Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Nike Vomero 10
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 03/01/2016 :  14:22:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ενώ γενικά δεν μου αρέσουν οι μαλακές σόλες, εδώ και καιρό ήθελα ένα μοντέλο στο rotation για κάποιες προπονήσεις recovery ή όταν τα πόδια είναι βαριά.
Είχα δοκιμάσει Energy Boost, Pegasus 30, 890V5, Clifton, Triumph, μπορεί και κανα δυο ακόμη. Κανένα δεν μου άρεσε, πλην του Triumph, το οποίο όμως μου έκανε φουσκάλα στην καμάρα σχεδόν με το που ξεκινούσα.
Κι είπα να δοκιμάσω και το Vomero... Kαι τελικά είναι καλό, πολύ καλό.

Χαμηλό βάρος για την συγκεκριμένη κατηγορία αλλά με μεγάλο drop (12mm)
Μονοκόμματο επάνω μέρος (flymesh), χωρίς καθόλου overlays και με εύκαμπτο προφυλακτήρα για τα δάχτυλα.
Όλη η δουλειά γίνεται από το flywire, μια σειρά από "σχοινάκια" εσωτερικά κι εξωτερικά στην καμάρα, που συνδέουν την σόλα με τα κορδόνια και ουσιαστικά είναι τα "δομικά στοιχεία" του παπουτσιού.
Στην πράξη, κάνει καλά την δουλειά του καθώς λοκάρει όμορφα το midfoot και μπορείς να παίξεις κιόλας μιας και τα σχοινιά είναι ανεξάρτητα μεταξύ τους.
Το ύφασμα είναι πολύ μαλακό ενώ γλώσσα και κολάρο έχουν λιγότερο padding από τα υπόλοιπα premium neutral μοντέλα. Καλό αυτό, για τα δικά μου γούστα τουλάχιστον...
Το toebox είναι αρκετά ευρύχωρο και θα χωρέσει άνετα τα περισσότερα πέλματα. Το μόνο πρόβλημα είναι στην περιοχή της φτέρνας όπου η εφαρμογή είναι αρκετά χαλαρή και αν δεν χρησιμοποιήσεις τις έξτρα τρύπες, το πόδι γλυστράει.
Σε γενικές γραμμές πάντως, το Vomero κάθεται καλά στο πόδι, έχοντας μια άνετη γραμμή, τα δε υλικά κι η απουσία ραφών ή overlays εξασφαλίζουν αντίστοιχα απουσία ερεθισμών ή φουσκαλών.
Το flymesh δημιουργεί ωραίο περιβάλλον, εν αντιθέσει με το Flyknit που το βρίσκω σχετικά άκαμπτο.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση στο Vomero ήταν το tuning της σόλας.
Παρότι η Nike πρώτη φορά συνδύασε airbag και lunarlon (ο πιο μαλακός αφρός της) μπρος - πίσω, το παπούτσι έχει την ιδανική αναλογία soft/responsive. To πάτημά του μοιάζει αρκετά με του Triumph ISO, είναι όμως ελαφρώς πιο σφιχτό πίσω αλλά πιο μαλακό μπροστά. Γενικότερα, νομίζω πως δεν θα βρεις κάτι με μαλακότερο forefoot, εξαιρουμένων των Hoka, τα οποία όμως έχουν και αρκετά χιλιοστά παχύτερη σόλα. Δεν ξέρω τι γίνεται με το Nimbus 17, δεν το έχω δοκιμάσει καν.
Στον δρόμο τώρα, αισθάνεσαι ξεκάθαρα ότι φοράς ένα highly cushioned μοντέλο, το οποίο όμως δεν είναι αναλόγως μαλακό όσο τα περισσότερα της κατηγορίας αυτής. Πατάς, απορροφούνται οι κραδασμοί όσο χρειάζεται και το "βύθισμα" σταθεροποιείται, δεν χρειάζεται να παλέψεις με το παπούτσι. Ακόμα και μπροστά που είναι αισθητά μαλακό, παραμένει σχετικά responsive. Εννοείται πως δεν είναι γρήγορο, δεν είναι αυτή η δουλειά του άλλωστε, αλλά δεν νοιώθεις πως φοράς και άρβυλο. Αν θες να τσιμπήσεις τον ρυθμό, το κάνεις άνετα, απλά η σόλα είναι αρκετά χοντρή και δεν έχεις επαφή με τον δρόμο.
Σχετικά άκαμπτο (εδώ το Energy υπερτερεί ξεκάθαρα), ενώ το μεγάλο drop μοιάζει χαμηλότερο. Αυτό ίσως οφείλεται στην απουσία της συνήθους πλαστικής γέφυρας, όπου δίνει ένα ωραίο transition, χωρίς σκαλοπάτι. Επίσης, ως υπερπρηνίζων, το βρήκα αρκετά σταθερό σε σχέση με άλλα ουδέτερα μοντέλα.
Εδώ να πούμε ότι ένας βαρύτερος δρομέας θα το βρει πιο μαλακό το πάτημα απ' ότι ένας πιο ελαφρύς, μιας κι ο πρώτος θα συμπιέσει περισσότερο τον αφρό. Όπως σε όλα, άλλωστε.

