Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 9
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2016 :  13:12:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sotos-marathon

3,5km ζέσταμα.
4χ100m ανοιγματα.
4χ3000μ σε ρυθμο 4.20''/κμ με 150μ διαλ.jogging σε 1'.
1,5 κμ αποθεραπεια.

''Run smart..Run For Life''



ΠΡΟΠΟΝΗΣΑΡΑ!!!

mama mia!!!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2016 :  13:21:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Peter L

quote:
Originally posted by spy

...σημερα το πρωι-πρωι 5 χλμ στους δρομους της Κηφισιας για ζεσταμα σε 27'29"...και στη συνεχεια στο Ζηρινειο διαλειμματικη προπονηση: 1 χλμ στο οποιο ενσωματωθηκαν 5x80 ανοιγματα και μετα 4x1000 σε ρυθμο 4:18 / χλμ κι αλλα 4x1000 σε ρυθμο 4:08 / χλμ αυτη τη φορα με 1'50" αργο τρεξιμο ενδιαμεσα ... συνολικα 11570 μετρα σε 53'06" ... και τελος 5 χλμ ανυποδητο τρεξιμο, παρεα με τον Χρηστο (@xipolitakos) και με πολυ κουβεντα, επειδη ειχα να τον δω καμποσο καιρο ... σε 27'32"!Ειμαι αρκετα ικανοποιημενος, αφου αυτη ηταν η πρωτη προπονηση εντασης την οποια κανει το περασμενο Ιουλιο για προετοιμασια εν οψει ΑΜΑ και το δευτερο σκελος της δεν το ειχα βγαλει σωστα, ενω σημερα, παρα τα προβληματα με το γονατο, τα κομματια βγηκαν και λιγο ταχυτερα απ' ο,τι επρεπε!Φυσικα για 1000αρια σε ρυθμο κατω απο 4' αμφιβαλλω πολυ αν θα τα καταφερω ποτε σ'αυτη τη ζωη!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!


@spy μια φορά έκανα διαλειμματικές στο σκληρό τερεν του Ζηρίνειου και τα πόδια μου παραπονέθηκαν.
Τα 1000ρια κάτω από 4 είναι ένα ορόσημο για όσους έχουν στόχο 3.20-3.30 αλλά δεν είναι αυτοσκοπός.



Κατά την ταπεινή μου άποψη για Μαραθώνιο στο 3.20 – 3.30, 1000άρια κάτω από 4’ όχι μόνο δε χρειάζονται αλλά κουράζουν άδικα, αυξάνοντας και τον κίνδυνο τραυματισμού. Και να καταφέρεις να τα κάνεις δε σου λέει κάτι για το πώς θα τα πας στο Μαραθώνιο!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

than
Senior Forum-Runner

Greece
474 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2016 :  13:23:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by winarg

Αρκετά πιασμένος μετά τήν Κυριακή αλλά δεν ήθελα να χάσω την προπόνηση (sorry Trexantiri...).
Σχεδόν 2.5χλμ ζέσταμα και μετά 5x1600 με 400μ διάλειμμα και μετά άλλα 2-2.5χλμ.
Όλα οκ στο τέλος αν και είμαι ακόμα πιασμένος



…όταν είσαι πιασμένος το σώμα σου λέει «φίλε, με έσκισες οπότε δώσε μου τον απαιτούμενο χρόνο να σου κάνω ανάπλαση του μυϊκού ιστού! Οπότε θα σε κάνω να πονάς για να μην το ζορίσεις!»

Και εσύ πάνω στις «επισκευές» του μυϊκού σου ιστού πάς και βαράς άλλη μια ένταση! Αυξάνεις τον κίνδυνο τραυματισμού!

Και αυτά δεν τα γράφω για σένα αλλά πάνω από όλα για να τα ακούω ο ίδιος και να εφαρμόζω το αγαπημένο μου μότο «γηράσκω αει ξεκουραζόμενος»!

