Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Pace - Mirinda Carfrae running
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

patsio
Newbie Forum Runner

26 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 18/11/2015 :  01:04:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπορεί ένας έμπειρος να μας πει με τι ρυθμό περίπου τρέχει η τριαθλήτρια 'Rinny' στο video?

https://www.youtube.com/watch?v=I5NkUtiGp_c

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2015 :  17:22:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εμπειρος ΔΕΝ ειμαι, αλλα με το ματι θα την εκοβα περιπου στο 3:40 (φυσικα μπορει να ειμαι και τελειως λαθος).

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasVer
Senior Forum-Runner

Greece


549 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2015 :  18:19:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στο βιντεο λεει οτι εκανε αυτο το τρεξιμο (1 ωρας) μετα απο 100 μιλια ποδηλατο.Ο ρυθμος ειναι γυρω στο 3.30-3.40 (πιστευω κυριως απο την πλαγια ληψη).Τερας!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2015 :  20:04:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και άψογο form!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2015 :  21:07:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Και άψογο form!

"My sport is your sport's punishment"



Μωρε ας πηγαινα και εγω ετσι και ποιος χ...ζει το form

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

patsio
Newbie Forum Runner

26 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2015 :  23:44:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Και άψογο form!

"My sport is your sport's punishment"


Αυτό μου έκανε εντύπωση, η στάση του σώματος, το ανάλαφρο πάτημα λες και πετάει και μάλιστα όπως γράφει ο προπονητής της στα σχόλια μετά από 100 μίλια ποδήλατο! Μπορεί να το έχω δει 20 φορές το βίντεο :)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2015 :  11:44:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εβαλα την ταχύτητα του βίντεο στο 0.25 αργά για να παρακολουθήσω τη στάση του σώματος και το πάτημα.
Αριστη τεχνική προσγειώνεται με το μπροστινό μέρος του ποδιού και το σώμα κάθετα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2015 :  12:13:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dkoukou

quote:
Originally posted by echetlos

Και άψογο form!

"My sport is your sport's punishment"



Μωρε ας πηγαινα και εγω ετσι και ποιος χ...ζει το form

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."



Πίστεψέ με, το form επιρεάζει και το πόσο πάς.
Βασικά λίγο δύσκολο να πηγαίνεις στο 3:30-3:40 και η φόρμα σου να είναι κουκουρουκου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2015 :  12:58:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by dkoukou

quote:
Originally posted by echetlos

Και άψογο form!

"My sport is your sport's punishment"



Μωρε ας πηγαινα και εγω ετσι και ποιος χ...ζει το form

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."



Πίστεψέ με, το form επιρεάζει και το πόσο πάς.
Βασικά λίγο δύσκολο να πηγαίνεις στο 3:30-3:40 και η φόρμα σου να είναι κουκουρουκου



Εμίλ Ζατοπεκ

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2015 :  13:04:23  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγραψα και χάθηκε.

Δεν είναι εύκολο να καταλάβεις την απόλυτη ταχύτητα κάποιου έτσι.
Καταλαβαίνεις όμως το επίπεδο προσπάθειας, δλδ αν αυτό που κάνει είναι tempo διαλλειματική ή easy πχ.
Γιατί με το έπιπεδο προσπάθειας, αλλάζει όλη η στάση του σώματος. Έχω κάνει εγώ τελική ταχύτητα τερματίζοντας (για 100 μέτρα μην φανταστείτε)... και πάω μόνο με 3'20". Αστεία πράγματα δλδ για τελική υποτίθεται 50-100 μέτρων.
Οπότε αν tempo το δικό μου είναι... πιο αργό από το easy run της κυρίας είναι ένα θέμα.
Αλλά ο τρόπος που φεύγουν χέρια και πόδια και πόσο αβίαστα γίνονται όλα αν είναι ένα easy tempo, δεν αλλάζει
Anyway
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2015 :  13:27:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dkoukou

quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by dkoukou

quote:
Originally posted by echetlos

Και άψογο form!

"My sport is your sport's punishment"



Μωρε ας πηγαινα και εγω ετσι και ποιος χ...ζει το form

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."



Πίστεψέ με, το form επιρεάζει και το πόσο πάς.
Βασικά λίγο δύσκολο να πηγαίνεις στο 3:30-3:40 και η φόρμα σου να είναι κουκουρουκου



Εμίλ Ζατοπεκ

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."


