Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 9
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/02/2016 :  00:29:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Peter L

quote:
Originally posted by spy

...σημερα το πρωι-πρωι 5 χλμ στους δρομους της Κηφισιας για ζεσταμα σε 27'29"...και στη συνεχεια στο Ζηρινειο διαλειμματικη προπονηση: 1 χλμ στο οποιο ενσωματωθηκαν 5x80 ανοιγματα και μετα 4x1000 σε ρυθμο 4:18 / χλμ κι αλλα 4x1000 σε ρυθμο 4:08 / χλμ αυτη τη φορα με 1'50" αργο τρεξιμο ενδιαμεσα ... συνολικα 11570 μετρα σε 53'06" ... και τελος 5 χλμ ανυποδητο τρεξιμο, παρεα με τον Χρηστο (@xipolitakos) και με πολυ κουβεντα, επειδη ειχα να τον δω καμποσο καιρο ... σε 27'32"!Ειμαι αρκετα ικανοποιημενος, αφου αυτη ηταν η πρωτη προπονηση εντασης την οποια κανει το περασμενο Ιουλιο για προετοιμασια εν οψει ΑΜΑ και το δευτερο σκελος της δεν το ειχα βγαλει σωστα, ενω σημερα, παρα τα προβληματα με το γονατο, τα κομματια βγηκαν και λιγο ταχυτερα απ' ο,τι επρεπε!Φυσικα για 1000αρια σε ρυθμο κατω απο 4' αμφιβαλλω πολυ αν θα τα καταφερω ποτε σ'αυτη τη ζωη!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!


@spy μια φορά έκανα διαλειμματικές στο σκληρό τερεν του Ζηρίνειου και τα πόδια μου παραπονέθηκαν.
Τα 1000ρια κάτω από 4 είναι ένα ορόσημο για όσους έχουν στόχο 3.20-3.30 αλλά δεν είναι αυτοσκοπός.



Κατά την ταπεινή μου άποψη για Μαραθώνιο στο 3.20 – 3.30, 1000άρια κάτω από 4’ όχι μόνο δε χρειάζονται αλλά κουράζουν άδικα, αυξάνοντας και τον κίνδυνο τραυματισμού. Και να καταφέρεις να τα κάνεις δε σου λέει κάτι για το πώς θα τα πας στο Μαραθώνιο!

Free your feet...free your senses!


Αυτο ακριβως αναφαιρω συχνα τον τελευταίο καιρο.ετσι για την κουβεντα εχοντας μαραθωνιο 3.19 καταφερνω να κανω 3 με 4 1000ρια κατω απο το 4 σε φουλ φορμα 2 βδομαδες πριν τον αγωνα.
Οσο για τον φιλο που εκανε την αρχικη τοποθέτηση το 4.08 δεν απςχει πολυ απο το 4 αν ακολουθει ενα σωστο προγραμμα.Πιστευω σε ενα μηνα θα κανει με την ιδια ενταση 4 λεπτα και δεν ειναι καθολου στη σφαιρα της φαντασιας.
Ισως το ποιο σοβαρο πραγμα που πρεπει να ειπωθει ειναι οτι δεν ξεκιναμε την προετοιμασια στο φουλ απο την αρχη.βλωπω πολλους φιλους να κανουν 1000ρια στο 4 και 2000αρα στο 4.10 απο την δευτερη βδομαδα και εχοντας στοχο 3.30.Στο τελος ομως δεν βλεπω την αναλογη βελτιωση και δυστηχως πολλες φορες υπαρχει και τραυματισμος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/02/2016 :  00:46:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δημήτρη τα ίδια κι εγώ με τις διαλειμματικές.. μέχρι να τελειώσω βλασφημώ, άμα φύγω και μετά πετάω στα σύννεφα (αν βγει)!

