Fitness Pulse
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Μαραθώνιος. Όνειρο πολλών, πραγματικότητα λίγων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

Aroulio
Elite Forum-Runner

1402 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2016 :  11:02:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sak14

quote:
Originally posted by Aroulio

Μαραθώνιος... Όνειρο πολλών.... Πραγματικότητα όσων το αποφασίσουν και κουτσά-στραβά κάνουν ότι χρειάζεται για να σταθούν στην αφετηρία.

Στην κλασσική, έναν από τους πιο δύσκολους μαραθωνίους του κόσμου, τα ποσοστά εγκατάλειψης είναι αμελητέα. Και όταν λέω εγκατάλειψη εννοώ τον αριθμό όσων τερμάτισαν, σε σχέση με τον αριθμό αυτών που πέρασαν τον τάπητα του 5ου χλμ.
Έχουμε και λέμε λοιπόν:
2013 5κμ 8.711 δρομείς, τερμάτισαν 8.500, ποσοστό εγκατάλειψης 2,42%
2014 5κμ 10.480 δρομείς, τερμάτισαν 10.681, ποσοστό εγκατάλειψης 1,88%
2013 5κμ 11.860 δρομείς, τερμάτισαν 12.042, ποσοστό εγκατάλειψης 1,51%

Τα όνειρα μας είναι εκεί έξω και απλά μας περιμένουν να τα πραγματοποιήσουμε......

Το 13,14τερμΤισαν περισσοτεροι απο οσους ξεκινησαν!
Αποφασίζεις, μελετάς, σχεδιάζεις, εκτελείς....

διορθώθηκε, τα είχα βάλει ανάποδα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Master Forum-Runner

Greece
6965 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2016 :  11:05:28  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Και κάποιοι άτυχοι συμπολίτες μας, πριν 10-15 χρόνια (και σήμερα συμβαίνει) ήρθαν από την Αλβανία με τα πόδια, δεν τους έκανε ούτε σπαρταθλητές ούτε μαραθωνοδρόμους.
Το ότι απλά κάλυψες μια απόσταση δεν είναι το απόλυτο κριτήριο.
Αν έκανε 100μέτρα κάποιος, όχι σε 10-11", αλλά σε 40-50" θα έλεγε κανείς τίποτα?
Προφανώς και τίποτα.
Αν λοιπόν κάνει κάποιος 42χλμ, όχι σε 2ω20λ αλλά στο 4πλάσιο, λέει τίποτα? (μιλάω για νέους-υγιείς ανθρώπους κτλ, η αναλογία αλλάζει ανά κατηγορία, προφανώς, αλλά η κεντρική σκέψη παραμένει).

Rory
Senior Forum-Runner

Greece

618 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2016 :  14:27:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κυριακή ξημερώματα (7-8 η ώρα) ανέβαινα απο Γλυφάδα προς Καλλιθέα.
Είδα καμιά 20ριά δρομείς σε long run (ναι, ζήλεψα αλλά άλλο αυτό).

Εντάξει. Για έναν που τερμάτισε σε 6 ώρες αυτός που τερμάτισε σε 2:20 φαντάζει υπεράνθρωπος.
Εγώ ξέρω όμως ότι από τα 5 εκ. πολίτες είδα μόνο 20 να ιδρώνουν και αυτή είναι η σωστή σύγκριση στον ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ αθλητισμό.
Δεν είμαστε εθνικοί ήρωες όσοι τεερματίσαμε αλλά για τους άλλους (τους πολλούς)που φοβούνται να πάρουν ακόμα και την απόφαση ακόμα και η σκέψη ότι θα μπούνε Καλλιμάρμαρο....όνειρο είναι!

-------------------------
Επιτρέπεται να πέσεις...επιβάλλεται όμως να σηκωθείς!

Kika
Forum-Runner

68 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2016 :  15:01:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να μιλήσω και γω από προσωπική εμπειρία.Είπα να τρέξω και γω τον πρώτο μου μαραθώνιο φέτος χωρίς ιδιαίτερη προετοιμασία.
Τερμάτισα αλλά το μισό σχεδόν κομμάτι το πήγα με γρήγορο περπάτημα.
Συμπέρασμα: ενώ τερμάτισα,δε νιώθω (και δεν είμαι ακόμα τουλάχιστον!) δρομέας.

Οπότε, συμφωνώ και γω με τους προλαλήσαντες:
πρώτα δρομέας και μετά μαραθωνοδρόμος!

Edited by - Kika on 02/02/2016 15:04:12

billant
Forum-Runner

Greece
108 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2016 :  15:40:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν έχω προσωπική εμπειρία από μαραθώνιο καθώς έχω τρέξει μέχρι ημι. Θεωρώ όμως ότι δεν θα αλλάξω αποψη αν και όταν τρέξω.

