Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 9
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2016 :  09:50:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...σημερα το προγραμμα ειχε tempo 30' στη ζωνη καρδιακων παλμων 155-160!Ξυπνησα πολυ πρωι, οπως συνηθιζω ... πεταχθηκα μεχρι το γηπεδο Χαλανδριου...eκανα 3 χλμ προθερμανση και ξεκινησα ... αλλα δυστυχως παρα το γεγονος οτι ετρεξα 30' σε ρυθμο 4:18 / χλμ, που για μενα ειναι παρα-παρα πολυ γρηγορα, καλυπτοντας 6,98χλμ, οι μεσοι καρδιακοι μου παλμοι για το διαστημα αυτο ηταν 150 bmp! Με την αποθεραπεια μαζι, αλλα 3 χλμ...εκανα συνολικα 12,97 χλμ σε 1:03:30!Μηπως δεν προσπαθησα αρκετα???Μηπως η καρδια μου δε φτανει τα 155???Οι μεγιστοι καρδιακοι μου παλμοι βασει εργομετρησης το Μαιο του 13 ηταν 172.
Μανωωωληηη, η οποιοσδηποτε αλλος, το "ψαρι" θελει τα φωτα σου, παρακαλω πολυ ... φυσικα οποτε ευκαιρεις!!!Μετα το τρεξιμο ακολουθησε 80' ασκησεις ενδυναμωσης κορμου και χεριων!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2016 :  10:16:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
2χλμ ζεσταμα,
4x100μ ανοιγματα,

4x1600μ με ρυθμο 4,10''/κμ - 4.15''/κμ και 1' διαλ.

2χλμ αποθεραπεια.



''Run smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2016 :  11:05:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
45 λεπτα ελευθερο χωρις παλμογραφο.
Με αυτα που διαβαζω νοιωθω λιγο καλοπερασακιας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2016 :  11:08:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
45 λεπτα ελευθερο χωρις παλμογραφο.
Με αυτα που διαβαζω νοιωθω λιγο καλοπερασακιας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jeremyalfisti
Forum-Runner

Greece


159 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2016 :  11:13:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα Θανάση, εγω στο μυαλό μου οπως λένε και στο χωριό μου sharpening χρειάζομαι. Εκανα 8άρι με ανοίγματα χθες, σήμερα το τεμπο, 13άρι την Κυριακή και άλλες δυο γρήγορες θα κάνω 800άρια και παρόμοια πράγματα! Αυτό είναι το σχέδιο σε γενικές γραμμές. Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και για άλλη μια φορά έχουμε τόσο παρόμοια πορεία και θα ταν πολύ καλό να βρισκόμαστε κάποια στιγμή!!
quote:
Originally posted by than

Καλημέρα Ιερεμία, ήθελα να σου απαντήσω από χθες αλλά το δίκτυο με πρόδωσε...
Το 5άρι σε <20' το έχεις, τη δουλειά την έχεις κάνει, δεν υπάρχει λόγος να πιεστείς ιδιαίτερα δυο εβδομάδες πριν, και με τον πρόσφατο τραυματισμό να παραμονεύει.
Απλά φρόντισε να εξοικειωθείς με το ρυθμό αγώνα. Εγώ τρέχω πεντάρι αυτήν την Κυριακή με στόχο 19 λεπτά +/- 10 δευτερόλεπτα... Θα σου πω τι έλεγε το δικό μου πρόγραμμα και αναλόγως κρίνεις:
Δυο εβδομάδες πριν: σταθερός χιλιομετρικός όγκος (~50 χλμ μου έβγαιναν εβδομαδιαίως) με τα περισσότερα easy και μία προπόνηση 8*800μ σε ρυθμό αγώνα με 200μ jogging (~1'30"), όπου το 7ο σετ ήταν "όλα μέσα". Προσοχή, εδώ το κρίσιμο είναι το 8ο, κατά πόσο δηλαδή μπορείς να κρατήσεις ρυθμό αγώνα μετά από το "όλα μέσα" σετ. Κατά τα άλλα, είχα και μια λίγο πιο γρήγορη αερόβια προπόνηση (6χλμ @ 4:40) και ένα μικρό long run (13 χλμ).
Τελευταία εβδομάδα: easy run σχεδόν κάθε μέρα (από 6 έως 10 χλμ) με κάμποσα ανοίγματα και την Τρίτη ή Τετάρτη {2*2χλμ σε ρυθμό αγώνα με 4 λεπτά διάλειμμα + 2*400μ @ 3:45 με 3 λεπτά διάλειμμα}.
Πιο πολύ ψυχολογικές είναι αυτές οι προπονήσεις, καθώς η δουλειά υποτίθεται πως έχει ήδη γίνει και χρειάζεται απλά μια εξοικείωση με το ρυθμό αγώνα και τη στάση σώματος τρέχοντας σε αυτόν το ρυθμό.
Μην αγχώνεσαι, το έχεις και θα το κάνεις.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2016 :  11:27:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by spy

