Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 11ος Μαραθώνιος "Μέγας Αλέξανδρος" 03.04.2016
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 80

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/03/2016 :  23:25:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tzatzikis90

είμαι σχεδόν σίγουρος πως είχε στίβα νερά όταν κατεβήκαμε από το λεωφορείο. βέβαια μπορεί να είναι κανένα ντεζαβού από άλλον αγώνα, δεν ξέρω :P

κάτι σε 3:45 σκέφτομαι στα πρώτα χιλιόμετρα αδερφέ! και στα επόμενα θα πηγαίνω εναλλάξ 1χλμ τρέξιμο-1 περπάτημα-1 τζόκιν! που θα πάει, γύρω στις 6 ώρες θα έχω τερματίσει!

Τάσος

know your limits. then destroy them.


Θα δανιστω ενα καλο λουρι σκυλου απο εναν φιλο μας και θα σε παω στο 4.40
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2016 :  00:26:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Peter L

quote:
Originally posted by tzatzikis90

είμαι σχεδόν σίγουρος πως είχε στίβα νερά όταν κατεβήκαμε από το λεωφορείο. βέβαια μπορεί να είναι κανένα ντεζαβού από άλλον αγώνα, δεν ξέρω :P

κάτι σε 3:45 σκέφτομαι στα πρώτα χιλιόμετρα αδερφέ! και στα επόμενα θα πηγαίνω εναλλάξ 1χλμ τρέξιμο-1 περπάτημα-1 τζόκιν! που θα πάει, γύρω στις 6 ώρες θα έχω τερματίσει!

Τάσος

know your limits. then destroy them.


Θα δανιστω ενα καλο λουρι σκυλου απο εναν φιλο μας και θα σε παω στο 4.40

κοντό λουρι το λέμε στη δουλειά μου... Θα βγάλεις βιτσιο Πέτρο!

Myasics.com πασα-tempo run!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2016 :  00:43:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
έβγαλα εισιτήριο τώρα, καθίστε στα ωά σας!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2016 :  00:53:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι πιο παλιοί στον αγώνα μήπως να μας πείτε για τακτικές, περάσματα κλπ για τη διαδρομή μπας κ το σώσουμε τούτο το ρημάδι το ποστ;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2016 :  01:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στόχο;

Myasics.com πασα-tempo run!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2016 :  09:18:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by big-blue

Οι πιο παλιοί στον αγώνα μήπως να μας πείτε για τακτικές, περάσματα κλπ για τη διαδρομή μπας κ το σώσουμε τούτο το ρημάδι το ποστ;



...η καλυτερη τακτικη ... ειναι να μην εχεις τακτικη!
...οσον αφορα στη διαδρομη ... ειναι η ταχυτερη στην Ελλαδα (πιο γρηγορη απο το Ναυπλιο) και προσφερεται για χρονο ... γι'αυτο επιλεγεται απο τους περισσοτερους για εαρινος μαραθωνιος!
...ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙΟΣ ... οποτε ακυρα ολα!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2016 :  09:29:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by spy

quote:
Originally posted by big-blue

Οι πιο παλιοί στον αγώνα μήπως να μας πείτε για τακτικές, περάσματα κλπ για τη διαδρομή μπας κ το σώσουμε τούτο το ρημάδι το ποστ;



...η καλυτερη τακτικη ... ειναι να μην εχεις τακτικη!
...οσον αφορα στη διαδρομη ... ειναι η ταχυτερη στην Ελλαδα (πιο γρηγορη απο το Ναυπλιο) και προσφερεται για χρονο ... γι'αυτο επιλεγεται απο τους περισσοτερους για εαρινος μαραθωνιος!
...ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙΟΣ ... οποτε ακυρα ολα!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!


110% classic spy
Μια ιδέα του στόχου πρέπει να την έχουμε βρε Σπύρο.
Δε μπορείς να αρχίζεις μαραθώνιο με ρυθμό πχ δεκαριού (αν και είμαι σίγουρος πως το έχεις κάνει ΚΑΙ αυτό )
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2016 :  09:50:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το κυριότερο είναι να μην σου ξεφύγει στο 1χιλ που είναι αρκετά κατηφορικό !!! και μετά οι ανωφέρειες και κατωφέρειες από το 2χιλ έως το 8χιλ σε αποσυντονίζουν !! αν καταφέρεις και κρατήσεις σε οικονομικό ρυθμό σε αυτά τα χιλιόμετρα θα σου βγει ο χρόνος που θέλεις !! από εκεί και πέρα είναι ευθείες με κάποιες να έχουν καλές κλίσεις ώστε να προσέξεις πάλι τον ρυθμό σου 17χιλ-19χιλ, 25χιλ-27,5χιλ ενώ η ανισόπεδη στο 36χιλ θέλει προσοχή γιατί αλλάζει το πάτημα απότομα!!
quote:
Originally posted by big-blue

Οι πιο παλιοί στον αγώνα μήπως να μας πείτε για τακτικές, περάσματα κλπ για τη διαδρομή μπας κ το σώσουμε τούτο το ρημάδι το ποστ;

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2016 :  09:52:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τάσο αν δεις να ανάβω φλας για να σε προσπεράσω θα πηγαίνεις εκτός στόχου !!!
quote:
Originally posted by tzatzikis90

έβγαλα εισιτήριο τώρα, καθίστε στα ωά σας!