Το 2.20 μαραθώνιο που ανέφερε ο Rory δεν δείχνει κάποιον υπεράνθρωπο και ούτε βλέπω έτσι αυτούς που το κάνουν - αλλωστε η λέξη υπεράνθρωπος βγάζει άσχημους και μάλλον υπερφυσικούς συνειρμούς...Προτιμώ την λέξη μοναδικός στο είδος του...Και ναι αυτοί είναι μοναδικοί στο είδος τους και ταυτόχρονα επαγγελματίες μαραθωνοδρόμοι... Τωρα αν είναι 2.12-2.20 του Ανδριόπουλου ή 2.18-2.30 των Μερούση, Θεοδωρακάκου και Καραβίδα εμένα δεν μου αλλάζει τον χαρακτηρισμό και πολύ......

Από εκει και πέρα όλοι οι υπόλοιποι θα κινούνται στο οριο του ερασιτεχνικού αθλητισμού.....Καταπληκτικοί ερασιτέχνες δρομείς ή παλαιμαχοι επαγγελματίες κάτω των 3-3.20 ωρών κοκ κοκ για πιο κάτω επιδόσεις .....

Και ναι!!! υπάρχει διαβάθμιση γιατί ολοι οι ερασιτέχνες δεν μπορούν να τρέξουν έναν "καλο" μαραθώνιο γιατι ως ερασιτέχνες (και όχι ως επαγγελματιες με περίπου τον ιδιο βαθμό προσήλωσης στον στόχο), έχουν διαφορετικό βαθμό σωματικής/προπονητικής/ψυχικής/χρονικής δυνατότητας-ετοιμότητας για την επίτευξη του στόχου....Ειδικά ο χρονος ενασχόλησης με το αντικειμενο είναι αυτό που κανει ξεκάθαρα την διαφορά - με μια προσεκτική ματια στο forum είναι ολοφανερο αυτό.....

Δρομείς όλοι ναι , προσωπικη επιτυχια ο τερματισμός ναι για όλους , αλλα ναι δεν μπορούν να τρέξουν όλοι το ίδιο...

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
631 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2016 :  09:45:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το πρόβλημα με το μαραθώνιο δεν είναι στα 42 χιλιόμετρα του αγώνα και κακώς τίθεται έτσι το πρόβλημα. Αν είναι να μιλήσουμε σοβαρά, πρέπει να δούμε το θέμα και στις σωστές του διαστάσεις.

Ο μαραθώνιος δεν είναι σαν τις μικρότερες αποστάσεις, γιατί φαίνεται πως ο άνθρωπος έχει ένα φυσικό όριο κάπου στα 28 με 30 χιλιόμετρα. Όμως το πρόβλημα δεν είναι η απόσταση του αγώνα. Το όριο αυτό, με την κατάλληλη προπόνηση μπορεί να ξεπεραστεί. Εκεί όμως βρίσκεται το πρόβλημα, στην προπόνηση. Για να τρέξεις ένα μαραθώνιο της προκοπής (και όχι μετά το 30 να αρχίσεις το σύστημα Galloway - περπατώ, τρέχω, περπατώ και βρίζω για τα χάλια μου), πρέπει να μαζέψεις τουλάχιστον 1000 χιλιόμετρα προπόνησης, τουλάχιστον 5 μέρες τη βδομάδα τρέξιμο και κακά τα ψέμματα, θες 80 χλμ τη βδομάδα. Όμως η μεγάλη πλειοψηφία των ανθρώπων αρχίζει να παρουσιάζει τραυματισμούς λίγο πιο πέρα από τα 50 χλμ τη βδομάδα. Επίσης, ακόμα και χωρίς τραυματισμούς, 80 χλμ τη βδομάδα είναι βαριά προπόνηση, που όχι μόνο τρώει χρόνο, αλλά θέλει και πολλές ώρες ξεκούρασης. Αν αποτρέπω οποιονδήποτε με ρωτά από το να τολμήσει το μαραθώνιο, είναι επειδή η προπόνηση είναι εντελώς brutal. Αν η άθληση είναι υγεία, ο μαραθώνιος δεν είναι άθληση. Είναι ένας μονόπλευρος τρόπος να γυμνάζεις ένα μόνο στοιχείο του σώματος (την αντοχή) και να διαλύεις όλα τα υπόλοιπα. Από αυτή την άποψη λοιπόν, ναι ο μαραθώνιος δεν είναι για όλους. Είναι μόνο για εκείνους που έχουν το μικρόβιο.