Καταλήγοντας, το Vomero 10 είναι μια πολύ ωραία επιλογή στην κατηγορία των premium ουδετέρων μοντέλων.
Μαζί με το Triumph, το οποίο έχει παρεμφερές πάτημα αλλά με χαμηλότερο drop και λιγότερο cushioning μπροστά, διαφοροποιούνται αρκετά από τα standards της κατηγορίας που θέλουν την σόλα απύθμενα μαλακή και ανεξαρτήτως βάρους.
Προσωπικά, δεν θα πω ότι με εντυπωσίασε ή το ευχαριστήθηκα, μιας και έχω διαφορετικά γούστα, αλλά ξεκάθαρα δεν με ενόχλησε, ούτε και ασχολήθηκα μαζί του καθ' όσον έτρεχα. Και το τελευταίο, είναι παράσημο για ένα παπούτσι!

"My sport is your sport's punishment"

Edited by - echetlos on 03/01/2016 14:30:39

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/01/2016 :  14:50:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κι είναι και όμορφα!
Τουλάχιστον όσο μπορεί να είναι ένα αθλητικό παπούτσι...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panas73
Forum-Runner

Greece
64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/01/2016 :  15:53:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστούμε για το review. Εγώ ήμουν fan των Pegs αλλά το Pegasus 31 έχει μικρότερο toe box από τους προκατόχους του και μου δημιούργησε προβληματάκια στο μαραθώνιο. To Vomero 10 είναι ευρύχωρο μπροστά και το έχω βάλει στο στόχαστρο. Απλά η τιμή του είναι τσιμπημένη και περιμένω να το πετύχω σε ευκαιρία.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/01/2016 :  20:29:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να 'σαι καλά, φίλε μου!
Κάποιος έγραψε ότι στο outlet της Nike το έχουν στα 110€.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/01/2016 :  21:41:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα. Δε θυμάμαι πόσο ακριβώς το έχουν αλλά από ότι θυμάμαι τα παπούτσια των €160 τα είχαν γύρω στα 110-120. Είδα πάντως Vomero 10. Κάντε ένα τηλεφωνάκι και ρωτήστε και για νούμερα μη πάτε άδικα. Στο Nike Outlet της Αχαρνών το είχαν, για άλλα Outlet της Nike δε γνωρίζω. Στο McArthur Glen το μόνο φετινό που είχαν ήταν το Zoom Elite 8.

Edited by - dimitrissss on 05/01/2016 21:44:00
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/01/2016 :  22:30:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να τονίσω επίσης πως η ποιότητά τους είναι εξαιρετική.
Nike και NB θεωρώ πως είναι αρκετά μπροστά από τους υπολοίπους σε επίπεδο συναρμολόγησης και ελέγχου.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hlias_3
Forum-Runner

Greece


117 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/01/2016 :  21:52:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φοράω 5 χρόνια τη σειρά Vomero. Για πολλά χρόνια το αγαπημένο μου 6 και εδώ και ένα χρόνο περίπου το 9. Είναι το παπούτσι που φοράω καθημερινά για βόλτες, καφέ και γυμναστήριο. Άνετο, ευρύχωρο, όμορφο αλλά ειδικά το 6 χωρίς ιδιαίτερη σταθερότητα του ποδιού για τρέξιμο. Το 9 το αισθάνομαι καλύτερα στο πόδι, αλλά δε θέλω να το ... ταλαιπωρήσω.
Για μένα αυτή η σειρά της NIKE έχει καταχωρηθεί στο ... σκληρό του μυαλού μου ως το τέλειο παπούτσι εκτός από τρέξιμο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thestria
Forum-Runner

