Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Vibram five fingers
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/11/2015 :  21:40:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
New Balance-Saucony-Pearl Izumi βγαζουνε σιγουρα και πολυ μεγαλα νουμερα στα performance/racing παπουτσια τους.
Ειδικα η τελευταια εχει και πολυ ευρυχωρο toe box τυπου Altra αν αυτο σε βολευει περισσοτερο.

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ale
Newbie Forum Runner

Greece
49 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/11/2015 :  21:44:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νικο τα connect δεν μου φαινονται στενα οπως σου ειχα πει και στο τηλεφωνο οταν ηθελες να ρα αγορασεις.
Τα altra τα φοραω σε προπονησεις πολυ χαλαρες οποτε δεν τους δινω και ιδιαιτερη σημασια.
Γενικα με τα.παπουτσια τρεξιματος.ειμαι καλοβολος, αμα πετυχω το νουμερο δυσκολα θα με ενοχλησει κατι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/11/2015 :  22:22:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εμένα πάντως, παρ' όλο που έχω στενό πόδι, με περιόριζαν υπερβολικά Αλέξανδρε.
Κι ήταν τόσο ωραίο παπούτσι, κατά τ' άλλα...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/11/2015 :  23:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα. Τελευταία σε μερικές προπονήσεις έκανα αποθεραπεία τρέχοντας ξυπόλητος στο χορτάρι και παρατήρησα ότι τότε πατούσα με το εμπρός μέρος. Σε παπούτσι έχω πέσει στα 4mm drop (Zealot) και σκέφτομαι και τα Pure Connect αλλά παρόλο το χαμηλότερο drop το πάτημα δεν άλλαξε και πολύ, απλά αντί για πολύ φτέρνα έγινε πιο "light" φτέρνα. Για αυτό σκέφτομαι αν πάρω κάποιο ακόμα πιο χαμηλό παπούτσι μήπως πατήσω forefoot. Θέλω να ρωτήσω αν όσοι έχουν δοκιμάσει τα Altra παρατήρησαν να γίνεται κάποια αλλαγή στο πάτημα ή με κάποιο άλλο παπούτσι π.χ Nike Free 3.0 κτλ. Για ξυπόλητος στο ταρτάν δε το συζητάω είμαι σαν αναστενάρης στο Λαγκαδά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2015 :  00:03:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δοκίμασε σταδιακά ακόμα και μ΄αυτά τα παπούτσια, να γυρίσεις το πάτημα σου σε forefoot.
Οταν θα γίνεται αυτό πλέον φυσικά πηγαίνεις σε χαμηλότερη σόλα.

Running Analysis of Heel Strike versus Forefoot Strike
https://youtu.be/XrOgDCZ4GUo
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2015 :  00:11:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και για ποιον λόγο να προσπαθήσει να το κάνει αυτό, αν δεν του βγαίνει μάλιστα..;

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2015 :  00:43:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν δεν του βγαίνει δεν υπάρχει κανένας λόγος να το κάνει.
Δοκιμάζει και βλέπει αν η προηγούμενη, η αυτή η τεχνική τον βοηθάει στην επίδοση.
Με το forefoot πάντως φεύγουν τυχόν πόνοι και επιβάρυνση στη μέση και στα γόνατα.
Οπότε αν του βγει μόνο κέρδος θα έχει.

Edited by - xipolitos on 25/11/2015 00:44:44
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2015 :  07:57:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βασικά μου το πρότεινε ο χειροπράκτης που μου κοπανάει τη μέση. Χαμηλότερα παπούτσια και τρέξιμο ξυπόλητος στο χορτάρι για σταδιακή αλλαγή.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2015 :  09:31:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δημήτρη και Γρηγόρη, επιμένω...
Μέση, γόνατα κι ισχία, δεν επιβαρύνονται από την προσγείωση στην φτέρνα αλλά από τον υπερδρασκελισμό. Τεντωμένο πόδι δηλαδή, και πολύ μπροστά.
Απ' την άλλη, πολλοί δρομείς στην προσπάθειά τους να αλλάξουν πάτημα, καταπόνησαν (ή και τραυμάτισαν) γαστροκνήμιο, υποκνημίδιο ή αχίλλειο. Ακόμη κι αν κατάφεραν στο τέλος να πατάνε midfoot, θεωρώ ότι δεν αξίζει τον χρόνο και τον κόπο για κάτι τέτοιο.
Μάθε Δημήτρη να πατάς πιο ελαφριά και όσο μπορείς κάτω από τα ισχία και με κοντύτερο βήμα. Κι ας βρίσκεις και φτέρνα.

