Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Προγραμμα Ημιμαραθωνίου-Μαραθωνιου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

haf
Forum-Runner



100 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 02/12/2015 :  21:37:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το τρέξιμο μπήκε τον τελευταίο χρόνο στην καθημερινότητα μου αλλά μόνο τα Σαββατοκύριακα.
Φέτος έτρεξα τα 10Κm στην Αθήνα σε 1 ώρα .
Θέλω να προετοιμαστώ για τον ημιμαραθώνιο τον Μάρτιο και κατόπιν για τον κλασικό Μαραθώνιο.
Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να διαθέσω άλλη μέρα εκτός από Σ/Κ για προπόνηση και συνήθως κάνω συνολικά 15Κm.
Όλα τα προγράμματα έχουν 4-5 μέρες προπόνησης..τι κάνω σε αυτή την περίπτωση, είναι εφικτό να κάνω προγραμμα μόνο με αυτές τις 2 μέρες; Είναι εφικτός ο στόχος η πρέπει να αυξήσω τα χιλιόμετρα.?


HAGI
Forum-Runner

Greece
204 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/12/2015 :  21:47:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν τρέχεις Κυριακή και μετά ξανά Σάββατο αυτό σημαίνει πως μεσολαβούν 5 μέρες χωρίς προπόνηση. Είναι αρκετά μεγάλο διάστημα και ο οργανισμός σου επανέρχεται στην αρχική κατάσταση. Ότι έχεις κερδίσει από την προπόνηση σχεδόν το χάνεις. Φυσικά είναι καλύτερο από το να μην κάνεις τίποτα αλλά αν θέλεις να δεις βελτίωση θα πρέπει να βρεις χρόνο για μια ακόμη προπόνηση μέσα στην εβδομάδα. Το ιδανικό θα ήταν την Τετάρτη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/12/2015 :  22:17:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλωσήλθες.
Για δύο μόνο μέρες προπόνηση την βδομάδα ο χρόνος σου είναι ππολύ καλός.
Φαντάζομαι πως αν μπορούσες να βρεις και άλλες μέρες ενδιάμεσα για προπόνηση θα πήγαινες ακόμα καλύτερα.
Για μεγαλύτερες αποστάσεις 21,5 χλμ και Μαραθωνίου θα πρέπει να κάνεις πιό εντατικές προπονήσεις.
Αυτές θα βοηθήσουν το σώμα σου να προσαρμοστεί στις μεγαλύτερες απαιτήσεις λόγω των πολλών χλμ και θα βελτιώσουν το χρόνο σου.
Καλή συνέχεια στην δρομική σου πορεία.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/12/2015 :  23:02:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για τον Ημί θα ζοριστείς πολύ, το Μαραθώνιο ούτε να το σκέφτεσαι.
Δες το με απλή λογική: ζητάς να τρέξεις 21χλμ, σε 2,5 ώρες ας πούμε, τα οποία δεν τα τρέχεις σε 7 ημέρες. Δεν αναφέρομαι καν για Μαραθώνιο.
Ο κάθε στόχος που μπαίνει θα πρέπει να βασίζεται σε μια κοινή λογική και να μη βάζουμε σε κίνδυνο τον εαυτό μας.
Καλή συνέχεια. Αν θες πραγματικά χρόνο θα βρεις (είτε αργά το βράδυ είτε πολύ πρωί)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/12/2015 :  23:13:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by big-blue

Για τον Ημί θα ζοριστείς πολύ, το Μαραθώνιο ούτε να το σκέφτεσαι.
Δες το με απλή λογική: ζητάς να τρέξεις 21χλμ, σε 2,5 ώρες ας πούμε, τα οποία δεν τα τρέχεις σε 7 ημέρες. Δεν αναφέρομαι καν για Μαραθώνιο.
Ο κάθε στόχος που μπαίνει θα πρέπει να βασίζεται σε μια κοινή λογική και να μη βάζουμε σε κίνδυνο τον εαυτό μας.
Καλή συνέχεια. Αν θες πραγματικά χρόνο θα βρεις (είτε αργά το βράδυ είτε πολύ πρωί)



+1
Δες και αυτο
http://fellrnr.com/wiki/How_Often_To_Run

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

haf
Forum-Runner



100 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/12/2015 :  06:11:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ όλους, καταλαβαίνω ότι πρέπει να βάλω τουλάχιστον άλλη μια μέρα αρχικά..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

haf
Forum-Runner



100 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2016 :  20:35:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εχω αυξήσει τι μέρες προπόνησης σε 4 και κάνω συνολικά εβδομαδιαία 25 Κμ. Το μεγαλύτερο long run ειναι 13 Κμ και μέχρι τον ημιμαραθώνιο στις 20 Μαρτίου εχω προγραμματίσει ενα 16αρι βάση ενός προγράμματος για νέους δρομείς που ακολουθώ.

Ειναι ικανοποιητικα αυτά τα χιλιόμετρα με στόχο να τερματιςω τον πρώτο ημιμαραθώνιο μου ?