Greece
174 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2016 :  07:28:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by hlias_3

Φοράω 5 χρόνια τη σειρά Vomero. Για πολλά χρόνια το αγαπημένο μου 6 και εδώ και ένα χρόνο περίπου το 9. Είναι το παπούτσι που φοράω καθημερινά για βόλτες, καφέ και γυμναστήριο. Άνετο, ευρύχωρο, όμορφο αλλά ειδικά το 6 χωρίς ιδιαίτερη σταθερότητα του ποδιού για τρέξιμο. Το 9 το αισθάνομαι καλύτερα στο πόδι, αλλά δε θέλω να το ... ταλαιπωρήσω.
Για μένα αυτή η σειρά της NIKE έχει καταχωρηθεί στο ... σκληρό του μυαλού μου ως το τέλειο παπούτσι εκτός από τρέξιμο.



Πού μπορείς να βρεις τώρα 9άρι σε χαμηλή τιμή;

Γηράσκω αεί διδασκόμενος

Edited by - thestria on 10/01/2016 07:29:22
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nickdim
Newbie Forum Runner

31 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2016 :  10:42:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα αγόρασα πριν λίγο από το Intersport, με έκπτωση 50%. 80ευρώ από 160. Εντυπώσεις προσεχώς.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2016 :  10:44:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το 10 ή το 9;

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nickdim
Newbie Forum Runner

31 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2016 :  11:00:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Το 10 ή το 9;

"My sport is your sport's punishment"


Το 10.
http://www.intersport.gr/pd/nike-air-zoom-vomero-10-717440-408-132515.htm?lang=el&path=-1485576508&color=2636
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panas73
Forum-Runner

Greece
64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2016 :  12:10:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άλλη μία μούφα προσφορά από τους απατεώνες του Intersport. Στις 10 το πρωί είχαν εξαντληθεί όλα τα νούμερα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nickdim
Newbie Forum Runner

31 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2016 :  12:38:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Panas73

Άλλη μία μούφα προσφορά από τους απατεώνες του Intersport. Στις 10 το πρωί είχαν εξαντληθεί όλα τα νούμερα.

Πήγα στο intersport Λάρισας στις 9.30, με τη σκέψη ότι μπορεί να βρω κάτι σε καλή τιμή για να αντικαταστήσω τα adidas glide 7 boost (700 χλμ).Είχε έκπτωση 50% σε αυτά και στα lunarglide 7.Στα τελευταία άλλωστε δεν είχε το νούμερό μου (12.5 US). Κάνω γύρω στα 50 χλμ την εβδομάδα. Ελπίζω να έκανα καλή επιλογή.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2016 :  13:00:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Panas73

Άλλη μία μούφα προσφορά από τους απατεώνες του Intersport. Στις 10 το πρωί είχαν εξαντληθεί όλα τα νούμερα.



Αν αυτή την σούπερ τιμή την διαφήμιζαν εκτός μαγαζιού (TV, αυτοκόλλητα σε βιτρίνες κτλ), τότε όντως είναι "ύποπτο".
Αν όχι, δεν βλέπω για ποιον λόγο είναι κοροιδία αφού ούτως ή άλλως μπήκες στο μαγαζί...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panas73
Forum-Runner

Greece
64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2016 :  16:25:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το έγραφαν στο internet και από εκεί το είδα. Τα διαθέσιμα κομμάτια ήταν τόσα λίγα που εξαντλήθηκαν σε λίγα λεπτά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/01/2016 :  11:05:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πέρασα το πρωί από το Intersport, από περιέργεια σχετικά με τα Vomero.
Τα ξέρω τα παιδιά εκεί και μου είπαν ότι η προσφορά ήταν λάθος και μόλις το πήραν χαμπάρι την ακύρωσαν.
Φάουλ πάντως...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000