Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 9
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/03/2016 :  22:00:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
3 χλμ ζέσταμα
10 ανοίγματα
6×1400 σταθερά σε ρυθμό 4:10 με 2 λεπτα ξεκούραση
αποθεραπεία 10'
Σύνολο 14 χλμ και όλα καλά
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/03/2016 :  22:48:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalogeridis

Μεγάλες αλήθειες έπεσαν στο τραπέζι!
Το τελευταίο τέμπο 9 χλμ στο 4'50" στους μο 153 παλμούς. Μαξ 162. Βάσει της αντίστοιχης περσινής προπόνησης που είχε βγει στο 5'11" και 155 παλμούς, που έδωσε αγώνα στο 5'37" (5'34" υπολογίζω χωρίς τις στάσεις) βρίσκομαι κάπου στο 5'16". Το λονγκ 35 αρι που έρχεται θα μου δειξει ότι μου λείπει από το παζλ.

Knock knock knocking on suzi's door...


Το λονγκ 35αρι θα σε βγάλει εκτος σοβαρής προπόνησης για μια εβδομαδα σχεδόν, κ δε θα σου δείξει τίποτε παραπάνω...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sonik
Forum-Runner

Greece
121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/03/2016 :  22:51:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σήμερα ξύπνημα 6:00 παρά, με παρολίγο παντοφλιές από τα κορίτσια για το ξυπνητήρι που δεν άκουγα, έφτιαξα καφέ και σε λίγο ακούω έξω να ρίχνει καρέκλες. Απόλαυσα τη βροχή και ανέβαλα το tempάκι φυσικά. Το οποίο έγινε το απόγευμα στο έλος με μπόλικα χορευτικά στη λάσπη και παρ' ότι το μεσημεριανό γεύμα έλαβε χώρα νωρίς, το θυμήθηκα αρκετές φορές. Καλά πήγε πάντως 9χλμ στο 4:40, 14χλμ με προ και από.

..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mashine
Advanced Forum-Runner

259 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/03/2016 :  23:20:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@kalogeridis
Θα σου κάτσει το 35αρι κάνε 32 καλύτερα όχι παραπάνω
@echetlos
ετοιμάσου για ταχύτητες τον Μάη,έχω ξενερώσει με τις αντοχές.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

prof
Advanced Forum-Runner

263 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  01:10:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@mashine και @big-blue και εγω εχω ενα 35 και το σκεφτομαιγιατι δεν θελω να τραυματιστω. Στην αποκορυφωση ομως δεν χαλαρωνεις; Συνεχιζουμε να τρεχουμε δυνατα και απλως κατεβαζουμε τα km;

Edited by - prof on 11/03/2016 01:13:04
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  01:20:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ανάμεικτα συναισθήματα με την ολοκλήρωση του μεγαλύτερου και χρησιμότερου για εξαγωγή συμπερασμάτων LR της προετοιμασίας σήμερα. μια τρύπα στο νερό τελικά, περισσότερο μπερδεύτηκα..

Κυριακή θα είμαι στην Ξάνθη στα καρναβάλια, το Σάββατο έχω κάτι αγώνες το απόγευμα και δεν προλαβαίνω(πρωί δουλεύω), οπότε έψαχνα μέρα για το τελευταίο μεγάλο LR της προετοιμασίας, το 32ρι. η Τρίτη ήταν κοντά στο προηγούμενο, η Τετάρτη κοντά στη διαλειμματική, Παρασκευή έπεφτε μακριά κι έτσι η μόνη διαθέσιμη μέρα ήταν η σημερινή. η υδατανθράκωση μου χτες και σήμερα δεν ήταν και η ιδανικότερη(μέτρια θα έλεγα), νεράκι ήπια όσο μπορούσα και απλά ήλπιζα να στρώσει κάπως ο καιρός και να γλυτώσω τις καταιγίδες. τελικά κατά τις 4+ που βγήκα, εντελώς ξαφνικά κι ενώ όλη την ημέρα έβρεχε, άνοιξε ο καιρός. σταμάτησε η βροχή, φώτισε λίγο ο ουρανός και πήρα τα πάνω μου.

