Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 9
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  09:59:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εσύ Μαρία έχεις όμως και μια ρουτίνα καθημερινότητα που σου έχει ταβάνι στο αθλητικό κομμάτι μια απλά γρήγορη επίδοση. Ο Τάσος τώρα φτιάχνει τη ρουτίνα του, χωρίς οικογενειακά βάρη και αν αφοσίωθει τις ώρες εκτός δουλειάς θα είναι εις θέση να κάνει πρωταθλητισμο. Μιλάμε για έναν νεαρό χωρίς να έχει δουλέψει σε μικρότερες αποστάσεις και σε δύο χρόνια βγάζει προπονήσεις για 3.15. Και φυσικά ο πρωταθλητισμος θα χρειαστεί πολλαπλές θυσιες, αλλά ο Τάσος ήδη από μόνος του έχει προετοιμασει το έδαφος με την εγκρατεια του στην.προσωπικη του ζωή. Κάτι λαθακια κάνει αλλά κι αυτά δικαιολογουνται... Μακάρι λέω ξανά να το πάρει ο ίδιος απόφαση και απευθυνθεί σε.καποιον εμπειρο προπονητη.

Knock knock knocking on suzi's door...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  10:00:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λίγο απ όλα είναι. Τριγυρίζουν διάφορα στο μυαλό μου για το ρυθμό που μπορώ αλλά και αυτόν που πρέπει τελικά να ακολουθήσω στον αγώνα. Έχω περίπου ένα 5λεπτο μέσα στο οποίο μάλλον βρίσκομαι αλλά δεν έχω ιδέα σε τι ρυθμό θα αντέξω για 42 χιλιόμετρα. Πάντως σε καμία περίπτωση δεν τρέχω πιο γρήγορα για να κυνηγήσω κάποιο συγκεκριμένο χρόνο. Όσο βλέπω πως δε ζοριζομαι, απλά το αφήνω εκεί. Έτσι και χτες.

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  10:07:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
3,5χλμ ζέσταμα,

16κμ σε mp,

1,5χλμ αποθεραπεια,

..συνολακι 21.

..22 εμειναν!

''Run smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  10:28:34  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εξαρτάται από τον άνθρωπο. Καμία φορά το να είσαι προπονητής του εαυτού σου δουλεύει καλύτερα.


Δεν μιλάω τον εαυτό μου...
Άλλους έχω στο μυαλό μου.

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  10:44:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...σημερα το πρωι,παρεα με το Χρηστο (@xipolitakos), 12 χλμ χαλαρα στο Ζηρινειο σε 1:05:03!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

than
Senior Forum-Runner

Greece
474 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  10:45:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

Εξαρτάται από τον άνθρωπο. Καμία φορά το να είσαι προπονητής του εαυτού σου δουλεύει καλύτερα.


Δεν μιλάω τον εαυτό μου...
Άλλους έχω στο μυαλό μου.

___________________
Run Natural... run Bare



Πώς δουλεύει καλύτερα βρε Χρήστο???
Ε, τότε να γίνω και καθηγητής του εαυτού μου, και γιατρός του εαυτού μου και όλα μόνος μου...
Ο προπονητής δε θα σε περιμένει στη γωνία με το μαστίγιο να σε μαλώσει επειδή κάποιες φορές θα κάνεις του κεφαλιού σου. Ίσα ίσα που ακόμα κ τότε, εάν τον ενημερώσεις κ δεν κρυφτείς, θα βρει τρόπο να το γυρίσει και πάλι προς όφελος σου.
Επίσης, υπάρχουν προπονητές που εξηγούν τι κάνουν και σου λένε πού αποσκοπεί κάθε workout που σου βάζουν, ώστε κ να μην νιώθεις τυφλή υποταγή αλλά και να καταλαβαίνεις πλήρως τι πρέπει να κάνεις. Επίσης, καταλαβαίνουν τι "τύπου" δρομέας είσαι και σου βάζουν τρεξίματα ευχάριστα για εσένα και που σε βελτιώνουν ταυτόχρονα.
Τώρα επειδή έχουμε διαβάσει 5-10 βιβλία προπονητικής, αρκετά άρθρα στο ίντερνετ και έχουμε και δυο τρεις φίλους σούπερ δρομείς, αυτό δε μας κάνει προπονητές, τουλάχιστον όπως αντιλαμβάνομαι εγώ την έννοια του προπονητή. Και δυστυχώς στην Ελλάδα έχουμε γεμίσει από πολλούς "προπονητές" που τελικά περισσότερη ζημιά θα σου κάνουν παρά καλό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  11:38:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
+1

