Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 9
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2016 :  01:15:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σχετικά με τη ζώνη, η μία λύση είναι αυτή που λέτε με το νερό. η άλλη είναι αυτή που κάνω, ζέσταμα δηλαδή που θα έκανα έτσι κι αλλιώς και ξεκίνημα νέου γύρου με το που ξεκινάει η κυρίως προπόνηση. αν δε χρειάζεται να ξεκινήσεις δυνατά εξαρχής, δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

όσο για τη σημερινή προπόνηση, άλλαξα το τέμπο με το LR ώστε να προσαρμόσω το τέμπο στα Μελετιάδεια την Κυριακή. δε σκόπευα να βγω σήμερα αλλά αύριο, καθώς οι προβλέψεις μιλούσαν για καταιγίδες κλπ. τελικά έπεσαν έξω και πήγα για το τελευταίο μεγάλο της προετοιμασίας, 16χλμ σε MP! φοβούμενος τον καιρό, έκανα το λάθος να φορέσω πολλά ρούχα για να προστατευτώ αλλά τελικά "έλιωσα" από ζέστη και υγρασία. πιθανότατα επηρεάστηκαν απόδοση και παλμοί προς τα πάνω.

τέλος πάντων, ξεκίνησα με 1.15χλμ ζέσταμα και στη συνέχεια 16χλμ με ρυθμό 4:42 και μέσους παλμούς 174(στο MP)-μέγιστοι 181. ακολούθησε γερό πάτημα όπου τα είδα όλα!

ούτε κρύο ούτε ζέστη σήμερα, ελπίζω να είμαι σε θέση να ακολουθήσω την ταχεία! καληνύχτα σας!

Τάσος

know your limits. then destroy them.

Edited by - tzatzikis90 on 25/03/2016 01:16:34
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2016 :  09:02:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...σημερα το πρωι στους ερημους δρομους της Κηφισσιας 6 χλμ σε 28'35"! Αυριο αποχη απο καθε δραστηριοτητα ... και μεθαυριο το LR της υπερβασης!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2016 :  09:23:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
3,5 κμ ζέσταμα.

4x100μ ανοιγματα.

5x1600m σε ρυθμο 4.25''/κμ (χαλαρα )

2κμ αποθ.

..αυτά σημερα ρεπο αυριο και την Κυριακη ένα 15αρι..

''Run smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2016 :  11:25:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εθνική επέτειος στη Φιλοθέη με τέμπο 10 χιλιόμετρα. Σύνολο με ζέσταμα και αποθεραπεία 15, με κίνηση σήμερα από αυτοκίνητα με πινακίδες ΔΣ, καθώς οι εξοχότατοι πρεσβευτές πήγαιναν στης δοξολογίες.

Και μιας που το συζητούσαμε πριν με τους παλμογράφους, σήμερα κατέγραψα τα 3 στάδια της προπόνησης ξεχωριστά. Ζέσταμα, τέμπο, αποθεραπεία. Το μέγιστo καρδιακό παλμό τον έγραψε στην αρχή του ζεστάματος 172. Μέσο όρο στο ζέσταμα είχε 137. Στο τέμπο μέσο όρο 145 με μέγιστο 154! Στην αποθεραπεία έγραψε μέσο όρο 133 με ένα peak 142 στο τέλος ενός ανηφορικού κομματιού. Και επειδή αυτό μου έχει συμβεί και παλαιότερα με άλλο παλμογράφο, να γράφει ένα υψηλό νούμερο στην αρχή, πιθανόν να πιάνουμε ένα peak μόλις ξεκινάει η οποιαδήποτε άσκηση, ίσως επειδή από χαλαροί αρχίζουμε να ασκούμαστε έστω και ήπια και μετά η καρδιά να συνηθίζει τη νέα κατάσταση και να συντονίζεται σε έναν πιο κανονικό ρυθμό.

No pain, no gain!

