Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 9
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2016 :  10:47:05  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Σήμερα 27χλμ σύνολο (24 από αυτά παρέα με Winarg).
Τα 26,28 χλμ βγήκαν στην Αττική οδό και Χαλάνδρι σε 2:12:26 (μέσος ρυθμός 5:02, μέσοι παλμοί 155). Ήπια 1 λίτρο νερό με saltsticks, και μισό τζελάκι. Λόγω της δυσκολίας της προπόνησης, του λίγου ύπνου(3,5 ώρες), και χθεσινού βραδυνού φαγοποτιού στα τελευταία 4 χλμ τα είδα όλα κωλυόμενα! Αισθανόμουν ζαλάδα από ενεργειακή έλλειψη και κουραση.
Ο winarg με τις ίδιες ακριβώς συνθήκες (λίγο ύπνος και βραδυνό φαγοπότι) ήταν πιο ζωηρός και μίλαγε και για εμένα στο τέλος....
Εγώ ένα ναι ή όχι και με το ζόρι ...για να μην ξαπλώσω επί τόπου.


Σύνολο εβδομαδιαίων χιλιομέτρων: 103

___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 14/02/2016 10:49:41
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2016 :  13:04:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σήμερα ξεκίνησα τα "κανονικά" long run με 25 χιλιόμετρα στην 5αρα της Φιλοθέης. Χρόνος 2:21 μέσος ρυθμός 5:38 και Μ.Ο. HR 136 σχεδόν 75%. Ενώ ξεκίνησα αργά και προβληματισμένα με
6 min/km, τελικά στο δεύτερο μισό άρχισα να κάνω μερικά κάτω από 5:30 και τα 2 τελευταία σε 5:10 και 5:18 αντίστοιχα. Τροφοδοσία μόνο νερό και 1 saltstick ανά 5χλμ. Μετά παστέλι .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2016 :  13:40:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικα δεν κατεβηκα στον αγωνα του Αργολικου οποτε σημερα εκανα μια ωραια προπονησουλα οπου βγηκαν 20χλμ συνολικα.

7χλμ ζέσταμα και αποθεραπεια,
και 13χλμ σε ρυθμο λιγο κατω από 4.30''/χλμ..
οι παλμοι σε καλα επίπεδα παρολο που και ο δικος μου υπνος δεν ηταν επαρκης όπως εσενα Χρηστο.

''Run smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2016 :  15:40:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εμένα κράζατε πέρυσι για τις παρατυπίες μου αλλά απ ότι βλέπω όλοι τα ίδια κάνουμε στην τελική!

με λίγο παραπάνω χτεσινό ύπνο λοιπόν εγώ (όχι αρκετό ωστόσο-περίπου 5:30 ώρες), ξύπνησα πρωί πρωί για το πρώτο μεγάλο του προγράμματος. 28ρι στο 5:11 είχε το μενού και μετά από καιρό ευτύχησα να τρέξω LR με παρέα, κάτι που με βοήθησε σε μεγάλο βαθμό αφού ούτε κατάλαβα πότε τελειώσαμε. εξαιτίας λάθος συνεννόησης για την ώρα ωστόσο, πήγα νηστικός κι ενώ σκόπευα να φάω κάτι. μια κουταλιά μέλι λοιπόν κι έφυγα!

σε μια επίπεδη κατά βάση διαδρομή με μικρή σχετικά δυσκολία, βγήκαν τελικά ακριβώς 28 χιλιόμετρα σε 2:24:47 (ρυθμός 5:10) με μια σχετική άνεση παρά το χτεσινό ξενύχτι. συνυπολογίζοντας πως στα πρώτα δύο ξεκινήσαμε με κάτι σαν ζέσταμα ώσπου να πάρουμε μπρος, ο ρυθμός στα επόμενα 26 πρέπει να ήταν κάπως καλύτερος.

