Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 17ος Δρόμου Βουνού Υμηττός 2016
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

ioma
Advanced Forum-Runner

295 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/02/2016 :  20:01:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα gps είναι εντελώς ανακριβή στη μέτρηση του υψομέτρου εκτος αν έχουν βαρομετρικό αλτίμετρο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/02/2016 :  20:22:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...που αρκετά ρολόγια GPS έχουν (και επιβεβαιώνουν έτσι το γεγονός ότι και αυτά που δεν έχουν, δεν δείχνουν τελικά και τόσο μεγάλες -εντελώς ανακριβείς- ενδείξεις)

Από την εμπειρία αυτά (και όχι, τη θεωρία)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ioma
Advanced Forum-Runner

295 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/02/2016 :  20:28:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσωπικά έχω εντελώς διαφορετική εμπειρία για τα μη βαρομετρικά αλτίμετρα.Σε στίβο έχω δει να δείχνουν 100 μέτρα υψομετρικές διαφορές,για να μην πω για φλατ αγώνες όπως του σδυα να δείχνουν τρελά νούμερα.

Edited by - ioma on 08/02/2016 20:29:50
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mashine
Advanced Forum-Runner

259 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/02/2016 :  20:34:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η διαφορά με πέρσι που είναι δεν κατάλαβα.Κάνατε έναν γύρο στο στάδιο παραπάνω;Σας έδειξε 23χλμ περίπου φέτος το gps?Είχε γράψει 20,92 αν θυμάμαι καλά την περασμένη χρονιά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kanivallos
Elite Forum-Runner

Greece


1857 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/02/2016 :  20:36:02  Εμφάνιση Προφίλ  Visit kanivallos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Είναι γεγονός ότι η μέτρηση υψομετρικής διαφοράς με τα gps δεν είναι απόλυτα ακριβής.
Το ίδιο συμβαίνει όμως και με αλτίμετρα που δεν έχουν καλιμπραριστεί σωστά ή έχουμε (για μεγάλους σε διάρκεια αγώνες) καιρικές (ατμοσφαιρικές) μεταβολές.
Μια ένδειξη όμως θα σου βγάλει, έστω υποτυπώδης.
Πχ το δικό μου ρολόι έδειξε στον αγώνα 680 μέτρα, του Πολυένιου 620, αν πάρουμε άλλες 2-3 ενδείξεις θα βγάλουμε το μέσο όρο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kanivallos
Elite Forum-Runner

Greece


1857 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/02/2016 :  20:39:49  Εμφάνιση Προφίλ  Visit kanivallos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mashine

Η διαφορά με πέρσι που είναι δεν κατάλαβα.Κάνατε έναν γύρο στο στάδιο παραπάνω;Σας έδειξε 23χλμ περίπου φέτος το gps?Είχε γράψει 20,92 αν θυμάμαι καλά την περασμένη χρονιά.



Στο 11ο χιλιόμετρο που βρίσκεται σε διασταύρωση χωματόδρομου και που έχει σταθμό τροφοδοσίας, κατευθυνόσουν για 500 μέτρα σε ισιάδα του χωματόδρομου, περνούσες τάπητα και ξαναγύριζες για να ακολουθήσεις πλέον τον ανηφορικό χωματόδρομο.
Έκανες δλδ 1000 περίπου μέτρα παραπάνω σε χωματόδρομο πολύ μικρής υψομετρικής διαφοράς.
Το ρολόι μου έγραψε 22 χιλιόμετρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/02/2016 :  20:54:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μεγάλη κουβέντα τα υψομετρικά ...

Στο στίβο και γενικά σε φλατ διαδρομές το ότι σου βγάζουν σφάλματα είναι συνάρτηση της ποιότητας του ρολογίου σου (και του σοφτγουερ που το συνοδεύει) και του φυσιολογικού φαινομένου στα μαθηματικά και στη στατιστική ότι όταν πας να μετρήσεις κάτι ελάχιστο (σχεδόν στο απόλυτο 0 η υψομετρική διαφορά) τα μικρά σφάλματα της μέτρησης μπορεί να είναι τεράστια συγκριτικά...(κάτι που μπορεί ωστόσο να διορθώσει το σοφτγουερ εάν γίνει σωστή δουλειά "κατανοώντας" το που τρέχεις κάθε φορά)

Απο την άλλη βέβαια είναι και πολύ μικρή κουβέντα τα υψομετρικά ειδικά σε αγώνες trail με αναβάσεις (και όχι σε άσφαλτο).

...και είναι μικρή γιατί η απάντηση είναι πως εξ ορισμού δεχόμαστε πως είναι "σχετικά" είτε έχεις βαρομετρικό αλτίμετρο είτε όχι (όπως και η απόλυτη χιλιομετρική αποστάση μιας ορεινής διαδρομής) ... Δεν μπορείς να βάλεις ρόδα στο βράχο και ούτε να εγγυηθείς πόσα υψομετρικά ακριβώς κρύβει μια ανάβαση σε τεραίν που στη ουσία είναι "άπειρες" τεθλασμένες γραμμές..