...σημερα το προγραμμα ειχε tempo 30' στη ζωνη καρδιακων παλμων 155-160!Ξυπνησα πολυ πρωι, οπως συνηθιζω ... πεταχθηκα μεχρι το γηπεδο Χαλανδριου...eκανα 3 χλμ προθερμανση και ξεκινησα ... αλλα δυστυχως παρα το γεγονος οτι ετρεξα 30' σε ρυθμο 4:18 / χλμ, που για μενα ειναι παρα-παρα πολυ γρηγορα, καλυπτοντας 6,98χλμ, οι μεσοι καρδιακοι μου παλμοι για το διαστημα αυτο ηταν 150 bmp! Με την αποθεραπεια μαζι, αλλα 3 χλμ...εκανα συνολικα 12,97 χλμ σε 1:03:30!Μηπως δεν προσπαθησα αρκετα???Μηπως η καρδια μου δε φτανει τα 155???Οι μεγιστοι καρδιακοι μου παλμοι βασει εργομετρησης το Μαιο του 13 ηταν 172.
Μανωωωληηη, η οποιοσδηποτε αλλος, το "ψαρι" θελει τα φωτα σου, παρακαλω πολυ ... φυσικα οποτε ευκαιρεις!!!Μετα το τρεξιμο ακολουθησε 80' ασκησεις ενδυναμωσης κορμου και χεριων!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!


Ας πήγαινες πιο γρήγορα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2016 :  11:35:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Peter L

45 λεπτα ελευθερο χωρις παλμογραφο.
Με αυτα που διαβαζω νοιωθω λιγο καλοπερασακιας

χρειαζεται και η καλοπεραση Πετρο!

''Run smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2016 :  11:43:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by spy

...σημερα το προγραμμα ειχε tempo 30' στη ζωνη καρδιακων παλμων 155-160!Ξυπνησα πολυ πρωι, οπως συνηθιζω ... πεταχθηκα μεχρι το γηπεδο Χαλανδριου...eκανα 3 χλμ προθερμανση και ξεκινησα ... αλλα δυστυχως παρα το γεγονος οτι ετρεξα 30' σε ρυθμο 4:18 / χλμ, που για μενα ειναι παρα-παρα πολυ γρηγορα, καλυπτοντας 6,98χλμ, οι μεσοι καρδιακοι μου παλμοι για το διαστημα αυτο ηταν 150 bmp! Με την αποθεραπεια μαζι, αλλα 3 χλμ...εκανα συνολικα 12,97 χλμ σε 1:03:30!Μηπως δεν προσπαθησα αρκετα???Μηπως η καρδια μου δε φτανει τα 155???Οι μεγιστοι καρδιακοι μου παλμοι βασει εργομετρησης το Μαιο του 13 ηταν 172.
Μανωωωληηη, η οποιοσδηποτε αλλος, το "ψαρι" θελει τα φωτα σου, παρακαλω πολυ ... φυσικα οποτε ευκαιρεις!!!Μετα το τρεξιμο ακολουθησε 80' ασκησεις ενδυναμωσης κορμου και χεριων!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!


Ας πήγαινες πιο γρήγορα



...με δουλευεις παλι ε...!Δε μπορω να παω πιο γρηγορα!Δε καταλαβαινω το νοημα των προπονησεων αυτων!Διχως τη ζωνη ολα ειναι πιο απλα!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2016 :  12:13:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σπυρο απο τον Μαιο του 2013 μεχρι σημερα τα χαρακτηριστικα της εργομετρησης πιθανον να εχουν αλλαξει..οποτε εαν θες να δεις που βρισκεται το αναεροβιο κατωφλι σου για να δουλευεις τα τεμπο σου , τις διαλειματικες κτλ θα πρεπει να κανεις μια καινουρια μετρηση.

''Run smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2016 :  12:18:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by spy

quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by spy

...σημερα το προγραμμα ειχε tempo 30' στη ζωνη καρδιακων παλμων 155-160!Ξυπνησα πολυ πρωι, οπως συνηθιζω ... πεταχθηκα μεχρι το γηπεδο Χαλανδριου...eκανα 3 χλμ προθερμανση και ξεκινησα ... αλλα δυστυχως παρα το γεγονος οτι ετρεξα 30' σε ρυθμο 4:18 / χλμ, που για μενα ειναι παρα-παρα πολυ γρηγορα, καλυπτοντας 6,98χλμ, οι μεσοι καρδιακοι μου παλμοι για το διαστημα αυτο ηταν 150 bmp! Με την αποθεραπεια μαζι, αλλα 3 χλμ...εκανα συνολικα 12,97 χλμ σε 1:03:30!Μηπως δεν προσπαθησα αρκετα???Μηπως η καρδια μου δε φτανει τα 155???Οι μεγιστοι καρδιακοι μου παλμοι βασει εργομετρησης το Μαιο του 13 ηταν 172.
Μανωωωληηη, η οποιοσδηποτε αλλος, το "ψαρι" θελει τα φωτα σου, παρακαλω πολυ ... φυσικα οποτε ευκαιρεις!!!Μετα το τρεξιμο ακολουθησε 80' ασκησεις ενδυναμωσης κορμου και χεριων!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!