σήμερα λοιπόν, όπως η πλειοψηφία απ΄ότι είδα, διαλειμματική στο δημοτικό στάδιο! από τις πιο δύσκολες με μεγάλα κομμάτια η σημερινή και μπήκα με μια ψυχολογία στα τάρταρα, υπολόγισα όμως χωρίς τον καινούριο πολύ δυνατό μου σύμμαχο.. τα μπόστον 5!

λίγο πιο αναλυτικά.. το πρόγραμμα έδινε 1600 (σε 6:26) - 3:00 διάλειμμα - 3200 (σε 13:02) - 4:30 διάλειμμα - 2x800 (σε 3:05) - 3:00 διάλειμμα μετά το πρώτο. ξεκίνησα με 2.8km ζέσταμα (4 ανοίγματα μέσα), δρομικές ασκήσεις και μετά τα κομμάτια: 1600 σε 6:18, 3200 σε 12:54 και 800 σε 3:04 και 3:00 (χαλαρό τρέξιμο ενδιάμεσα)! για το τέλος 2km χαλάρωμα και μπόλικες διατάσεις.

ότι και να πω για τα μπόστον είναι λίγο πιστεύω. το παπουτσάκι τα σπάει! πρώτη φορά σε διαλειμματική σήμερα και πέραν του ότι έβγαλα προπόνηση θάνατο γρηγορότερα (δεν το επιδίωξα), στο τέλος ήταν σαν να μην έτρεξα καθόλου! τρελή απορρόφηση, καμία ενόχληση στα πόδια και αυτό το boost πρέπει όντως να σου κουνάει τα πόδια χωρίς να το καταλαβαίνεις! κάποια φάση στα 800ρια ένιωθα τόσο καλά που δε μπορούσα να κόψω ταχύτητα! απίστευτη αίσθηση. με τα πολλά δεν άντεξα...παρήγγειλα 2ο ζευγάρι για να "πετάξω" στο μαραθώνιο!

περιττό να αναφέρω πως βγήκα από το στάδιο με ένα χαζοχαρούμενο χαμόγελο που κράτησε ως το βράδυ.. έκανα και το μασαζάκι μου και τώρα ναι, μπορώ να πάω για ύπνο! καληνύχτα σας!

ΥΓ έφυγε νέα αναπροσαρμογή στόχου για 3:21:23 (ρυθμός 4:47)!


Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/02/2016 :  07:27:39  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Τάσο δεν φταίει μόνο το παπούτσι που πετάς.

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/02/2016 :  07:58:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...Τασο, ασε τις αναπροσαρμογες στοχων ... κι απλα τρεξε με χαρα κι ευχαριστηση ... τα υπολοιπα ερχονται μονα τους!

...σημερα το πρωι στους δρομους της Κηφισιας και στο Ζηρινειο 12 χλμ σε 1:04:44!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/02/2016 :  08:08:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ένα κρυωμα προστέθηκε στη φετινή προετοιμασία... Όχι που θα ηρεμουσα... Εκεί ίσως οφείλεται και η δυσκολία στο να βγει και η κυριακατικη. Σήμερα έχω μόνο ταλιρο τζοκιν, θα το τσιμπήσω λίγο σε ένταση ή σε απόσταση ανάλογα τη διάθεση.

Knock knock knocking on suzi's door...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/02/2016 :  08:41:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Peter L

quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Peter L

quote:
Originally posted by spy

...σημερα το πρωι-πρωι 5 χλμ στους δρομους της Κηφισιας για ζεσταμα σε 27'29"...και στη συνεχεια στο Ζηρινειο διαλειμματικη προπονηση: 1 χλμ στο οποιο ενσωματωθηκαν 5x80 ανοιγματα και μετα 4x1000 σε ρυθμο 4:18 / χλμ κι αλλα 4x1000 σε ρυθμο 4:08 / χλμ αυτη τη φορα με 1'50" αργο τρεξιμο ενδιαμεσα ... συνολικα 11570 μετρα σε 53'06" ... και τελος 5 χλμ ανυποδητο τρεξιμο, παρεα με τον Χρηστο (@xipolitakos) και με πολυ κουβεντα, επειδη ειχα να τον δω καμποσο καιρο ... σε 27'32"!Ειμαι αρκετα ικανοποιημενος, αφου αυτη ηταν η πρωτη προπονηση εντασης την οποια κανει το περασμενο Ιουλιο για προετοιμασια εν οψει ΑΜΑ και το δευτερο σκελος της δεν το ειχα βγαλει σωστα, ενω σημερα, παρα τα προβληματα με το γονατο, τα κομματια βγηκαν και λιγο ταχυτερα απ' ο,τι επρεπε!Φυσικα για 1000αρια σε ρυθμο κατω απο 4' αμφιβαλλω πολυ αν θα τα καταφερω ποτε σ'αυτη τη ζωη!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!


@spy μια φορά έκανα διαλειμματικές στο σκληρό τερεν του Ζηρίνειου και τα πόδια μου παραπονέθηκαν.
Τα 1000ρια κάτω από 4 είναι ένα ορόσημο για όσους έχουν στόχο 3.20-3.30 αλλά δεν είναι αυτοσκοπός.



Κατά την ταπεινή μου άποψη για Μαραθώνιο στο 3.20 – 3.30, 1000άρια κάτω από 4’ όχι μόνο δε χρειάζονται αλλά κουράζουν άδικα, αυξάνοντας και τον κίνδυνο τραυματισμού. Και να καταφέρεις να τα κάνεις δε σου λέει κάτι για το πώς θα τα πας στο Μαραθώνιο!

Free your feet...free your senses!


Αυτο ακριβως αναφαιρω συχνα τον τελευταίο καιρο.ετσι για την κουβεντα εχοντας μαραθωνιο 3.19 καταφερνω να κανω 3 με 4 1000ρια κατω απο το 4 σε φουλ φορμα 2 βδομαδες πριν τον αγωνα.
Οσο για τον φιλο που εκανε την αρχικη τοποθέτηση το 4.08 δεν απςχει πολυ απο το 4 αν ακολουθει ενα σωστο προγραμμα.Πιστευω σε ενα μηνα θα κανει με την ιδια ενταση 4 λεπτα και δεν ειναι καθολου στη σφαιρα της φαντασιας.
Ισως το ποιο σοβαρο πραγμα που πρεπει να ειπωθει ειναι οτι δεν ξεκιναμε την προετοιμασια στο φουλ απο την αρχη.βλωπω πολλους φιλους να κανουν 1000ρια στο 4 και 2000αρα στο 4.10 απο την δευτερη βδομαδα και εχοντας στοχο 3.30.Στο τελος ομως δεν βλεπω την αναλογη βελτιωση και δυστηχως πολλες φορες υπαρχει και τραυματισμος


Οπότε, εγώ που κάνω 5χ1000 στο 3:50 κάνω κάτι λάθος αφού έχω μαραθώνιο 3:28
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/02/2016 :  08:49:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν κάνεις κάτι λάθος Αργύρη αλλά ούτε κι αυτός που τα κάνει στο 4:00-4:05 σημαίνει πως δεν μπορεί να κάνει 3:25...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/02/2016 :  09:07:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και εγώ χθες στενοχωρήθηκα που πήγαινα με 4:15 - 4:20. Μάλλον δε πάει γρηγορότερα το σύστημα στην παρούσα κατάσταση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/02/2016 :  09:52:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
10κμ σε 53'..χαλαρα σημερα και ολη την υπολοιπη εβδομαδα για να δωσουμε την Κυριακη στον Αργολικο!!

''Run smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/02/2016 :  09:58:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sotos-marathon

10κμ σε 53'..χαλαρα σημερα και ολη την υπολοιπη εβδομαδα για να δωσουμε την Κυριακη στον Αργολικο!!

