Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 11ος Μαραθώνιος "Μέγας Αλέξανδρος" 03.04.2016
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 80

Vicky
Senior Forum-Runner



494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2016 :  23:38:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα και από μένα.
Ξεκινώντας θα ήθελα να αναφερθώ πρώτα στο pasta party του Σαββάτου.
Ήταν πολύ ευχάριστο που βρεθήκαμε. Περίμενα λίγα περισσότερα βέβαια.'Ημασταν πολλά άτομα και δεν καταφέραμε να γνωριστούμε και να επικοινωνήσουμε αρκετοί μεταξύ μας. Δεν πειράζει ίσως μας δοθεί η ευκαιρία κάποια άλλη φορά.
Ήταν ο πρώτος μου μαραθώνιος. Έκανα μια αρκετά καλή προετοιμασία δίνοντας μεγάλη βάση στα long Run και τήρησα σε μεγάλο βαθμό το πρόγραμμα 16 εβδομάδων που είχα σχεδιάσει. Στόχος ήταν μια επίδοση γύρω στο 4h:15min, μ.ο.ρυθμού 6min/km. Κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας μια-δυο φορές όταν έκανα τα tempo μου το καλό μου γόνατο έβγαζε μια ενόχληση στην εξωτερική πλευρά και λίγο κάτω από την επιγονατίδα. Ρίχνοντας τον ρυθμό έφευγε η ενόχληση. Ορθοπεδικός που με εξέτασε δεν είχε βρει κάτι. Την Κυριακή πριν τον αγώνα στο τελευταίο μεσαίο τρέξιμο ο πόνος ήρθε πάλι, αυτήν την φορά πολύ δυνατός που με ανάγκασε στο 12 να σταματήσω την προπόνηση. Μια εβδομάδα πριν τον αγώνα.....
Επίσκεψη σε ορθοπεδικό, τίποτα σοβαρό δεν βρήκε. Όλη την εβδομάδα μέχρι τον αγώνα δεν έτρεξα καθόλου...έβαζα πάγο,pensaid,έκανα διατάσεις,κάποιες ισομετρικές. Η ψυχολογία μου ήταν πολύ κακή, απογοητεύτηκα που μου βγήκε πρόβλημα λίγο πριν τον αγώνα. Σκεφτόμουν αν θα έπρεπε να τρέξω η όχι. Αποφάσισα να ξεκινήσω και αν θα μου προέκυπτε ο πόνος να σταματούσα.
Ο στόχος αναδιαρθρώθηκε...σκέφτηκα να ξεκινήσω συντηρητικά στο 6:30 δυο τρια χλμ και σιγά σιγά να ανεβάζω ρυθμό αν όλα ήταν καλά. Έτσι έκανα. Το γόνατο το ένοιωθα σφιγμένο, αλλά δεν πονούσε. Στο 8ο ήρθε μια ενόχληση αλλά έφυγε αμέσως. Συνέχισα σφιγμένη ως το 21. Εκεί ξαναήρθε ο πόνος λίγο πιο δυνατός και ξανάφυγε.
Από το 25 και μετά ένοιωσα τα πόδια μου να ελευθερώνονται. Συνέχισα να τρέχω πλέον άνετα, την ανηφόρα στην Σιδενόρ στο 27-28 δεν την κατάλαβα καθόλου. Επίσης κάπου εκεί ήρθε το αεράκι που παρότι ήταν κόντρα δεν με ενόχλησε καθόλου. Η ψυχολογία μου ανέβαινε συνεχώς. Συνέχισα μέχρι το τέρμα νοιώθοντας πολύ καλά. Γύρω στο 38 οι τετρακεφάλοι έσφιξαν αλλά δεν με επηρέασαν καθόλου. Τερμάτισα χαρούμενη χωρίς να είμαι εξαντλημένη τον πρώτο μου μαραθώνιο.
Η συνολική μου εμπειρία πολύ καλή. Ο χρόνος 4:28. Σίγουρα έχει περιθώρια βελτίωσης.Και του χρόνου να είμαστε καλά..Μπράβο σε όσους πήραν μέρος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2016 :  23:43:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπράβο Βίκυ!
Πάμε για τον επόμενο...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