Τάσος

know your limits. then destroy them.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2016 :  09:56:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by spy

quote:
Originally posted by big-blue

Οι πιο παλιοί στον αγώνα μήπως να μας πείτε για τακτικές, περάσματα κλπ για τη διαδρομή μπας κ το σώσουμε τούτο το ρημάδι το ποστ;



...η καλυτερη τακτικη ... ειναι να μην εχεις τακτικη!
...οσον αφορα στη διαδρομη ... ειναι η ταχυτερη στην Ελλαδα (πιο γρηγορη απο το Ναυπλιο) και προσφερεται για χρονο ... γι'αυτο επιλεγεται απο τους περισσοτερους για εαρινος μαραθωνιος!
...ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙΟΣ ... οποτε ακυρα ολα!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!


110% classic spy
Μια ιδέα του στόχου πρέπει να την έχουμε βρε Σπύρο.
Δε μπορείς να αρχίζεις μαραθώνιο με ρυθμό πχ δεκαριού (αν και είμαι σίγουρος πως το έχεις κάνει ΚΑΙ αυτό )



...sorry το διακωμωδησα λιγακι ... κι ισως δεν επρεπε!Απλα, οταν εχεις κανει προετοιμασια μαραθωνιου ξερεις λιγο - πολυ που βρισκεσαι (εκτος απο εμενα).Αρα ακολουθεις σταθερα τον ρυθμο που κατεχεις, βασει των προπονησεων σου, για 42195 μετρα.Το τρεξιμο ειναι ρυθμος...τιποτ'αλλο ... και οταν η διαδρομη ειναι flat (ενταξει εχει μια ανηφοριτσα μπαινοντας στη πολη, ανισοπεδος κομβος επι της ουσιας, και στη συνεχεια για μερικα χλμ κακο οδοστρωμα) ... αισθανεσαι καλα και "χαμογελας" ... μπορεις να επιταχυνεις λιγακι πιο πολυ το ρυθμο, βασικα στο δευτερο μισο της διαδρομης ... για να κυνηγησεις κατι καλυτερο απ' αυτο που αρχικα θεωρουσες οτι θα πραγματοποιουσες ως επιδοση!
...Η Μαρια (@Elda) ειναι και παλια και καλη στο να τα εξηγει αυτα!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2016 :  10:29:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια χαρα τα ειπες Σπυρο. Το τρεξιμο ειναι ρυθμος. Αυτο.

Και η διαδρομη της Θεσσαλονικης προσφερεται για διατηρηση σταθερου ρυθμου. Μεγαλες ευθειες, αρκει να κοιταζεις μπροστα και μακρια και ο ρυθμος βγαινει μονος του και αβιαστα. Πολοι λενε οτι η διαδρομη ειναι βαρετη επειδη περναει μεσα απο βιομηχανικες περιοχες, δεν εχει κατι να δεις, δεν εχει κοσμο, κλπ κλπ. Ε μα συγνωμη, αν παω να τρεξω αγωνιστικο μαραθωνιο τι να τα κανω τα αξιοθεατα? Δε θελω να βλεπω τιποτα, μια μεγαλη ευθεια να διατηρω σταθερο το ρυθμο μου θελω.

Οπως πολυ σωστα ειπε και ο skyrunner, προσοχη στα πρωτα κατηφορικα χλμ, σε καμια περιπτωση πιο γρηγορα απο MP, πολλοι φευγουν καρφωμενοι εκει, ανεβαινουν οι παλμοι και μετα παπαλα στο δευτερο μισο. Το even split ή εστω οριακα negative δουλευει καλυτερα για μενα στη διαδρομη αυτη. Περασμα του ημι στο μισο χρονο που εχεις υπολογισεις και μετα αν εχεις δυναμεις αρχιζεις ν ανεβαζεις μετα το 30 σιγα σιγα. Οταν βγεις στη Νικης στο 40.5 και αντικρυσεις το Λευκο Πυργο με τον κοσμο να παραληρει, ξερεις οτι ο αγωνας εχει τελειωσει. Για μενα αυτος ο τερματισμος ειναι καλυτερος και απο το Καλλιμαρμαρο. (ισως και γιατι δεν εχω ποτε ευχαριστηθει τρεξιμο στην κλασικη).