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

christos76
Newbie Forum Runner

6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  11:44:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημερα.αποροια
βγαζοντας εκτος προθερμανση κ αποθεραπεια πως γινεται να κανω 10ρακι στο 5,35 κ το ρολοι να γραφει χρονο για την αντιστοιχη αποσταση 55,55????????
δεν θα επρεπε να γραφει 53,50??
τι μου διαφευγει?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  11:47:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σωστό είναι φιλαράκι. Ρυθμός 5:35 βγάζει χρόνο 55:55. Κάνε τον πολλαπλασιασμό για επιβεβαίωση😉

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  11:54:18  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Η σχέση προπονητή - αθλούμενου/αθλητή είναι μεγαλύτερη από τις γνώσεις, που και αυτές φυσικά υπάρχουν μαζί με την πείρα (που αυτή δεν διαβάζεται σε κανένα βιβλίο).

Είναι σχέση αλληλο-ελέγχου, πειθαρχίας, απολογισμού, στόχων κτλ.
Αν υποθέσουμε πως έχεις 2 ανθρώπους με τις ίδιες ακριβώς γνώσεις/πείρα κτλ, πάλι θα κέρδιζε αν ο ένας είχε προπονητή τον άλλο. (αρκεί ίσως να μην γνώριζαν ακριβώς ο ένας τον άλλο)

Είναι όπως πχ το γυμναστήριο, άλλο να τα έχεις τα βάρη σπίτι σου (και ας είναι τα ίδια) και άλλο να έχεις ένα "προγραμμα" και να πηγαίνεις εκεί.
Είναι όπως η σχέση με έναν καθηγητή οποιασδήποτε τέχνης/γλώσσας.
Σας διαβεβαιώ πως στο ίντερνετ υπάρχουν μαθήματα/σεμινάρια για σχεδόν τα πάντα.
Ε λοιπόν, ο ρόλος του δασκάλου δεν θα αλλάξει ποτέ, ακόμα και αν έρχεται να σου λέει ακριβώς τα ίδια πράγματα.

Τρανό παράδειγμα, είναι φτασμένοι αθλητές που εξακολουθούν και έχουν τον προπονητή τους (λες και δεν ξέρει πχ ο άλλος που κάνει 15 χρόνια πρωταθλητισμό να βγάλει ένα πρόγραμμα), ενώ παράλληλα είναι οι ίδιοι προπονητές.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  12:00:53  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Βέβαια δεν μπορούν να μπουν όλοι, ή δεν θέλουν, ή δεν καίγονται, να μπουν στην διαδικασία αυτή για πολλούς λόγους από οικονομικούς (το πιο λογικό) ως άλλων υποχρεώσεων, κάτι το οποίο είναι απολύτως λογικό.
Για αυτό υπάρχουν λύσεις που τις θεωρώ αξιοπρεπείς, ζούμε ευτυχώς στην εποχή που η γνώση και η πληροφορία είναι ατελείωτη.
Αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει κάτι καλύτερο ή δεν αξίζει το κάτι παραπάνω.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

than
Senior Forum-Runner

Greece
474 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  12:17:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by christos76

καλημερα.αποροια
βγαζοντας εκτος προθερμανση κ αποθεραπεια πως γινεται να κανω 10ρακι στο 5,35 κ το ρολοι να γραφει χρονο για την αντιστοιχη αποσταση 55,55????????
δεν θα επρεπε να γραφει 53,50??
τι μου διαφευγει?



Μέτρα το ρυθμό: 5:10 - 5:20 - ... - 5:50 - 6:00 (δεν πάει 70-80-90), γιατί κάθε 60 δευτερόλεπτα συμπληρώνεται ένα λεπτό --> βάση του 60.
Μέτρα το χρόνο τώρα: 50 min - 51 - 52 - ... - 57 - 58 - 59 -60 --> βάση του 100.
Άρα ρυθμός 5 --> 50 λεπτά
Ρυθμός 6 --> 60 λεπτά
Ενδιάμεσα: 5:30 --> 55 λεπτά, τσακ στη μέση!
Ακόμα πιο ενδιάμεσα: 5:15 --> 52,5 λεπτά.
5:45 --> 57,5 λεπτά.
Είναι πιο πολύ περιγραφικό, όχι μαθηματικό. Πιο εύκολο απ' ότι νομίζεις, κακώς μπερδεύεσαι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

christos76
Newbie Forum Runner

6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  12:27:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ευχαριστω than Κ tzatziki για την απαντηση.νομιζω οτι το καταλαβα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  13:38:25  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by than

quote:
Originally posted by xipolitakos

Εξαρτάται από τον άνθρωπο. Καμία φορά το να είσαι προπονητής του εαυτού σου δουλεύει καλύτερα.


Δεν μιλάω τον εαυτό μου...
Άλλους έχω στο μυαλό μου.