costastsico
Forum-Runner

Greece
193 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/04/2016 :  00:16:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα και απο μένα . Συγχαρητήρια σε όλους για τους χρόνους σας αλλα πιο πολυ για τους κόπους σας ώστε να φτάσετε ως εδώ ! Θεωρώ πως αυτό εδώ το forum εκτος απο παρεα ειναι σχολείο και έμπνευση για όλους , παλιούς και νέους δρομείς .
Στα δικά μου τώρα . Αποφάσισα σχετικά αργά την συμμετοχή μου στον μαραθωνιο . Ήταν 20 Ιανουαρίου , όμως ουσιαστικά δεν έπεσα κάτω απ τα 40 χιλιόμετρα την εβδομάδα μετα τον ΑΜΑ , με πολλα χιλιόμετρα στο βουνό . Η προετοιμασία πηγε καλα ήταν δυνατή . Έχασα μονο 3,προπονήσεις λόγω μιας ίωσης . Ετσι έφτασα στην αφετηρία με στόχο το σπάσιμο του 3:30.
Αν εξαιρέσουμε τον τετράωρο ύπνο το τελευταίο βραδυ ολα τα αλλα το πρωι του αγωνα πήγαν καλα . Ξεκινάμε τον αγωνα και έχω στο μυαλό μου να μην παρασυρθω απ τις κατηφόρες και να ειμαι κοντα στο 5/χιλ . Νιώθω πολυ καλα όμως οι σφυγμοί μου λένε το αντίθετο . Με το συγκεκριμένο ρυθμό έπρεπε να ειναι 10 σφυγμοί τουλάχιστον κάτω . Πριν το πρωτο δεκαρι στάση για πότισμα . Συνεχίζω στον ίδιο ρυθμό λιγο κάτω απ το 5 . Περνάω το πρωτο μισο σε 1:44. Εκεί κανω διάφορες σκέψεις . Μηπως δεν ειναι ο κατάλληλος μαραθωνιος τελικα για negative split ? μηπως να κόψω και να δω πως ειναι στο 32; Μηπως να αλλάξω άθλημα ;😂😂😂. Τελικα συνέχισα στον ίδιο ρυθμό μεχρι να μου ρίξει την αυτοπεποίθηση ο αέρας και να συνειδητοποιήσω πως τελικα ο μαραθωνιος ξεκινάει στο 26 και οχι στο 32 !! Ετσι λοιπόν στάση στο 26 για δεύτερο πότισμα και ξεκινάει ο αγωνας . Πιάνω ενα γκρουπάκι δρομεων που με τραβάει στον ρυθμό μου μεχρι το 30 ώστε να πω στον εαυτό μου , έλα μωρε μια ωριτσα τρεξιματακι ειναι τελείωσε . Καπου εκεί κόβει ο αέρας και με πιο καθαρό μυαλό ( αφού ο αέρας γενικά με αποσυντονίζει )εκτιμώ τις δυνάμεις μου . Φτάνω στο 33,και νιώθω καλα ξαφνικά . Τσιμπάω λιγο το ρυθμο και ελπιζω να αντέξω καθως συμφωνα με υπολογισμούς μπορεί να πιάσω το 3:28. Κλείνω το σφυγμομετρο μιας που οι σφυγμοί εχουν πιάσει κόκκινο και με αγχώνουν . Φτάνω στο 36, νιώθω δυνατός , λέω έφτασα τελείωσε . Εκεί που νιώθω δυνατός , μετα απο 200 μέτρα νιώθω να σέρνομαι και ξανα ακμαίος . Δεν ξερω αν συμβαίνει σε άλλους . Μπορεί να ειναι παιχνίδια του μυαλού , δεν ξερω το ένιωσα αρκετές φορές στο τέλος . Τα τελευταία χιλιόμετρα ειναι τα πιο γρήγορα μου . Τερματίζω με κεφι σε 3:27 . Εκανα και χαλαρωμα 5'-6' . Ειμαι χαρούμενος για την επίδοση μου η οποία ειναι φυσικά προσωπικό ρεκορ.
Συγνώμη για το σεντόνι , απλα μ αρέσουν πολυ τα παραλειπόμενα μετα απο αγωνες στόχους .
Να ειμαστε γέροι να τρέχουμε ..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/04/2016 :  00:38:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by costastsico