Edited by - dimitrissss on 25/03/2016 11:56:11
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2016 :  12:06:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μα χρειάζεσαι κάποια λεπτά για να μπεις στην αερόβια διαδικασία...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sonik
Forum-Runner

Greece
121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2016 :  13:35:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το δικό μου της πλάκας ρολογάκι ξεκινάει με ψηλούς παλμούς και μετά από ~1χλμ στρώνει αλλά μόνο το χειμώνα. Το καλοκαίρι μετράει κανονικά από την αρχή. Πάντα έχει προηγηθεί περπάτημα γύρω στο 1 χλμ. Σήμερα οι εφτάχρονες κόρη και βαφτισιμιά θέλανε να πάμε για τρέξιμο. Έτσι κάναμε 2χλμ στο 7:30/χλμ στις λάσπες και με ψιχάλα. Τα ακούσαμε μετά από τις μαμάδες.

..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sigi
Senior Forum-Runner



925 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2016 :  14:08:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
12αράκι χαλαρό σε 58:31.12 σήμερα το πρωί στον φλοίσβο
Χρόνια πολλά και καλό τριήμερο σε όλους!!

Τα παιδιά δίνουν χρώμα στην ζωή..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2016 :  14:19:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σήμερα στην πρωτεύουσα στις 8:30 με ηλιοφάνεια 14 χλμ σε ρυθμό χαλαρότατο.
Μέχρι να κάνω μπάνιο άλλος καιρός μετά στον καφέ, η πλάκα είναι ότι στο τρέξιμο έλεγα ότι ήταν πατάτα η πρόβλεψη για βροχή...
Αύριο ένα καλό 16άρι σε ρυθμό μαραθωνίου και Κυριακή ρεπό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2016 :  14:25:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Μα χρειάζεσαι κάποια λεπτά για να μπεις στην αερόβια διαδικασία...

"My sport is your sport's punishment"



τόσο καιρό ψαχνόμαστε, τώρα το θυμήθηκες!?

Γιώργο περιμένω τα αποτελέσματα!

ρεπό για μένα σήμερα, ρίχνει από το πρωί. ευκαιρία για ξεκούραση!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2016 :  14:34:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tzatzikis90

quote:
Originally posted by echetlos

Μα χρειάζεσαι κάποια λεπτά για να μπεις στην αερόβια διαδικασία...

"My sport is your sport's punishment"



τόσο καιρό ψαχνόμαστε, τώρα το θυμήθηκες!?

Γιώργο περιμένω τα αποτελέσματα!

ρεπό για μένα σήμερα, ρίχνει από το πρωί. ευκαιρία για ξεκούραση!

Τάσος

know your limits. then destroy them.


ποιά αποτελέσματα μικρέ, μου είναι αδιάφορο πως θα μου βγεί αύριο, το τσέκ έχει γίνει, ο ρυθμός κλείδωσε στο 4:45 για μένα, μόνο εαν έχει υγρασία με αρκετή ζέστη την ημέρα του αγώνα θα αλλάξω τακτική
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2016 :  14:41:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
challenge accepted!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2016 :  15:26:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tzatzikis90

quote:
Originally posted by echetlos

Μα χρειάζεσαι κάποια λεπτά για να μπεις στην αερόβια διαδικασία...

"My sport is your sport's punishment"



τόσο καιρό ψαχνόμαστε, τώρα το θυμήθηκες!?

Γιώργο περιμένω τα αποτελέσματα!

ρεπό για μένα σήμερα, ρίχνει από το πρωί. ευκαιρία για ξεκούραση!

Τάσος

know your limits. then destroy them.



Εσύ φταις που μας παρέσυρες και πάνω στην προπόνηση καθόμουν και έκανα κλινική έρευνα! Αν οι παλμογράφοι δούλευαν άλλα αντί άλλων θα έγραφαν και παλαβά όταν τους φοράμε το πρωί που ξυπνάμε και θέλουμε να μετρήσουμε παλμούς ηρεμίας. Μια χαρά δουλεύουν τότε, ούτε νερά θέλουν, ούτε σάλια, ούτε τίποτα. Μόνο καμιά φορά τον "χάνω" επειδή βάζω body glide με το κιλό!

