Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 33ος Αγώνας Δρόμου Υγείας Αθήνας 10 χλμ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 16

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/11/2015 :  16:06:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Droulas13

Τελικά τι από τα δύο ισχύει; Το ότι δεν χωράει ο Άγιος Κοσμάς πάνω από 2.000 άτομα στην εκκίνηση ή το δεν ήμασταν μόνο οι 29 που τρέξαμε χωρίς αριθμό αλλά πολύ παραπάνω;



Aν επιμενετε να σχολιαζετε καντε ενα κοπο να διαβαζετε πιο προσεκτικα αυτα που γραφονται. Που ειπωθηκε για 29 ατομα που ΕΤΡΕΞΑΝ χωρις αριθμο???

_________________________________________________
Και μια ζωή δυο πόντους εξω απ' τη ζωή...

Edited by - Elda on 23/11/2015 16:06:36
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/11/2015 :  16:10:54  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν ξέρω αν θα χωράνε οι τερματισμοί μετά!

Πάντως οι οικονομίες κλίμακας είναι περίεργο πράγμα και κάτι για μεγάλη συζήτηση.
Μέχρι ένα σημείο πετυχαίνει οικονομίες κλίμακος, από ένα σημείο και μετά όμως, μπορεί να αυξάνεται δραματικά το κόστος και να αντιστρέφεται, εκτός αν συνεχίσουν να αυξάνονται τα νούμερα οπότε στον δεύτερο κύκλο ξαναπέφτουν. Και ξανά από την αρχή. Σαν κυματοειδής καμπύλη ένα πράγμα.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος όρος στην οικονομία πάντως το έχω αντιμετωπίσει εγώ προσωπικά και αν το σκεφτείτε θα το καταλάβετε καλύτερα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/11/2015 :  16:33:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
1)Είναι συνηθισμένο, πολλοί να γκρινιάζουμε προκαταβολικά, θεωρώντας ότι είναι ταλαιπωρία να τρέξουμε (και) στο μαγαζί για να πάρουμε τα νούμερα. Από τη στιγμή όμως που η προκήρυξη είναι ξεκάθαρη, δε μπορεί κανείς να διαμαρτύρεται επειδή απλά τηρήθηκαν οι κανονισμοί. Ή όπως λέει φίλος μου «αφού που είπες I do, τέλος”. Κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσουμε οι Ελληνάρες να απαιτούμε μόνο όσα είναι προς το ατομικό μας συμφέρον.
Προσωπικά, παρά τη γκρίνια μου, νομίζω ότι ήταν καλύτερο που παρέλαβα τα νούμερα την Παρασκευή, από το να στηθώ σε ουρά λίγη ώρα πριν τον αγώνα.

Πρόταση 1: θα μπορούσε βεβαίως –αν υπάρχει καλή πρόθεση- να επιτρέπεται από το διοργανωτή, να προωθεί το mail του όποιος είχε πρόβλημα μετάβασης στο μαγαζί και με απλή εκτύπωση, ή επίδειξη του mail πχ σε κινητό, να παραλαμβάνει άλλος φίλος του.

Πρόταση 2: να υπάρχει επιλογή στην ηλεκτρονική φόρμα εγγραφής για να δηλώνει όποιος ήθελε να παραλάβει τη μέρα του αγώνα.


2)Σχετικά με το συνεργαζόμενο ιδιώτη, επίσης έχω ωφεληθεί από αγώνες που έγιναν στην επαρχία, αλλά και από τη δωρεάν συμμετοχή των παιδιών μου σε παιδικούς αγώνες.
Δεν ξέρω κατά πόσο επωφελείται των πολλαπλών ιδιοτήτων του, ως διοργανωτής αγώνων ανά την επικράτεια – εκδότης – καταστηματάρχης - χρονομέτρης, αλλά σίγουρα σου δίνει την αίσθηση ότι όλο το θέμα έχει εξελιχθεί σε μια τεράστια μπίζνα, που εισπράττει από παντού, κι όπου τείνουν να επικρατήσουν μονοπωλιακές πρακτικές.
ΥΓ Λίγη παραπάνω σεμνότητα έναντι των δρομέων δε θα έβλαπτε, ειδικά όταν δεν είναι και τόσο μακρινές οι μέρες που το περιοδικό κυκλοφορούσε αραιά και που….


