Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 33ος Αγώνας Δρόμου Υγείας Αθήνας 10 χλμ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 16

Droulas13
Advanced Forum-Runner

361 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2015 :  15:16:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σήμερα στο 10αρι τερμάτισαν 1971 δρομείς. Στο 10αρι του μαραθωνίου το 2009 τερμάτισαν 1900 άτομα. Συνεπώς κάθε άλλο παρά αφελής είναι η σύγκριση.

Το μόνο που βρίσκω τραγικό είναι το να υπόσχεται (;) κάποιος της διοργάνωσης off the record σε δρομείς, ότι και ανήμερα του αγώνα θα μοιράζονται νούμερα. Αυτό πράγματι είναι καταδικαστέο.

Τώρα στο κομμάτι των παροχών υπάρχει ένα θεματάκι, κυρίως γιατί παλαιότερα μας είχαν κακομάθει σε περισσότερες παροχές. Αλλά οκ, εν μέσω κρίσης είμαστε και ακόμα πιο σωστά εν μέσω ΣΥΡΙΖΑ. Ποιος σου λέει, ότι τα έξοδα φέτος δεν ήταν περισσότερα στους έμμεσους φόρους κλπ; Και αν ο χορηγός που πέρυσι γέμιζε την σακούλα, φέτος δεν έδωσε τίποτα, για αυτό δεν φταίει απαραίτητα ο διοργανωτής.

Σε αυτό το 10αρι σε στέλνουν σε μαγαζί του golden hall, στο 10αρι του μαραθωνίου σε στέλνουν σε expo που έχει μέσα καμιά 50αριά μαγαζιά. Δεν μου λέει κάτι. Τώρα το επιχείρημα, ότι ναι αλλά στο μαραθώνιο ο αγώνας είναι κέντρο και η expo του φαλήρου απέχει λιγότερο από ότι απέχει το golden hall από τον Άγιο Κοσμά, θα είχε νόημα μόνο αν στον σημερινό αγώνα τρέχανε μόνο οι γύρω δημότες.

Μίρλα χωρίς λόγο κατ' εμέ.

Edited by - Droulas13 on 22/11/2015 15:19:02
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2015 :  15:29:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εμένα μου το έβγαλε ακριβώς όσο κάθε χρονιά, πριν την αλλαγή του σημείου της αφετηρίας. 10.06m


"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ar1stot3lis
Newbie Forum Runner

Greece
40 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2015 :  15:31:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άτοπη η σύγκριση, γιατί εάν στον Μαραθώνιο δε γινόταν ο Μαραθώνιος αλλά μόνο το 10άρι τότε το 10άρι του Μαραθωνίου θα απορροφούσε και τους μαραθωνοδρόμους, οπότε θα μιλούσαμε για πάνω από 10.000 δρομείς.
Επαναλαμβάνω, το καλύτερο θα ήταν να δίνουν νούμερα και κάπου στα νότια για να βολεύονται όλοι. Προφανώς αυτό θα γίνει εάν ανοίξει κι άλλο Runner Store...
Πέρυσι έτρεξα σε 30 αγώνες περίπου. Στους περισσότερους από αυτούς ήταν εμφανής η αγάπη των διοργανωτών γι΄αυτό που κάνουν και η ανιδιοτέλεια. Το 10άρι του ΣΔΥΑ έχει φύγει από αυτό το κομμάτι κι αρχίζει και γίνεται -ενοχλητικά- εμπορικό και απρόσωπο.
Σήμερα πρέπει να ήταν ο πιο -άντε τρέξτε να τελειώνουμε να φύγουμε- αγώνας που έχω τρέξει ποτέ. Ίσως φταίει και ο μεγάλος αριθμός συμμετεχόντων. Ίσως κι όχι όμως.


Τρεχάτε ποδαράκια μου!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2015 :  15:46:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Εμένα μου το έβγαλε ακριβώς όσο κάθε χρονιά, πριν την αλλαγή του σημείου της αφετηρίας. 10.06m


"My sport is your sport's punishment"



Πήγαν την εκκίνηση πιο πίσω ή άλλαξαν λίγο την αναστροφή;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2015 :  15:47:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Την αναστροφή, Νεκτάριε.
Φτάνει πλέον στην Ποσειδώνος.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2015 :  15:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όντως αν θυμάμαι καλά πέρυσι στρίβαμε στα νερά, φέτος έλεγα άντε πότε θα στρίψουμε . Πέρυσι πάντως το ρόλοι είχε γράψει 9,99 φέτος έγραψε 10,02.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Spartiatis
Elite Forum-Runner