τα πρώτα 14 βγήκαν αέρας με ρυθμό 4:48(!!!) όμως κάπου εκεί μια μιξ φρουτοσαλάτα που έφαγα για δύναμη(2 ώρες πριν) μαζί με το δυνατό αέρα που με τρυπούσε, μου ρήμαξαν το στομάχι κι έκανα μεγάλη αναγκαστική στάση για πιτ στοπ(10+ λεπτά). σταμάτησα το ρολόι γιατί κατάλαβα πως θ αργήσω και δεν ήθελα να δω τόσο χρόνο χαμένο και να ξενερώσω. αφού ηρέμησα κάπως συνέχισα για άλλα 12 χιλιόμετρα και κάπου εκεί έκλεισε το ρολόι από μπαταρία. 1η φορά ως τώρα, βρήκα μέρα να ξεχάσω τη φόρτιση.. μέχρι εκεί ο ρυθμός ήταν στο 4:51. στα τυφλά τελείως από εκεί και πέρα, χωρίς να ρίξω το ρυθμό ωστόσο(έτσι νομίζω δηλαδή), το πολύ να έφτασε το 4:55 μέσο. το στομάχι μ έπιασε ξανά προς το τέλος όμως παρά το ζόρι κατάφερα να τερματίσω.

χωρίς τη στάση θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος για τα δεδομένα της προπόνησης αφού πέραν του τέλειου ρυθμού(5:04 στο πρόγραμμα), τα πόδια δεν κατάλαβαν σχεδόν τίποτα(παρά τα ζιγκ ζαγκ για να αποφύγω τους νερόλακκους) ενώ και οι ανάσες ήταν μια χαρά, δε ζορίστηκα ιδιαίτερα για 32ρι. οι παλμοί όσο υπήρχε ρολόι έφτασαν μαξ τους 170 ενώ συνήθως κυμαίνονταν από 160-165. χρησιμοποίησα 1 gel μόνο(μισό στο 20 και 25) ακριβώς λόγω της στάσης και ούτε 500 ml νερό.

όπως και να έχει, τέλος τα μεγάλα LR για φέτος. 2 προπονήσεις ακόμα και από Δευτέρα...φορμάρισμα!

αυτά για σήμερα, καληνύχτα σας!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  02:22:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αχ ρε Τάσο... Κοίτα να ξεχάσεις να το ψορτισεις στον αγώνα....
Μεγάλε γαλαζιε και μασινα κι εγώ κλοτσαω νοερα στα 35. Είναι από τις φετινές αλλαγές του προγράμματος (μαζί με τα μεικτα λονγκ) Οι οποίες περισσότερο με προβληματισαν πάρα με βοήθησαν νομίζω. Περισυ ήξερα από πριν χρόνο τερματισμου και η τελική απόκλιση ήταν αν μικρότερη των 10 δευτερολεπτων. Φέτος δε ξέρω τι μου γίνεται. Φταίω κι εγώ βέβαια με τις κόκκινες προπονήσεις μου που μάλλον με εξοντωσαν χωρίς αντικρυσμα. Όπως και να χει, το πιθανότερο είναι να το κάνω μιας και υστερω πολύ σε χλμ και η φύση του προγράμματος είναι εντελώς διαφορετική σε σχέση με τα συνηθισμένα. Το κρίμα στο λαιμό μου.ουτως ή άλλως το χω πάρεις εντελώς χαβαλέ στο μυαλό μου και περνάνε ακόμα και σκέψεις λαγου για 4ωρο αφήνοντας εκκρεμότητα για Νοέμβρη. Όχι βέβαια για σουζι αλλά για μια προετοιμασία που θα ξεκινήσει με χλμ στα πόδια και όχι όπως τώρα με πολυμηνη αποχή.

