Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 9
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2016 :  14:50:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by spy

...Μαρια εχεις δικιο...ετσι, οπως τα γραφεις ειναι!Την επομενη φορα ... πιο μυαλωμενα!Ειναι και θεμα εμπειριας, αφου εγω ετρεχα εξ'αρχης για να πιασω τους παλμους!Δεν τους επιανα ... και κουραστηκα!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!


Κοίτα. Με αυτή την προπόνηση είδες περίπου που πρέπει να παίζεις στον ρυθμό. Την επόμενη (εκτός φυσικά απο το οτι είμαι διαθέσιμος να την τρέξουμε παρέα) θα πρότεινα να ξεκινήσεις πιο αργά και σταδιακά (πχ ανα γύρο) να επιταχύνεις ώστε μετά από το 1ο χιλιόμετρο να φτάσεις τους σφυγμούς που θες.
Πηγαίνοντας γρήγορα στην αρχή, κουράζεσαι πολύ περισσότερο (μυικά) και μετά δεν έχεις να δώσεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rea
Forum-Runner

Greece


69 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2016 :  15:06:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μετά από αποχή 3 εβδομάδων ξανά από την αρχή. Έχω γυρίσει πίσω πολύ, πάρα πολύ από pace (7.2 από 6.15!). Ευτυχώς η αντοχή είναι εκεί που την άφησα.

__________________________
κούτσου κούτσου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2016 :  15:28:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rea

μετά από αποχή 3 εβδομάδων ξανά από την αρχή. Έχω γυρίσει πίσω πολύ, πάρα πολύ από pace (7.2 από 6.15!). Ευτυχώς η αντοχή είναι εκεί που την άφησα.

__________________________
κούτσου κούτσου


Σε 1-1.5 εβδομάδα θα έχεις επανέλθει κοντά σε αυτό που ήσουν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2016 :  16:04:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Elda

E μα κι εσυ, αυτο δεν ηταν τεμπο, αυτο ηταν επιβραδυνομενο, γι αυτο και δεν ανεβαιναν οι παλμοι μετα!!! Στο τεμπο ο ρυθμος ειναι σταθερος και οι παλμοι ανεβαινουν σταδιακα, δεν πας να πιασεις τους μεσους παλμους απο το πρωτο χλμ. Προφανως ξεκινησες σ ενα ρυθμο που δεν μπορουσες να κρατησεις για 30 λεπτα με αποτελεσμα να κουραζεσαι μεν μυικα αλλα κοβοντας ρυθμο λογω κουρασης οι παλμοι σου να μην ανεβαινουν οπως θα επρεπε. Αν ειχες εξαρχης σταθερο ρυθμο 4:18, οι παλμοι σου θα ειχαν αλλη πορεια.

Να μας πει κι ο κοουτς αν τα λεω καλα. (Μην πολυσκας παντως, εγω κατεχω τη θεωρια κι εσυ την πραξη!!!)



αααχααχαχα Μαρία, αυτή ήταν πετυχημένη ατάκα! Ακριβώς όπως τα λές είναι!

@spy: της άλλαξες τα φώτα της προπόνησης Σπυυύρο! Όταν κάνεις ταχύτητες στο γήπεδο (και γενικά σε φλατ έδαφος χωρίς εμπόδια και άλλες δυσκολίες) έχεις εξαρχής κατά νου ένα συγκεκριμένο ρυθμό! Αν λοιπόν μιλάμε για τέμπο κατωφλίου, τότε ξεκινάς με ένα ρυθμό με τον οποίο θα ολοκληρώσεις κι όλας την προπόνηση!

Τη ζώνη τη φοράς για "έλεγχο" της κατάστασης. Προφανώς στους πρώτους γύρους οι παλμοί θα παραμένουν σε σχετικά χαμηλά επίπεδα, όσο όμως θα προχωράς μέσα στην προπόνηση αυτοί θα ανεβαίνουν!

Το 155-160 είναι μια πολύ καλή ζώνη πάντως για την προπόνηση που θέλεις (σε σχέση πάντα με το παλιό σου εργομετρικό). Απλά όταν ξεκινάς την προπόνηση τέμπο μπορεί να έχεις ακόμα και 148 παλμούς στην αρχή. Σιγά-σιγά θα ανεβαίνουν, αν όχι, τότε και μόνο τότε θα τσιμπίσεις το ρυθμό. Αν όμως αισθάνεσαι δυσφορία από την αρχή ή οι παλμοί αρχίσουν να εκτοξεύονται, τότε θα πρέπει να χαλαρώσεις το ρυθμό. Μετά από μερικά τέμπο θα μάθεις πλέον την "αίσθηση" του τέμπο και θα βασίζεσαι κυρίως στο ρυθμό και όχι στους παλμούς!

Συνειδητοποιείς πάντως το πόσο μεγάλη διαφορά κάνει το 4'06'' που πήγες το πρώτο χιλιόμετρο σε σχέση με το 4'18'' του μέσου όρου αλλά και του 4'34'' του τελευταίου χιλιομέτρου(!!!) ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ!!! Σε κάθε χιλιόμετρο ανάγκαζες το σώμα να ενεργοποιεί με διαφορετικούς τρόπους (από αυτό που ήθελες) τους μηχανισμούς παραγωγής ενέργειας/διαχείρισης του παραγόμενου γαλακτικού!

