Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Τρέξιμο HIGH-RISK
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

skiritis
Advanced Forum-Runner

401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 26/01/2016 :  10:36:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τον τελευταίο 1,5 χρόνο που ζω στη Θεσσαλονίκη, έχω παρατηρήσει κάτι πολύ επικίνδυνο που έχει σχέση με το τρέξιμο σε αστικό περιβάλλον.Πολλές από τις προπονήσεις μου τις κάνω στη Νέα Παραλία, είτε στο πλατύ-σχεδόν 3 μέτρα- πεζοδρόμιο της Μεγ. Αλεξάνδρου, είτε στη τεράστια σε πλάτος πεζοδρομημένη προβλήτα (αυτή με την ποδηλατο-λωρίδα).Όμως έχω δει κάποιους δρομείς να τρέχουν επί της ασφάλτου, δίπλα στα κινούμενα αυτοκίνητα της λεωφ. Μεγ. Αλεξάνδρου, μερικές φορές και με την ίδια φορά με τα οχήματα, δηλ. χωρίς να έχουν οπτική επαφή με αυτά, ακριβώς δίπλα στη σειρά με τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα.Το πιο τραγικό ήταν τις προάλλες, που κάποιος έτρεχε με αυτό τον τρόπο στις 10 ώρα το βράδυ, χωρίς να φορά ούτε το παραμικρό ανακλαστικό πάνω του. Το ίδιο έχω δει και στη λεωφόρο που διέρχεται δίπλα από το περίφρακτο λιμάνι προς εθνική οδό (νομίζω ονομάζεται Καρατάσου).Μα υπάρχει λογική σε αυτό τον τόσο επικίνδυνο τρόπο τρεξίματος; Ολόκληρη πεζοδρομημένη παραλία και πεζοδρόμιο 3 μέτρων υπάρχει δίπλα, γιατί ρισκάρουν τη σωματική ακεραιότητα ή την ζωή τους ακόμα;

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/01/2016 :  10:50:07  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Νομίζω ότι ο δαρβίνος είχε διατυπώσει μια θεωρεία... δεν εξηγείται αλλιώς ώρες ώρες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/01/2016 :  11:28:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και ο Αϊνστάιν κάτι είχε πει.......

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/01/2016 :  11:31:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνώ απόλυτα με τους προλαλήσαντες.....
Ολα έχουν τα όρια τους...

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

apoml
Forum-Runner

Greece


55 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/01/2016 :  11:51:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν είναι παράλογο να τρέχεις στο οδόστρωμα αρκεί να τρέχεις στην ΑΝΤΙΘΕΤΗ φορά με τα οχήματα και φυσικά τη νύχτα να είσαι ορατός.Το γιατί το κάνουν μάλλον έχει σχέση με την κακή ποιότητα του πεζόδρομου της παραλίας(τσιμέντο και όχι λεία επιφάνεια).Εγώ προσωπικά όταν πάω εκεί προτιμώ το τρέξιμο πάνω στο ξύλο στην άκρη της παραλίας.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/01/2016 :  11:55:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by apoml

Δεν είναι παράλογο να τρέχεις στο οδόστρωμα αρκεί να τρέχεις στην ΑΝΤΙΘΕΤΗ φορά με τα οχήματα και φυσικά τη νύχτα να είσαι ορατός.Το γιατί το κάνουν μάλλον έχει σχέση με την κακή ποιότητα του πεζόδρομου της παραλίας(τσιμέντο και όχι λεία επιφάνεια).Εγώ προσωπικά όταν πάω εκεί προτιμώ το τρέξιμο πάνω στο ξύλο στην άκρη της παραλίας.....




Μέσα στην Μεγ.ΑλεξάνδρουΣτην Σταδίου ας πούμε???Μήν τρελαθούμε....

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skiritis
Advanced Forum-Runner

401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/01/2016 :  13:19:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
A, ξέχασα και το άλλο που είχα δει πριν 2 μήνες, ένα κυριακάτικο πρωινό, ένας τύπος έτρεχε επί της λεωφ. Κων. Καραμανλή (Νέα Εγνατία) στο ύψος της Μαρτίου με την ίδια φορά με τα οχήματα, που νομίζετε; Πάνω στη οδόστρωμα, τέρμα αριστερά, δίπλα στη διαχωριστική νησίδα... Αμέσως σκέφτηκα ότι θα το έκανε για να διασχίσει σε κάποιο ελεύθερο σημείο το παρτέρι της νησίδας, αλλά τον παρακολούθησα για λίγο και έμεινα άφωνος όταν συνέχιζε να τρέχει για δεκάδες μέτρα ακόμα με αυτόν τον τρόπο...Άβυσσος η ψυχή του ...δρομέα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2016 :  17:49:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by skiritis

A, ξέχασα και το άλλο που είχα δει πριν 2 μήνες, ένα κυριακάτικο πρωινό, ένας τύπος έτρεχε επί της λεωφ. Κων. Καραμανλή (Νέα Εγνατία) στο ύψος της Μαρτίου με την ίδια φορά με τα οχήματα, που νομίζετε; Πάνω στη οδόστρωμα, τέρμα αριστερά, δίπλα στη διαχωριστική νησίδα... Αμέσως σκέφτηκα ότι θα το έκανε για να διασχίσει σε κάποιο ελεύθερο σημείο το παρτέρι της νησίδας, αλλά τον παρακολούθησα για λίγο και έμεινα άφωνος όταν συνέχιζε να τρέχει για δεκάδες μέτρα ακόμα με αυτόν τον τρόπο...Άβυσσος η ψυχή του ...δρομέα.