Greece


1605 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2015 :  16:17:34  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Spartiatis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Κι εμένα 10:01 μου έγραψε το garmin. Χάρηκα που είδα πολλούς φίλους-ες από το φόρουμ. Μάλιστα ένας μου φώναξε τι ταχίνι τρως και τρέχεις έτσι! Χαχαχα

" Άδακρυς Μάχη "
1ος χρόνος της 103ης Ολυμπιάδας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2015 :  16:20:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ έβλεπα μπροστά μου τον echetlo να κάνει κάτι σαν διαλειμματική και τον έκανα λαγό!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2015 :  16:40:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

@baladoros:
Άλλο το να διαθέσουν τις αδιάθετες συμμετοχές σε όποιον δεν έχει γραφτεί κι άλλο να δώσουν το πακέτο στους ήδη εγγεγραμμένους την ημέρα του αγώνα. Αν κατάλαβα καλά αυτό που που είπες..



Δε γινοταν ομως ουτε αυτο. Μεχρι τις 9:58 ημουν στη γραμματεια (απο τις 8:40 που εφτασα) μηπως μου δωσουν ενα νουμερο εστω αλλουνου για να τρεξει ο μικρος με χρονομετρηση (εγω κι ο συζυγος αποφασισαμε να μην τρεξουμε) και ολοι ξαφνικα το επαιζαν αναρμοδιοι. Κι ενω αρχικα ειχαν πει οτι στις 9:55 θα μπορουσαν να δωσουν νουμερα οσων ηταν απο επαρχια και δεν εμφανιστηκαν (τα οποια ηταν και τα μοναδικα που ειχαν φερει οπως ελεγαν, των υπολοιπων δεν τα ειχαν φερει καν ελεγαν), ολοι ελεγαν οτι δεν εχουν εγκριση.

Το πλεον απαραδεκτο κατ εμε ηταν οτι ενω ελεγαν οτι δεν ειχαν φερει τα νουμερα, τα ειχαν ΟΛΑ. Ηταν πισω πισω στο πατωμα ενα μεγαλο καφασι γεματο νουμερα και σκεπασμενο με διαφορα απο πανω να μη φαινονται. Στα κρυφα το ψαχνανε οι υπευθυνοι και ολο και κατι δινανε στους εχοντες ακρη.

Οκ, κακως καναμε και δεν πηραμε τα νουμερα ή δε βαλαμε αλλους να τα παρουνε. Αλλα...

1.Στο 20αρι το Μαρτιο που η προκηρυξη εγραφε ακριβως το ιδιο πραγμα (και που τοτε ειχα αγγαρεψει αλλον να μου το παρει), γιατι δοθηκαν ΚΑΙ στον Αγιο Κοσμα δινοντας μας την εικονα οτι το ιδιο θα γινοταν και τωρα?

2. Αφου τα εφεραν που τα εφεραν γιατι δεν τα εδιναν? Γεματο καφασι με νουμερα θα πηγαινε για πεταμα. Γιατι ρε παιδια???

3. Εχεθλε, μας εκαψες με το 99% σου!!! Και γιατι στις ελαχιστες πιθανοτητες παντα σε ολη μου τη ζωη τις πετυχαινω στα αρνητικα και ποτε στα θετικα? Χαθηκε να κερδισω το τζοκερ σημερα???


_________________________________________________
Και μια ζωή δυο πόντους εξω απ' τη ζωή...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2015 :  16:44:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επισης να πω και κατι που μονο εμεις οι θεατες (και οι πολυ γρηγοροι) ειδαμε, οταν ξεκινησε ο αγωνας των παιδιων στις 10:10, εκαναν λαθος και εστειλαν τα παιδια απο λαθος δρομο και ετρεξαν 500 ή και παραπανω μετρα και μετα τα γυρισαν πισω για να ξαναγινει κανονικα ο αγωνας. Αυτο ειχε ως αποτελεσμα να καθυστερησει η εκκινηση του παιδικου αγωνα και κατα συνεπεια και ο τερματισμος κι ετσι οι πρωτοι δεκαρηδες τερματιζαν αναμεσα σ ενα πληθος πιτσιρικιων τα οποια βεβαια ετρεχαν χωρις να κοιτανε αν εμποδιζουν, να μην πω και για τους γονεις που εμπαιναν στη μεση να τα βγαλουν φωτο. Τουλαχιστον οι 10 πρωτοι τερματισαν αναμεσα στα πιτσιρικια. Παλι καλα που δεν ειχαμε κανενα ατυχημα...