-χρησιμοποίησα 500 ml νερό (λίγο ανά 2.5km) και 2 gel (από μισό στο 12.5-15-22.5-25).
-τα boston πέρασαν με μεγάλη ευκολία το crash test ενόψει μαραθωνίου! δεν είχα την παραμικρή ενόχληση, ούτε καν στα μετατάρσια στο τέλος (που πάντα εμφανίζονταν στα μεγάλα μου). μήπως να παραγγείλω και 3ο ζευγάρι τώρα που γυρνάει? χαχα!
-ιδανική θερμοκρασία στην προπόνηση (μέση 10 βαθμοί), απίστευτη υγρασία (100%)!

αυτά για την ώρα. είμαι τόσο καλά (οκ λίγο κουρασμένος, λογικό!) που σκέφτομαι να βγω για άλλα 6-7 "σκουπίδια" το απόγευμα, ώστε να κλείσει και αυτή η εβδομάδα με 70+ χιλιόμετρα. πάω να κοιμηθώ και βλέπουμε!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2016 :  16:35:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

Βασίλη με την 3η έκχυση δεν είδες βελτίωση;

Ασκήσεις για την πελματιαία κάνεις;

___________________
Run Natural... run Bare



Περιμένω, έχουν περάσει 2 εβδομάδες αλλά δεν βλέπω κάτι, ίσως πιο μετά. Η γιατρίνα μου είχε πει ότι θα πρέπει να κάνω υπομονή.
Ναι κάνω διατάσεις της πελματιαίας και φυσικά μπουκάλι. Επίσης φροντίζω να είναι δεμένη με τέιπ

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2016 :  16:41:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...Tασο κι εγω το 30αρι LR το εκανα με τα boston, αλλα ειχα πολλες ενοχλησεις στα τελευταια 3-4 χλμ στα μεταταρσια, σα να γλιστραει το ποδι προς το μπροστινο μερος του παπουτσιου...κι ετσι να βρισκει το πελμα σε σκληρη επιφανεια του παπουτσιου που ενοχλει... που μπορει να οφειλεται αυτο???Μηπως σε χαλαρο η κακο δεσιμο των κορδονιων ... αλλωστε δεν χρησιμοποιω ποτε τις τελευταιες τρυπες πανω - πανω!Αν εχεις απαντηση...με διαφωτιζεις ... οχι τιποτ'αλλο, αλλα τα προοριζα για παπουτσια αγωνα στη Ψαθα ... τρομαρα μου...!!!Το κακο με το ανυποδητο ειναι οτι μετα απο λιγο σ'ενοχλουν ολα τα παπουτσια!Πριν δυο χρονια δεν ειχα ποτε τετοιου ειδους θεματα!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

supergomar
Senior Forum-Runner

Greece


441 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2016 :  16:42:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μετά από απραξία μιας εβδομάδας λόγω υποψίας τενοντίτιδας στο αριστερό γόνατο, σήμερα ήταν ευκαιρία για μια γρήγορη προπόνηση στο Μπιζάνιο δρόμο. 4,5 χλμ. ζέσταμα, ανοίγματα κλπ. και 11,5 χλμ. (πιο λίγα πιστεύω) βγήκαν σε 45΄07΄΄. 46΄ ήταν ο στόχος, αλλά στον αγώνα ξέρετε πως είναι.

'cause I know what it meens to walk along the lonely street of dreams .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sigi
Senior Forum-Runner



925 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2016 :  16:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μιας και έχασα και εγώ τον Αργολικό πρωί σήμερα
28άρι το οποίο βγήκε σε 5:05/km , κατέβηκα για 32αρι αλλά και εγώ μια από τα ίδια στο θέμα του ύπνου!!!

Τα παιδιά δίνουν χρώμα στην ζωή..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2016 :  16:59:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
26 αντί 27. Μάλλον το παράκανα με βραδινό σπαγγέτι, τρεις φέτες ψωμί με ταχινι και μια μπανάνα για πρωινό. Πλυντήριο το στομάχι. Πολύ βαρύς. Ίσως και ο νότιας να με ζορισε. Δυστυχώς βγήκε στο 5'21" στους 152 παλμούς. Το μόνο καλό είναι πως βρήκα διαδρομή σχετικά φλατ αλλά μετά από ένα πέσιμο αγελης ζοριστηκαν τα γονατα. Αποφορτιση άμεσα και ξεχνάμε οριστικά τη σουζι για φέτος. Είμαι πολύ κουρασμένος. Βλέπω ότι και το 3.45 δύσκολα θα βγει αλλά θα προσπαθήσω. Το 30 της μεθεπομενης Κυριακής θα μου πει τα πάντα.