No pain, no gain!

Edited by - dimitrissss on 25/03/2016 15:27:44
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasVer
Senior Forum-Runner

Greece


549 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2016 :  16:57:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα,μετα απο προπονηση με βαρη ειχα πιαστει στους γλουτιαιτους μυες.Την επομενη (δευτερα) ειχε φυγει το πιασιμο και πηγα για προπονηση αλλα μολις τελειωσα ειχα ενοχληση στην μεση πανω απο τον γλουτιαιο στην περιοχη της λεκανης.Ο πονος ειναι στο δεξιο μερος της μεσης και με πιανει οταν περπαταω.Δεν του εδωσα σημασια γιατι πιστευα πως ηταν καποιο νευρο καθως δεν επεκτεινεται πιο κατω η ενοχληση.Ειμαι ολη μερα με θερμαντικες κρεμες οι οποιες το ανακουφιζουν αλλα οταν περπαταω με πιανει ξανα.Ο γιατρος το εγραψε ως οσφυαλγια αλλα δεν νομιζω να ειναι κατι τετοιο.Το εχει περασει κανεις αυτο;ηθελα να γλυτωσω την ακτινογραφια αλλα αν υπαρχει ακομα η ενοχληση μεχρι την δευτερα δεν την γλυτωνω..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jeremyalfisti
Forum-Runner

Greece


159 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2016 :  19:37:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παθών είμαι και γω φίλε. Εγώ για δεύτερη φόρα βρέθηκα με φλεγμονή στον απιοειδή μυ. Αλλη η περίπτωση πιθανων του καθενος, όμως μοιάζουν τα συμπτώματα. Πήγαινε στο γιατρό καλύτερα και όσο μπορείς ξεκούραση. Θα σου συστήσει αυτός αν είναι κάποια αγωγή. Εγώ 1 1/2 εβδομάδα μετά είμαι αρκετά καλύτερα αλλα μου έδωσε voltaren των 75mg. Αν θες να επιμείνεις μόνος σου προσπάθησε εναλλαγή ζεστά κρύα με τελειώμα πάντα στο κρύο, να κοιμασαι στο πλαι του υγιούς ισχίου με μαξιλάρι ανάμεσα στα πόδια, πρόσθεσε στη διατροφή σου κρέας παραπάνω και σταδιακά θα περάσει και αν εμπιστευεσαι τα χέρια σου δούλεψε κάποιο μασαζ, ηπιο πάτημα αν μπορείς να βρεις τα triggers. Ειναι ύπουλο και αργεί η αποκατασταση για τα δεδομένα τραυματισμών του καθενός. Καλό κουράγιο!
Υ.Γ.: ευχαριστώ τους φίλους Τάσο και Σπύρο για την συμπαράσταση στο garmin connect στο πρώτη δοκιμή μετά τα μαντάτα. Τελευταίο τεστ αύριο και θα βγει απόφαση αν θα πάω να κάνω του κεφαλιού μου στη Άρτα κλασσικα. Η ψυχολογία πάντως είναι να πάω αγωνιστικά και αν δεν θα να εγκαταλείψω (DNF φάση!!!!).
quote:
Originally posted by KostasVer

Καλησπερα,μετα απο προπονηση με βαρη ειχα πιαστει στους γλουτιαιτους μυες.Την επομενη (δευτερα) ειχε φυγει το πιασιμο και πηγα για προπονηση αλλα μολις τελειωσα ειχα ενοχληση στην μεση πανω απο τον γλουτιαιο στην περιοχη της λεκανης.Ο πονος ειναι στο δεξιο μερος της μεσης και με πιανει οταν περπαταω.Δεν του εδωσα σημασια γιατι πιστευα πως ηταν καποιο νευρο καθως δεν επεκτεινεται πιο κατω η ενοχληση.Ειμαι ολη μερα με θερμαντικες κρεμες οι οποιες το ανακουφιζουν αλλα οταν περπαταω με πιανει ξανα.Ο γιατρος το εγραψε ως οσφυαλγια αλλα δεν νομιζω να ειναι κατι τετοιο.Το εχει περασει κανεις αυτο;ηθελα να γλυτωσω την ακτινογραφια αλλα αν υπαρχει ακομα η ενοχληση μεχρι την δευτερα δεν την γλυτωνω..