Edited by - Bloom on 03/02/2016 10:59:46

LEON T
Senior Forum-Runner

Greece

496 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2016 :  10:30:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγω ετρεξα φετος το πρωτο μου μαραθωνιο ψιλοαπροπονητος....
δηλαδη μεχρι το σεπτεμβριο ειχα τρεξει 4-5 ημιμαραθωνιους(τα τελευταια 2 χρονια) με χρονο γυρω στο 1:55 και ειχα και τα 10κμ στα 42 λεπτα
για το μαραθωνιο μετα εκανα ακριβως 3 προπονησεις(σπετσες,εναν ημι και ενα 32αρι)....
τελικα ετρεξα ολο το μαραθωνιο,βεβαια με πολυυυ αργο ρυθμο και στρατηγικη και ηρθε ο αργος χρονος 4:55 ωρες αλλα για την προπονηση που δεν ειχα κανει το θεωρω οκ....και χωρις κανεναν τραυματισμο κλπ....

ΑΡΑ ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΙ ΧΡΟΝΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΛΛΟ 5 ΑΛΛΟ 4 ΑΛΛΟ 3 ΩΡΕΣ ΑΛΛΟ ΑΠΛΟΣ ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΑΣ ΣΤΑ ΑΚΡΑ...

yiannos
Newbie Forum Runner

Greece
32 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/02/2016 :  22:23:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι Bloom εισαι εισαι εντελως μεσα στο νοημα καιεπιπροσθετος μαζι με την υγεια ειναι η οικογενεια και η εργασια μας.Αληθεια λεγοντας η προετοιμασια για τον μαραθωνιο επιβαρυνει την σωματικη και ψυχικη υγεια τις οικογενειακες-συζυγικες υποχρεωσεις και την εργασιακη αποδοση

Hiroshima
Senior Forum-Runner

487 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/02/2016 :  11:36:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγχαρητήρια για το θέμα!

Μαραθώνιος...Δεν ξέρω εάν είναι για πολλούς ή λίγους. Θα έλεγα ότι για να τρέξει θα πρέπει να έχει 1)κάποια δρομική εμπειρία 2) ιατρικά να είναι ελεγμένος και 3)να έχει πείσει τον εαυτό του ότι με βάση τις υποχρεώσεις που έχει να είναι σε θέση να φέρει σε πέρας την προπόνηση για να μπορέσει να σταθεί στην αφετηρία.

Σου πέρνει πολλά κατά την διάρκεια της προετοιμασίας (ξενύχτια, κούραση, δίαιτα, μουρμούρα , τραυματισμοί), αλλά το ταξίδι και ο τερματισμός σε αποζημιώνει.

Είναι ένας αγώνας που το σώμα δέχεται μεγάλη καταπόνηση αλλά με κάποιο τρόπο θα πρέπει να κρατάς τον εγκέφαλο σου σε καλή κατάσταση για να παίρνεις ορθές αποφάσεις.

quote:
Originally posted by yiannos

΄Ναι φιλε μου ο μαραθωνιος δεν ειναι για τους πολλους.Μην σε παραμυθιαζουν αυτα που ακους.Σκεψου,διαβασε,προετοιμασου.Ειναι εκει και σε περιμενει.Να καταστρεψει το ονειρο και το κορμι σου.Μην πας στα ισια να τον κερδισεις, θα σε καταπιει στο 32-αν φτασεις-και θα σε ξερασει εκει διπλα στο πεζοδρομιο.Θελει επιμονη και στρατηγικη για να νικησεις το θηριο.Αν βιαστεις θα πονεσεις και θα κλαψεις οπως εγω.Γινε δρομεας πρωτα και μετα μαραθωνοδρομος.Αν με ακουσεις να το θυμασαι.Οταν θα μπεις στο ΚΑΛΛΙΜΑΡΜΑΡΟ και εχεις νικησει με το τρεξιμο σου το θηριο οντας ενας απο τους λιγους θα νοιωσεις την μεγαλυτερη χαρα της δρομικης ζωης σου οπως εγω.

spyros1976
Senior Forum-Runner

883 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/02/2016 :  20:06:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
https://www.youtube.com/watch?v=zZZp41JjH8s

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece

5587 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/02/2016 :  05:47:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...σοβαρή και τεκμηριωμένη άποψη παρατέθηκε από το συντρεχτη (όπως συνήθως βέβαια). Για να γελάσουμε λίγο...

Free your feet...free your senses!

LEON T
Senior Forum-Runner

Greece

496 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2016 :  19:18:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by spyros1976

https://www.youtube.com/watch?v=zZZp41JjH8s

Χαχαχα....αρε αλεφαντε....θεος!!

