Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 9
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/02/2016 :  19:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...σημερα το απογευμα στο χορτο του Ζηρινειου ... 9550 μετρα σε 45'!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bladerunner
Advanced Forum-Runner

235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/02/2016 :  19:28:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
10km με ρυθμό 5:33
Μέσος όρος παλμών 129! Μέγιστοι 150.

Ωραία αίσθηση στο τέλος.

__________________________
Think faster than you ride
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/02/2016 :  21:58:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dimitrissss

quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by dimitrissss

Έτσι τα long run θέλουν πολυτελές περιβάλλον . Σήμερα είχα βάλει στο πρόγραμμα 32 χιλιόμετρα καθότι την επόμενη Κυριακή θα κατέβω στο 20αρι του Runner Store, σόρρυ του ΣΔΥΑ εννοούσα . Τελικά έκανα 35 χιλιόμετρα στη Φιλοθέη μιας και η διαδρομή είναι 5άρα μη κάνω κουτσό τον τελευταίο γύρο και παραπονιέται.
Έχουμε και λέμε 35 χιλιόμετρα σε 3:21:45 Μ.Ο. ρυθμού 5:46, Μ.Ο. παλμών 138 (75%) με τροφοδοσία μόνο νερό και saltstick ανά 5 χιλιόμετρα. Κανένας καινούριος πόνος δεν προέκυψε. Μόνο 2 φορές βάρεσε κλασικά ο αριστερός τροχαντήρας.
Σύνολο χιλιομέτρων εβδομάδας 75.

No pain, no gain!



Οπότε θα πήρες saltstick στο 5/10/15/20/25/30, δηλαδή 6 στο σύνολο. Ήπιες όντως γύρω στα 4.5 λίτρα νερό (!) μέσα σε αυτές τις 3.5(-) ώρες τρεξίματος; :Ρ :D Και την ίδια στιγμή έχασες πολύ λιγότερο από 4.5 λίτρα ιδρώτα; Γιατί μόνο αν συνέβαινε κάτι τέτοιο θα δικαιολογούνταν τόσο μεγάλος αριθμός saltstick για να μην έχεις συμπτώματα υπονατριαιμίας.

Οι χθεσινές καιρικές συνθήκες δεν ήταν και τόσο άσχημες, ειδικά μέσα στο σκιερό μέρος της κλασικής «5άρας» της Φιλοθέης, σχετικά δροσερές οπότε φαντάζομαι ότι εύκολα θα μπορούσες να αναπληρώσεις τα χαμένα υγρά. Σε αυτήν την περίπτωση ακόμα και με 2-3 salts ήσουν υπερπλήρης! Αν δε, σε ρεαλιστικές συνθήκες αγώνα με ζέστη όπου πολύ πιθανόν να χάνεις υγρά με ρυθμό σαφώς μεγαλύτερο από την ταχύτητα αναπλήρωσης (και άρα θα εισέρχεσαι σε όλο και πιο έντονες συνθήκες αφυδάτωσης), τότε βασικά δεν πρέπει να παίρνεις καθόλου ηλεκτρολύτες! Αφυδάτωση = μειωμένος όγκος πλάσματος αίματος = εκτόξευση του ποσοστό διαλυμένων ηλεκτρολυτών στο αίμα στα ύψη (και άρα αυξημένα επίπεδα νατρίου κάτι που πυροδοτεί και αυξημένο αίσθημα δίψας!), δηλαδή μπαίνεις σε καθεστώ «υπερνατριαιμίας» και το μόνο που δε θέλει εκείνη τη στιγμή το σώμα σου είναι να του δώσεις και άλλο αλάτι για να αυξηθεί ακόμα πιο πολύ η υπερνατριαιμία!

Μπορεί με τον ιδρώτα να χάνεις κάποιους ηλεκτρολύτες αλλά η ποσότητα που χάνεις είναι βασικά πολύ μικρή σε σχέση με τη συνολική ποσότητα που ήδη βρίσκεται διαλυμμένη στο αίμα. Και αν λόγω αφυδάτωσης μειώνεται ο όγκος πλάσματος αίματος, αυτά τα ποσοστά παίρνουν την ανιούσα!