Knock knock knocking on suzi's door...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2016 :  17:41:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sigi

Μιας και έχασα και εγώ τον Αργολικό πρωί σήμερα
28άρι το οποίο βγήκε σε 5:05/km , κατέβηκα για 32αρι αλλά και εγώ μια από τα ίδια στο θέμα του ύπνου!!!

Τα παιδιά δίνουν χρώμα στην ζωή..

....τελικα Γιωργο δεν υπηρχε τιποτα στον δρομο προς το Ναυπλιοτσαμπα τον χασαμε τον αγωνα από την άλλη κάθε εμπο\διο σε καλο!
απ ότι μου ειπαν μια παρακαμση εκαναν η οποια ηταν σε χρονο κανα 10αλεπτο..

''Run smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

prof
Advanced Forum-Runner

263 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2016 :  17:59:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με τα nimbus 17 εκανα προσωπικο ρεκορ σε km.
28 km με 5.58 ενα νερο 500ml και 2 saltsticks.
Μετα τα 18km επεσε ο ρυθμος μου και ενιωθα κουραση μετα το 22.
Συνολο εβδομαδας 75 km (ρεκορ).Τα παπουτσια μου κανουν φουσκαλα στη φτερνα εσωτερικα στο αριστερο ποδι. Η ενοχληση στη τσακιση του παπουτσιου αρχιζει να φευγει
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

prof
Advanced Forum-Runner

263 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2016 :  20:24:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στα LR πανω απο 25 km βαζετε βαζελινη;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bladerunner
Advanced Forum-Runner

235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2016 :  20:50:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σήμερα είπα να θυμηθώ παλιά αγαπημένη διαδρομή. Βριλήσσια - Πευκάκια (Ν. Ιωνίας) και πίσω, ακολουθώντας πορεία παράλληλη με τις γραμμές του ηλεκτρικού σιδηρόδρομου.
16 χιλιόμετρα σε 1 ώρα και 28 λεπτά. Προς το τέλος, ομολογώ ότι δεν αισθανόμουν ιδιαίτερα άνετα, όχι από αναπνοή αλλά από πιάσιμο στους μυς των ποδιών. Πρέπει να δώσω έμφαση σε ανηφόρες...



__________________________
Think faster than you ride
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

supergomar
Senior Forum-Runner

Greece


441 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2016 :  20:54:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by prof

Στα LR πανω απο 25 km βαζετε βαζελινη;



25;;; Από τα 18 .

'cause I know what it meens to walk along the lonely street of dreams .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sigi
Senior Forum-Runner



925 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2016 :  21:15:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sotos-marathon

quote:
Originally posted by sigi

Μιας και έχασα και εγώ τον Αργολικό πρωί σήμερα
28άρι το οποίο βγήκε σε 5:05/km , κατέβηκα για 32αρι αλλά και εγώ μια από τα ίδια στο θέμα του ύπνου!!!

Τα παιδιά δίνουν χρώμα στην ζωή..

....τελικα Γιωργο δεν υπηρχε τιποτα στον δρομο προς το Ναυπλιοτσαμπα τον χασαμε τον αγωνα από την άλλη κάθε εμπο\διο σε καλο!
απ ότι μου ειπαν μια παρακαμση εκαναν η οποια ηταν σε χρονο κανα 10αλεπτο..

''Run smart..Run For Life''

Όχι... κρίμα!!!
Χάσαμε το ρεκοράκι Σωτήρη!!!
Δεν πειράζει στον επόμενο!!Θεσσαλονίκη μήπως??

Τα παιδιά δίνουν χρώμα στην ζωή..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000