Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 9
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

jeremyalfisti
Forum-Runner

Greece


159 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2016 :  10:12:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα!! Μετά τον ημι και τον τραυματισμό που ελπίζω οτί με έχει εγκαταλείψει στοχεύω σε ένα 5άρι sub20 στις 24/4 στην Καβάλα και 8/5 ενα 10άρι sub40 στον Rungreeece στα Ιωάννινα, αν και το τελευταίο περιλαμβάνει ανηφοροκατηφόρες θα το παλέψω. Έχω μπει σιγά σιγά σε ρυθμούς και θέλω αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιες προπονήσεις για τις δυο εβδομάδες πριν το 5άρι στην Καβάλα. Θέλω να είναι ήπια η προσαρμογή για να μην ρισκάρω την επανεμφάνιση του τραυματισμού!
Σας ευχαριστώ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2016 :  12:19:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sigi

Εχθές 18χλμ στον αγώνα Λιμένων απλά και χαλαρά σε ρυθμό 5' 35" ..
Ξεμούδιασμα!!

Τα παιδιά δίνουν χρώμα στην ζωή..



...θαλασσινές λιχουδιές είχε μετά ή μόνο τρέξιμο; :Ρ

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sigi
Senior Forum-Runner



925 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2016 :  12:29:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by sigi

Εχθές 18χλμ στον αγώνα Λιμένων απλά και χαλαρά σε ρυθμό 5' 35" ..
Ξεμούδιασμα!!

Τα παιδιά δίνουν χρώμα στην ζωή..



...θαλασσινές λιχουδιές είχε μετά ή μόνο τρέξιμο; :Ρ

Free your feet...free your senses!

Μονο τρεξιμο δυστυχως
Ηθελα να πλακωθω στα ουζα+ψαροκατασταση απλα δεν υπηρχε χρονος
Οι μυρωδιες σε γονατιζαν

Τα παιδιά δίνουν χρώμα στην ζωή..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2016 :  12:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kostao

Σήμερα ακολούθησα την πρόταση του Μανώλη για προπόνηση με σκοπό τη βελτίωση σε 10ρι. Έκανα λοιπόν 2,5 χλμ προθέρμανση 5x2000μ σε 4:00 ρυθμό με 1:30 λεπτό χαλάρωμα ενδιάμεσα και 2,5 χλμ αποθεραπεία. Δεν βγήκαν όλα σε 4'00 ακριβώς όπως το πρώτο αλλά είμαι σε καλό δρόμο. Είχε αρκετό αέρα και στο μισό γύρο σε έκοβε και έπρεπε στο άλλο μισό να καλύπτεις και έτρεξα και σε πλαστικό γήπεδο ποδοσφαίρου που ένιωθα να σπινιάρω(δικαιολογίες ψάχνω).



...πέρα από τεστ για 10άρι, αποτελεί και μια εξαιρετική προπόνηση! Να αρχίσεις σιγά-σιγά να ψάχνεις για κανά αγωνιστικό 10άρι (εκτός και αν έχεις σκοπό να το κάνεις σόλο (ή με λαγό/λαγούς) στο γήπεδό σου!

Και κάτι άλλο: απέφυγε να κάνεις τέτοιου είδους γρήγορες προπονήσεις στο χορτάρι του γηπέδου, γιατί είσαι αναγκασμένος κάθε φορά να παίρνεις "κλειστές" στροφές κάτι το οποίο ζορίζει αρκετά τα πόδια!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2016 :  12:37:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by sotos-marathon

Αργυρη κανε το λιγο πιο αναλυτικο...

Πρωτο σοβαρο τρεξιματακι μετα τον Μεγα Αλεξανδρο,

10χλμ σε 49' οπου τα 2 τελευταια 100μ ανοιγμα 100μ ρυθμο..

''Run smart..Run For Life''


Έκανα edit και έγραψα τι είναι το κάθε γράφημα. Δεν είχα δει οτι δεν κράτησα τον τίτλο του...



...Αργύρη δεν πέρασε πολύς καιρός από τη Θεσσαλονίκη και η γνωστή ουσία της "ανταγωνιστικής κλ@π@ρχιδίνης" άρχισε πάλι να ρέει στο αίμα σου!!! :D

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2016 :  12:48:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by sotos-marathon

Αργυρη κανε το λιγο πιο αναλυτικο...

Πρωτο σοβαρο τρεξιματακι μετα τον Μεγα Αλεξανδρο,

10χλμ σε 49' οπου τα 2 τελευταια 100μ ανοιγμα 100μ ρυθμο..

''Run smart..Run For Life''


Έκανα edit και έγραψα τι είναι το κάθε γράφημα. Δεν είχα δει οτι δεν κράτησα τον τίτλο του...



...Αργύρη δεν πέρασε πολύς καιρός από τη Θεσσαλονίκη και η γνωστή ουσία της "ανταγωνιστικής κλ@π@ρχιδίνης" άρχισε πάλι να ρέει στο αίμα σου!!! :D

Free your feet...free your senses!