Καλησπερα και απο μένα . Συγχαρητήρια σε όλους για τους χρόνους σας αλλα πιο πολυ για τους κόπους σας ώστε να φτάσετε ως εδώ ! Θεωρώ πως αυτό εδώ το forum εκτος απο παρεα ειναι σχολείο και έμπνευση για όλους , παλιούς και νέους δρομείς .
Στα δικά μου τώρα . Αποφάσισα σχετικά αργά την συμμετοχή μου στον μαραθωνιο . Ήταν 20 Ιανουαρίου , όμως ουσιαστικά δεν έπεσα κάτω απ τα 40 χιλιόμετρα την εβδομάδα μετα τον ΑΜΑ , με πολλα χιλιόμετρα στο βουνό . Η προετοιμασία πηγε καλα ήταν δυνατή . Έχασα μονο 3,προπονήσεις λόγω μιας ίωσης . Ετσι έφτασα στην αφετηρία με στόχο το σπάσιμο του 3:30.
Αν εξαιρέσουμε τον τετράωρο ύπνο το τελευταίο βραδυ ολα τα αλλα το πρωι του αγωνα πήγαν καλα . Ξεκινάμε τον αγωνα και έχω στο μυαλό μου να μην παρασυρθω απ τις κατηφόρες και να ειμαι κοντα στο 5/χιλ . Νιώθω πολυ καλα όμως οι σφυγμοί μου λένε το αντίθετο . Με το συγκεκριμένο ρυθμό έπρεπε να ειναι 10 σφυγμοί τουλάχιστον κάτω . Πριν το πρωτο δεκαρι στάση για πότισμα . Συνεχίζω στον ίδιο ρυθμό λιγο κάτω απ το 5 . Περνάω το πρωτο μισο σε 1:44. Εκεί κανω διάφορες σκέψεις . Μηπως δεν ειναι ο κατάλληλος μαραθωνιος τελικα για negative split ? μηπως να κόψω και να δω πως ειναι στο 32; Μηπως να αλλάξω άθλημα ;😂😂😂. Τελικα συνέχισα στον ίδιο ρυθμό μεχρι να μου ρίξει την αυτοπεποίθηση ο αέρας και να συνειδητοποιήσω πως τελικα ο μαραθωνιος ξεκινάει στο 26 και οχι στο 32 !! Ετσι λοιπόν στάση στο 26 για δεύτερο πότισμα και ξεκινάει ο αγωνας . Πιάνω ενα γκρουπάκι δρομεων που με τραβάει στον ρυθμό μου μεχρι το 30 ώστε να πω στον εαυτό μου , έλα μωρε μια ωριτσα τρεξιματακι ειναι τελείωσε . Καπου εκεί κόβει ο αέρας και με πιο καθαρό μυαλό ( αφού ο αέρας γενικά με αποσυντονίζει )εκτιμώ τις δυνάμεις μου . Φτάνω στο 33,και νιώθω καλα ξαφνικά . Τσιμπάω λιγο το ρυθμο και ελπιζω να αντέξω καθως συμφωνα με υπολογισμούς μπορεί να πιάσω το 3:28. Κλείνω το σφυγμομετρο μιας που οι σφυγμοί εχουν πιάσει κόκκινο και με αγχώνουν . Φτάνω στο 36, νιώθω δυνατός , λέω έφτασα τελείωσε . Εκεί που νιώθω δυνατός , μετα απο 200 μέτρα νιώθω να σέρνομαι και ξανα ακμαίος . Δεν ξερω αν συμβαίνει σε άλλους . Μπορεί να ειναι παιχνίδια του μυαλού , δεν ξερω το ένιωσα αρκετές φορές στο τέλος . Τα τελευταία χιλιόμετρα ειναι τα πιο γρήγορα μου . Τερματίζω με κεφι σε 3:27 . Εκανα και χαλαρωμα 5'-6' . Ειμαι χαρούμενος για την επίδοση μου η οποία ειναι φυσικά προσωπικό ρεκορ.
Συγνώμη για το σεντόνι , απλα μ αρέσουν πολυ τα παραλειπόμενα μετα απο αγωνες στόχους .
Να ειμαστε γέροι να τρέχουμε ..