Edited by - Elda on 24/03/2016 10:29:57
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2016 :  10:36:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Elda

Μια χαρα τα ειπες Σπυρο. Το τρεξιμο ειναι ρυθμος. Αυτο.

Και η διαδρομη της Θεσσαλονικης προσφερεται για διατηρηση σταθερου ρυθμου. Μεγαλες ευθειες, αρκει να κοιταζεις μπροστα και μακρια και ο ρυθμος βγαινει μονος του και αβιαστα. Πολοι λενε οτι η διαδρομη ειναι βαρετη επειδη περναει μεσα απο βιομηχανικες περιοχες, δεν εχει κατι να δεις, δεν εχει κοσμο, κλπ κλπ. Ε μα συγνωμη, αν παω να τρεξω αγωνιστικο μαραθωνιο τι να τα κανω τα αξιοθεατα? Δε θελω να βλεπω τιποτα, μια μεγαλη ευθεια να διατηρω σταθερο το ρυθμο μου θελω.

Οπως πολυ σωστα ειπε και ο skyrunner, προσοχη στα πρωτα κατηφορικα χλμ, σε καμια περιπτωση πιο γρηγορα απο MP, πολλοι φευγουν καρφωμενοι εκει, ανεβαινουν οι παλμοι και μετα παπαλα στο δευτερο μισο. Το even split ή εστω οριακα negative δουλευει καλυτερα για μενα στη διαδρομη αυτη. Περασμα του ημι στο μισο χρονο που εχεις υπολογισεις και μετα αν εχεις δυναμεις αρχιζεις ν ανεβαζεις μετα το 30 σιγα σιγα. Οταν βγεις στη Νικης στο 40.5 και αντικρυσεις το Λευκο Πυργο με τον κοσμο να παραληρει, ξερεις οτι ο αγωνας εχει τελειωσει. Για μενα αυτος ο τερματισμος ειναι καλυτερος και απο το Καλλιμαρμαρο. (ισως και γιατι δεν εχω ποτε ευχαριστηθει τρεξιμο στην κλασικη).



Ευχαριστούμε Μαρία!!!
Μήπως έχεις και τίποτα ενδεικτικά περάσματα από προηγούμενους αγώνες σου;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2016 :  10:38:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by big-blue

Οι πιο παλιοί στον αγώνα μήπως να μας πείτε για τακτικές, περάσματα κλπ για τη διαδρομή μπας κ το σώσουμε τούτο το ρημάδι το ποστ;


Αυτο που θελει προσοχη ειναι το πρωτο χιλιομετρο που ειναι κατηφορα .Επισεις πριν μπεις στην Χαλκιδονα καπου στο 8 με 9ο χιλ.εχει ανηφορα και αποτομη παρατεταμενη κατηφορα που θελει προσοχη .Προσεξε γιατι πολλοι προσπαθουν να καλυψουν χαμενα δευτερολεπτα και την πατανε.Ειναι και το μονο σημειο που εχει λιγο κοσμο και θελει προσοχη.Το σημειο που μπορει να σε προβληματισει ειναι η παρατεταμενη ανηφορα στο 26ο που σε μηκος της μπορει να φτανει και το 1.5 χιλιομετρο.Αν βγεις χωρις προβλημα εισαι εντος στοχου.Αλλο σημαντικο θεμα ειναι ο αερας οπου τα τελευταια χρονια ηταν σε καποια κομματια κοντρα οπως και η κακη ποιοτητα του δρομου που σιγα σιγα με την κουραση γινεται ενοχλητικη.

Στα συν του αγωνα οτι με 1500 δρομεις δεν νοιωθεις μονος ,δεν ειναι κλασσικη αλλα μια κουβεντα με εναν δρομεα θα την πεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2016 :  10:49:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by winarg


Ευχαριστούμε Μαρία!!!
Μήπως έχεις και τίποτα ενδεικτικά περάσματα από προηγούμενους αγώνες σου;



Παρε το PB μου απο το 14.
https://connect.garmin.com/modern/activity/474878951
Πρωτο μισο 1:58:55, δευτερο 1:58:31.
Αλλους ταπητες δεν εχει.
(Μην κοιτατε παλμους στα 3 πρωτα χλμ, ειναι το κλασικο προβλημα της ζωνης που ελεγα πριν στον Τασο. )
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2016 :  11:09:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Elda

quote:
Originally posted by winarg


Ευχαριστούμε Μαρία!!!
Μήπως έχεις και τίποτα ενδεικτικά περάσματα από προηγούμενους αγώνες σου;



Παρε το PB μου απο το 14.
https://connect.garmin.com/modern/activity/474878951
Πρωτο μισο 1:58:55, δευτερο 1:58:31.
Αλλους ταπητες δεν εχει.
(Μην κοιτατε παλμους στα 3 πρωτα χλμ, ειναι το κλασικο προβλημα της ζωνης που ελεγα πριν στον Τασο. )


Ευχαριστώ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 80 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000