''Run smart..Run For Life''



...Σωτηρη βλεπω μεγαλα πραγματα φετος στον Αργολικο ... πολυ καλυτερα απο περσυ, που, οπως θυμαμαι, ειχες κανει εκπληκτικο χρονο!!!Καλη επιτυχια!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/02/2016 :  10:00:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tzatzikis90

και το μασαζάκι μου και τώρα ναι, μπορώ να πάω για ύπνο! καληνύχτα σας!

Τάσος

know your limits. then destroy them.



Απ την μια ξέρουμε ότι τα φλερτ του έχουν άδοξο τέλος, σπ την άλλη όλο για "μασαζάκια" διαβάζουμε, ε πού να πάει το μυαλό μας...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/02/2016 :  10:03:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by spy

quote:
Originally posted by sotos-marathon

10κμ σε 53'..χαλαρα σημερα και ολη την υπολοιπη εβδομαδα για να δωσουμε την Κυριακη στον Αργολικο!!

''Run smart..Run For Life''



...Σωτηρη βλεπω μεγαλα πραγματα φετος στον Αργολικο ... πολυ καλυτερα απο περσυ, που, οπως θυμαμαι, ειχες κανει εκπληκτικο χρονο!!!Καλη επιτυχια!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!

...κοιτα και περυσι Σπυρο ειχα κανει πολύ καλο χρονο 1.05' 4.12/κμ ρυθμο..οποτε θα δειξει φετος...το θεμα είναι ότι πολύ ωραιος αγωνας!!!Σ ευχαριστω πολύ Σπυρο μου!

''Run smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/02/2016 :  10:22:42  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sotos-marathon

10κμ σε 53'..χαλαρα σημερα και ολη την υπολοιπη εβδομαδα για να δωσουμε την Κυριακη στον Αργολικο!!

''Run smart..Run For Life''



Μια από τα ίδια. Τα 10 χλμ. σε 53 σε σύνολο 14άρων χλμ.
Είχε και 14 x 80 μέτρα ανοίγματα στο τέλος. Ρυθμός σίγουρα κάτω από 4:00.

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/02/2016 :  10:32:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

quote:
Originally posted by sotos-marathon

10κμ σε 53'..χαλαρα σημερα και ολη την υπολοιπη εβδομαδα για να δωσουμε την Κυριακη στον Αργολικο!!

''Run smart..Run For Life''



Μια από τα ίδια. Τα 10 χλμ. σε 53 σε σύνολο 14άρων χλμ.
Είχε και 14 x 80 μέτρα ανοίγματα στο τέλος. Ρυθμός σίγουρα κάτω από 4:00.

___________________
Run Natural... run Bare


Αύριο έχω τα γνωστά... Κανόνισε να έρθεις!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/02/2016 :  10:36:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

quote:
Originally posted by sotos-marathon

10κμ σε 53'..χαλαρα σημερα και ολη την υπολοιπη εβδομαδα για να δωσουμε την Κυριακη στον Αργολικο!!

''Run smart..Run For Life''



Μια από τα ίδια. Τα 10 χλμ. σε 53 σε σύνολο 14άρων χλμ.
Είχε και 14 x 80 μέτρα ανοίγματα στο τέλος. Ρυθμός σίγουρα κάτω από 4:00.

___________________
Run Natural... run Bare

...μην ξεχνας Χρηστο μου ότι ο στοχος μου είναι ο Μεγας Αλεξανδρος,οποτε το να παω κατω από 4'/κμ περα ότι νομιζω πως δεν το εχω αυτή την περιοδο είναι επικινδυνο για τραυματισμο αλλα ακομα και για κουραση η οποια μπορει να βγει στον Μ.Α. θα μου πεις ότι υπαρχει ο χρονος αποκατάστασης μεχρι τοτε αλλα ξερεις λιγο το ένα λιγο το αλλο,τσιμπημενες καποιες προπονήσεις, συσσωρευεται η κουραση...
και όχι τιποτα άλλο αλλα δεν μπορω να τερματισω μια φορα μαζι με τον Αργυρη!Ακοyει ο winarg?

''Run smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000