3)Προσωπικά, το μόνο πραγματικό πρόβλημα που αντιμετώπισα, ήταν η κόρη μου που έκλαιγε γιατί είχε κάνει 500-600, ή παραπάνω μέτρα, με σχετικά καλή ταχύτητα και θέση, προτού ενημερωθούν τα παιδιά να επιστρέψουν (κάποια σκασμένα) πίσω για 2η εκκίνηση. Αφενός μεν, της εξήγησα ότι δεν είναι η όποια επίδοση αυτοσκοπός και δε χαλάμε το κέφι μας για το τρέξιμο, αφετέρου δε, δέχομαι ότι μικροατυχηματάκια μπορούν να συμβούν σε οποιονδήποτε και δε πρέπει να χαλάνε τη διάθεσή μας.


4)Όσον αφορά το ΣΔΥΑ, είμαι βέβαιος για τις αγνές προθέσεις του ως συλλόγου και έχω περάσει φανταστικά στις εκδρομές του.
Αυτό που είναι φάουλ, κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι να διαφημίζεται ο συγκεκριμένος αγώνα, τη συγκεκριμένη στιγμή ως «το πιο γρήγορο 10άρι». Ενώ θα έπρεπε να είναι ένα 10άρι αποκατάστασης κι επανένταξης, τελικά περνιέται το μήνυμα ότι αξίζει να τα δώσεις όλα, τη στιγμή που μετά το μαραθώνιο κάτι τέτοιο είναι σχεδόν απαγορευτικό για τους περισσότερους.

Πρόταση 1: θα μπορούσε, είτε να γίνεται ο αγώνας σε άλλη ημερομηνία, ή τη γνωστή ημερομηνία, αλλά ίσως σε μία λιγότερο ανταγωνιστική διαδρομή (ακόμα και σε διαφορετική κάθε φορά), έτσι ώστε εκ των πραγμάτων να είναι fun run και συνάντηση φίλων.

Πρόταση 2: ίσως να ήταν πιο πρακτική η αντιστροφή των δύο αγώνων του ΣΔΥΑ. 20άρι το φθινόπωρο που μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως προμαραθωνιακό τεστ, ή ως long run και 10άρι την άνοιξη που οι καιρικές συνθήκες και το πρόγραμμα πολλών δρομέων διευκολύνει τις ψηλότερες ταχύτητες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Droulas13
Advanced Forum-Runner

361 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/11/2015 :  16:34:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Elda

quote:
Originally posted by Droulas13

Τελικά τι από τα δύο ισχύει; Το ότι δεν χωράει ο Άγιος Κοσμάς πάνω από 2.000 άτομα στην εκκίνηση ή το δεν ήμασταν μόνο οι 29 που τρέξαμε χωρίς αριθμό αλλά πολύ παραπάνω;



Aν επιμενετε να σχολιαζετε καντε ενα κοπο να διαβαζετε πιο προσεκτικα αυτα που γραφονται. Που ειπωθηκε για 29 ατομα που ΕΤΡΕΞΑΝ χωρις αριθμο???

_________________________________________________
Και μια ζωή δυο πόντους εξω απ' τη ζωή...






quote:
Originally posted by Elda
Χθες παντως ημασταν πολυ περισσοτεροι χωρις νουμερο απο τα 29 ατομα που θα συμπληρωναν τους 2000.

_________________________________________________
Και μια ζωή δυο πόντους εξω απ' τη ζωή...




quote:
Originally posted by Elda

Η διαδρομη και η εκκινηση δε χωραει παραπανω ατομα, δεν ηθελαν παραπανω ατομα. Ηθελαν ομως παραπανω χρηματα.