Ξέρω, ακούγομαι αιρετικός, αλλά και στο παρελθόν έχει αναλυθεί το θέμα της πρόσληψης των ηλεκτρολυτών και το πόσο συνήθως το παρακάνουμε λαμβάνοντας αλάτι (ή saltstick) λες και είναι κουφετάκια ;-)))

Κατά τα άλλα προπονησάρα! :D


Free your feet...free your senses!



Είναι η πρώτη φορά που κάνω χειμερινή προετοιμασία για μαραθώνιο και λόγω συνήθειας έπαιρνα τα saltistics με ρυθμό Σεπτέμβρη. Ήπια 2,25 λίτρα νερό γιατί είχα μαζί μου 3 μπουκάλια των 750ml. Το καλοκαίρι πίνω παραπάνω σίγουρα. Μάλιστα συνηθισμένος από την καλοκαιρινή πρακτική όταν έφτασα Φιλοθέη νόμισα ότι είχα πάρει λίγο νερό και ότι δε θα μου έφτανε. Όταν είχα ξεκινήσει το συστηματικό τρέξιμο είχα υπολογίσει ότι το καλοκαίρι χρειαζόμουν 1 λίτρο ανά 10 χλμ. Αυτό μου έχει αφήσει την μάλλον κακή συνήθεια μόλις παίρνω μπουκάλι από τους σταθμούς να το κρατάω και να το πίνω όλο σιγά-σιγά και κάποιες φορές τρέχω με στομάχι γεμάτο νερό. Μάλλον κάτι ξέρουν στο εξωτερικό που σου δίνουν ένα ποτήρι.

No pain, no gain!


Φορουσες φιλε μου μπλε μπλουζα την κυριακη στην φιλοθεη?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/02/2016 :  22:05:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Peter L

quote:
Originally posted by dimitrissss

quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by dimitrissss

Έτσι τα long run θέλουν πολυτελές περιβάλλον . Σήμερα είχα βάλει στο πρόγραμμα 32 χιλιόμετρα καθότι την επόμενη Κυριακή θα κατέβω στο 20αρι του Runner Store, σόρρυ του ΣΔΥΑ εννοούσα . Τελικά έκανα 35 χιλιόμετρα στη Φιλοθέη μιας και η διαδρομή είναι 5άρα μη κάνω κουτσό τον τελευταίο γύρο και παραπονιέται.
Έχουμε και λέμε 35 χιλιόμετρα σε 3:21:45 Μ.Ο. ρυθμού 5:46, Μ.Ο. παλμών 138 (75%) με τροφοδοσία μόνο νερό και saltstick ανά 5 χιλιόμετρα. Κανένας καινούριος πόνος δεν προέκυψε. Μόνο 2 φορές βάρεσε κλασικά ο αριστερός τροχαντήρας.
Σύνολο χιλιομέτρων εβδομάδας 75.

No pain, no gain!



Οπότε θα πήρες saltstick στο 5/10/15/20/25/30, δηλαδή 6 στο σύνολο. Ήπιες όντως γύρω στα 4.5 λίτρα νερό (!) μέσα σε αυτές τις 3.5(-) ώρες τρεξίματος; :Ρ :D Και την ίδια στιγμή έχασες πολύ λιγότερο από 4.5 λίτρα ιδρώτα; Γιατί μόνο αν συνέβαινε κάτι τέτοιο θα δικαιολογούνταν τόσο μεγάλος αριθμός saltstick για να μην έχεις συμπτώματα υπονατριαιμίας.

Οι χθεσινές καιρικές συνθήκες δεν ήταν και τόσο άσχημες, ειδικά μέσα στο σκιερό μέρος της κλασικής «5άρας» της Φιλοθέης, σχετικά δροσερές οπότε φαντάζομαι ότι εύκολα θα μπορούσες να αναπληρώσεις τα χαμένα υγρά. Σε αυτήν την περίπτωση ακόμα και με 2-3 salts ήσουν υπερπλήρης! Αν δε, σε ρεαλιστικές συνθήκες αγώνα με ζέστη όπου πολύ πιθανόν να χάνεις υγρά με ρυθμό σαφώς μεγαλύτερο από την ταχύτητα αναπλήρωσης (και άρα θα εισέρχεσαι σε όλο και πιο έντονες συνθήκες αφυδάτωσης), τότε βασικά δεν πρέπει να παίρνεις καθόλου ηλεκτρολύτες! Αφυδάτωση = μειωμένος όγκος πλάσματος αίματος = εκτόξευση του ποσοστό διαλυμένων ηλεκτρολυτών στο αίμα στα ύψη (και άρα αυξημένα επίπεδα νατρίου κάτι που πυροδοτεί και αυξημένο αίσθημα δίψας!), δηλαδή μπαίνεις σε καθεστώ «υπερνατριαιμίας» και το μόνο που δε θέλει εκείνη τη στιγμή το σώμα σου είναι να του δώσεις και άλλο αλάτι για να αυξηθεί ακόμα πιο πολύ η υπερνατριαιμία!