Παίρνουμε λοιπόν τις μετρήσεις όλοι απο τα ρολόγια μας και όπως λέει και ο κανιβαλλος κάνουμε μια παραδοχή ότι κάπου στο μέσο όρο θα "λέμε" ότι είναι το υψομετρικό μιας διαδρομής... Στα 620 μέτρα λοιπον ο Υμηττός (σαμπως και αμα σύμφωνουσαμε ότι ήταν 650 ή 580 θα άλλαζε κατι?) και όλοι πάνω κάτω οι βουνίσιοι καταλαβαίνουμε τι περίπου εννοούμε...

Edited by - sam on 08/02/2016 21:07:53
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mashine
Advanced Forum-Runner

259 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/02/2016 :  21:40:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@kavivallos
Ευχαριστώ κατάλαβα.Βρήκα το περσινό αρχείο και είχε γράψει 502μ elevation gain.Αν φέτος ήταν 620m με χωρίς σημαντικές υψομετρικές για το παραπάνω χλμ κάτι δεν πάει καλά στο timex!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/02/2016 :  23:39:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ειδα και εγω τους χρονους και μου εκανε εντυπωση!!!!, υστερα μιλησα με ενα φιλο που ετρεξε και μου το επιβεβαιωσε, 1 χλμ παραπανω, το κακο ειναι οτι κανεις δεν ηξερε τιποτα!!! και ολοι το διαπιστωσανε πανω στον αγωνα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

polyenios
Forum-Runner

Greece
193 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2016 :  13:37:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Garmin Fenix3 με διπλή μέτρηση (GPS/βαρόμετρο) και πολλές φορές!

quote:
Originally posted by ioma

quote:
Originally posted by polyenios

Η αθροιστική υψομετρική είναι 620μ. Η υψομετρική διαφορά μέγιστου με ελάχιστο ύψος είναι 350μ. Αλλά αυτό που καλούνται να ανέβουν οι δρομείς είναι 620μ. Χρόνια τώρα γίνεται αυτή η συζήτηση και οι διοργανωτές δεν διορθώνουν αυτό το παραπλανητικό δεδομένο. Οι δρομείς ενδιαφέρονται για την αθροιστική ανάβαση και όχι απλά την διαφορά υψομέτρου μεταξύ του υψηκότερου και το χαμηλότερου της διαδρομής. Ενδιάμεσα υπάρχουν ανηφορο-κατηφόρες!!!

polyenios, polyfotos, polyelaios, poluxronos, poluxromos, polu....


Να κάνω μία ερώτηση.Την υψομετρική διαφορά με ποιόν τρόπο την έχεις υπολογίσει ότι είναι 620 μέτρα;




polyenios, polyfotos, polyelaios, poluxronos, poluxromos, polu....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GKTS
Newbie Forum Runner

Greece
2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2016 :  23:07:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγω πρώτη φορά έλαβα μέρος στο συγκεκριμέμο αγώνα. Η διαδρομή μου φάνηκε δύσκολη ως προς το κακοτραχαλο έδαφος κυρίως. Η οργάνωση ήταν αρκετά καλή και η θέα σε κάποια σημεία φανταστική. Μου έκανε εντύπωση που δεν είχε και πολύ μεγάλη συμμετοχή. Συγχαρητήρια σε όλους που πήραν μέρος και στους εθελοντές φυσικά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/02/2016 :  08:59:34  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by GKTS

Εγω πρώτη φορά έλαβα μέρος στο συγκεκριμέμο αγώνα. Η διαδρομή μου φάνηκε δύσκολη ως προς το κακοτραχαλο έδαφος κυρίως. Η οργάνωση ήταν αρκετά καλή και η θέα σε κάποια σημεία φανταστική. Μου έκανε εντύπωση που δεν είχε και πολύ μεγάλη συμμετοχή. Συγχαρητήρια σε όλους που πήραν μέρος και στους εθελοντές φυσικά.




Δεν είχε μεγάλη συμμετοχή όπως άλλες χρονιές, γιατί είχε 3 βουνίσιους αγώνες μέσα στην Αττική την ίδια μέρα!

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2015,ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ-01/08/2015
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kanivallos
Elite Forum-Runner

Greece


1857 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/02/2016 :  11:57:17  Εμφάνιση Προφίλ  Visit kanivallos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν διορθώναμε στον τίτλο και το Υμμητός σε Υμηττός καλά θα ήταν.
Κάτι με ενοχλεί στο μάτι, σαν πλαγιαστός πίνακας, μόνο εμένα πειράζει τελικά?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/02/2016 :  12:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kanivallos

Αν διορθώναμε στον τίτλο και το Υμμητός σε Υμηττός καλά θα ήταν.
Κάτι με ενοχλεί στο μάτι, σαν πλαγιαστός πίνακας, μόνο εμένα πειράζει τελικά?



Σωστά, πρέπει να αλλάξει, πονέσαν τα μάτια μου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalomaraki
Forum-Runner

Greece


132 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/02/2016 :  00:15:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Αν διορθώναμε στον τίτλο και το Υμμητός σε Υμηττός καλά θα ήταν.
Κάτι με ενοχλεί στο μάτι, σαν πλαγιαστός πίνακας, μόνο εμένα πειράζει τελικά?

Και γω υποφέρω... Και αυτό το μύνημα, κάτω-κάτω μετά το Γρήγορη σπάντηση... Και αυτό κάτι μου κάνει...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000