Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Πάτοι
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

JASON JASON
Forum-Runner

99 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 03/02/2016 :  11:01:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα. Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με ορθοπεδικούς πάτους. Μου συνέστησε ο ορθοπεδικός να κάνω στατικό και δυναμικό πελματογράφημα όπως και ανάλυση βάδισης με απώτερο σκοπό να φτιάξουμε πάτους. Έχω κάποια θεματάκια στα γόνατα και μέχρι τώρα τρέχω με Kayano αλλά είπαμε να δούμε και τους πάτους. Μέχρι τώρα το μόνο τεστ που έχω κάνει ήταν στο Runners Corner. Ποια η άποψή σας για το θέμα; Σύντομα φυσικά θα μου εξηγήσει ο ορθοπεδικός μόλις πάρω τη διάγνωση αλλά θα ήθελα τις απόψεις σας και την εμπειρία σας. Οι πάτοι μπαίνουν σε απλά neutral παπούτσια; Tρέχετε μόνο με πάτους ή τα τρεξίματα σας συνδυάζονται και με τα support παπούτσια; Aυτό που με παραξένεψε είναι ότι από το κέντρο που κάνουν τη διάγνωση είπαν ότι είναι μια διαδικασία 10 λεπτών και χωρίς τρέξιμο ενώ θυμάμαι ότι στο Runners Corner ΄΄χτυπιόμουν΄΄ στο διάδρομο. Μάλλον κάνουν την εξέταση χωρίς να απαιτείται τρέξιμο. Ευχαριστώ

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2016 :  12:34:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα Jason. Οι πάτοι πάντα χρησιμοποιούνται με neutral παπούτσια. Βγάζεις τον πάτου του παπουτσιού και χρησιμοποιείς τον δικό σου. Προσωπικά παρήγγειλα γιατί στον εργομετρικό έλεγχο μου βρήκαν ανισοσκελία και όταν κάνεις πολλά χιλιόμετρα λένε ότι σε επηρρεάζει. Δεν είμαι σίγουρος ότι οι πάτοι θα μου λύσουν τα προβλημάτα, θα δοκιμάσω και θα δούμε. Πάντως είμαι ακόμα σκεπτικός για το αν θα βοηθήσουν ή όχι, θα φανεί στην πορεία. Αυτό που δεν περίμενα ότι μου διέγνωσε ιπτιασμό ενώ νόμιζα ότι παρουσιάζω λίγο υπερπρηνισμό στο δεξί πόδι. Το προσωπικό μου συμπέρασμα είναι ότι πρέπει να αγοράζουμε μόνο ουδέτερα παπούτσια να τα δοκιμάζουμε σε διάδρομο για το αν μας αρέσουν και μόνο αυτό να είναι το κριτήριο, όχι η ανάλυση που μας προσφέρει ένα κατάστημα όσο καλό και αν είναι και o Νίκος στο Runner's Corner είναι ίσως ο καλύτερος.

Τι εννοείς "χτυπιόσουν" στο διάδρομο; Από λίγα βήματα και μόνο σε βλέπει ο Νίκος και σου προτείνει παπούτσι. Και στα άλλα καταστήματα 10-20 βήματα τρέξιμο σου λένε να κάνεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

JASON JASON
Forum-Runner

99 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2016 :  12:54:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα.

Ήταν λίγο υπερβολικό το ΄΄χτυπιόμουν΄΄ αλλά είχα τρέξει ξυπόλητος, με δύο ζευγάρια Brooks και στο τέλος με τα Neutral που είχα για να δω τη διαφορά. Το τεστ που έκανες είχε και ανάλυση με κάμερες; δε θα πάω σε κατάστημα αλλά σε εξειδικευμένο κέντρο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2016 :  13:04:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Jason
Αν δεν κάνω λάθος, είσαι φρέσκος στο τρέξιμο.
Κατά πάσα πιθανότητα, τα όποια πονάκια νοιώθεις στα γόνατα ή όπου αλλού, έχουν να κάνουν μάλλον με τις προσαρμογές του σώματος παρά με κάποια de facto αδυναμία του. Είναι λογικό...
Τι βρήκε ο γιατρός και σου πρότεινε οπωσδήποτε πάτους;