Knock knock knocking on suzi's door...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  08:46:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παντως κι εγω θα συμφωνησω με τους απο πανω.

quote:
Όπως και να χει, το πιθανότερο είναι να το κάνω μιας και υστερω πολύ σε χλμ


Ακριβως επειδη υστερεις σε χλμ θα ελεγε να ΜΗΝ το κανεις. Σε εναν που εχει πολλα χλμ στα ποδια του και ειδικα πολλα και μεγαλα LR ενα 35αρι δε θα τον χρεωσει ιδιαιτερα, ενω εναν με λιγα χλμ και λιγα LR περισσοτερο κακο θα του κανει παρα καλο. Προσωπικα πανω απο 32 δεν εχω κανει ποτε κι απο χλμ και LR αλλο τιποτα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  08:58:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Tzatziki... Φιλικά πάντα
1: Γιατί τόσο γρήγορα τα πρώτα 14 αφού το πρόγραμμα έλεγε 5:04???
2: Φρουτοσαλάτα πριν το LR??? Γιατί εν έτρωγες κανένα μουσακά καλύτερα; Βρε μην κάνεις χαζομάρες. Στέρεα τροφή έπρεπε να φας και να συμπληρώσεις με τζελ (αν χρειαζόταν)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  09:14:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Elda

Παντως κι εγω θα συμφωνησω με τους απο πανω.

quote:
Όπως και να χει, το πιθανότερο είναι να το κάνω μιας και υστερω πολύ σε χλμ


Ακριβως επειδη υστερεις σε χλμ θα ελεγε να ΜΗΝ το κανεις. Σε εναν που εχει πολλα χλμ στα ποδια του και ειδικα πολλα και μεγαλα LR ενα 35αρι δε θα τον χρεωσει ιδιαιτερα, ενω εναν με λιγα χλμ και λιγα LR περισσοτερο κακο θα του κανει παρα καλο. Προσωπικα πανω απο 32 δεν εχω κανει ποτε κι απο χλμ και LR αλλο τιποτα.

Μαρία παραδεξου το, κανείς κρυφές συνομιλίες με Πηλικα και μασιν... Είσαι και συ από τους βρουτους.... Στηριζομαι καθαρά στη διαφορά φιλοσοφίας αφού όχι μόνο είναι πολλά και το ξέρω, αλλά το κυριότερο είναι και σε ρυθμό close to target. Αυτό πονάει περισσότερο αλλά περισυ έπιασε.και περισυ έφαγα κρά για τα 32 σε ρυθμό σχεδόν αγώνα και τελικά αν δεν είχαμε τις στάσεις ο αγώνας θα έβγαινε στο ρυθμό των 32. Αφού έπιασε περισυ δε το αλλάζω. Δε σου κρύβω ότι περισσότερο θέλω να βγει για να δουλέψω το mental under pressure μιας και στα μέχρι τώρα λόγω ντεφορμαρισματος στα μεγάλα έκανα πολλές στάσεις λόγω κακού ρυθμού. Κυνηγουσα το 5'00" και έσκασα. Επομένως, αρχικά θα προσπαθήσω τα 32 on the fly και κατόπιν τα 35 αν έρθουν.

Knock knock knocking on suzi's door...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  09:18:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα Αργύρη! Για το 4:48 να πω πως επειδή πάω με βάση την αίσθηση που έχω καρδιοαναπνευστικα αλλά και σωματικά, ο συγκεκριμένος ρυθμός βγήκε αβίαστα. Δεν κυνηγούσα κάτι πιο γρήγορο, απλά βγήκε τόσο. Προσπαθώ μεν να μειώσω ρυθμό αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας όταν βγαίνει άνετα όποτε συνέχισα.

Για τη φρουτοσαλατα ομολογώ πως δεν το ήξερα ότι δεν κάνει! Παίρνω Πριν από τις διαλειμματικες και είχα κι άλλες φορές Θέματα αλλά δεν το είχα συνδέσει με αυτήν. Απλά είναι η εύκολη λύση με το που τελειώνω τη δουλειά για να φάω κάτι ελαφρύ που θα μου δώσει ενέργεια! Μου φαίνεται πως θα την κόψω όμως αφού μου βγάζει προβλήματα..