Μπορεί με τον ιδρώτα να χάνεις κάποιους ηλεκτρολύτες αλλά η ποσότητα που χάνεις είναι βασικά πολύ μικρή σε σχέση με τη συνολική ποσότητα που ήδη βρίσκεται διαλυμμένη στο αίμα. Και αν λόγω αφυδάτωσης μειώνεται ο όγκος πλάσματος αίματος, αυτά τα ποσοστά παίρνουν την ανιούσα!

Ξέρω, ακούγομαι αιρετικός, αλλά και στο παρελθόν έχει αναλυθεί το θέμα της πρόσληψης των ηλεκτρολυτών και το πόσο συνήθως το παρακάνουμε λαμβάνοντας αλάτι (ή saltstick) λες και είναι κουφετάκια ;-)))

Κατά τα άλλα προπονησάρα! :D


Free your feet...free your senses!



Είναι η πρώτη φορά που κάνω χειμερινή προετοιμασία για μαραθώνιο και λόγω συνήθειας έπαιρνα τα saltistics με ρυθμό Σεπτέμβρη. Ήπια 2,25 λίτρα νερό γιατί είχα μαζί μου 3 μπουκάλια των 750ml. Το καλοκαίρι πίνω παραπάνω σίγουρα. Μάλιστα συνηθισμένος από την καλοκαιρινή πρακτική όταν έφτασα Φιλοθέη νόμισα ότι είχα πάρει λίγο νερό και ότι δε θα μου έφτανε. Όταν είχα ξεκινήσει το συστηματικό τρέξιμο είχα υπολογίσει ότι το καλοκαίρι χρειαζόμουν 1 λίτρο ανά 10 χλμ. Αυτό μου έχει αφήσει την μάλλον κακή συνήθεια μόλις παίρνω μπουκάλι από τους σταθμούς να το κρατάω και να το πίνω όλο σιγά-σιγά και κάποιες φορές τρέχω με στομάχι γεμάτο νερό. Μάλλον κάτι ξέρουν στο εξωτερικό που σου δίνουν ένα ποτήρι.

No pain, no gain!


Φορουσες φιλε μου μπλε μπλουζα την κυριακη στην φιλοθεη?



Μπλε μπλούζα, μαύρο κοντό κολάν και γυαλιά ηλίου όλα από τα Lidl

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/02/2016 :  23:00:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με μπερδεψες ειχα την εντυπωση οτι η μπλουζα σου ηταν απο καποιον αγωνα.Θα προσπαθισω να σε εντοπισω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/02/2016 :  23:58:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dimitrissss
Μπλε μπλούζα, μαύρο κοντό κολάν και γυαλιά ηλίου όλα από τα Lidl



Δρομέας από τα Lidl δηλαδή
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/03/2016 :  09:10:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σύστημα Κ-Τ-Ρ. Προφέρεται κουτουρού....
Ούτε tempo, ούτε κάτι άλλο εξειδικευμένο. Παρείστικο κουβεντιαστό ψιλοτσιμπημένο, 12km @ 5:30
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/03/2016 :  09:35:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
2χλμ ζέσταμα,

16χλμ σε mp !

..αν δεν ειχε και τον νοτια θα ηταν όλα super!

''Run smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/03/2016 :  10:53:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sotos-marathon

2χλμ ζέσταμα,

16χλμ σε mp !

..αν δεν ειχε και τον νοτια θα ηταν όλα super!

''Run smart..Run For Life''


Ωραία πράγματα... Εγώ έχω το ίδιο μεθαύριο
Σήμερα είχα 5χλμ ζέσταμα, 2*5κ στο 4:30/χλμ με 1χλμ ενδιάμεσα και μετά άλλα 4 αποθεραπεία.
Ωραία ήταν που ο ήλιος έσκασε μύτη και ξαφνικά το γήπεδο φώτισε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/03/2016 :  11:03:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by sotos-marathon

2χλμ ζέσταμα,

16χλμ σε mp !