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

JASON JASON
Forum-Runner

99 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2016 :  14:13:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα. Όντως, δεν έχω κλείσει ούτε 1.5 χρόνο ενασχόλησης οπότε είμαι ακόμη rookie. έχω από μικρός ιστορικό με χονδροπάθειες και η μαγνητική που έκανα πριν από ένα χρόνο, επειδή πόναγα, είχε δείξει πάλι χονδροπάθεια και επιπλεον οστεόφυτο στο ένα γόνατο και πρόβλημα στην επιγονατίδα στο άλλο. Έκανα φυσιοθεραπείες, πήρα stability παπούτσια, έχασα βάρος και έτρεχα πολύ συχνά. Πάντα υπήρχαν ενοχλήσεις αλλά κατάφερα και τερμάτισα στον ΑΜΑ. Τώρα ξαναπήγα γιατί μετά το δωδεκάρι, για αρχάριους(!!!!), της Πεντέλης είχα έντονες ενοχλήσεις που παρέμεναν. Με ξανακοίταξε λοιπόν, είδε μεγάλη βελτίωση σε ενδυνάμωση κ.λ.π αλλά η κλινική εξέταση έδειξε ότι τα παλιά προβλήματα παραμένουν. Με αυτή τη λογική και επειδή θέλω να συνεχίσω το τρέξιμο πρότεινε πάτους.
quote:
Originally posted by echetlos

@Jason
Αν δεν κάνω λάθος, είσαι φρέσκος στο τρέξιμο.
Κατά πάσα πιθανότητα, τα όποια πονάκια νοιώθεις στα γόνατα ή όπου αλλού, έχουν να κάνουν μάλλον με τις προσαρμογές του σώματος παρά με κάποια de facto αδυναμία του. Είναι λογικό...
Τι βρήκε ο γιατρός και σου πρότεινε οπωσδήποτε πάτους;

"My sport is your sport's punishment"

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2016 :  14:22:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι να σου πω, δεν είμαι κι ειδικός... Αλλά όπως το περιγράφεις, όντως έχεις θέμα.
Δοκίμασέ τους, δεν χάνεις τίποτα πέραν του κόστους τους.
Μακάρι να είναι η λύση που ψάχνεις.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2016 :  15:10:55  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιατί δεν δοκιμάζεις να βελτιώσεις την εμβιομηχανική σου;
http://www.runnersworld.com/peak-performance/aug-24-new-study-reports-that-shorter-strides-can-have-many-benefits


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2016 :  15:14:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by JASON JASON

Καλημέρα.

Ήταν λίγο υπερβολικό το ΄΄χτυπιόμουν΄΄ αλλά είχα τρέξει ξυπόλητος, με δύο ζευγάρια Brooks και στο τέλος με τα Neutral που είχα για να δω τη διαφορά. Το τεστ που έκανες είχε και ανάλυση με κάμερες; δε θα πάω σε κατάστημα αλλά σε εξειδικευμένο κέντρο.



Περπάτησα σε ένα τάπητα 5-6 μέτρων και στο τέλος σταμάτησα και στάθηκα με τα πόδια ακίνητος σε ένα πλαίσιο που κατέγραφε τις φορτίσεις. Μετά περπάτησα έτσι ώστε να περάσω από το πλαίσιο περπατώντας μια με το αριστερό και μια με το δεξί έτσι ώστε να καταγραφούν και τα φορτία σε κίνηση. Λογικά θα πρέπει να πας σε κέντρο που θα σου συστήσει ο ορθοπεδικός σου. Ειδικά αν ασχολείται με αθλητικές κακώσεις θα έχει να σου συστήσει κάποιο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

JASON JASON
Forum-Runner

99 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/02/2016 :  16:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα.