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2016 :  21:11:15  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Με στόχο να τερματίσεις απλά οκ, γίνεται. Με λίγη ταλαιπωρία... και αν φύγεις πολύ προσεκτικά και συντηρητικά.
Αλλά τα εβδομαδιαία σου χλμ είναι πολύ λίγα για ημιμαραθώνιο. Σκέψου μαζί με ένα στοιχειώδες ζέσταμα (βασικά με τόσα χλμ θα σου έλεγα να μην κάνεις, και να κάνεις ζέσταμα στα πρώτα χλμ του αγώνα...) μπορεί να κάνεις 23-24χλμ μια και έξω εκείνη την μέρα.

Αφού κατάφερες και αύξησες τις μέρες προπόνησης, οκ, να δεχτό ότι μεσοβδόμαδα μπορείς να κάνεις μόνο πχ 5-6χλμ (30λεπτά) αλλά το ΣΚ, πρέπει να κάνεις λίγα περισσότερα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2016 :  21:26:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by haf

Εχω αυξήσει τι μέρες προπόνησης σε 4 και κάνω συνολικά εβδομαδιαία 25 Κμ. Το μεγαλύτερο long run ειναι 13 Κμ και μέχρι τον ημιμαραθώνιο στις 20 Μαρτίου εχω προγραμματίσει ενα 16αρι βάση ενός προγράμματος για νέους δρομείς που ακολουθώ.

Ειναι ικανοποιητικα αυτά τα χιλιόμετρα με στόχο να τερματιςω τον πρώτο ημιμαραθώνιο μου ?




Διάβασε πάλι το παλαιότερο σχόλιό μου. Θες σε μια ημέρα να κάνεις όσα κάνεις σε μια εβδομάδα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

haf
Forum-Runner



100 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2016 :  21:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by big-blue

quote:
Originally posted by haf

Εχω αυξήσει τι μέρες προπόνησης σε 4 και κάνω συνολικά εβδομαδιαία 25 Κμ. Το μεγαλύτερο long run ειναι 13 Κμ και μέχρι τον ημιμαραθώνιο στις 20 Μαρτίου εχω προγραμματίσει ενα 16αρι βάση ενός προγράμματος για νέους δρομείς που ακολουθώ.

Ειναι ικανοποιητικα αυτά τα χιλιόμετρα με στόχο να τερματιςω τον πρώτο ημιμαραθώνιο μου ?





Διάβασε πάλι το παλαιότερο σχόλιό μου. Θες σε μια ημέρα να κάνεις όσα κάνεις σε μια εβδομάδα...



Κατανοητό, το ερώτημα ειναι ποσά ΚΜ θα έπρεπε κατα την γνώμη σου να περιλαμβάνει συνολικά ενα εβδομαδιαίο προγραμμα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2016 :  23:55:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
τα διπλά
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/02/2016 :  00:24:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για τερματισμό χωρίς προβλήματα νομίζω ότι για ημί και τα 35 - 40 μιά χαρά είναι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

prof
Advanced Forum-Runner

263 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/02/2016 :  09:43:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στο πρωτο μου ημι χωρις δρομικο υποβαθρο με μεγιστο τα 38 km τερματισα ανετα λιγο κατω απο δυο ωρες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

haf
Forum-Runner



100 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/02/2016 :  18:22:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Με στόχο να τερματίσεις απλά οκ, γίνεται. Με λίγη ταλαιπωρία... και αν φύγεις πολύ προσεκτικά και συντηρητικά.
Αλλά τα εβδομαδιαία σου χλμ είναι πολύ λίγα για ημιμαραθώνιο. Σκέψου μαζί με ένα στοιχειώδες ζέσταμα (βασικά με τόσα χλμ θα σου έλεγα να μην κάνεις, και να κάνεις ζέσταμα στα πρώτα χλμ του αγώνα...) μπορεί να κάνεις 23-24χλμ μια και έξω εκείνη την μέρα.

Αφού κατάφερες και αύξησες τις μέρες προπόνησης, οκ, να δεχτό ότι μεσοβδόμαδα μπορείς να κάνεις μόνο πχ 5-6χλμ (30λεπτά) αλλά το ΣΚ, πρέπει να κάνεις λίγα περισσότερα.



Κατάλαβα...επομένως πρώτος στόχος παραμένει ο αξιοπρεπής τερματισμός χωρίς τραυματισμό!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

haf
Forum-Runner



100 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/03/2016 :  20:42:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρώτος Ημιμαραθώνιος.. Μεγάλη χαρά.. Αξιοπρεπής τερματισμός σε 2:29, με μικρή προπονητική ιστορία και μέγιστα προπονητικά χιλιόμετρα εβδομαδιαία 35-40 και αυτά για τις τελευταίες δυο εβδομάδες μόνο.
Υπερέβαλα εαυτόν και για 1:35 έτρεχα σε ζώνη 5 ιδιαίτερα τα τελευταία 8 Km..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2016 :  01:01:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπράβο! Αυτά είναι συναισθήματα που μένουν! Βάλε λίγο παραπάνω χρονο στις προπονήσεις σου κ θα βλέπεις τρομερή βελτίωση μήνα με το μήνα!
Μη βιάζεσαι για μαραθώνιο, χτίσε την αερόβια βάση σου, βάλε easy χιλιόμετρα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000