..αν δεν ειχε και τον νοτια θα ηταν όλα super!

''Run smart..Run For Life''


Ωραία πράγματα... Εγώ έχω το ίδιο μεθαύριο
Σήμερα είχα 5χλμ ζέσταμα, 2*5κ στο 4:30/χλμ με 1χλμ ενδιάμεσα και μετά άλλα 4 αποθεραπεία.
Ωραία ήταν που ο ήλιος έσκασε μύτη και ξαφνικά το γήπεδο φώτισε

...ωραιος!!!....η αληθεια είναι πως εχει ζεστη για την εποχη..ας ελπισουμε στις 3 Απριλη στη Σαλονικη να εχει 7-8 βαθμους

''Run smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ioarma
Newbie Forum Runner

Greece
32 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/03/2016 :  11:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ενδυνάμωση

α)πλάτη-ώμους-τρικέφαλα
β)στήθος-τραπεζοειδής-δικέφαλα
γ)πόδια

αυτή η εβδομάδα έτσι θα πάει εναλλάξ..

Edited by - ioarma on 01/03/2016 11:29:31
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sigi
Senior Forum-Runner



925 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/03/2016 :  12:01:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
10χλμ χαλαρά σήμερα στο Ζηρίνειο σε 49:13:12 με μπόλικη υγρασία

Τα παιδιά δίνουν χρώμα στην ζωή..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/03/2016 :  12:54:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio

Σύστημα Κ-Τ-Ρ. Προφέρεται κουτουρού....
Ούτε tempo, ούτε κάτι άλλο εξειδικευμένο. Παρείστικο κουβεντιαστό ψιλοτσιμπημένο, 12km @ 5:30



..."κου-του-ρου" ελεύθερο δηλαδή! ;-) Στο 5'30'' και κουβεντιάζουμε ε;...αααάλλααα κόλπα (τη θαλασσιά τη χάντρα μην ξεχάσεις να κρεμάσεις! :Ρ)!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/03/2016 :  13:01:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sotos-marathon

quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by sotos-marathon

2χλμ ζέσταμα,

16χλμ σε mp !

..αν δεν ειχε και τον νοτια θα ηταν όλα super!

''Run smart..Run For Life''


Ωραία πράγματα... Εγώ έχω το ίδιο μεθαύριο
Σήμερα είχα 5χλμ ζέσταμα, 2*5κ στο 4:30/χλμ με 1χλμ ενδιάμεσα και μετά άλλα 4 αποθεραπεία.
Ωραία ήταν που ο ήλιος έσκασε μύτη και ξαφνικά το γήπεδο φώτισε

...ωραιος!!!....η αληθεια είναι πως εχει ζεστη για την εποχη..ας ελπισουμε στις 3 Απριλη στη Σαλονικη να εχει 7-8 βαθμους

''Run smart..Run For Life''



...και όχι μόνο ζέστη αλλά και υγρασία και μια θολούσα στην ατμόσφαιρα που κάνει τα πράγματα σαφώς πιο δύσκολα!

...βλέπω σήμερα και οι δυό σας κτυπήσατε τα κύμβαλα του πολέμου! :Ρ (εντάξει, τον Αργύρη τον έβλεπα live και ήταν η χαρακτηριστική περίπτωση #eimai_anetos_kai_to_deixnw!!!)


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/03/2016 :  14:19:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Aroulio

Σύστημα Κ-Τ-Ρ. Προφέρεται κουτουρού....
Ούτε tempo, ούτε κάτι άλλο εξειδικευμένο. Παρείστικο κουβεντιαστό ψιλοτσιμπημένο, 12km @ 5:30



..."κου-του-ρου" ελεύθερο δηλαδή! ;-) Στο 5'30'' και κουβεντιάζουμε ε;...αααάλλααα κόλπα (τη θαλασσιά τη χάντρα μην ξεχάσεις να κρεμάσεις! :Ρ)!

Free your feet...free your senses!



μη σου πω ότι θα κρεμάσω και κανένα σκόρδο πάνω μου... ειδικά στους αγώνες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000