία έχουν παρόμια φόρμα, με πιο ανθεκτικά υλικά για τρέξιμο σε μονοπάτια. Αυτό είναι το μοναδικό παπούτσι που χρησιμοποιoύσα μέχρι εχθές και το οποίο με είχε βολέψει πολύ. Το είχα σαν τη λύση για κάθε περίπτωση που ήθελα να βάλω παπούτσι. Έχει βγάλει αγώνα σε μονοπάτι, μαραθώνιο, 10άρι σε άσφαλτο καιτα 63χλμ του Σαρωνικού.

Σήμερα, μετά από 3 χρόνια με ένα ζευγάρι παπούτσια, αγόρασα και φόρεσα καιτα Brooks PureFlow4.
Σκεφτομαι επίσης, να δώσω στα NB MR00 μια δεύερη ευκαιρία, αγοράζοντάς το σωστό νούμερο αυτή την φορά.

___________________
Run Natural... run Bare

Σε ευχαριστώ πολύ Χρήστο.
Ηθελα να πάρω ένα ζευγάρι παπούτσια βασικά για LR, αλλά είμαι τόσο μπερδεμένος που δεν έχω καταλήξει.
Αυτό που θα ήθελα από ένα παπούτσι, είναι πάνω απ΄όλα να ακολουθεί τη φυσική κίνηση, και να είναι κοντά στην αίσθηση του "ξυπόλυτου".
Τα NB minimus φαίνονται καλή περίπτωση.

Γιατί εξαφανίστηκες και δεν γράφεις πιά τόσο συχνά;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2015 :  08:41:14  Εμφάνιση Προφίλ
4k Zέσταμα, 5k tempo @ 5:10 σχετικά άνετα και κουβεντιαστά, αποθεραπεία.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bladerunner
Advanced Forum-Runner

235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2015 :  10:18:37  Εμφάνιση Προφίλ
Πρώτη προπόνηση (ξεμούδιασμα) μετά τον μαραθώνιο.

5κμ στο 5:30 γύρω από τη ρεματιά Χαλανδρίου.

Κανονικά θα έπρεπε πιο αργά, αλλά αισθανόμουν μια χαρά και παρασύρθηκα.

Αύριο ασκήσεις ενδυνάμωσης.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2015 :  10:50:59  Εμφάνιση Προφίλ
...σημερα το πρωι 5 χλμ ανυποδητο τρεξιμο στο στιβο του Ζηρινειου σε 24'15" ... και στη συνεχεια 70' ασκησεις ενδυναμωσης κορμου και χεριων!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2015 :  10:53:20  Εμφάνιση Προφίλ
Βλέπω να παίρνω ρεπό και σήμερα (μαζεύω δυνάμεις για Κυριακή, ακούς Τρεχαντίρη;;;)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2015 :  10:59:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Trexalitsa78

Πρωινή ενδυνάμωση με βάρη στο γυμναστήριο σήμερα το πρωί και για μένα, και το απόγευμα 6άρακι με επιταχυνόμενο ρυθμό ( από 5:40" ως 5:10")



...στο γήπεδο του "Ίκαρου" (Ν. Ιωνίας) σε αφήνουν τώρα;

Free your feet...free your senses!


όχι στο Ολυμπιακό στάδιο πήγα, αλλά δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα ποτέ μέχρι τώρα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2015 :  11:05:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Trexalitsa78

quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Trexalitsa78

Πρωινή ενδυνάμωση με βάρη στο γυμναστήριο σήμερα το πρωί και για μένα, και το απόγευμα 6άρακι με επιταχυνόμενο ρυθμό ( από 5:40" ως 5:10")



...στο γήπεδο του "Ίκαρου" (Ν. Ιωνίας) σε αφήνουν τώρα;

Free your feet...free your senses!


όχι στο Ολυμπιακό στάδιο πήγα αυτή την φορά.Στον Ίκαρο δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα ποτέ μέχρι τώρα... (τελευταία φορά που έτρεξα εκεί ήταν την Παρασκευή πριν τον Μαραθώνιο)

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 101 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000