Bladerunner
Advanced Forum-Runner

229 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/02/2016 :  14:09:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το 2014, όταν μπήκα στο Παναθηναϊκό στάδιο, είπα από μέσα μου:

"Αυτό ήταν; Δεν ήταν δα και κάτι σπουδαίο!"

Παρόλο που ήταν η πρώτη μου φορά, παρόλο που το κατά ευχαριστήθηκα, παρόλα τα γεμάτα συναισθήματα σε όλη την διαδρομή, στον τερματισμό ένιωσα κάπως... άδειος. Δεν το είπα σε κανέναν γιατί εύκολα θα με χαρακτήριζαν "ψώνιο".
Λόγω απειρίας και φόβου για το τι συμβαίνει μετά τα 32km, -μιας και δεν είχα ξεπεράσει ποτέ αυτή την απόσταση-, αποφάσισα να το κάνω ως ένα πολύ μεγάλο "μεγάλο τρέξιμο".
Το αποτέλεσμα ήταν να τερματίσω σε 4:40 χαμογελαστός και ατσαλάκωτος. Δεν σας κρύβω ότι εκείνη τη στιγμή σκέφτηκα ότι άλλα 8 τα έκανα, έχοντας στο μυαλό μου το 50άρι της Ψάθας.

Πέρσι, το 2015, ήταν μια τελείως διαφορετική ιστορία. Είχα βάλει στόχο να τερματίσω μεταξύ 3:50 και 4:00. Είχα προπονηθεί γι αυτό, ήμουν αποφασισμένος να το προσπαθήσω.
Όταν έφτασα στο 30 σε δύο ώρες και σαράντα πέντε λεπτά, αποφάσισα να δώσω ό,τι είχα και δεν είχα και ότι γίνει. Κρυφός μου στόχος το 3:45'.
Δεν τα κατάφερα για 01:51'' Αυτό που θα μου μείνει ανεξίτηλο στη μνήμη μου είναι η αίσθηση ότι αν είχα να καλύψω 50 μέτρα ακόμα, δεν θα μπορούσα.

Ο πρώτος μου μαραθώνιος ήταν βόλτα. Δεν θεωρώ ότι έκανα κάποιο σπουδαίο επίτευγμα.
Ο δεύτερος, ναι. Τον πήγα αγωνιστικά. Αγωνίστηκα ενάντια στον χρόνο, και από κάποιο σημείο κι έπειτα ενάντια στο σώμα μου.
Ήταν ένα προσωπικό επίτευγμα γιατί αγωνίστηκα γι αυτό.
Όχι μόνο για 42.195 μέτρα αλλά και για τα 1930 χιλιόμετρα προετοιμασίας! Αγωνίστηκα επίσης να κάνω μια ισορροπημένη διατροφή παρόλους τους καλοκαιρινούς πειρασμούς.

Νομίζω εκεί είναι η διαφορά. Στην οπτική του καθενός. Βόλτα σαν ένα ακόμα μεγάλο τρέξιμο ή αγώνας;

Αν με ρωτήσετε τι προτιμώ, θα σας απαντήσω ότι και τα δύο έχουν την ομορφιά τους.

Aytoxeiras
Elite Forum-Runner

1245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/02/2016 :  22:33:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ανήκω στους ανόητους που τελείως απροπόνητοι απομυθοποίησαν πολύ γρήγορα και πολλές διαδοχικές φορές την απόσταση. Τερματισα πολλούς αγώνες, με φοβερό πόνο και τις περισσότερες φορές μόνο με αυθυποβολή και τους περισσότερους σε σχετικά καλούς χρόνους θα ελεγα.

Πέρα από τους προφανείς κινδύνους για την υγεία, έχασα και το ενδιαφέρον μου για το άθλημα.
Τελικά, μαραθώνιος είναι η προετοιμασία. Πολύ σωστό το ποστ του Μπλουμ για τη μπρουταλ προετοιμασια καθώς και η προταση που επισημανε ο νίκος:
Πρώτα δρομέας και μετά (ΙΣΩΣ, μπορεί και ποτέ) μαραθωνοδρόμος. Οτιδήποτε άλλο είναι επικίνδυνη και αναποτελεσματική αλχημεία.
Να μην ξεχνάτε: Καλή η Ιθάκη αλλά η Οδύσσεια είναι που μετράει.
Και πιο πολύ από όλα μετράει να γυρίσετε στα παιδιά σας πίσω υγιείς.

H.P Lovecraft
Newbie Forum Runner

28 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/03/2016 :  13:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μόνο εγώ βλέπω τους αγώνες σαν αγγαρεία;

And all was black and still, and black and cold, and black and dead, and black.
https://youtu.be/7Dd1w--R0TI
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000

Fitness Pulse