Edited by - jeremyalfisti on 25/03/2016 19:41:13
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasVer
Senior Forum-Runner

Greece


549 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2016 :  20:04:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αφου ειναι φλεγμονη αν το πιεσω σε αγωνα αυτη την Κυριακη δεν θα γινει χειροτερα απλα θα καθυστερησει στην αναρρωση,σωστα;Εγω που ρωτησα μου ειπε ο γιατρος μονο ζεστα στην περιοχη και καθολου κρυο.Απο κρεμες οντως και γω με voltaren,counterpain και εμπλαστρα λεοντος
quote:
Originally posted by jeremyalfisti

Παθών είμαι και γω φίλε. Εγώ για δεύτερη φόρα βρέθηκα με φλεγμονή στον απιοειδή μυ. Αλλη η περίπτωση πιθανων του καθενος, όμως μοιάζουν τα συμπτώματα. Πήγαινε στο γιατρό καλύτερα και όσο μπορείς ξεκούραση. Θα σου συστήσει αυτός αν είναι κάποια αγωγή. Εγώ 1 1/2 εβδομάδα μετά είμαι αρκετά καλύτερα αλλα μου έδωσε voltaren των 75mg. Αν θες να επιμείνεις μόνος σου προσπάθησε εναλλαγή ζεστά κρύα με τελειώμα πάντα στο κρύο, να κοιμασαι στο πλαι του υγιούς ισχίου με μαξιλάρι ανάμεσα στα πόδια, πρόσθεσε στη διατροφή σου κρέας παραπάνω και σταδιακά θα περάσει και αν εμπιστευεσαι τα χέρια σου δούλεψε κάποιο μασαζ, ηπιο πάτημα αν μπορείς να βρεις τα triggers. Ειναι ύπουλο και αργεί η αποκατασταση για τα δεδομένα τραυματισμών του καθενός. Καλό κουράγιο!
Υ.Γ.: ευχαριστώ τους φίλους Τάσο και Σπύρο για την συμπαράσταση στο garmin connect στο πρώτη δοκιμή μετά τα μαντάτα. Τελευταίο τεστ αύριο και θα βγει απόφαση αν θα πάω να κάνω του κεφαλιού μου στη Άρτα κλασσικα. Η ψυχολογία πάντως είναι να πάω αγωνιστικά και αν δεν θα να εγκαταλείψω (DNF φάση!!!!).
quote:
Originally posted by KostasVer

Καλησπερα,μετα απο προπονηση με βαρη ειχα πιαστει στους γλουτιαιτους μυες.Την επομενη (δευτερα) ειχε φυγει το πιασιμο και πηγα για προπονηση αλλα μολις τελειωσα ειχα ενοχληση στην μεση πανω απο τον γλουτιαιο στην περιοχη της λεκανης.Ο πονος ειναι στο δεξιο μερος της μεσης και με πιανει οταν περπαταω.Δεν του εδωσα σημασια γιατι πιστευα πως ηταν καποιο νευρο καθως δεν επεκτεινεται πιο κατω η ενοχληση.Ειμαι ολη μερα με θερμαντικες κρεμες οι οποιες το ανακουφιζουν αλλα οταν περπαταω με πιανει ξανα.Ο γιατρος το εγραψε ως οσφυαλγια αλλα δεν νομιζω να ειναι κατι τετοιο.Το εχει περασει κανεις αυτο;ηθελα να γλυτωσω την ακτινογραφια αλλα αν υπαρχει ακομα η ενοχληση μεχρι την δευτερα δεν την γλυτωνω..



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000