Πήγα σε ένα ειδικό κατάστημα, έκανα τις απαραιτητες μετρήσεις και παρηγγειλα τους πατους. Ο υπεύθυνος εκεί μου είπε, πριν πατησω στην ειδικη επιφανεια, ότι έχω πολύ υψηλη καμάρα και ότι είμαι τυχερός που δεν εχω προβλήματα στο μεταταρσιο μεχρι τώρα. Μάλιστα ανέφερε ότι επειδή ακριβώς πατάω φτέρνα και μπροστά, δικαιολογείται ένας ελαφρυς κιτρινισμος και η σκληροτητα στο δερμα σε αυτά τα δυο σημεια.
Αυτό που δεν καταλαβα είναι σε τι παπούτσια πρεπει να μπουν οι πατοι. Θα παω φυσικα με τα ζευγάρια που έχω όταν παραλαβω τους πάτους αλλά κατάλαβα ότι οι πάτοι θα με βοηθησουν να παταω καλυτερα λόγω καμαρας και ότι δεν πρόκειται π.χ να βελτιώσουν τον υπερπρηνισμό μου. Με αυτή τη λογική, οι πάτοι θα μπορούσαν να μπούνε στα Κayano ή στα Adidas Sequence που έχω. Σε κάθε περίπτωση θα μου εξηγήσουν στο κατάστημα.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/02/2016 :  16:42:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Jason οι πάτοι κατασκευάζονται για να χρησιμοποιούνται με ουδέτερα παπούτσια. Τα Kayano & Sequence είναι stability. Αν δεν είσαι σίγουρος για τη σωστή χρήση τους, καθώς και το διάστημα προσαρμογής, ρώτησε τον κατασκευαστή των πάτων.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

JASON JASON
Forum-Runner

99 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/02/2016 :  17:06:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό θα κάνω. το κατάστημα που κατέληξα είναι και ο κατασκευαστης των πάτων, οπότε θα μου λυθούν όλες οι απορίες. Πάντως σε πρώτη φάση ο πωλητής (και όχι ο κατασκευαστής) μου είπε ότι δεν παίζει και πολύ μεγάλο ρόλο το παπούτσι. άντε να δούμε..
quote:
Originally posted by dimitrissss

Jason οι πάτοι κατασκευάζονται για να χρησιμοποιούνται με ουδέτερα παπούτσια. Τα Kayano & Sequence είναι stability. Αν δεν είσαι σίγουρος για τη σωστή χρήση τους, καθώς και το διάστημα προσαρμογής, ρώτησε τον κατασκευαστή των πάτων.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/02/2016 :  18:25:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Jason μήπως τα έχεις μπερδέψει λίγο;
- Μεγάλη καμάρα >>> υποπρηνισμός (υπτιασμός)
- Μικρή καμάρα >>> υπερπρηνισμός >>> παπούτσια stability (Kayano, Sequence)

Επίσης πώς γίνεται να πατά ςκαι φτέρνα και μπροστά;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/02/2016 :  19:53:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν απόλυτο το πως πατάς με το ύψος της καμάρας. Γνωστός μου με πλατυποδία έχει υποπρηνισμό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

JASON JASON
Forum-Runner

99 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/02/2016 :  21:18:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα.