ή το μυαλό του,όπως προαναφέραμε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2016 :  19:05:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάποτε έτρεχα μέσα στην εθνική και μάλιστα στην ίδια φορά με τα αυτοκίνητα...
Ξέρω ότι αυτό είναι πολύ επικίνδυνο, αλλά δεν μπορώ να τους κατηγορήσω που τρέχουν έτσι μεσ΄την πόλη,
γιατί κάνω και γω τα ίδια και χειρότερα...

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2016 :  20:04:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άσχετοι....!!! Ο άνθρωπος έκανε προπόνηση να συνηθίσει τις συνθήκες του συγκεκριμένου οδοστροματος για να έχει ιδανικό φαστ φινις τον Απρίλιο και πεσατε να τον φάτε! Ντροπή σας... Πέραν της πλάκας Κι εγώ έχω μπει ελάχιστες φορές στο ρεύμα κυκλοφορίας αλλά κάνω χειροσινιαλα δικυκλισμου για να κάνω αισθητή την παρουσία μου για τα λίγα μέτρα που το έκανα...

Knock knock knocking on suzi's door...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2016 :  21:22:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalogeridis

Άσχετοι....!!! Ο άνθρωπος έκανε προπόνηση να συνηθίσει τις συνθήκες του συγκεκριμένου οδοστροματος για να έχει ιδανικό φαστ φινις τον Απρίλιο και πεσατε να τον φάτε! Ντροπή σας... Πέραν της πλάκας Κι εγώ έχω μπει ελάχιστες φορές στο ρεύμα κυκλοφορίας αλλά κάνω χειροσινιαλα δικυκλισμου για να κάνω αισθητή την παρουσία μου για τα λίγα μέτρα που το έκανα...

Knock knock knocking on suzi's door...



θα ήθελα να είμαι μπροστά σε αυτό ειλικρινά

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

prof
Advanced Forum-Runner

263 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2016 :  21:22:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τρέχω κυριακή πρωί Μεγάλου Αλεξάνδρου δίπλα στα παρκαρισμένα! αυτοκίνητα αντίθετα αλλά και με την ίδια φορά που πηγαίνουν τα αμάξια. Μετά τις 11:00 όταν αρχίζει η κίνηση ανεβαίνω στην παραλία. Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα και δεν έχω κάνει ποτέ χειροσινιαλα δικυκλισμου. Κάνω γυρο-γύρο όλοι τις καθημερινές και θέλω να χαρώ το τρέξιμό μου(άσφαλτος,απόσταση,ισιάδη)τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα. Με αυτήν την λογική δεν θα πρέπει να υπάρχουν ποδήλατα στους δρόμους. Να σημειώσω ότι είναι υπερβολικά δύσκολο αν όχι αδύνατο να τρέξεις στην Νίκης. Στο εξωτερικό είναι τόσο παράξενο να τρέχεις στους δρόμους της πόλης η στους επαρχιακούς? Τα πρώτα σχόλια χαρακτηρίζουν και τους ανθρώπους που τα έκαναν.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2016 :  23:50:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μήπως το αστικό περιβάλλον είναι αφιλόξενο ως προς τους πολίτες,
κατα συνέπεια και προς τους δρομείς, συμπεριλαμβανομένων των ποδηλατών και των ΑΜΕΑ..;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/01/2016 :  10:04:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by prof

Τρέχω κυριακή πρωί Μεγάλου Αλεξάνδρου δίπλα στα παρκαρισμένα! αυτοκίνητα αντίθετα αλλά και με την ίδια φορά που πηγαίνουν τα αμάξια. Μετά τις 11:00 όταν αρχίζει η κίνηση ανεβαίνω στην παραλία. Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα και δεν έχω κάνει ποτέ χειροσινιαλα δικυκλισμου. Κάνω γυρο-γύρο όλοι τις καθημερινές και θέλω να χαρώ το τρέξιμό μου(άσφαλτος,απόσταση,ισιάδη)τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα. Με αυτήν την λογική δεν θα πρέπει να υπάρχουν ποδήλατα στους δρόμους. Να σημειώσω ότι είναι υπερβολικά δύσκολο αν όχι αδύνατο να τρέξεις στην Νίκης. Στο εξωτερικό είναι τόσο παράξενο να τρέχεις στους δρόμους της πόλης η στους επαρχιακούς? Τα πρώτα σχόλια χαρακτηρίζουν και τους ανθρώπους που τα έκαναν.







Ξεχνάς τον βασικό κανόνα:To κακό μιά φορά σου συμβαίνει, και τότε βλαστημάς τον εαυτό σου για τις βλακείες που κάνεις

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/01/2016 :  10:05:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitos

Μήπως το αστικό περιβάλλον είναι αφιλόξενο ως προς τους πολίτες,
κατα συνέπεια και προς τους δρομείς, συμπεριλαμβανομένων των ποδηλατών και των ΑΜΕΑ..;




θέλει και ερώτημα

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rory
Senior Forum-Runner

Greece


618 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/01/2016 :  11:44:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θεωρητικά η άσφαλτος είναι πολύ πιο καλή για τα πόδια σε σχέση με τα πλακάκια και τα τσιμέντα του πεζόδρομου.
Πρακτικά η βλακεία είναι ανίκητη....

-------------------------
Επιτρέπεται να πέσεις...επιβάλλεται όμως να σηκωθείς!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000