...ενω εμεις !!!!

''Run smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2016 :  13:05:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by sotos-marathon

Αργυρη κανε το λιγο πιο αναλυτικο...

Πρωτο σοβαρο τρεξιματακι μετα τον Μεγα Αλεξανδρο,

10χλμ σε 49' οπου τα 2 τελευταια 100μ ανοιγμα 100μ ρυθμο..

''Run smart..Run For Life''


Έκανα edit και έγραψα τι είναι το κάθε γράφημα. Δεν είχα δει οτι δεν κράτησα τον τίτλο του...



...Αργύρη δεν πέρασε πολύς καιρός από τη Θεσσαλονίκη και η γνωστή ουσία της "ανταγωνιστικής κλ@π@ρχιδίνης" άρχισε πάλι να ρέει στο αίμα σου!!! :D

Free your feet...free your senses!


1 εβδομάδα πέρασε. Καλά ήταν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LEON T
Senior Forum-Runner

Greece


550 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2016 :  15:52:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
12km ελευθερο στο δασακι μεσοι παλμοι 140....(ανετα κι ωραια)!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2016 :  19:12:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...και το απογευμα 1500 μετρα κολυμβηση σε 37'36"!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2016 :  19:34:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
1η προπόνηση με γρήγορα κομμάτια μέσα η σημερινή. βλέπετε αποφασίσαμε με τον Ιερεμία να κατέβουμε μαζί στις σκυτάλες στην Καβάλα στις 24/4 και παρότι νιώθω ολίγον τι χώμα από τη Θεσσαλονίκη ακόμα, θέλοντας και μη(καλά δεν χρειάστηκα και πολύ!) είπα να επισπεύσω την επιστροφή στις ταχύτητες.
στις 5 το απόγευμα στην παραλιακή της Καβάλας με 20 βαθμούς, ντάλα ήλιο αλλά και αρκετό αεράκι.. συνολικά 9.51km σε 47:49. κάτι σαν fartlek βγαλμένο απ το μυαλό μου η φάση. ξεκίνησα με ζέσταμα και στη συνέχεια έβγαλα 2x1k, 800m, 600m και 500m -όλα σε ευθείες- με χαλαρό τρέξιμο ενδιάμεσα. ο ρυθμός αντίστοιχα 4:04-3:57-4:04-3:56-3:49. πολύ ζόρι και σχετικά κακοί χρόνοι γενικά θα έλεγα αλλά δεδομένου πως μόλις βγήκα από τόσο δύσκολο αγώνα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος! θα δοκιμάσω κάποιες παραλλαγές σε άλλες 2 προπονήσεις και μετά θα αποφασίσω και το χρόνο που θα κυνηγήσω στο 5ρι της σκυτάλης! όχι τίποτα, θα με φάει ο άλλος αν χάσουμε κανένα μετάλλιο εξαιτίας μου! στη συνέχεια διατάσεις και μετά σπίτι μισή ώρα κοιλιακοί-ραχιαίοι.

αυτά για σήμερα. συνεχίζουμε!

ΥΓ1. επιτέλους είδα τους παλμούς να ξεπερνούν τους 191. max 193 αλλά και αρκετές φορές στο 192! άρα α) την άκουσα κανονικά σήμερα! και β) δεν έχω max 191 όπως είχα δει ως τώρα. μέσους 172 μου βγάζει.

ΥΓ2. Σπύρο μην τους ακούς, ζηλεύουν που τρώμε και μένουμε οδοντογλυφίδες! ενώ αυτοί...τους λυπάμαι :P

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2016 :  23:02:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μιας που έχω το 10αρι της Καλλιθέας ως επιδόρπιο την Κυριακή είπα σήμερα να κάνω καμιά διαλειμματικούλα να "ξυπνήσουν" τα αίματα μετά το Μεγαλέκο. Πήγα ανόρεχτα και με κούραση να κάνω 6x400 συν 5 για προθέρμανση, αποθεραπεία κτλ. Τελικά έβγαλα τα κομμάτια στο 1:28 με 1:30. Ένοιωθα ότι δεν είχα αναπνοές. Τα πόδια δεν έβγαζαν κούραση, οι παλμοί ήταν φυσιολογικοί αλλά λαχάνιασα όσο δεν έχω λαχανιάσει καθόλου τα τελευταία χρόνια. Μέτα το τέταρτο κομμάτι έτρεχα και έλεγα μέσα μου "κάνεις μαλακία". Τόσο πολύ δεν είχα λαχανιάσει όταν έκανα στην προετοιμασία το 15x400.

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2016 :  00:22:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ταλιρο και κάτι στο 5'47"... Τελευταίο τεμπελικο...