Επίσης, πραγματικό forefoot σχεδόν δεν υπάρχει στους ερασιτέχνες αντοχιτζήδες. Midfoot είναι...
Το είχα γράψει και παλαιότερα: στον μαραθώνιο της ΝΥ, βιντεοσκοπήθηκε το πάτημα ενός πολύ μεγάλου δείγματος δρομέων. Πάνω από 1800, αν θυμάμαι καλά. Ξέρετε πόσοι ήταν συνολικά αυτοί που δεν έφερναν ποτέ την φτέρνα σε επαφή με το έδαφος; 7!!!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2015 :  09:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Περισσότερα προβλήματα δημιουργούνται αν προσπαθήσεις να πιεστείς να αλλάξεις αυτό που το σώμα σου έχει μάθει να κάνει... 20-30-40 χρόνια, παρά τα όποια λίγα πλεονεκτήματα υπάρχουν στο διαφορετικό πάτημα και αν και πότε θα φανούν και πότε θα τα αφομιώσεις.

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι η βελτίωση του πατήματος έρχεται μόνη της και σταδιακά, έτσι και αλλιώς. Αυτό έχει να κάνει αρκετά με την ταχύτητα που τρέχει κανείς εξάλλου. Τρέξτε με 3'00" / χλμ (σε ένα 100ρι πχ) και θα δείτε τι πατάτε και τι δεν πατάτε.

Αν υπάρχει κάτι που πρέπει κάποιος να έχει το μυαλό του, είναι να κάνει (πάλι δλδ ότι είπε ο Εχετλός) κανείς όσο πιο μικρά και κοφτά βήματα μπορεί. Να έχει το νού του, μην ξεχνιέται, μην κάνει άλμα εις τριπλούν δλδ όταν τρέχει.
Τα άλλα θα έρθουν μόνα τους, αλλά και να μην έρθουν για το επίπεδό μας δεν έχει νόημα να το συζητάμε. Περισσότερα θα χάσεις από αλλού αν προσπαθήσεις να αλλάξεις αυτό (να τρέξεις πχ ένα 10ρι όλο με μύτες βεβιασμένα)


Λίγο πολύ ότι είπε ο Νίκος δλδ.

BTW, αν και φαίνεται περίεργο, το ότι τρέχεις με μίνιμαλ παπούτσι δεν σημαίνει σώνει και καλά ότι πρέπει να τρέχεις με μύτες.
Το έχω σπάσει το κεφάλι μου αμέτρητες φορές, και κατέληξα ότι ακόμα και χτυπάει οριακά η φτέρνα (αν δεν κάνεις εις τριπλούν όπως είπα) στην ουσία απλά ακουμπάει, μέχρι να γυρίσει το πέλμα και στην ουσία είναι midfoot όπου γίνεται η πρόσκρουση.

Edited by - Deorum on 25/11/2015 09:45:32
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2015 :  19:14:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δίκιο έχετε, ότι πρέπει να αυξηθεί ο ρυθμός των βημάτων και τα πατήματα να είναι κάτω από το κέντρο βάρους του σώματος. Από την άλλη βέβαια λένε ότι και με αυτό τον τρόπο αλλάζεις πάτημα. Παρατήρησα και 2 φίλους στο γήπεδο που έτρεχαν χαλαρά παρέα και οι δύο. Ο ένας κλασικά με φτέρνα ο άλλος με forefoot, midfoot (έτρεχε και με σανδάλια). Ο δεύτερος έκανε πολύ περισσότερα βήματα και κοφτά, το καταλάβαινα και από τον ήχο τον σανδαλιών.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fanisx
Newbie Forum Runner

Greece
17 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2015 :  11:51:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα,

Ξέρεις κάποιος που θα μπορούσα να βρω τα vibram FF στην Αθήνα, να τα δοκιμάσω;

Ευχαριστώ,
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000