μπράβο σου! Καλή διαχειρηση έκανες! Αν νομίζεις ότι ήταν σεντόνι είσαι γελασμενος.... Ούτε μαξιλαροθηκη δεν ήταν... Έπονται κλινοσκεπασματα!

Myasics.com πασα-tempo run!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/04/2016 :  00:58:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πες τα γιατί γελάω καμιά ώρα με τους...σεντονάτους! έρχονται προίκες για...τα δισέγγονα!

μπράβο και πάλι σε όλες και όλους σας παιδιά!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/04/2016 :  02:03:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ήρθε λοιπόν και η ώρα μου...
Pre game
Η προετοιμασία ήταν κουραστική αλλά συγχρόνως πολύ διδακτική... Σε ένα σύνολο 700 κάτι χλμ συν καμία 100 αρια λίγο πιο πριν μάζεψα τα περισσότερα από κάθε άλλη φορά. Βέβαια αυτά βγήκαν σε πεντεμιση μήνες. Ο αρχικός στόχος ήταν το 3.45 αλλά σύντομα είδα πως έβγαιναν τα γρήγορα σε καλύτερο χρόνο, πήρα αναπροσαρμογη για 3.31... Κάπου εκεί βλέποντας ότι αγγιζα το 3.30 πιεσα πολύ τον ήδη επιβαρυμενο οργανισμός και κοπηκα... προερχομουν από 4 μηνη αποχή, είχα θέματα με το αναπνευστικο λόγω της υγρασίας των Χανίων για δύο μήνες, έβγαλα ενόχληση στο μετατάρσιο του αριστερου και εγώ εκεί... στην πίεση... Μετά το κρακαρισμα τα έκανα πάνω μου, τράβηξα χειροφρενο και προσπάθησα να το πάω πάλι σιγά σιγά για τον αρχικό στόχο. Αλλά είχα πέσει σε επίπεδα του 3.55-3.50... Σε επικοινωνία με τον elcid γνωρίζοντας τον κοινό αρχικό στόχο αποφάσισα μιας και είχα δύο μήνες περιθώριο, να προσπαθήσω να μαζέψω τα σπασμένα και να το πάμε μαζί. Το κλείσιμο της προετοιμασιας με βρήκε να έχω τη δυνατότητα του 3.45 αλλά ο Γιώργος ήταν για αρκετά πιο κάτω. Αποφασίσαμε να ξεκινήσουμε μαζί του αγώνα και στην πορεία να έφευγε όταν ένιωθε έτοιμος... Η τελευταία μέρα όμως επιφυλασσε εκπλήξεις. Πέραν της κοπωσης που τσιμπησα από το ταξίδι, είχα αίσθηση κρυωματος με ενόχληση στο λαιμό. Τσιμπάω ένα ντεπον. Η συνέχεια της μέρας με βρίσκει να περνάω 8 φορές από την τουαλέτα... Τραγικό... Τόσο ζυμαρι πήγαινε χαμένο... Δεν είχα συνειδητοποιησει όμως τις απώλειες ώστε να πάρω τα μέτρα μου. Το κατάλαβα την επόμενη στο 13 ο χλμ... Τεσπα, κλασικά κοιμήθηκα σκαρτες δύο ώρες και ραντεβού με Γιώργο και τους δρομείς της Βέροιας με πούλμαν για Πέλλα. Εκεί συνάντησα φίλους αγαπημένους και γνώρισα παιδιά του φόρουμ που δε μπόρεσα την προηγούμενη στο πάστα πάρτι... Αποφασίσαμε να κολλήσουμε στον Μανώλη ( εγγύηση) που θα με πήγαινε με ασφάλεια στο στόχο και ο Γιώργος οπότε ήθελε θα άνοιγε... Στο ζέσταμα όμως χαθηκαμε και παρότι τον ψάχναμε στην αφετηρία δε τον βρήκαμε. Έτσι ξεκινήσαμε ξέροντας ότι σύντομα θα μας έρθει από πίσω και θα τον ακολουθουσαμε.
Game...