_________________________________________________
Και μια ζωή δυο πόντους εξω απ' τη ζωή...





Που έχω κάνει λάθος;

Edited by - Droulas13 on 23/11/2015 16:35:14
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Droulas13
Advanced Forum-Runner

361 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/11/2015 :  16:45:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio
Πρόταση 1: θα μπορούσε βεβαίως –αν υπάρχει καλή πρόθεση- να επιτρέπεται από το διοργανωτή, να προωθεί το mail του όποιος είχε πρόβλημα μετάβασης στο μαγαζί και με απλή εκτύπωση, ή επίδειξη του mail πχ σε κινητό, να παραλαμβάνει άλλος φίλος του.

Πρόταση 2: να υπάρχει επιλογή στην ηλεκτρονική φόρμα εγγραφής για να δηλώνει όποιος ήθελε να παραλάβει τη μέρα του αγώνα.




Το πρώτο ισχύει ήδη. Το νούμερο μου το παρέλαβε φέτος φίλος μου μαζί με το δικό του με απλή επίδειξη email. Μη σου πω ότι θα του το δίνανε και χωρίς email, απλώς με το να πει το νούμερο. Και πέρυσι, το ίδιο είχε γίνει. Είχα πάει εγώ και είχα πάρει και για δύο άλλους. Άλλωστε δεν έγγραφε στην προκήρυξη κάτι αντίθετο.

Το πρόβλημα με το δεύτερο που προτείνεις είναι ότι θα καταλήξουν σχεδόν όλοι να επιλέγουν να το πάρουν την ημέρα του αγώνα. Και εκεί αρχίζουν ένα σωρό προβλήματα. Δεν είναι μακριά οι μέρες που κάναμε προθέρμανση και καταλήγαμε να καθυστερούμε 20-30 λεπτά στην εκκίνηση γιατί δεν είχαν παραλάβει όλοι τα νούμερά τους...

Αν και κατά τη γνώμη μου ο αγώνας θα έπρεπε να ξεκινάει είτε τα έχουν πάρει όλοι είτε όχι. Ας το πάρει και ας ξεκινήσει ο άλλος με 20-30 λεπτά καθυστέρηση. Αν θέλει να ξεκινήσει στην ώρα του να έρθει από τις 8 να το παραλάβει να είναι σίγουρος. Όχι μισή ώρα πριν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/11/2015 :  16:48:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
29=2000-1971, αυτά που θα συμπλήρωναν 2000 άτομα από τα 1971 που τερμάτισαν τελικά.

Δεν ειπώθηκε πουθενά ότι έτρεξαν 29 χωρίς αριθμό, άλλωστε δεν μπορεί να βρεθεί το πόσοι έτρεξαν χωρίς αριθμό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/11/2015 :  16:58:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ημασταν εκει πανω απο 29 ατομα χωρις αριθμο, το οποιο ηταν απαντηση στο zoro οτι αν ολοι εμεις ειχαμε παρει νουμερα απο το μαγαζι και τρεχαμε κανονικα, θα υπερβαιναμε κατα πολυ τους 2000 που ειχαν θεσει ως οριο. Δεν ειπα οτι ολοι οσοι ημασταν εκει χωρις αριθμο τρεξαμε, εμεις πχ ημασταν 3, μονο ο γιος ετρεξε. Και ουτε και μ ενδιαφερει ποσοι ετρεξαν χωρις αριθμο.

Αν η διαδρομη χωραει παραπανω ατομα, και 5000 οπως λες, τοτε γιατι το οριο ηταν μονο 2000??? Γιατι υπηρχε οριο? Καθε διοργανωτης θελει να παινευεται για το ποσα πολλα ατομα ετρεξαν στον αγωνα του, λογικο ειναι ο καθε διοργανωτης να θελει οσο περισσοερεο κοσμο γινεται και δε μιλαω για κερδος εδω, για πρεστιζ μιλαω. Αν βεβαια το σηκωνει ο αγωνας.

_________________________________________________
Και μια ζωή δυο πόντους εξω απ' τη ζωή...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Droulas13
Advanced Forum-Runner

361 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/11/2015 :  16:59:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ειπώθηκαν δύο πράγματα από την elda:

1ον) Ότι η διαδρομή και η εκκίνηση δε χωράει παραπάνω άτομα. Εννοούσε προφανώς τους 2.000 της προκήρυξης.
2ον) Ότι εχθές ήταν πολλά περισσότερα άτομα χωρίς αριθμό από τους 29 που θα συμπλήρωναν τους 2000 της προκήρυξης.

