Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 9
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

jeremyalfisti
Forum-Runner

Greece


159 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2016 :  20:12:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν δεν εχει υποχωρήσει η φλεγμονή, θα εξαπλωθεί με παραπάνω ζόρισμα. Εμένα μου έδωσε χαπια voltaren, η αλοιφη ειναι για ηπιες καταστάσεις. Αυτα για την δική μου περιπτωση ομως. Αν είχα ενοχλησεις δε θα ρισκαριζα αγώνα. Αν αυριο δεν έχω ενοχληση θα τον πάω! Ετσι το βλέπω εγω γιατι το να ρισκάρω να μην μπορώ να τρέξω στην καθημερινότητα μου μετά ειναι μεγαλυτερο πλήγμα από το να χάσω ένα αγώνα.

Συγνώμμη γιια το οφ τοπικ.

quote:
Originally posted by KostasVer

Αφου ειναι φλεγμονη αν το πιεσω σε αγωνα αυτη την Κυριακη δεν θα γινει χειροτερα απλα θα καθυστερησει στην αναρρωση,σωστα;Εγω που ρωτησα μου ειπε ο γιατρος μονο ζεστα στην περιοχη και καθολου κρυο.Απο κρεμες οντως και γω με voltaren,counterpain και εμπλαστρα λεοντος
quote:
Originally posted by jeremyalfisti

Παθών είμαι και γω φίλε. Εγώ για δεύτερη φόρα βρέθηκα με φλεγμονή στον απιοειδή μυ. Αλλη η περίπτωση πιθανων του καθενος, όμως μοιάζουν τα συμπτώματα. Πήγαινε στο γιατρό καλύτερα και όσο μπορείς ξεκούραση. Θα σου συστήσει αυτός αν είναι κάποια αγωγή. Εγώ 1 1/2 εβδομάδα μετά είμαι αρκετά καλύτερα αλλα μου έδωσε voltaren των 75mg. Αν θες να επιμείνεις μόνος σου προσπάθησε εναλλαγή ζεστά κρύα με τελειώμα πάντα στο κρύο, να κοιμασαι στο πλαι του υγιούς ισχίου με μαξιλάρι ανάμεσα στα πόδια, πρόσθεσε στη διατροφή σου κρέας παραπάνω και σταδιακά θα περάσει και αν εμπιστευεσαι τα χέρια σου δούλεψε κάποιο μασαζ, ηπιο πάτημα αν μπορείς να βρεις τα triggers. Ειναι ύπουλο και αργεί η αποκατασταση για τα δεδομένα τραυματισμών του καθενός. Καλό κουράγιο!
Υ.Γ.: ευχαριστώ τους φίλους Τάσο και Σπύρο για την συμπαράσταση στο garmin connect στο πρώτη δοκιμή μετά τα μαντάτα. Τελευταίο τεστ αύριο και θα βγει απόφαση αν θα πάω να κάνω του κεφαλιού μου στη Άρτα κλασσικα. Η ψυχολογία πάντως είναι να πάω αγωνιστικά και αν δεν θα να εγκαταλείψω (DNF φάση!!!!).
quote:
Originally posted by KostasVer

Καλησπερα,μετα απο προπονηση με βαρη ειχα πιαστει στους γλουτιαιτους μυες.Την επομενη (δευτερα) ειχε φυγει το πιασιμο και πηγα για προπονηση αλλα μολις τελειωσα ειχα ενοχληση στην μεση πανω απο τον γλουτιαιο στην περιοχη της λεκανης.Ο πονος ειναι στο δεξιο μερος της μεσης και με πιανει οταν περπαταω.Δεν του εδωσα σημασια γιατι πιστευα πως ηταν καποιο νευρο καθως δεν επεκτεινεται πιο κατω η ενοχληση.Ειμαι ολη μερα με θερμαντικες κρεμες οι οποιες το ανακουφιζουν αλλα οταν περπαταω με πιανει ξανα.Ο γιατρος το εγραψε ως οσφυαλγια αλλα δεν νομιζω να ειναι κατι τετοιο.Το εχει περασει κανεις αυτο;ηθελα να γλυτωσω την ακτινογραφια αλλα αν υπαρχει ακομα η ενοχληση μεχρι την δευτερα δεν την γλυτωνω..





Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tsimpan17
Forum-Runner

64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2016 :  09:36:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ακριβως τα ιδια συμπτώματα εχω και εγω. Στην διάρκεια της άσκησης εχμονο ενόχληση, στο τέλος πόνο. Ειδικα οταν διατεινω τον μεσο γλουτιαιο επίσης παρατήρησα καποια γρουμπουλακια στο σημειο εκφυσης του μεσου γλουτιαιου. Ο φυσιοθεραπευτης μου πιστεύει οτι εχει νακανει κ μετον τροχαντηρα. Μου εκανε κρουστικο στον τροχαντηρα και ρευματα στον μεσο γλουτιαιο. Μετην ξεκούραση μαλακώνει κ δεν ποναει μολις βαζω ασκηση με θυμάται αμέσως. Αμελω την παγοθεραπεια βέβαια. Εχω δυο μηνες. Δεν ειμαι σίγουρος οτι θα μου το φτιάξει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2016 :  11:15:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σήμερα πρωί πρωί στην άδεια φιλοθέη
20΄ζέσταμα
9 χιλ. με 4.29/χιλ. και 166 παλμούς
20 ΄χαλαρά
περίμενα τους παλμούς ποιο κάτω ,με προβληματίζει αλλά τώρα δεν μπορώ να αλλάξω τίποτα.
ΌΛΑ Η ΤΊΠΟΤΑ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2016 :  13:21:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σήμερα το πρωί στους Αγίους κοντά στο σταθμό πύργο βασιλίσσης σε κυκλική σταθερή διαδρομή 1200μ (ευθεία-άσφαλτος) έγινε το τελευταίο long:
2χλμ ζέσταμα
16 χλμ σε ρυθμό 4:46
2 χλμ απο
Όλα καλά αλλά το δικό μου μοτό είναι:
ΟΛΑ (4:45 ρυθμός)
Η...........PLAN B
τουτέστιν εως 3:29 τερματισμός, ο οποίος για μένα είναι................................................
....................SUPER!!!!!!!!.....................
Πως λέμε........SUPER SUZIPA!!!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sak14
Advanced Forum-Runner

349 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2016 :  13:44:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
15χλμ.στο σταδιο στο 4:50
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2016 :  23:11:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dimitrissss

Εθνική επέτειος στη Φιλοθέη με τέμπο 10 χιλιόμετρα. Σύνολο με ζέσταμα και αποθεραπεία 15, με κίνηση σήμερα από αυτοκίνητα με πινακίδες ΔΣ, καθώς οι εξοχότατοι πρεσβευτές πήγαιναν στης δοξολογίες.

Και μιας που το συζητούσαμε πριν με τους παλμογράφους, σήμερα κατέγραψα τα 3 στάδια της προπόνησης ξεχωριστά. Ζέσταμα, τέμπο, αποθεραπεία. Το μέγιστo καρδιακό παλμό τον έγραψε στην αρχή του ζεστάματος 172. Μέσο όρο στο ζέσταμα είχε 137. Στο τέμπο μέσο όρο 145 με μέγιστο 154! Στην αποθεραπεία έγραψε μέσο όρο 133 με ένα peak 142 στο τέλος ενός ανηφορικού κομματιού. Και επειδή αυτό μου έχει συμβεί και παλαιότερα με άλλο παλμογράφο, να γράφει ένα υψηλό νούμερο στην αρχή, πιθανόν να πιάνουμε ένα peak μόλις ξεκινάει η οποιαδήποτε άσκηση, ίσως επειδή από χαλαροί αρχίζουμε να ασκούμαστε έστω και ήπια και μετά η καρδιά να συνηθίζει τη νέα κατάσταση και να συντονίζεται σε έναν πιο κανονικό ρυθμό.

No pain, no gain!



...δεν έχει να κάνει με την καρδιά αλλά με τον ίδιο τον αισθητήρα του παλμογράφου! Αρχίζει και δουλεύει σωστά μόλις ιδρώσεις...οπότε στην αρχή οι ενδείξεις είναι "κουκουρούκου" ;-)

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2016 :  23:43:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by dimitrissss

Εθνική επέτειος στη Φιλοθέη με τέμπο 10 χιλιόμετρα. Σύνολο με ζέσταμα και αποθεραπεία 15, με κίνηση σήμερα από αυτοκίνητα με πινακίδες ΔΣ, καθώς οι εξοχότατοι πρεσβευτές πήγαιναν στης δοξολογίες.

Και μιας που το συζητούσαμε πριν με τους παλμογράφους, σήμερα κατέγραψα τα 3 στάδια της προπόνησης ξεχωριστά. Ζέσταμα, τέμπο, αποθεραπεία. Το μέγιστo καρδιακό παλμό τον έγραψε στην αρχή του ζεστάματος 172. Μέσο όρο στο ζέσταμα είχε 137. Στο τέμπο μέσο όρο 145 με μέγιστο 154! Στην αποθεραπεία έγραψε μέσο όρο 133 με ένα peak 142 στο τέλος ενός ανηφορικού κομματιού. Και επειδή αυτό μου έχει συμβεί και παλαιότερα με άλλο παλμογράφο, να γράφει ένα υψηλό νούμερο στην αρχή, πιθανόν να πιάνουμε ένα peak μόλις ξεκινάει η οποιαδήποτε άσκηση, ίσως επειδή από χαλαροί αρχίζουμε να ασκούμαστε έστω και ήπια και μετά η καρδιά να συνηθίζει τη νέα κατάσταση και να συντονίζεται σε έναν πιο κανονικό ρυθμό.