Myasics.com πασα-tempo run!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2016 :  00:50:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ήδη είμαι στο ψάξιμο για αγώνα. Παρεμπιπτόντως, η προπόνηση αυτή ήταν πολύ δυνατή, σαν αγώνας, και πήγα έτσι απροετοίμαστος, σκέψου την προηγούμενη είχα κάνει ενδυνάμωση. Και πραγματικά στις στροφές εκτός από ζόρισμα πρέπει και να κόψεις ρυθμό για να τις πάρεις, άσε που γλιστρούσα κιόλας.
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by kostao

Σήμερα ακολούθησα την πρόταση του Μανώλη για προπόνηση με σκοπό τη βελτίωση σε 10ρι. Έκανα λοιπόν 2,5 χλμ προθέρμανση 5x2000μ σε 4:00 ρυθμό με 1:30 λεπτό χαλάρωμα ενδιάμεσα και 2,5 χλμ αποθεραπεία. Δεν βγήκαν όλα σε 4'00 ακριβώς όπως το πρώτο αλλά είμαι σε καλό δρόμο. Είχε αρκετό αέρα και στο μισό γύρο σε έκοβε και έπρεπε στο άλλο μισό να καλύπτεις και έτρεξα και σε πλαστικό γήπεδο ποδοσφαίρου που ένιωθα να σπινιάρω(δικαιολογίες ψάχνω).



...πέρα από τεστ για 10άρι, αποτελεί και μια εξαιρετική προπόνηση! Να αρχίσεις σιγά-σιγά να ψάχνεις για κανά αγωνιστικό 10άρι (εκτός και αν έχεις σκοπό να το κάνεις σόλο (ή με λαγό/λαγούς) στο γήπεδό σου!

Και κάτι άλλο: απέφυγε να κάνεις τέτοιου είδους γρήγορες προπονήσεις στο χορτάρι του γηπέδου, γιατί είσαι αναγκασμένος κάθε φορά να παίρνεις "κλειστές" στροφές κάτι το οποίο ζορίζει αρκετά τα πόδια!

Free your feet...free your senses!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jeremyalfisti
Forum-Runner

Greece


159 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2016 :  08:12:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα!! Πρωινό τέμπο με 1,5Κ ζέσταμα- 5Κ σε 20:51 και 3Κ περίπου χαλάρωμα. Ευτυχώς όλα καλά από πόνους γιατί το έχω μεγάλο άγχος και φοβάμαι μην την ξαναπάθω αλλά όλα καλά!! Ανάψαμε λίγο τις μηχανές εν όψει κομματιών. Αύριο ξεκούραση για να δώσω χρόνο για αποκατασταση (ο φόβος φυλάει τα ερμα!!!!)και ξανά από Παρασκευή.
https://connect.garmin.com/modern/activity/1123897645
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

than
Senior Forum-Runner

Greece
474 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2016 :  09:38:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα Ιερεμία, ήθελα να σου απαντήσω από χθες αλλά το δίκτυο με πρόδωσε...
Το 5άρι σε <20' το έχεις, τη δουλειά την έχεις κάνει, δεν υπάρχει λόγος να πιεστείς ιδιαίτερα δυο εβδομάδες πριν, και με τον πρόσφατο τραυματισμό να παραμονεύει.
Απλά φρόντισε να εξοικειωθείς με το ρυθμό αγώνα. Εγώ τρέχω πεντάρι αυτήν την Κυριακή με στόχο 19 λεπτά +/- 10 δευτερόλεπτα... Θα σου πω τι έλεγε το δικό μου πρόγραμμα και αναλόγως κρίνεις:
Δυο εβδομάδες πριν: σταθερός χιλιομετρικός όγκος (~50 χλμ μου έβγαιναν εβδομαδιαίως) με τα περισσότερα easy και μία προπόνηση 8*800μ σε ρυθμό αγώνα με 200μ jogging (~1'30"), όπου το 7ο σετ ήταν "όλα μέσα". Προσοχή, εδώ το κρίσιμο είναι το 8ο, κατά πόσο δηλαδή μπορείς να κρατήσεις ρυθμό αγώνα μετά από το "όλα μέσα" σετ. Κατά τα άλλα, είχα και μια λίγο πιο γρήγορη αερόβια προπόνηση (6χλμ @ 4:40) και ένα μικρό long run (13 χλμ).
Τελευταία εβδομάδα: easy run σχεδόν κάθε μέρα (από 6 έως 10 χλμ) με κάμποσα ανοίγματα και την Τρίτη ή Τετάρτη {2*2χλμ σε ρυθμό αγώνα με 4 λεπτά διάλειμμα + 2*400μ @ 3:45 με 3 λεπτά διάλειμμα}.
Πιο πολύ ψυχολογικές είναι αυτές οι προπονήσεις, καθώς η δουλειά υποτίθεται πως έχει ήδη γίνει και χρειάζεται απλά μια εξοικείωση με το ρυθμό αγώνα και τη στάση σώματος τρέχοντας σε αυτόν το ρυθμό.
Μην αγχώνεσαι, το έχεις και θα το κάνεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000