Με τη φτωχή μου λογική δεν γίνεται να ισχύουν και τα δύο. Δηλαδή αν εχθές έτρεξαν πολλά περισσότερα άτομα χωρίς αριθμό από τους 29 που θα συμπλήρωναν τους 2000 της προκήρυξης, αυτό σημαίνει ότι στην εκκίνηση και στη διαδρομή χωράνε περισσότερα άτομα από τα 2.000 της προκήρυξης.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/11/2015 :  17:01:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Droulas13

Ειπώθηκαν δύο πράγματα από την elda:

1ον) Ότι η διαδρομή και η εκκίνηση δε χωράει παραπάνω άτομα. Εννοούσε προφανώς τους 2.000 της προκήρυξης.
2ον) Ότι εχθές ήταν πολλά περισσότερα άτομα χωρίς αριθμό από τους 29 που θα συμπλήρωναν τους 2000 της προκήρυξης.

Με τη φτωχή μου λογική δεν γίνεται να ισχύουν και τα δύο. Δηλαδή αν εχθές έτρεξαν πολλά περισσότερα άτομα χωρίς αριθμό από τους 29 που θα συμπλήρωναν τους 2000 της προκήρυξης, αυτό σημαίνει ότι στην εκκίνηση και στη διαδρομή χωράνε περισσότερα άτομα από τα 2.000 της προκήρυξης.



Όχι απαραίτητα! Μπορεί αρκετοί να πήραν νούμερο και να μην κατέβηκαν να τρέξουν τελικά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/11/2015 :  17:04:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Oσο για υτο overbooking Οπως οι αεροπορικες που αναφερθηκε πιο πανω, να πω οτι οι αεροπορικες αποζημιωνουν οσους εμφανιστουν εγκαιρως και λογω overbooking μεινουν εκτος πτησης.

Αντιθετα στους αγωνες τι γινεται αν εγγραφουν 1000 και θεωρησουν οτι θα πανε οι 800? Απλα τελειωνουν τα νερα, οι μπανανες, τα ισοτονικα, τα μεταλλια κλπ/ (ασχετο ολο αυτο με το χθεσινο αγωνα, αλλα εχει συμβει σε αλλλους αγωνες...)

_________________________________________________
Και μια ζωή δυο πόντους εξω απ' τη ζωή...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/11/2015 :  17:06:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Droulas13


Με τη φτωχή μου λογική δεν γίνεται να ισχύουν και τα δύο. Δηλαδή αν εχθές έτρεξαν πολλά περισσότερα άτομα χωρίς αριθμό από τους 29 που θα συμπλήρωναν τους 2000 της προκήρυξης, αυτό σημαίνει ότι στην εκκίνηση και στη διαδρομή χωράνε περισσότερα άτομα από τα 2.000 της προκήρυξης.



Οταν λεω δε χωρανε, δεν εννοω οπως λεωφορειο. Εννοω δε χωρανε για να τρεξουν σε συνθηκες γρηγορου δεκαριου οπως διαφημιζεται ο συγκεκριμενος αγωνας χωρις να σπρωχνονται και χωρις να καβαλανε πεζοδρομια και να κανουν ζιγκ ζαγκ για να προσπερασουν τους πιο αργους. Αυτο εννοω. Και φυσικα χωρις το κινδυνο ατυχηματος, το πιο βασικο απ ολα. Πολλοι αναγκαζονται να τρεξουν εξω απο τους κωνους στην παραλιακη για να πανε πιο γρηγορα. Χαζομαρα τους θα μου πεις και συμφωνω, αλλα αν δε γινοταν αυτος ο χαμος δε θα το εκαναν.

Εχω απαντησει και πιο πανω σε περιπτωση που δεν το ειδες, γραφαμε ταυτοχρονα.