No pain, no gain!



...δεν έχει να κάνει με την καρδιά αλλά με τον ίδιο τον αισθητήρα του παλμογράφου! Αρχίζει και δουλεύει σωστά μόλις ιδρώσεις...οπότε στην αρχή οι ενδείξεις είναι "κουκουρούκου" ;-)

Free your feet...free your senses!



Ναι αλλά όταν ξυπνήσω το πρωί και τον φορέσω για να μετρήσω παλμό σε ηρεμία γιατί δείχνει κανονικά; Νομίζω ότι το σωστό είναι αυτό που λέει ο echetlos. Δεν περνάει η καρδιά αμέσως στην αερόβια φάση.

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/03/2016 :  00:23:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δημήτρη δε γίνονται στην καρδιά οι διεργασίες παραγωγής ενέργειας (αναερόβιες ή αερόβιες), στα κύτταρά μας γίνονται. Η καρδιά είναι μια αντλία που ρυθμίζει την ποσότητα του αίματος που κυκλοφορεί.
Προφανώς οταν γίνονται αναερόβιες διεργασίες παραγωγής ενέργειας η καρδια δουλεύει πιο γρηγορα σε σχέση με την αερόβια κατάσταση
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/03/2016 :  09:46:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
χρόνια τώρα αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι ο παλμογράφος στο ξεκίνημα χορεύει στους 185 παλμούς μόνο όταν ξεκινάω αργά.Παράδειγμα όταν ξεκινήσω για τέμπο στους 160 παλμούς ή για διαλειμματική στους 170 ποτέ δεν έχει ανέβει παραπάνω.Δεν ξέρω αν έχει γίνει και σε κάποιον άλλον φίλο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/03/2016 :  11:39:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
15km σε ρυθμο 5.08''/κμ


''Run smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/03/2016 :  12:19:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα. Τελευταίο λονγκ σήμερα. Με μια ώρα ύπνο λιγότερο λόγω της αλλαγής και δεν ήταν και καλός ύπνος για άλλο λόγο, δεν είχα και πολύ όρεξη. Τελικά 17 χιλιόμετρα σε ρυθμό 5:27 χαλαρά με ιδανικές καιρικές συνθήκες συννεφιάς και δροσιάς. Χιλιόμετρα εβδομάδας 48. Ουσιαστικά τελειώσαμε.

No pain, no gain!

Edited by - dimitrissss on 27/03/2016 12:20:41
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/03/2016 :  12:25:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sotos-marathon

15km σε ρυθμο 5.08''/κμ


''Run smart..Run For Life''


Μπα, ξύπνησες;
13 βαρετά χιλιόμετρα στο 5:30-ανταβάλε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

el Cid
Advanced Forum-Runner

Greece


412 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/03/2016 :  12:39:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελευταίο LR και για μένα στο φράγμα του Αλιάκμονα.
16 χλμ στο 5΄14" & 3 χλμ στο 4΄48".
Άντε και του χρόνου! Εύχομαι καλό αγώνα σε όλους!

__________________________
"practice makes perfect"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/03/2016 :  13:08:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
είχα και εγώ τα ίδια θέματα με τον παλμογράφο. ειδικά αυτό με τους ψηλούς παλμούς στην αρχή. Το τι τζελ και φτύσιμο είχα ρίξει, τα ίδια. Μέχρι που εναε φίλος μου είπε το κόλπο.
Πριν ξεκινήσω βάζω την ζώνη κάτω από την βρύση (ανοικτή e;). Από τότε δεν έχω κανένα πρόβλημα.

________
Στέφανος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jeremyalfisti
Forum-Runner

Greece


159 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/03/2016 :  14:01:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλοι μου, συντρέχτες δεν κρατιέμαι για τα αποτελεσματα και θα σας πω το ρολογισιο χρονο πριν καν το ανεβάσω garmin connect. 1:30:32!!! Δε θα πω τίποτα ειμαι υπερευχαριστημενος δεδομένου του τραυματισμού μου! Ευχαριστω που με ανεχτηκατε αλλη μια φορα! Θα επανέλθω με garmin connect και εντυπώσεις! Θα με ξανα υποστείτε!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000