Ο Γιώργος από την αρχή ήταν δυνατός, επιρεπης στο να ξεφύγει, σε βαθμό που με έβαζε σε ανησυχία για τους παλμους μου... Στα κατηφορικα αρπαζα την ευκαιρία και εριχνα παλμούς... Τον παρακινουσα να ανοίξει αφού γράψαμε αρκετά γρήγορα χλμ που σίγουρα θα με χρεωναν. Στο 13ο χλμ άρχισα να νιώθω τις κλασικές ενοχλήσεις του 30+χλμ. Τοτε κατάλαβα ότι δεν υπήρχε υδατάνθρακας αφού είχε πάρει την κατιουσα την προηγούμενη μέρα. Αρχίσα να γίνομαι λίγο πιο αυστηρός ως προς τον ρυθμό και πιο κουβαρντας με το τζελ... Ο Γιώργος το χαβα του... Φτάνοντας στη σιδενορ τον παρακινησα και ευτυχώς αποκοπηκε. Τον καθυστερουσα και με πιεζε συγχρόνως σε ρυθμό που τα πόδια μου διαμαρτυρονταν. Από εκεί και μετά είμασταν για σχεδόν 10 χλμ με μικρή απόσταση, είχε κόψει ο Γιώργος και μπορούσα να τον ακολουθώ. Στα Διαβατά ένιωσα ότι ο αγώνας θα μου αφήσει κακή ανάμνηση αφού ένιωθα την παραμικρή λεπτομέρεια της ασφάλτου... Κάπου εκεί είδα τον Γιώργο να ξεμακραινει... Εν άγνοια του με είχε φέρει 10 χλμ πιο κοντά στο τέρμα. Ήταν όμως ακόμα μακριά. Ο ρυθμός έπεφτε ολοένα και πιο κάτω... Τα πόδια με σουβλιζαν, το μυαλό έλεγε τα δικά του. Κάπου στο 38 έβαλα στη σκέψη μου τον μικρό και ότι με περίμενε στο τέρμα. Αυτό μου έδωσε τα ρέστα κουραγιου να τελειώσω τον μαρτυρικο αγώνα. Στη νίκης έκλαιγα, δε ξέρω αν ήταν από πόνο ή από ανάγκη να δω τον μικρό μου... Η αλήθεια είναι πως είδα πολλούς δρομείς στους θεατές, ιδιαίτερα εκδηλωτικους προς εμένα και αυτοί με πηγαν με τις παροτρυνσεις τους στο τέρμα.5 μέτρα πριν τον τερματισμό, είδα τη γυναίκα με τον Γιώργο μου... Μου τον έδωσε και ο μικρός γύρισε να πάει προς Πέλλα... Τον έβαλα σε τάξη και περπατησαμε χεράκι χεράκι μέχρι το τέρμα... Εκεί με άφησαν οι δυνάμεις και έκατσα κάτω με τον μικρό ανάμεσα στα πόδια μου,με το μπαλονακι του στο χέρι. Ναι, άξιζε τον κόπο...
Post game
Έμαθα πολλά φέτος. Μεταξύ άλλων είναι πως δε πας από το Α στο Ω χωρίς να μάθεις αλλά 22 γράμματα.
Επίσης έμαθα πως μελλοντικά θα πρέπει να γίνω αυστηροτερος ως προς την τήρηση του ρυθμού σε περίπτωση Που έχω ζευγάρι στον αγώνα. Αν είμασταν πιο εγκρατεις στο πρώτο μισό θα είχαμε καλύτερο φινάλε..
Για την ιστορία 3.50.00 μεικτό, 3.49.08 καθαρό.
Ένα ευχαριστώ στους εθελοντές, ήταν αψογοι
Ένα ευχαριστώ στον Γιώργο που παρέα σπασαμε τα ρεκόρ μας και τα μούτρα μας...
Ένα ευχαριστώ στον Τάσο και Πέτρο που ανταλλασαμε απόψεις σε πριβε συνομιλίες στην προετοιμασία και μου έδωσαν ώθηση όταν όλα είχαν στραβωσει...
Ένα ευχαριστώ σε όλους σας που με βοηθάτε με τις πληροφορίες που ανταλλασουμε ώστε αν βελτιωμομαι...
Ένα μεγααααλο ευχαριστώ στον Πηλικα που με στηρίζει κραζοντας με...
Και ένα μεγάλο ευχαριστώ και την αγάπη μου για την οικογένεια μου που με στηρίζουν στην τρελά μου!