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  09:31:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αργύρη μιας και ο νεαρός εργάζεται, θα σου δώσω μια μικρή προσέγγιση του Τάσου και κατόπιν με διορθώνει κι ο ίδιος... Στο πρώτο ερώτημα σου, ο Τάσος ξέρει ότι είναι για πιο κάτω και παίζει με το χρόνο για να βρει το ταχύτερο δυνατό αλλά έχοντας και μαξιλαρακι. Δηλαδή ο χρόνος που δοκίμασε χθες ανταποκρινεται σε ταχύτερο αγώνα, αλλά δε θα το πάει τόσο χαμηλά. Έχει ταβάνι το 3.20-21 και ψάχνει το πάτωμα που πιστεύω ότι πλέον είναι γύρω στο 5'15-16". Κάπου εκεί θα τρέξει.
Όσον αφορά το δεύτερο ο τύπος είναι απεριγραπτος. Φυτικές ίνες πριν από το σημαντικότερο τεστ... Πραγματικά θέλει βία... Και έχει ξανακάνει τέτοια με προπόνηση αμέσως μετά από φαγητό... Γι αυτό πρέπει να τον αναλάβει κάποιος προπονητής το συντομότερο ώστε να του μαζέψει τα γκεμια. Είναι ταλενταρα και ας λέει ότι με προπονητή θα χάσει την χαρά του τρεξιματος. Δηλαδή οι υπόλοιποι εδώ που έχετε προπονητη και σαφώς μικρότερο ταλέντο (δε πρόσβαλω αλλά μιλάω με κριτήριο το νεαρό της ηλικίας του) τρέχετε δυστυχησμενοι;
Υγ με το λιγότερο ταλέντο δε μιλάω φυσικά για επιδόσεις αλλά για περιθώριο βελτίωσης τους... Ο Μανώλης είναι σίφουνας αλλά λόγω ηλικίας δε μπορείς να τον πεις ταλέντο κι ας εξελίσσεται ακόμα. Θα φτάσει 2.45-2.50 και μετά τι; Μανώλη διάλεξα εσένα σαν θαυμαστής σου και ξέρω ότι δε θα σκεφτείς αρνητικά από το σχόλιο μου. Ο Τάσος όμως με δουλειά καθοδηγουμενη επιτόπου θα δει το sub 2.45 εντός διετίας υπό καθοδήγηση. Θα έσκαγα αν δε τα έγραφα....

Knock knock knocking on suzi's door...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  09:35:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τώρα είδα Τάσο το ποστ σου και αν κάνω λάθος στο πρώτο διόρθωσε με.

Knock knock knocking on suzi's door...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  09:43:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό που με στεναχωρει μερικές φορές διαβάζοντας αξιοθαυμαστες επιδόσεις φίλων κοντά στα 50 είναι ότι αυτοί οι άνθρωποι λόγω έλλειψης σωστής διάγνωσης σε νεαρή ηλικία δε δούλεψαν πάνω σε κάποιο φυσικό χάρισμα όταν ήταν μικροί. Πάντως αυτό δε θέλω να γίνει και με τον Τάσο. Sorry για την επιμονή μου

Knock knock knocking on suzi's door...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  09:44:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalogeridis

Δηλαδή οι υπόλοιποι εδώ που έχετε προπονητη και σαφώς μικρότερο ταλέντο (δε πρόσβαλω αλλά μιλάω με κριτήριο το νεαρό της ηλικίας του) τρέχετε δυστυχησμενοι;



Eγω παντως αν ειχα προπονητη, ναι. Ενταξει, δυστυχισμενη μπορει να μην ημουν, αλλα δε θα ευχαριστιομουν τις προπονησεις οπως τωρα που κανω του κεφαλιου μου. Χωρια του οτι αν με υποχρεωνες να κανω μια προπονηση που δε θα μου αρεσε στο ματι, το πιθανοτερο να μην την εκανα καν ή να μην την εκανα σωστα γιατι το μυαλο θα αντιδρουσε και κατα συνεπεια και το σωμα. Ετσι πανε αυτα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000