___________________
Run Natural... run Bare



Πώς δουλεύει καλύτερα βρε Χρήστο???
Ε, τότε να γίνω και καθηγητής του εαυτού μου, και γιατρός του εαυτού μου και όλα μόνος μου...
Ο προπονητής δε θα σε περιμένει στη γωνία με το μαστίγιο να σε μαλώσει επειδή κάποιες φορές θα κάνεις του κεφαλιού σου. Ίσα ίσα που ακόμα κ τότε, εάν τον ενημερώσεις κ δεν κρυφτείς, θα βρει τρόπο να το γυρίσει και πάλι προς όφελος σου.
Επίσης, υπάρχουν προπονητές που εξηγούν τι κάνουν και σου λένε πού αποσκοπεί κάθε workout που σου βάζουν, ώστε κ να μην νιώθεις τυφλή υποταγή αλλά και να καταλαβαίνεις πλήρως τι πρέπει να κάνεις. Επίσης, καταλαβαίνουν τι "τύπου" δρομέας είσαι και σου βάζουν τρεξίματα ευχάριστα για εσένα και που σε βελτιώνουν ταυτόχρονα.
Τώρα επειδή έχουμε διαβάσει 5-10 βιβλία προπονητικής, αρκετά άρθρα στο ίντερνετ και έχουμε και δυο τρεις φίλους σούπερ δρομείς, αυτό δε μας κάνει προπονητές, τουλάχιστον όπως αντιλαμβάνομαι εγώ την έννοια του προπονητή. Και δυστυχώς στην Ελλάδα έχουμε γεμίσει από πολλούς "προπονητές" που τελικά περισσότερη ζημιά θα σου κάνουν παρά καλό.




Μάλλον δεν το διατύπωσα ολοκληρωμένα. Προπονητή μπορείς να χρησιμοποιείς ή και όχι. Επιλογή του καθενός είναι.
Το σημαντικότερο είναι να ΜΑΘΕΙΣ να ακούς το σώμα σου, γιατί ακόμα και ο καλύτερος προπονητής μπορεί να σε κάψει αν υπερβάλει και δεν του το δείχνεις ή να νομίζει ότι μια συγκεκριμένη προπονητική μέθοδος (που τελικά μπορεί να μην σου ταιριάζει) μπορεί να δουλέψει σωστά. Σχετικά με το δεύτερο έχω ακούσει κάποιους προπονητές που δουλεύουν με συγκεκριμένη μέθοδο και δηλώνουν ότι με αυτό θα πας μπροστά… και έχω δει πολλούς αθλούμενους να αλλάζουν προπονητή γιατί δεν είναι ευχαριστημένοι…

Η προπονητική μπορεί να είναι επιστήμη αρκεί να εφαρμοστεί σωστά από αυτούς που δηλώνουν προπονητές…..

Ακόμα και ο κάθε γιατρός δεν γνωρίζει τα πάντα…
Και κάτι άλλο…υπάρχουν γιατροί …..και γιατροί….

Όταν κάποτε είχα συγχαρεί ένα γιατρό μου είπε… δεν έκανα κάτι το τρομερό… συγκεκριμένη μέθοδο ακολούθησα.


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2016 :  15:22:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tzatzikis90

Λίγο απ όλα είναι. Τριγυρίζουν διάφορα στο μυαλό μου για το ρυθμό που μπορώ αλλά και αυτόν που πρέπει τελικά να ακολουθήσω στον αγώνα. Έχω περίπου ένα 5λεπτο μέσα στο οποίο μάλλον βρίσκομαι αλλά δεν έχω ιδέα σε τι ρυθμό θα αντέξω για 42 χιλιόμετρα. Πάντως σε καμία περίπτωση δεν τρέχω πιο γρήγορα για να κυνηγήσω κάποιο συγκεκριμένο χρόνο. Όσο βλέπω πως δε ζοριζομαι, απλά το αφήνω εκεί. Έτσι και χτες.

Τάσος

know your limits. then destroy them.



...Τασο εχεις προπονηθει σωστα ... κι αυτο θα φανει!Εγω ξερω οτι δεν ειμαι ο καταλληλος ανθρωπος να δινω συμβουλες εδω μεσα, αλλα θα σου πω το εξης: ...τρεξε ελευθερα ... να εισαι χαλαρος και μετα τα δυο πρωτα χλμ, αναλογα με το πως αισθανεσαι, θα ξερεις πολυ καλα τοσο το ρυθμο που θα πρεπει ν'ακολουθησεις, κι ο οποιος πρεπει να ειναι οσο το δυνατον σταθερος ως το τελος, οσο και μια κατα προσεγγιση επιδοση που θα μπορεις να επιτυχεις, εκτος απροοπτου!Ειμαι βεβαιος οτι θα πας καλα...διοτι δουλεψες σωστα!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000