Myasics.com πασα-tempo run!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rowergr
Senior Forum-Runner



854 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/04/2016 :  02:16:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγχαρητηρια σε ολα τα παιδια κι απο μενα! 3:51:58 εγραψε το ρολοι με δυο πιτ στοπ λογω υπερενυδατωσης :)
Πρωτη φορα πηγα με την ελαχιστη αλλα ικανη προπονηση σε μαραθωνιο και πρωτη φορα διαχειριστηκα σωστα και υπευθυνα την τροφοδοσια μου.Με εξαιρεση περυσι ,που δεν ετρεξα μαραθωνιο, τα τρια προηγουμενα χρονια με εβρισκαν τσακισμενο στον τερματισμο.Ηταν πριν δυο χρονια οταν η καταπονηση σε συνδυασμο με αγχος μου εδωσαν τις πρωτες μου αρρυθμιες.Προοληπτικα απο τοτε σε καθε προπονηση δουλευα το καρδιοσυχνομετρο.Ετσι και φετος στον αγωνα πηγα με σφυγμους κι εκανα ενα αξιοπρεπεστατο για μενα χρονο-ρεκορ.Ειχα την προπονηση και τις δυναμεις για χρονο κατω του 3:30 αλλα θα το επιδιωξω στον επομενο μεγαλεκο οταν θα στοχευσω σε μικροτερο χρονο.Καλη αποκατασταση και υγεια σε ολους.Να ακουτε το σωμα σας και να το σεβεστε.

ΥΓ1: Ξεχωριστη στιγμη στο 29 νομιζω οταν περασε αμαξοστοιχια του ΟΣΕ και μας χαιρετουσε με την κορνα.Επισης ξεχωριστη στιγμη οταν περασε λεωφορειο με ΚΑΠΗ διπλα μας και μια γρια μας σταυρωνε! Να ναι καλα χαχαχα


ΥΓ2:Μπραβο Αννα ελπιζω να την βρηκες την κουμπαρα στην εκκινηση :p


ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/04/2016 :  07:13:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επίσης πρέπει να δώσω συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά του φόρουμ... Πραγματικά όλοι γράψατε τρομερές επιδόσεις... Πολλά. PBs, πολύς λαός ξεδοντιασε το 3.30...Αυτό σημαίνει ότι εκτός του να γράφουμε στο φόρουμ, ξέρουμε να διαβάζουμε, να μαθαίνουμε μα πιο πολύ να τρέχουμε! Δε θα σταθώ ατομικά αφού θα αδικησω κάποιον. Πάντως όπου πέφτει το μάτι μου, εντυπωσιαζομαι για διαφορετικός λόγους κάθε φορά.

Myasics.com πασα-tempo run!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/04/2016 :  07:45:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalogeridis


...είχα αίσθηση κρυωματος με ενόχληση στο λαιμό. Τσιμπάω ένα ντεπον.



Εγώ με τα ίδια συμπτώματα από Τετάρτη προτίμησα κάτι πιο δραστικό. Αντιβιώση, γαργάρες και ντεπόν μάξιμουμ. Είχα πάρει 2 φορές φαρυγγίτιδα-αμυγδαλίτιδα φέτος και είχα τη συνταγή γιατρού έτοιμη. Στον επόμενο θα έχω και τα μυοχαλαρωτικά που μου είχε δώσει ο ορθοπεδικός για τη μέση όταν είχα τον υπερσπασμό. Σούπερ το κρύο έμπλαστρο αλλά από τον ιδρώτα φεύγει. Το πέταξα στο 14ο χιλιόμετρο.

