Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Προπόνηση για Μαραθώνιο Ολύμπου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

Hiroshima
Senior Forum-Runner



488 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 16/11/2015 :  11:26:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σας,

Μετά απο δυο συνεχόμενες συμμετοχές στον ΑΜΑ ο επόμενος στόχος- πρόκληση είναι η κάλυψη της διαδρομής του Μαραθωνίου του Ολύμπου.

Ο στόχος ορίζεται για το 2017.

Η προπόνηση θα γίνεται μεταξύ Π.Φαλήρου & Νέας Μάκρης

Όποιος έχει εμπειρία απο τον συγκεκριμένο αγώνα, τρόπος προπόνησης, κλπ δεκτά.

LEON T
Senior Forum-Runner

Greece


550 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2015 :  11:30:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στο μυαλο μου ησουν;;σκεφτομουν κι εγω ν ανοιξω ενα τετοιο θεμα...εμενα φετος μου ηταν η πρωτη συμμετοχη στον ΑΜΑ και το καλοκαιρι ειχα τρεξει-περπατησει τα 42 στο Ζαγορι
απλα εγω θα δηλωσω τωρα το 2016
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

akira
Advanced Forum-Runner

Greece


285 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2015 :  12:53:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.advendure.com/index.php/agonizomai/proponisi/item/1968-oreino-treximo-2014-programma-xeimerinhs-proetoimasias#.Vkmz_m5gD6h

http://www.advendure.com/index.php/agonizomai/proponisi/item/2165-oreino-trejimo-2014-programma-earinhs-proetoimasias#.Vkm0CG5gD6g

http://www.advendure.com/index.php/agonizomai/proponisi/item/2362-programma-formarismatos-gia-agwnes-ioynioy-kai-ioyliou#.Vkm0CW5gD6g

δες αυτο το προγραμμα του καλοφυρη το εκανα και εγω και τον ορειβατικο μαραθωνιο ολυμπου τον εβγαλα χωρις να σιχτιριασω στον εννιπεα. Σημανρικο κομματι της προπονησης ειναι τα long run να γινονται σε βουνο. Ο Υμητος ειναι αρκετα κοντα

Τα λεμε στο τερματισμο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

DION
Newbie Forum Runner

Greece


34 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2015 :  14:15:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παίδες με τα προγράμματα του Καλοφύρη(δεν κατάφερα να τα ακολουθήσω και κατά γράμμα,γιατί είναι απαιτητικά!!)μπόρεσα να τερματίσω τον Olympus Marathon το '15, στις 10ώρες. Στα πλαίσια της προετοιμασίας μου είχα τρέξει και Ταύγετο, Παρνασσό και Ζήρεια και "ψήθηκα" και λίγο στην καταπόνηση του βουνού. Δεδομένου ότι είμαι και ψιλό-χρέπι, μπορώ να πω με σιγουριά ότι τα προγράμματα προσφέρουν έναν σχετικά safe τερματισμό!!
Όποιος τα ακολουθήσει δεν πιστεύω ότι θα χάσει. Εγώ πάντως το πλάνο του Καλοφύρη θα το ξανά τιμήσω!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LEON T
Senior Forum-Runner

Greece


550 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2015 :  14:34:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by DION

Παίδες με τα προγράμματα του Καλοφύρη(δεν κατάφερα να τα ακολουθήσω και κατά γράμμα,γιατί είναι απαιτητικά!!)μπόρεσα να τερματίσω τον Olympus Marathon το '15, στις 10ώρες. Στα πλαίσια της προετοιμασίας μου είχα τρέξει και Ταύγετο, Παρνασσό και Ζήρεια και "ψήθηκα" και λίγο στην καταπόνηση του βουνού. Δεδομένου ότι είμαι και ψιλό-χρέπι, μπορώ να πω με σιγουριά ότι τα προγράμματα προσφέρουν έναν σχετικά safe τερματισμό!!
Όποιος τα ακολουθήσει δεν πιστεύω ότι θα χάσει. Εγώ πάντως το πλάνο του Καλοφύρη θα το ξανά τιμήσω!!