Το ότι είμαι μπερδεμένος είναι το μόνο σίγουρο και απλά ελπίζω να βγάλω άκρη.
Τα πρώτα μου παπούτσια σίγουρα ήταν ακατάλληλα λόγω κιλών αλλά και λόγω πατήματος. όταν πήγα στο Νίκο, με ανέλυσε και πρότεινε τα Brooks Transcend. Δε θυμαμαι αν μου είπε ότι είμαι overpronated, underpronated κ.λ.π Σε κάποιο άλλο αντίστοιχο κατάστημα (εντός πολυκαταστήματος στο Μαρούσι) μου είχαν πει ότι είμαι το υπόδειγμα neutral!!!!, αλλά εμπιστεύτηκα το Νίκο.
Διαβάζοντας στη συνέχεια ότι τα Transcend τα δίνουν για περιπτώσεις overpronator αλλά και παρατηρώντας ότι είχα ιδιαίτερη φθορά στο εξωτερικό μέρος της σόλας θεώρησα ότι ανήκω στην κατηγορία του υπερπρηνισμού και προμηθεύτηκα τα Kayano 21 σα δεύτερο ζευγάρι. Τα προβλήματα γενικά μειώθηκαν κατά πολύ και όσα παρουσιάστηκαν θεωρώ ότι κυρίως οφείλονταν στο μη επαρκές δρομικό παρελθόν μου που συνδυάστηκε και με την επιθυμία μου να κατέβω στον ΑΜΑ.
Επειδή είμαι βαρύς δρομέας (185, 89 κιλά) και έχω και κάποια θεματάκια στα γόνατα είπα να δοκιμάσω και τους πάτους.

Ψάχνοντας και βλέπουμε..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/02/2016 :  21:58:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
1) To Transcend είναι παπούτσι το οποία αρχικά η Brooks ήθελα να το λανσάρει ως το παπούτσι για όλα τα πατήματα. Στη συνέχεια το όρισαν ως αντικαταστάτη του Trance, δηλαδή ως premium stability. Στα περισσότερα reviews (www.solereview.com) το χαρακτηρίζουν περισσότερο neutral παρά stability. Ο δε Νίκος όταν τον είχα ρωτήσει μου είχε πει ότι δε το θεωρεί τόσο stability όσο το Adrenaline. Περίπου σαν ένα πιο απορροφητικό Ravenna μου το περιέγραψε.
2) Καλό είναι να μην τρέχεις πάντα με ίδια παπούτσια να μάθει να προσαρμόζεται το πόδι σου στις αλλαγές.
3) Δεν είσαι πολύ βαρύς. Είμαι 1,86 τον πρώτο ΑΜΑ τον έτρεξα 95 κιλά, το δεύτερο 90, έχω χονδροπάθεια grade 1 στο αριστερό γόνατο, κήλες στη μέση και σκέφτομαι να τρέξω Μαραθώνιο στη Θεσσαλονίκη με LunarTempo ή άντε με Zealot.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/02/2016 :  23:25:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σήμερα παρέλαβα τους πάτους. Δεν είναι και η καλύτερη εμπειρία. Είναι χοντροί, σκληροί και σχετικά άκαμπτοι. Ζυγίζουν ο αριστερός 50γρ. και ο δεξιός που είναι και πιο ψηλός 54γρ. Οι πάτοι άλλων παπουτσιών που ζύγισα ενδεικτικά ζυγίζουν 20γρ. του LunarTempo, 17γρ. του Zealot και 28γρ. του βαριού GT-2000 2. Έχουν τρία στρώματα με το μεσαίο να είναι το απορροφητικό, οπότε προσφέρουν cushioning αν και το υλικό στην πίεση με το χέρι μου είναι σκληρό όπως το Dynamic Duomax που χρησιμοποιεί η Asics στα stability παπούτσια της. Υπάρχει και πιο μαλακό υλικό αλλά δε το προτίμησαν σαν κύριο υλικό των πάτων λόγω του βάρους μου. Το πιο μαλακό υλικό έχει μπει σαν προσθήκη κάτω από τη δεξιά φτέρνα για εξισορρόπηση της ανισοσκελίας και είναι όντος πολύ πιο μαλακό. Θα πρέπει να τους φοράω σταδιακά λίγες ώρες τη μέρα όχι για τρέξιμο, μέχρι να τους συνηθίσω και μετά από 4 εβδομάδες θα πρέπει να τους χρησιμοποιώ κανονικά. Τα παπούτσια μου θα γίνουν σίγουρα πιο στενά μπροστά και ίσως στο μέλλον να ανέβω και νούμερο. Λογικά θα επηρεάζουν και το drop του παπουτσιού, θα δούμε αύριο με το παχύμετρο. Ανοίξαμε δουλειές να ασχολούμαστε πάλι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000