No pain, no gain!

Edited by - dimitrissss on 05/04/2016 07:45:41
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

el Cid
Advanced Forum-Runner

Greece


412 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/04/2016 :  09:30:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Vicky, συγχαρητήρια για τον αγώνα και την περιγραφή σου! Ραντεβού στον Φιλίππειο Δρόμο!
Πάνο,αν μιλούσες με τον Πήλικα στο μέσο της διαδρομής, θα πηγαίναμε καλύτερα!

__________________________
"practice makes perfect"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/04/2016 :  09:37:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιώργο, χίλια μπράβο φίλε!
Άξιος!!!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/04/2016 :  09:51:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγχαρητήρια για τον τερματισμό σου !!!
Όσο για το τρένο κάποιος συνάδερφος τους έτρεχε μέσα στην κούρσα τερμάτισε αργότερα !!! τον είχα για μηχανοδηγό όταν κατέβηκα με το τρένο στην Αθήνα για την κλασσική (έτρεξε και εκεί !!)
quote:
Originally posted by rowergr

Συγχαρητηρια σε ολα τα παιδια κι απο μενα! 3:51:58 εγραψε το ρολοι με δυο πιτ στοπ λογω υπερενυδατωσης :)
Πρωτη φορα πηγα με την ελαχιστη αλλα ικανη προπονηση σε μαραθωνιο και πρωτη φορα διαχειριστηκα σωστα και υπευθυνα την τροφοδοσια μου.Με εξαιρεση περυσι ,που δεν ετρεξα μαραθωνιο, τα τρια προηγουμενα χρονια με εβρισκαν τσακισμενο στον τερματισμο.Ηταν πριν δυο χρονια οταν η καταπονηση σε συνδυασμο με αγχος μου εδωσαν τις πρωτες μου αρρυθμιες.Προοληπτικα απο τοτε σε καθε προπονηση δουλευα το καρδιοσυχνομετρο.Ετσι και φετος στον αγωνα πηγα με σφυγμους κι εκανα ενα αξιοπρεπεστατο για μενα χρονο-ρεκορ.Ειχα την προπονηση και τις δυναμεις για χρονο κατω του 3:30 αλλα θα το επιδιωξω στον επομενο μεγαλεκο οταν θα στοχευσω σε μικροτερο χρονο.Καλη αποκατασταση και υγεια σε ολους.Να ακουτε το σωμα σας και να το σεβεστε.

ΥΓ1: Ξεχωριστη στιγμη στο 29 νομιζω οταν περασε αμαξοστοιχια του ΟΣΕ και μας χαιρετουσε με την κορνα.Επισης ξεχωριστη στιγμη οταν περασε λεωφορειο με ΚΑΠΗ διπλα μας και μια γρια μας σταυρωνε! Να ναι καλα χαχαχα


ΥΓ2:Μπραβο Αννα ελπιζω να την βρηκες την κουμπαρα στην εκκινηση :p


ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/04/2016 :  09:53:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγχαρητήρια Βίκυ !!! μετράει ότι έχεις τερματίσεις !!! οι χρόνοι έρχονται αργότερα!!
quote:
Originally posted by Vicky