10 ωρες δηλαδη οριακα και ποιο πριν ειχες κανει τοσο βουνο ε;!
Για να δουμε....ευχαριστω πολυ παντως για τις απαντησεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hiroshima
Senior Forum-Runner



488 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2015 :  14:45:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ παίδες για την άμεση ανταπόκριση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

DION
Newbie Forum Runner

Greece


34 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2015 :  14:54:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για την ακρίβεια 10:06 έχασα το μετάλλειο για 6 λεπτά!!
Μετά το Ζολώτα πηδήχτηκα κανονικά(sorry αλλά δεν μπορώ να το πω αλλιώς) με τα γόνατά μου, χωρίς προηγούμενο θέμα. Σε τέτοιες φάσεις μάλλον μπορεί να βγουν διάφορα και να σου δυσκολέψουν την προσπάθεια, οι πιο έμπειροι έχουν αμέτρητες ιστορίες.
Φέτος θα το παλέψω καλύτερα ελπίζω...
Άσχετα με τον αγώνα μιλάμε για τρομερό μέρος που αξίζει να παει κανείς έστω και για περπάτημα.
Καλή συνέχεια στην προσπάθεια...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hiroshima
Senior Forum-Runner



488 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2015 :  16:52:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους



quote:
Originally posted by DION

Για την ακρίβεια 10:06 έχασα το μετάλλειο για 6 λεπτά!!
Μετά το Ζολώτα πηδήχτηκα κανονικά(sorry αλλά δεν μπορώ να το πω αλλιώς) με τα γόνατά μου, χωρίς προηγούμενο θέμα. Σε τέτοιες φάσεις μάλλον μπορεί να βγουν διάφορα και να σου δυσκολέψουν την προσπάθεια, οι πιο έμπειροι έχουν αμέτρητες ιστορίες.
Φέτος θα το παλέψω καλύτερα ελπίζω...
Άσχετα με τον αγώνα μιλάμε για τρομερό μέρος που αξίζει να παει κανείς έστω και για περπάτημα.
Καλή συνέχεια στην προσπάθεια...

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LEON T
Senior Forum-Runner

Greece


550 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2015 :  18:09:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by DION

Για την ακρίβεια 10:06 έχασα το μετάλλειο για 6 λεπτά!!
Μετά το Ζολώτα πηδήχτηκα κανονικά(sorry αλλά δεν μπορώ να το πω αλλιώς) με τα γόνατά μου, χωρίς προηγούμενο θέμα. Σε τέτοιες φάσεις μάλλον μπορεί να βγουν διάφορα και να σου δυσκολέψουν την προσπάθεια, οι πιο έμπειροι έχουν αμέτρητες ιστορίες.
Φέτος θα το παλέψω καλύτερα ελπίζω...
Άσχετα με τον αγώνα μιλάμε για τρομερό μέρος που αξίζει να παει κανείς έστω και για περπάτημα.
Καλή συνέχεια στην προσπάθεια...



Οχι ρε για 6 λεπτα κριμα....καταλαβα τι λες
τεσπα ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasVer
Senior Forum-Runner

Greece


549 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2015 :  18:24:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το 14 ετρεξατον Φαεθων και περυσι τον Olympuw Marathon.Σε συγκριση με τον Φαεθων ο Ολυμπους θεωρειται βολτα!Για μενα το πιο συμαντικο ειναι η πλειοψηφια των προπονησεων να γινονται πανω σε βουνο και να τρεξεις την Ζηρεια το καλοκαιρι.Το πιο αντιπροσωπευτικο τεστ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LEON T
Senior Forum-Runner

Greece


550 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2015 :  18:27:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by KostasVer

Το 14 ετρεξατον Φαεθων και περυσι τον Olympuw Marathon.Σε συγκριση με τον Φαεθων ο Ολυμπους θεωρειται βολτα!Για μενα το πιο συμαντικο ειναι η πλειοψηφια των προπονησεων να γινονται πανω σε βουνο και να τρεξεις την Ζηρεια το καλοκαιρι.Το πιο αντιπροσωπευτικο τεστ!