Αυτή είναι και η διαφορά του «προσωπικού» προπονητή σε σχέση με ένα «φασόν» πρόγραμμα: του δίνεις καθημερινή αναφορά το πώς είσαι, το πώς αισθάνεσαι και αυτός αναπροσαρμόζει το πρόγραμμα πάνω στις δικές σου ευμετάβλητες ανάγκες! Το ότι έχεις να κάνεις την τάδε μέρα την τάδε προπόνηση δεν λέει τίποτα, αν το σώμα σου εκείνη τη μέρα δεν μπορεί! ;-)


Free your feet...free your senses!



Κι αν καιγόμαστε σώνει και ντε να κάνουμε κάτι εκείνη τη μέρα, ένα 45λεπτο easy είναι η καλύτερη επιλογή.
Διάβαζα τις προάλλες κάτι που είχε πει ένας προπονητής: "A coach's job is more about holding athletes back than pushing them forward." Σε ερασιτέχνες δρομείς όπως κ εμείς, αυτό βρίσκει τη μέγιστη εφαρμογή.
Στα δικά μου, μετά τον αγώνα του Υμηττού την Κυριακή και ενόψει της Ψάθας στις 20/2, Δευτέρα και Τρίτη ρεπό από τρέξιμο. Ξεκούραση, χαλαρό ποδήλατο, μασάζ (ουάου!) και γυμναστήριο.

Edited by - than on 09/02/2016 13:24:54
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2016 :  13:45:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by sotos-marathon

3,5km ζέσταμα.
4χ100m ανοιγματα.
4χ3000μ σε ρυθμο 4.20''/κμ με 150μ διαλ.jogging σε 1'.
1,5 κμ αποθεραπεια.

''Run smart..Run For Life''



ΠΡΟΠΟΝΗΣΑΡΑ!!!

mama mia!!!

Free your feet...free your senses!

Σ εθχαριστω Μανωλη!

''Run smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2016 :  14:41:47  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Και μία από εμένα:
Καραπροπονησάρα!

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2016 :  16:19:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by than

Διάβαζα τις προάλλες κάτι που είχε πει ένας προπονητής: "A coach's job is more about holding athletes back than pushing them forward." Σε ερασιτέχνες δρομείς όπως κ εμείς, αυτό βρίσκει τη μέγιστη εφαρμογή.




Αυτό @than είναι ένα πολύ κρίσιμο σημείο για όλους εμάς όχι απλά που είμαστε ερασιτέχνες αλλά που δεν έχουμε έναν dedicated προπονητή.
Η ανωτέρω αρχή μας βάζει σε διαρκή εσωτερική σύγκρουση είτε στο να λειτουργήσεις ως αθλητής (ενθουσιώδης φυσικά) είτε ως προπονητής του εαυτού σου - εκεί να δεις τσακωμούς ...
Εγώ το διάβασα να το λέει ο Charlie Francis μετά από μακροσκελέστατη ιεροεξέταση στα της προπονητικής :



από το βιβλίο του :
The-Charlie-Francis-Training-System.pdf (10.11MB)
http://bit.ly/1TmTRdF


__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalomaraki
Forum-Runner

Greece


132 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2016 :  16:52:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
17χλμ σήμερα, τα 11 σε tempo με 5'26". Ωραία ήταν... τονώθηκε η αυτοπεποίθησή μου ότι το "εχω" το κατω απο 2ωρο στον Ημι Αθήνας!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2016 :  17:02:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

Και μία από εμένα:
Καραπροπονησάρα!

___________________
Run Natural... run Bare

Σ ευχαριστω Χρηστο!

''Run smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

than
Senior Forum-Runner

Greece
474 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2016 :  17:14:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by oldspikes

quote:
Originally posted by than

Διάβαζα τις προάλλες κάτι που είχε πει ένας προπονητής: "A coach's job is more about holding athletes back than pushing them forward." Σε ερασιτέχνες δρομείς όπως κ εμείς, αυτό βρίσκει τη μέγιστη εφαρμογή.