_________________________________________________
Και μια ζωή δυο πόντους εξω απ' τη ζωή...

Edited by - Elda on 23/11/2015 17:17:39
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Droulas13
Advanced Forum-Runner

361 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/11/2015 :  17:16:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Rigelian εχθές 1971 ήταν οι τερματίσαντες. Δηλαδή εξακριβωμένα 1971 άτομα ήταν εχθές με το νούμερο τους στον αγώνα και όχι απλώς στα χαρτιά. Συνεπώς αν ήταν 1971 στον αγώνα εχθές και αυτοί που τρέξανε χωρίς αριθμό ήταν πολύ παραπάνω από 29 τότε ο αγώνας χωράει παραπάνω από 2000 άτομα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/11/2015 :  17:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Droulas13

Rigelian εχθές 1971 ήταν οι τερματίσαντες. Δηλαδή εξακριβωμένα 1971 άτομα ήταν εχθές με το νούμερο τους στον αγώνα και όχι απλώς στα χαρτιά. Συνεπώς αν ήταν 1971 στον αγώνα εχθές και αυτοί που τρέξανε χωρίς αριθμό ήταν πολύ παραπάνω από 29 τότε ο αγώνας χωράει παραπάνω από 2000 άτομα.



Κανε τον κοπο να διαβασεις ολα τα ποστς μου σε αυτη τη σελιδα.

_________________________________________________
Και μια ζωή δυο πόντους εξω απ' τη ζωή...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Droulas13
Advanced Forum-Runner

361 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/11/2015 :  17:33:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όλα τα έχω διαβάσει. Βαριέμαι πολύ τελευταία φαίνεται...

Τέσπα δεν έχει νόημα η συζήτηση. Αντί να χαρούμε εχθές που έγινε ρεκόρ συμμετοχών στο 10αρι του ΣΔΥΑ μιζεριάζουμε. Και δεν με ενδιαφέρει το ρεκόρ με την έννοια του κέρδους. Με ενδιαφέρει γιατί αποδεικνύει ότι η ανάπτυξη του δρομικού κινήματος τα τελευταία 5 χρόνια δεν ήταν φωτοβολίδα αλλά συνεχίζει και αναπτύσσεται με τον ίδιο ρυθμό. Προσωπικά αυτό με ενθουσιάζει.

Και μιζεριάζουμε γιατί; Γιατί ως Έλληνες δεν δεχόμαστε την τυπικότητα των κανόνων. Είμαστε μια ζωή στο έλα δε αδερφέ θα βρούμε την άκρη. Και όχι μόνο είμαστε έτσι. Αλλά όταν δεν την βρίσκουμε την άκρη πλαγίως, έχουμε και απαιτήσεις!! Αυτό είναι που με εξοργίζει. Δεν με ενδιαφέρει τόσο το ότι κάποιος είχε μια άκρη στον ΣΔΥΑ και εχθές παίζει να πήρε νουμεράκι την τελευταία στιγμή. Γιατί αυτό αφορά σε προσωπικό επίπεδο. Το θεωρώ αντίστοιχο με το ότι ο φίλος μου που πήγε στο runner την παρασκευή μου πήρε και το δικό μου νούμερο. Αλλά ρε αδελφέ, να μου τσαντίζεσαι και να μου μιζεριάζεις γιατί δεν κατάφερες να πάρεις νούμερο την μέρα του αγώνα, όταν η προκήρυξη ανέφερε το αντίθετο;;; Ε όχι, εκεί τρελαίνομαι! Ούτε με ενδιαφέρει ότι τα είχαν εκεί και δεν τα δίνανε. Είχαν τον λόγο τους φαντάζομαι. Μπορεί να αποφάσισαν να μην τα δώσουν την τελευταία στιγμή. Για να μάθει ο Έλληνας, ότι οι κανόνες εφαρμόζονται επιτέλους. Κάποτε θα γινόταν η αρχή. Έγινε λοιπόν εχθές. Από εδώ και πέρα όλοι θα τα παίρνουν στην ώρα τους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/11/2015 :  17:36:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Droulas13

Από εδώ και πέρα όλοι θα τα παίρνουν στην ώρα τους.



Aπο εδω και περα δε θα ξαναπατησω σε αγωνα του Πολια. Τοσο απλα.

_________________________________________________
Και μια ζωή δυο πόντους εξω απ' τη ζωή...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 16 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000