Εκανες συγκεκριμενο προγραμμα;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  10:05:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by KostasVer

Το 14 ετρεξατον Φαεθων και περυσι τον Olympuw Marathon.Σε συγκριση με τον Φαεθων ο Ολυμπους θεωρειται βολτα!Για μενα το πιο συμαντικο ειναι η πλειοψηφια των προπονησεων να γινονται πανω σε βουνο και να τρεξεις την Ζηρεια το καλοκαιρι.Το πιο αντιπροσωπευτικο τεστ!




Ετσι ακριβώς...
Δύσκολος δέν λέμε ο ΟLYMPUS αλλά σε καμιά περίπτωση Φαέθωνας

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  10:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αααα,συμφωνώ και με την Ζήρεια....

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dtziouvaras
Senior Forum-Runner

695 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  13:41:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υμητο δεν εχω κανει ποτε, αλλα παρνηθα παω συχνα. Ειναι το ιδανικότερο προπονητικο τερρεν για τετοιυς αγωνες. για μένα πρεπει τα long run να γινονται εκει. Επισης θέλει και σκαλακια (τα γνωστα στην παρνηθα) αρκετα συχνα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2015 :  14:59:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Hiroshima: θα μεταφέρω καθαρά την προσωπική μου εμπειρία, οπότε μην την πάρεις «τοις μετρητοίς»!

- Όπως ήδη αναφέρθηκε εδώ μέσα, τα LR πρέπει να γίνονται στο βουνό! Αυτό για μένα είναι το πιο σημαντικό και μόλις τελειώνω με τις χειμερινές μου ασφάλτινες «υποχρεώσεις» αμέσως γυρίζω το διακόπτη και τα ΣΚ πλακώνομαι στο βουνό! Τις καθημερινές όμως τις «αφιερώνω» σε ένα παρόμοιο πρόγραμμα που θα είχα αν προετοιμαζόμουνα για ασφάλτινο αγώνα. Όσο βέβαια με παίρνει μυϊκά γιατί η καταπόνηση του ΣΚ – λόγω του βουνού – είναι μεγάλη, ειδικά τον πρώτο καιρό των προσαρμογών.
- Ειδικά στο βουνό ισχύει η αρχή «της εξειδίκευσης»! Μόνο τα υψομετρικά της ορεινής προπόνησης θα προετοιμάσουν τα πόδια σου να αντέξουν το κοπάνημα στον Όλυμπο. Μην κάνεις το λάθος να νομίζεις ότι αν κάνεις πολύ ενδυνάμωση στα πόδια ή βαράς αλύπητα χιλιόμετρα στο διάδρομο με 15% κλίση (!) θα είσαι πραγματικά έτοιμος να διαχειριστείς τα υψομετρικά ενός τέτοιου αγώνα…ειδικά όσο αφορά τις…κατηφόρες!!! Γιατί μόνο το κατέβασμα σε μονοπάτια (=πολύ έντονες πλειομετρικές φορτίσεις) θα σε προετοιμάσει πραγματικά για αγώνα βουνού, από τη στιγμή που το μεγαλύτερο πρόβλημα σε έναν ορεινό αγώνα είναι οι κατηφόρες και η διαχείριση σαθρού εδάφους!
- Θέλεις επίσης χιλιόμετρα στα πόδια σου που να γίνονται σε αρκετά «σκληρά» μονοπάτια. Και στον Υμηττό, και στην Πεντέλη αλλά φυσικά και στην Πάρνηθα μπορείς να βρεις τέτοια εδάφη! Άρχισε την αναζήτηση των μονοπατιών (κυκλοφορούν και ωραίοι χάρτες που τα έχουν και μπορείς να τους βρεις στο Pulse100, στο Alpamayo αλλά σίγουρα και αλλού!
- Και φυσικά πρέπει να αρχίζεις να δοκιμάζεις και τον κατάλληλο εξοπλισμό, κυρίως όσο αφορά την υπόδηση…

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

cranfield
Advanced Forum-Runner

Greece
344 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2015 :  15:17:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
++++++++1
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000