Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Προγραμμα Ημιμαραθωνίου-Μαραθωνιου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

jek
Newbie Forum Runner

Greece
20 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2016 :  16:33:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητοί φίλοι θα ήθελα τη βοήθειά σας, πριν τρία χρόνια σηκώθηκα απο το καναπέ και με τη παρόρμηση φίλου άρχισα να τρέχω, χωρίς κάποιο πρόγραμμα, τώρα στα 46 μου έχω καταφέρει (για εμένα είναι κατόρθωμα)να βγάζω περίπου απο 35-45χιλ την εβδομάδα να εχω τρία 10αρια με καλύτερο χρόνο 57 λεπτά και 2 ημιμαρ. με 2:29.
Δουλειά γραφείου 10 ώρες τουλάχιστον καθημερινά και με 2 παιδιά στην εφηβεία οι ώρες προπόνησης είναι περιορισμένες.
Το διάστημα που τρέχω εχω χάσει περίπου 16 κιλά (ήμουν γεματουλης)
μία φορά το εξάμηνο επίσκεψη στο καρδιολόγο και ο τόπος τρεξίματος παραλία Φάληρο, Μοσχάτο, Καλλιθέα, φλοίσβος,....
Οι απογευματινές προπονήσεις δίπλα στη θάλασσα είναι ολα τα ''λεφτά''
Και εδω χρειάζομαι τη βοήθειά σας, θέλω πολύ να τερματίσω στο κλασικό, δε με νοιάζει ο χρόνος, θέλω μόνο να τερματίσω, πόσα χιλ πρέπει περίπου να βγάζω την εβδομάδα ?

Ευχαριστώ
Γιάννης


aeromodelistis
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Giorgis34
Forum-Runner



75 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2016 :  16:59:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
περίπου έτσι τερμάτισα στον κλασσικό 35 - 45 χλμ είναι σχετικά καλά άμα μπορείς να κάνεις 25-30 χλμ περπατοτρέξιμο τον τερματισμό τον έχεις άνετα σε 5:30 με 6:00 ώρες

Το 1981

Edited by - Giorgis34 on 31/03/2016 17:04:45
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2016 :  18:04:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
50 πάνω-κάτω καλά είναι. Προσαρμογές 3 χρόνια με 30/βδομάδα έχεις
Ωπότε στο προγραμμά σου το long θα είναι και το πιο σημαντικό.
Φυσικά σταδιακή αύξηση στην αρχή, η αυθεντική βέβαια έχει και ανηφόρες, με περπατοτρέξιμο γύρω στις 5.30, λογικά με τα μυικά δεν θα έχεις πρόβλημα εκτός εαν είσαι πολύ πάνω σε κιλά ακόμη
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jek
Newbie Forum Runner

Greece
20 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2016 :  23:16:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
να ευχαριστήσω για τη βοήθειά σας, μέσα Φεβρουαρίου έκανα ένα 26αρι σε 3:30 ηταν και το μεγαλύτερο long που εχω κάνει, όσο για τα κιλά είμαι ακόμα στα 88, θέλω τουλάχιστον άλλα 5 κιλά κάτω.
Άλλη μια ερώτηση, μπορώ να κάνω κάποια long πριν πιάσουν για τα καλά οι ζέστες ?

και πάλι ευχαριστώ

aeromodelistis
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2016 :  23:29:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φυσικά μπορείς, ειδικά μέχρι 2 ώρες (δώσε βαρύτητα στον χρόνο και όχι τόσο στην ένταση, κάνε αργά τα χλμ)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jek
Newbie Forum Runner

Greece
20 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/04/2016 :  11:45:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
φίλε zoro ευχαριστώ, θα κάνω αρκετά long με αργά χιλ, πιστεύω να τα καταφέρω το Νοέμβρη



aeromodelistis
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

haf
Forum-Runner



101 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2016 :  16:58:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...επόμενος στόχος ο ΚΜΑ τον Νοέμβριο.. το ερώτημα μου είναι τι πρόγραμμα πρέπει να ακολουθήσω μέχρι τότε?

Όλα τα προγράμματα Μαραθωνίων είναι 12-16 εβδομάδων.. Να ξεκινήσω την προετοιμασία από τώρα ή να κανω κάποιο αλλο πρόγραμμα συντήρησης και να ξεκινήσω την προετοιμασία τον Αύγουστο?


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jek
Newbie Forum Runner

Greece
20 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/12/2016 :  14:11:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
θα ηθελα να ενημερωσω τη κοινότητα μιας και πηρα τη βοήθεια της τερμάτισα λιπόν σε 6ωρες και 3 λεπτά, οπως θα γνωρίζεται ηταν κατι το ανεπανάληπτο, απο της ομορφότερες στιγμες της ζωής μου, το χάρηκα τα ευχαριστήθηκα οσο περισσότερο μπορουσα, ξεκίνησα χαλαρά απο το 10ο μπλόκ, δε παρασύρθηκα σε κανένα σημείο, πηγαινα με το δικό μου ρυθμό επερνα τα jelakia moy, επινα οτι εβρισκα σε κάθε ανεφοδιασμό και πρόσεχα να μη περάσω τους 150-155 παλμους.
Δε βρηκα πουθενά τοιχο και στην Αγία Παρασκευή αρχισε το κλάμα γιατι ειχα καταλάβει οτι θα τερματίσω, ήμουν και ένιωθα καλά, τωρα βεβαια πιστευω οτι θα μπορουσα να δωσο λίγο παραπάνω αλλά δε ξερω εαν θα το ευχαριστιόμουν τοσο.
Μετα το τερματισμο ..... ενταξει πετουσα απο χαρά, μαζι με τη οικογένοια που με περιμεναν στο σταδιο περπατισαμε αρκετα, ανεβηκα στο 2ο οροφο στο σπιτι απο τα σκαλία, γενικά ημουν πιασμένος και ταλαιπωρημένος λιγο οκ 6 ωρες ήταν την αλλη μέρα κοιμηθηκα 2 ωρίτσες παραπάνω και μετα δουλειά κανονικά.

Πραγματικά δε βλεπω την ωρα για του χρόνου.

Ευχαριστώ
Γιάννης 17366

aeromodelistis
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

avatos
Forum-Runner

125 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/12/2016 :  08:03:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μπραβο σου ,κ του χρονου να εισαι παλι εκει
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Runninger
Newbie Forum Runner

Greece


24 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/12/2016 :  13:14:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Την καλύτερη δουλειά έκανες jek. Έτσι θα πρέπει να είναι, να τρέχουμε για να το ευχαριστιόμαστε και να αφήσουμε τους χρόνους για τους επαγγελματίες. Και όσο περισσότερο τρέχεις, χωρίς να το επιδιώξεις, θα βελτιωθούν και οι χρόνοι σου, αλλά αυτό θα έρθει μόνο του. Μπράβο σου και σου εύχομαι και του χρόνου να συμμετέχεις και να το χαρείς εξίσου!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jek
Newbie Forum Runner

Greece
20 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/01/2017 :  15:52:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια ευχωμαι να βιωσουν και αλλοι φίλοι αυτη τη πραγματικά μοναδική εμπειρία

Καλη Χρονια και Καλή Δρομική Χρονιά

aeromodelistis
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000