Προσωπικά το καρδιοσυχνόμετρο το χρησιμοποιώ "αραιά και που" σε αυτού του είδους τις προπονήσεις (καθώς και στα ΜΡ) και δουλεύω με βάση το ρυθμό. Τη ζώνη την έχω για ενδιάμεσους ελέγχους για να δω που βρίσκομαι.

Τα υπόλοιπα από κοντά την επόμενη φορά που θα βρεθούμε στο γήπεδο! ;-)



Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2016 :  16:27:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...Μανωλη, Μαρια σας ευχαριστω πολυ-πολυ!Τουλαχιστον, με κανατε και καταλαβα τα λαθη, ωστε να μην επαναληφθουν!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LEON T
Senior Forum-Runner

Greece


550 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2016 :  16:44:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
12km σημερα στο δασακι μεσα σε μονοπατια κλπ στο 6:30 με μεσο ορο σφυγμων 148...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2016 :  20:07:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα. Μιας και βρέθηκα καθημερινή απόγευμα Αθήνα πετάχτηκα στη Γκράβα για ένα 6αρακι μήπως δω και κάνα παλιό θαμώνα εκεί. Τελικά είχα ξεχάσει πόσος κόσμος μαζεύεται εκεί όταν ζεσταίνει ο καιρός. 6 χιλιόμετρα σε 29:15, διατάσεις, αυτά.

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/04/2016 :  09:00:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...σημερα το πρωι 1500 μετρα κολυμβηση σε 39'07"!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/04/2016 :  09:36:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σπύρο κάτι κάλτσες που είχες πάρει για να τρέχεις ξυπόλητος, είναι μήπως ελβετικές και λέγονται FYF?

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/04/2016 :  10:40:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σημερα ειπα να κανω ενα χαλαρο 8αρακι στο αλσακι της Πευκης (ανωμαλο εδαφος) ξεκινωντας το αριστερο κουντεπιε διαμαρτυρονταν συνεχως με αποτελεσμα να κανω 3,5χλμ και να σταματησω..

''Run smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/04/2016 :  10:47:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dimitrissss

Σπύρο κάτι κάλτσες που είχες πάρει για να τρέχεις ξυπόλητος, είναι μήπως ελβετικές και λέγονται FYF?

No pain, no gain!



...σωστα, αυτες ειναι ... απλα θα καθυστερησεις να τις παραλαβεις!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/04/2016 :  10:52:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sotos-marathon

Σημερα ειπα να κανω ενα χαλαρο 8αρακι στο αλσακι της Πευκης (ανωμαλο εδαφος) ξεκινωντας το αριστερο κουντεπιε διαμαρτυρονταν συνεχως με αποτελεσμα να κανω 3,5χλμ και να σταματησω..

''Run smart..Run For Life''



...κι εγω τα ιδια εχω ... στο ιδιο ποδι!Πολυ παγο ... και δεσιμο.Εκανα κι ακτινογραφια, αλλα ο ορθοπεδικος μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα!Ειναι μια εβδομαδα παντως, που εχω σταματησει το ανυποδητο, ενω οταν φοραω παπουτσια οι ενοχλησεις υποχωρουν αισθητα!Θελει προσοχη παντως ... μην εξελιχθει σε κατι χειροτερο!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sonik
Forum-Runner

Greece
121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/04/2016 :  11:07:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τεμπάκι σήμερα με την αυγούλα στο χώμα. Σχεδόν 10χλμ στο 4:40/χλμ με παλμούς από 150- στην αρχή ως 175 στο τέλος, μιας και χωρίς να το καταλάβω πήγα λίγο πιο γρήγορα στην τελευταία γύρα. Μέσοι παλμοί στο 163, σε πολύ καλύτερη κατάσταση από την προηγούμενη βδομάδα. 14.5χλμ συνολικά με προ και από. Θάλασσα δίπλα ακίνητη και μεγάλος πειρασμός αλλά δεν προλάβαινα. Έβαλα και τα τριών ετών πλέον ΝΒ ΜΤ10v2 με κάμποσες τρύπες το καθένα πια.

..

ΥΓ. Περαστικά κύριοι

Edited by - sonik on 14/04/2016 11:07:40
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/04/2016 :  11:32:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by spy

quote:
Originally posted by dimitrissss

Σπύρο κάτι κάλτσες που είχες πάρει για να τρέχεις ξυπόλητος, είναι μήπως ελβετικές και λέγονται FYF?

No pain, no gain!



...σωστα, αυτες ειναι ... απλα θα καθυστερησεις να τις παραλαβεις!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!



Με τα capital controls δεν ξέρω αν μπορώ καν να τις παραγγείλω!

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/04/2016 :  11:41:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dimitrissss

quote:
Originally posted by spy

quote:
Originally posted by dimitrissss

Σπύρο κάτι κάλτσες που είχες πάρει για να τρέχεις ξυπόλητος, είναι μήπως ελβετικές και λέγονται FYF?

No pain, no gain!



...σωστα, αυτες ειναι ... απλα θα καθυστερησεις να τις παραλαβεις!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!



Με τα capital controls δεν ξέρω αν μπορώ καν να τις παραγγείλω!

No pain, no gain!



...εχεις δικιο!Μου φαινεται δυσκολο...δυστυχως!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000