Ας πήγαινες πιο γρήγορα



...με δουλευεις παλι ε...!Δε μπορω να παω πιο γρηγορα!Δε καταλαβαινω το νοημα των προπονησεων αυτων!Διχως τη ζωνη ολα ειναι πιο απλα!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!


Βρε φυσικά και ΔΕ σε δουλεύω! Μπορείς να πας πιο γρήγορα απλά δε θες να το πιστέψεις (ή δεν το θες).
Μπορεί να πήγαινες πχ 2" πιο γρήγορα και να πετύχαινες τους σφυγμούς.
Για περισσότερα όμως, καλύτερα ρώτα τον προπονητή
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2016 :  12:32:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σπυρο, αν δεν εβλεπες παλμους, τι αισθηση θα ελεγες οτι ειχες?
Ο παλμογραφος σιγουρα δουλευε καλα? Ανεβαιναν οι παλμοι μετα απο καθε χλμ?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2016 :  13:00:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...Μαρια ξεκινησα με 4:06 το πρωτο χλμ ... τα επομενα βγηκαν μεταξυ 4:13 και 4:19 ... και τα δυο τελευταια, που ειχα κουρασθει, 4:24 και 4:34!Οι παλμοι ανεβαινανε, αλλα μονο στα δυο τελευταια χλμ πρεπει να εφθασαν τους 155!Τελος παντων, ετρεχε κι ο Μανωλης ... κι απ' ο,τι μου ειπε πρεπει να τα εκανα μαλλον μανταρα!Δεν ειμαι ακομα εξοικειωμενος σ'αυτου του τυπου τις προπονησεις ... ασε που μου εκανε παλι σημαδι η βρωμοζωνη, αλλα αυτο βεβαια ειναι το λιγοτερο!

https://connect.garmin.com/modern/activity/1123941324

Τα δεδομενα για το ρυθμο ανα χλμ ...τα πηρα απο το strava.

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2016 :  14:02:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
E μα κι εσυ, αυτο δεν ηταν τεμπο, αυτο ηταν επιβραδυνομενο, γι αυτο και δεν ανεβαιναν οι παλμοι μετα!!! Στο τεμπο ο ρυθμος ειναι σταθερος και οι παλμοι ανεβαινουν σταδιακα, δεν πας να πιασεις τους μεσους παλμους απο το πρωτο χλμ. Προφανως ξεκινησες σ ενα ρυθμο που δεν μπορουσες να κρατησεις για 30 λεπτα με αποτελεσμα να κουραζεσαι μεν μυικα αλλα κοβοντας ρυθμο λογω κουρασης οι παλμοι σου να μην ανεβαινουν οπως θα επρεπε. Αν ειχες εξαρχης σταθερο ρυθμο 4:18, οι παλμοι σου θα ειχαν αλλη πορεια.

Να μας πει κι ο κοουτς αν τα λεω καλα. (Μην πολυσκας παντως, εγω κατεχω τη θεωρια κι εσυ την πραξη!!!)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2016 :  14:17:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...Μαρια εχεις δικιο...ετσι, οπως τα γραφεις ειναι!Την επομενη φορα ... πιο μυαλωμενα!Ειναι και θεμα εμπειριας, αφου εγω ετρεχα εξ'αρχης για να πιασω τους παλμους!Δεν τους επιανα ... και κουραστηκα!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2016 :  14:49:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σωστη η παρατηρηση Μαρια, αλλα εαν με τα νεα δεδομενα της εργομετρησης το τεμπο του ειναι να το δουλευει πχ στους 152 παλμους και οχι στους 155-160 βαση της παλιας μετρησης, εαν εχω καταλαβει σωστα, τοτε δεν χρειαζεται να ανεβασει τους παλμους του στους 155-160 γιατι τοτε ισως σε αυτη την ζωνη παλμων να πρεπει να δουλευει τις ηπιες διαλειματικες πχ..αρα με τα νεα δεδομενα της μετρησης(εαν ειχε κανει λεμε) και τωρα δουλεψε σχετικα σωστα για να αποκομισει το οφελος της συγκεκριμενης προπονησης...

..εαν εχω καπου λαθος περιμενω να με διορθωσετε!

''Run smart..Run For Life''

Edited by - sotos-marathon on 13/04/2016 14:52:02
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000