Αυτό @than είναι ένα πολύ κρίσιμο σημείο για όλους εμάς όχι απλά που είμαστε ερασιτέχνες αλλά που δεν έχουμε έναν dedicated προπονητή.
Η ανωτέρω αρχή μας βάζει σε διαρκή εσωτερική σύγκρουση είτε στο να λειτουργήσεις ως αθλητής (ενθουσιώδης φυσικά) είτε ως προπονητής του εαυτού σου - εκεί να δεις τσακωμούς ...
Εγώ το διάβασα να το λέει ο Charlie Francis μετά από μακροσκελέστατη ιεροεξέταση στα της προπονητικής :



από το βιβλίο του :
The-Charlie-Francis-Training-System.pdf (10.11MB)
http://bit.ly/1TmTRdF


__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε



Προς θεού, δε λέω να γίνουμε μηχανάκια κ να ακολουθούμε το προγραμμα/προπονητή κατα γράμμα. Οι περισσότεροι είμαστε οικογενειάρχες, με δουλειές, δύσκολα ωράρια κ έτσι που είναι η ζωή τελευταία, λίγα είναι τα πράγματα/καταστάσεις που μας προσφέρουν χαρά, όπως το τρέξιμο.
Ωστόσο, όποια γνώση υπάρχει καλό είναι να μοιράζεται, άσχετα αν εμείς κάνουμε του κεφαλιού μας! (Κ γουστάρουμε!)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2016 :  19:03:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...και το απογευμα 1500 μετρα κολυμβηση σε 40'22" ... και μετα 20'ασκησεις ενδυναμωσης!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bladerunner
Advanced Forum-Runner

235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2016 :  20:47:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επιτέλους αρχίζω να αποκτώ καλή αίσθηση του ρυθμού.
Ήθελα να κάνω 6-7 800άρια σε 3:40 (Χρόνος, όχι ρυθμός... )
Τελικά έκανα 8χ800 στους κάτωθι χρόνους:

3:37
3:33
3:35
3:31
3:32
3:30
3:33
3:35

Τα διαλείμματα ήταν από 1:51 ως 1:55. Όση ώρα χρειαζόταν να καλύψω περπατώντας μισό στίβο από τον εξωτερικό διάδρομο.

Οι παλμοί φτάνανε στα τελευταία μέτρα τους 170, αλλά πέφτανε κάτω από τους 130 στο διάλειμμα. Μέσος όρος, 152.

Το χάρηκα σήμερα.

__________________________
Think faster than you ride
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2016 :  22:01:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalomaraki

17χλμ σήμερα, τα 11 σε tempo με 5'26". Ωραία ήταν... τονώθηκε η αυτοπεποίθησή μου ότι το "εχω" το κατω απο 2ωρο στον Ημι Αθήνας!


Ανετα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rea
Forum-Runner

Greece


69 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2016 :  22:38:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
1.5κ ελαφρύ μέχρι το γήπεδο. 4.2κ με 6:53 στο γήπεδο. Την επόμενη φορα που θα τρέξω εκει θέλω να ανεβάσω. Πολύ εύκολο ήταν στο ίσιο. Έξω με έχουν φάει οι ανηφοροκατηφόρες. Και οι σκύλοι.


__________________________
κούτσου κούτσου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2016 :  22:52:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Απόψε είχα 8x1000 βγήκαν γύρω το 4:17 με 4:20. Η θερμοκρασία γύρω στους 11 βαθμούς δεν ήταν πρόβλημα αλλά ο αέρας εκνευριστικός. Οπότε έχω να κάνω διαλειμματική μου φαίνεται ότι είναι σα βουνό που θα με πλακώσει. Τουλάχιστον όταν βγαίνει είμαι ΟΚ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giakos
Senior Forum-Runner

Greece


448 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2016 :  22:56:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μετα το τεμπο την προηγουμενη παρασκευη ενα σφιξιμο στην γαμπα και ενας πονος στο πελμα με εχουν προβληματισει....αρα η προπονηση μου ειναι η αποφορτιση και η ξοεκουραση....αυριο θα δοκιμασω να μπω...νιωθω καλα και ξεκουραστος....

Δεν προλαβαίνω.......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000