Έπιασες και εσύ την περίπτωση (για αυτό έγραψα λίγο δύσκολο )
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2015 :  14:45:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βασικά Αργυρή πιστεύω το ανάποδο συμβαίνει.
Όσο πιο γρήγορα πας (εφόσον τον έχεις το ρυθμό φυσικα) τόσο η φόρμα σου τείνει να εναρμονιστεί με το ιδανικό θες δεν θες.
Ακόμα και εγώ που είμαι βαρύς νομίζω heel striker βλέπω ότι τα racing flat παπούτσια μου έχουν σημαντική φθορά μόνο στο πρόσθιο 1/3 της σόλας.
Ακόμα και τα running dynamics της garmin το ίδιο μου δείχνουν (καμία σχέση το vertical oscillation και ground contact time στα αργά μου συγκριτικά με τις τιμές σε διαλειμματικες και γρήγορους αγώνες). Δεν γίνεται να τρέχεις σε ρυθμό 5αριου πχ με πάτημα λονγκ ραν. Το σώμα σου βρίσκει μια πιο σωστή εμβιομηχανικα θέση μόνο του.

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Droulas13
Advanced Forum-Runner

361 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2015 :  15:22:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
dkoukou αυτό που λες ίσως ισχύει σε λίγες περιπτώσεις. Αλλά αν δεις φωτογραφίες elite Ελλήνων και ξένων δρομέων θα παρατηρήσεις, ότι πέφτει πολύ τσαρούχι...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2015 :  15:25:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Droulas13

dkoukou αυτό που λες ίσως ισχύει σε λίγες περιπτώσεις. Αλλά αν δεις φωτογραφίες elite Ελλήνων και ξένων δρομέων θα παρατηρήσεις, ότι πέφτει πολύ τσαρούχι...



Για αυτο ειπα πιο πανω "..ας τον ειχα το ρυθμο..."
Form follows function.
Αν εισαι ελιτ το τσαρουχι δεν εχει καμια σημασια.
Εχω δει παιδια σε αγωνες με στυλ-γαζελα, πραγματικα τους ζηλευεις ποσο ομορφα τρεχουν, καποιοι απο αυτους ωστοσο ειναι πιο αργοι και απο την καθυστερηση οποτε τζαμπα το αψογο στυλ.

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."

Edited by - dkoukou on 19/11/2015 15:28:22
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Droulas13
Advanced Forum-Runner

361 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2015 :  16:31:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το κάθε τι έχει την σημασία του. Όπως εγώ και εσύ αν βελτιώσουμε το τσαρούχι θα καταφέρουμε να σπάσουμε το ατομικό μας ρεκόρ, έτσι και οι elite το ίδιο. Μπορεί με τσαρούχι να βελτιώθηκα και από την μία ώρα το δεκάρι τώρα να το έχω σαράντα πέντε λεπτά και ενδεχομένως να σπάσω και τα σαράντα. Αλλά δεν χωρεί αντίρρηση, ότι χωρίς τσαρούχι μακροπρόθεσμα θα πετύχουμε καλύτερο αποτέλεσμα.

Προτιμώ να πετύχω το τέλειο πάτημα, το οποίο θα μου φέρει και το καλύτερο αποτέλεσμα αργά ή γρήγορα, παρά ένα όποιο καλύτερο αποτέλεσμα με τσαρούχι, το οποίο (αποτέλεσμα) θα έρθει αργά ή γρήγορα με ένα μυοσκελετικό πρόβλημα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2015 :  16:38:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προφανως το ιδανικο ειναι επιδοσεις + τελειο πατημα, απλα για τους περισσοτερους απο εμας υπαρχουν πολλα αλλα που πρεπει να βελτιωθουν πριν αρχισουμε να ψαχνουμε να κερδισουμε το κατιτις παραπανω σε χρονους φτιαχνοντας τετοια πραγματα.
Οσο για το μυοσκελετικο προβλημα δεν ειμαι και τοσο βεβαιος οτι θα εμφανιστει σε οσους δεν εχουν δουλεψει τη φορμα τους, οπως αλλωστε δεν εχει εμφανιστει σε τοσους και τοσους δρομεις στην ιδια κατασταση που τρεχουν περισσοτερα χρονια απο εμας.

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000