Καλησπέρα και από μένα.
Ξεκινώντας θα ήθελα να αναφερθώ πρώτα στο pasta party του Σαββάτου.
Ήταν πολύ ευχάριστο που βρεθήκαμε. Περίμενα λίγα περισσότερα βέβαια.'Ημασταν πολλά άτομα και δεν καταφέραμε να γνωριστούμε και να επικοινωνήσουμε αρκετοί μεταξύ μας. Δεν πειράζει ίσως μας δοθεί η ευκαιρία κάποια άλλη φορά.
Ήταν ο πρώτος μου μαραθώνιος. Έκανα μια αρκετά καλή προετοιμασία δίνοντας μεγάλη βάση στα long Run και τήρησα σε μεγάλο βαθμό το πρόγραμμα 16 εβδομάδων που είχα σχεδιάσει. Στόχος ήταν μια επίδοση γύρω στο 4h:15min, μ.ο.ρυθμού 6min/km. Κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας μια-δυο φορές όταν έκανα τα tempo μου το καλό μου γόνατο έβγαζε μια ενόχληση στην εξωτερική πλευρά και λίγο κάτω από την επιγονατίδα. Ρίχνοντας τον ρυθμό έφευγε η ενόχληση. Ορθοπεδικός που με εξέτασε δεν είχε βρει κάτι. Την Κυριακή πριν τον αγώνα στο τελευταίο μεσαίο τρέξιμο ο πόνος ήρθε πάλι, αυτήν την φορά πολύ δυνατός που με ανάγκασε στο 12 να σταματήσω την προπόνηση. Μια εβδομάδα πριν τον αγώνα.....
Επίσκεψη σε ορθοπεδικό, τίποτα σοβαρό δεν βρήκε. Όλη την εβδομάδα μέχρι τον αγώνα δεν έτρεξα καθόλου...έβαζα πάγο,pensaid,έκανα διατάσεις,κάποιες ισομετρικές. Η ψυχολογία μου ήταν πολύ κακή, απογοητεύτηκα που μου βγήκε πρόβλημα λίγο πριν τον αγώνα. Σκεφτόμουν αν θα έπρεπε να τρέξω η όχι. Αποφάσισα να ξεκινήσω και αν θα μου προέκυπτε ο πόνος να σταματούσα.
Ο στόχος αναδιαρθρώθηκε...σκέφτηκα να ξεκινήσω συντηρητικά στο 6:30 δυο τρια χλμ και σιγά σιγά να ανεβάζω ρυθμό αν όλα ήταν καλά. Έτσι έκανα. Το γόνατο το ένοιωθα σφιγμένο, αλλά δεν πονούσε. Στο 8ο ήρθε μια ενόχληση αλλά έφυγε αμέσως. Συνέχισα σφιγμένη ως το 21. Εκεί ξαναήρθε ο πόνος λίγο πιο δυνατός και ξανάφυγε.
Από το 25 και μετά ένοιωσα τα πόδια μου να ελευθερώνονται. Συνέχισα να τρέχω πλέον άνετα, την ανηφόρα στην Σιδενόρ στο 27-28 δεν την κατάλαβα καθόλου. Επίσης κάπου εκεί ήρθε το αεράκι που παρότι ήταν κόντρα δεν με ενόχλησε καθόλου. Η ψυχολογία μου ανέβαινε συνεχώς. Συνέχισα μέχρι το τέρμα νοιώθοντας πολύ καλά. Γύρω στο 38 οι τετρακεφάλοι έσφιξαν αλλά δεν με επηρέασαν καθόλου. Τερμάτισα χαρούμενη χωρίς να είμαι εξαντλημένη τον πρώτο μου μαραθώνιο.
Η συνολική μου εμπειρία πολύ καλή. Ο χρόνος 4:28. Σίγουρα έχει περιθώρια βελτίωσης.Και του χρόνου να είμαστε καλά..Μπράβο σε όσους πήραν μέρος.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/04/2016 :  09:56:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

quote:
Originally posted by kalogeridis

Επίσης πρέπει να δώσω συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά του φόρουμ... Πραγματικά όλοι γράψατε τρομερές επιδόσεις... Πολλά. PBs, πολύς λαός ξεδοντιασε το 3.30...Αυτό σημαίνει ότι εκτός του να γράφουμε στο φόρουμ, ξέρουμε να διαβάζουμε, να μαθαίνουμε μα πιο πολύ να τρέχουμε! Δε θα σταθώ ατομικά αφού θα αδικησω κάποιον. Πάντως όπου πέφτει το μάτι μου, εντυπωσιαζομαι για διαφορετικός λόγους κάθε φορά.

Myasics.com πασα-tempo run!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bladerunner
Advanced Forum-Runner

235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/04/2016 :  09:58:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγχαρητήρια σε όλους καταρχάς για την συμμετοχή και τερματισμό, και κατόπιν για τους πολύ καλούς χρόνους. Καλή αποκατάσταση τώρα.

__________________________
Think faster than you ride
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 80 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000