_________________________________________________
Και μια ζωή δυο πόντους εξω απ' τη ζωή...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Droulas13
Advanced Forum-Runner

361 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2015 :  16:54:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμπληρώνοντας τα περί μίρλας χωρίς λόγο.

Λέει ο άλλος, ότι στο Χαλάνδρι ήταν δωρεάν ο αγώνας και είχαν και περισσότερες παροχές. Από που να αρχίσεις και που να τελειώσεις να τους εξηγείς. Ότι πχ δεν υπάρχει τίποτα δωρεάν; Ότι τον αγώνα αυτόν τον πλήρωσαν οι δημότες Χαλανδρίου με τους φόρους που πληρώνουν; Ότι ενδεχομένως να τον έχουν πληρώσει ακόμα και όλοι οι Έλληνες φορολογούμενοι μέσω τον χρηματοδοτήσεων των Δήμων από την κεντρική διοίκηση; Ψιλά γράμματα.

Για να τα λέμε όλα όμως, σήμερα τρέξανε 390 παιδάκια δωρεάν με ηλεκτρονική χρονομέτρηση και μετάλλιο. 100 παραπάνω από πέρυσι και 140 παραπάνω από όσους έγγραφε η προκήρυξή. Οκ δωρεάν όπως είπα παραπάνω δεν είναι τίποτα, εμείς πληρώσαμε για αυτά, από το 10 ευρώ που δώσαμε. Αλλά είναι και μια απάντηση για το που πάνε τα λεφτά. Πάνε για την νέα γενιά. Καλό είναι αυτό.

Edited by - Droulas13 on 22/11/2015 16:58:34
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2015 :  17:10:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όλα είναι θέμα συμφωνιών, όταν κάνεις μια συμφωνία πρέπει να την τηρείς, ισχύει για όλα τα εμπλεκόμενα μέρη. Η Elda, ωστόσο, έχει τα δίκια της ως προς το κομμάτι των expectations, ειδικά όταν δίνονται, έστω και ανεπίσημα, τέτοιες διαβεβαιώσεις. Δεν αλλάζεις το business practice.

Γιατί δεν κάνουν δύο σημεία παράδοσης, ένα βόρεια και ένα νότια και να δηλώνεις από πού θέλεις να παραλάβεις το πακέτο σου; Τι είχε κάνει η Nike δυο χρονιές και ήταν απόλυτα πετυχημένο!

Edited by - Rigelian on 22/11/2015 17:32:20
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ar1stot3lis
Newbie Forum Runner

Greece
40 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2015 :  17:34:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι πλήρωσαν οι δημότες Χαλανδρίου; Τις μπανάνες και τα νερά; Γιατί οι εθελοντές δεν πήραν χρήματα φαντάζομαι.
Τίποτε δεν είναι δωρεάν, γενικά. Άλλο όμως να χρεώνεται κάθε δημότης (ενδεικτικά το ποσό) 0,50 ευρώ στον λογαριασμό της ΔΕΗ για τα δημοτικά έξοδα, για έναν αγώνα που θα διαφημίσει την περιοχή του στο κάτω-κάτω, κι άλλο να πληρώνει κάθε δρομέας 10 ευρώ για να παραλάβει ένα μετάλλιο, μια μπανάνα κι ένα νερό που όλα μαζί παίζει να κοστίζουν λιγότερο από 1,5 ευρώ.
Και τελικά πόσα πάνε στη νέα γενιά και πόσα στην τσέπη του Πολλιά;




Τρεχάτε ποδαράκια μου!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2015 :  17:37:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα πχ 10/20/30 ευρώ που χρεώνεται ο αθλούμενος τα επιλέγει. Ο δημότης τα πχ 50λεπτά όχι. Γιατί να τα δώσει;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ar1stot3lis
Newbie Forum Runner

Greece
40 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2015 :  17:43:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το πόσα χρήματα δίνει κάθε δημότης χωρίς να τον αφορούν είναι μεγάλο θέμα για να αναλυθεί εδώ.
Όταν όμως ένας διοργανωτής σου ζητάει 10/20/30 ευρώ οφείλει να σε σεβαστεί μέχρι cent.
Ας βγάλει κέρδος, δεν είναι κακό. Και βασικά, σε κάποιους αγώνες δεν πληρώνουν πάντα οι δημότες τις μπανάνες και τα νερά, υπάρχουν και οι χορηγοί.

Τρεχάτε ποδαράκια μου!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 16 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000